ΔΣ6 Κεφάλαιο 9 Τετράδιο μαθητή (EuroBasket)

Ξεκίνησε από nikolasmer, 13 Μαΐου 2014, 11:12:12 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nikolasmer

Στις ενδεικτικές λύσεις για την παραπάνω άσκηση (αυτές που με αναζήτηση κατάφερα να βρώ) στο σημείο που βρίσκει την συνολική διαφορά πόντων για κάθε ομάδα, παρατηρώ πως στην νικήτρια ομάδα "δίνει" τη διαφορά πόντων ενώ στην ηττημένη ταυτόχρονα αφαιρεί τη διαφορά. Αυτή είναι και η απορία μου. Νομίζω πως δεν χρειάζεται αυτή η αφαίρεση και θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτό.

Τέλος σκέφτηκα να βάλω ένα επιπλέον ερώτημα για να καλύψω στην ταξινόμηση και μια επιπλέον περίπτωση ισοβαθμίας (τριπλή).
"Σε περίπτωση και πάλι ισοβαθμίας, η ταξινόμηση να γίνεται με βάση τις περισσότερες συνεχόμενες Νίκες μίας ομάδας"
Στη λύση που δίνω δεν μπορώ να καταλάβω αν τρέχει και για ομάδες οι οποίες δεν έχουν καμία ήττα σε όλο το διαγωνισμό.
Αν κάποιος ενδιαφερθεί, ας κοιτάξει την τροποποιημένη εκφώνηση και τη λύση και ας μου επισημάνει τα λάθη γιατί θόλωσα.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

petrosp13

Γιατί να μην χρειάζεται η αφαίρεση;
Αν μια ομάδα χάσει με 15 πόντους στον πρώτο αγώνα, δεν πρέπει να βρεθεί στο -15;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

nikolasmer

Παράθεση από: petrosp13 στις 13 Μαΐου 2014, 12:33:00 ΜΜ
Γιατί να μην χρειάζεται η αφαίρεση;
Αν μια ομάδα χάσει με 15 πόντους στον πρώτο αγώνα, δεν πρέπει να βρεθεί στο -15;

Πέτρο πιστεύω πως είναι τζάμπα και βερεσέ το να αφαιρέσουμε βαθμολογία από την ηττημένη ομάδα. Όταν κερδίζεις η διαφορά πιστώνεται σε σένα και όχι στον χαμένο. Αλλά νομίζω και με το να γίνεται η αφαίρεση, πάλι δεν παίζει ρόλο στην τελική κατάταξη.
Επίσης σχετικά με την εκφώνηση (quote)
ΠαράθεσηΣε περίπτωση ισοβαθμίας προηγείται η ομάδα που έχει την καλύτερη διαφορά πόντων από τις ισόβαθμές της.
δεν μου κάθεται και τόσο καλά για συνολικό άθροισμα διαφοράς αλλά για μέγιστο από τις διαφορές. Τελος πάντων...ευχαριστώ για την απάντηση.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός