Πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα

Ξεκίνησε από Αρης, 13 Σεπ 2008, 08:11:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Παράθεση από: iliasthes στις 24 Σεπ 2008, 08:31:01 ΜΜ
Να κάνω και μια ερώτηση, ποιος είναι ο περιορισμός στο μέγεθος για το ανέβασμα αρχείων κλπ και γενικά (λόγω σατανικών συμπτώσεων) επειδή δεν έχω λογαριασμό στο sch.gr, υπάρχει κίνδυνος να φορτώσουμε τον χώρο του alkisg. Θέλω να πω θα ανεβάζουμε τα αρχεία στο φόρουμ ή θα τα ανεβάζουμε σε κάποιο file hosting και απλά θα ποστάρουμε τα Link?

Μη σας ανησυχεί αυτό, ανεβάστε τα εδώ στο στέκι, θα είναι πιο "σίγουρα" από άλλες file hosting υπηρεσίες που μπορεί του χρόνουν να κλείσουν.
Έχω σκεφτεί διάφορες λύσεις για την περίπτωση που πιθανά κάποτε γεμίσει ο χώρος, δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Το μόνο κακό είναι το όριο των 2Mb ανά topic το οποίο είναι το μεγαλύτερο που δέχεται η php του ΠΣΔ, δεν μπορώ να το ανεβάσω άλλο...

xaidi

Επισυνάπτω την εξεταστέα ύλη για όλες τις ειδηκότητες των ΕΠΑΛ.
Ϊσως την έχετε…εγώ τώρα την βρήκα. Υπάρχουν κεφάλαια των βιβλίων που μπήκαν πρώτη φορά στην ύλη και το ΠΙ δεν έχει αρχεία για αυτά τα κεφάλαια. Είναι μια αρχή πάντως.
Ευχαριστώ,

stratosg

#47
Μπράβο τα παιδιά... Τι καλά... Αυτό δεν είναι απλά εξίσωση με τα ΓΕΛ, είναι προσπέραση από τα δεξιά, αν σκεφτείτε ότι θα υλοποιούνται σε Pascal. Και βέβαια θα ήθελα και κάτι από πίνακες μεσα στην ύλη.

Έχω και την Turbo Pascal για Windows, αλλά δεν μπορώ να σας την επισυνάψω μιας και υπερβαίνει το επιτρεπόμενο μέγεθος.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

iliasthes

Χάιδω ευχαριστούμε για το πολύ χρήσιμο έγγραφο.

alkisg

Παράθεση από: stratosg στις 25 Σεπ 2008, 09:24:30 ΜΜ
Έχω και την Turbo Pascal για Windows, αλλά δεν μπορώ να σας την επισυνάψω μιας και υπερβαίνει το επιτρεπόμενο μέγεθος.

Στράτο, πέρα από το μέγεθος, ούτε link δεν επιτρέπεται να δώσεις για download μιας και δεν είναι ελεύθερη για χρήση... :(
Ακόμα και η Turbo Pascal 5.5 που διατίθεται δωρεάν στο Borland Museum (http://dn.codegear.com/article/20803) δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί σε σχολεία, παρά μόνο για προσωπική χρήση!
Επομένως από links στο στέκι μπορούμε να αναρτήσουμε μόνο τη free pascal (http://www.freepascal.org/) και το lazarus project (http://www.lazarus.freepascal.org/)...

stratosg

Όχι δεν κατάλαβες, την έχω στο σπίτι. Μιλούσα για ιδία χρήση και όχι για το σχολείο.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

klarabel

Παράθεση από: xaidi στις 25 Σεπ 2008, 07:42:36 ΜΜ
Επισυνάπτω την εξεταστέα ύλη για όλες τις ειδηκότητες των ΕΠΑΛ.
Ϊσως την έχετε…εγώ τώρα την βρήκα. Υπάρχουν κεφάλαια των βιβλίων που μπήκαν πρώτη φορά στην ύλη και το ΠΙ δεν έχει αρχεία για αυτά τα κεφάλαια. Είναι μια αρχή πάντως.
Σε ευχαριστούμε πολύ. Στο σχολείο δεν μας είπαν τίποτα ακόμα, μάλλον αύριο.

Γεωργία

Γεία σας. Ωραία η ύλη βγήκε!!!
Εγώ διδάσκω σε φροντιστήριο και έχω απόφοιτους με αυτούς τι θα γίνει;
Θα δώσουν με την καινούργια ύλη 'η θα δώσουν Μετάδοση δεδομένων και δίκτυα υπολογιστώ ΙΙ που δίναν πέρισυ;
Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.


stratosg

Γεωργία απ' ότι ξέρω δεν θα δώσουν με τα μαθήματα των ΤΕΕ αλλά αναγκαστικά με μια από τις δύο επιλογές των ΕΠΑΛ. Αυτό κατ' εμέ είναι ΚΑΤΑΦΟΡΗ ΑΔΙΚΙΑ  >:(. Θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστο μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά είπαμε, τα παιδιά μας είναι ενός άλλου κατώτερου Θεού. Και βέβαια εννοείται ότι δεν ήρθε τίποτα στα σχολεία.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

xaidi

Εγώ έχω και μια άλλη ερώτηση. Τα βιβλία αυτά δεν κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία. Επιπλέον, το παιδαγωγικό ινστιτούτο για κάποια, δεν έχει όλα τα κεφάλαια σε στη σελίδα του λόγω του ότι αυτά ήταν εκτός ύλης προφανώς. Μήπως γνωρίζει κανείς που θα τα βρούμε για να προετοιμαστούμε? Ή μήπως πρέπει να παρανομήσουμε στις βιβλιοθήκες των σχολείων?
Ευχαριστώ,

stratosg

Xaidi, νομίζω πως πιο τίμιο και εύκολο είναι να πας στο πλησιέστερο ΕΠΑ.Λ. και να ζητήσεις απο εκεί ένα βιβλίο, ή να βρείς κάποιον απόφοιτο Τ.Ε.Ε. και να του ζητήσεις τα βιβλία.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

aleremain

Γεια σας,

να σας πω τι παίζει με τα ΕΠΑ.Λ επιδεί
φοιτώ σε αυτού του είδους το ύδρημα..
4 μαθήματα θα ειναι τα πανελλαδικός εξεταζώμενα: Δίκτυα 2 και Δομιμένος Προγραμματισμός τον οποίο κάνουμε πάνω σε Turbo Pascal 1.5 For Windows.
σε Pascal δλδ. θα γίνει το σκινικό με λίγα λόγια..και τα άλλα 2 μαθήματα θα είναι γενικής παιδίας: Μαθηματικά, Έκθεση (κλασσικά).

πσ. ξέθαψα το θέμα αλλά δεν πειράζει, απλά ενειμερώνω.  :)