Μια διευκρίνηση

Ξεκίνησε από nokotsos, 19 Απρ 2023, 05:08:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nokotsos

Έχω 2 μαθητές(τμήμα φροντηστηρίου και πολύ καλοί σε απόδοση) που μου γράφουν τα προγράμματα με μικρά. Τους τονίζω κάθε φορα ότι με μικρά (πχ Διάβασε) τα χρησιμοποιούμε στους αλγορίθμους ενώ τα κεφαλαία (ΓΡΑΨΕ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ κτλπ) για τα προγράμματα. "Δεν το λέει πουθενά αυτό" με απαντάν (ασχετα που το δείχνει το πράσινο σχολικό δεν το αναφέρει ρητά για να τους πω ορίστε εδω το γράφει). Επειδή είναι αρκετά "δυνατοί" μαθητές και δεν ξέρω αν κόβουν για τέτοια πράγματα στις εξετάσεις τί μπορώ να τους πω?(τώρα μου λένε συνήθησανε να τα γράφουν έτσι)

Λαμπράκης Μανώλης

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ, ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΝΕΛΗΝΙΩΝ ΠΧ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2017 ΘΕΜΑ Β2

ΟΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗΣ ΤΩΝ ΕΝΤΟΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ 

George Eco

Συμφωνώ με το Μανώλη.
Είναι καλή πρακτική για ευδιάκριτα προγράμματα, που εύκολα θα τα ελέγξει - διορθώσει ο μαθητής, άρα εξοικονομεί χρόνο και βελτιώνει και την εικόνα του γραπτού του.
Το θεωρώ σχεδόν απαραίτητο μιας και θα γράψουν σε χαρτί με μπλε μελάνι μόνο.
Τι μπορούν να κάνουν λοιπόν;
0] Μεταβλητές με σωστή ονομασία που να παραπέμπει στο περιεχόμενό τους
1] Identation
2] Διακριτές δεσμευμένες λέξεις
3] Αν η άσκηση δεν ορίζει αλλιώς, πεζά για μεταβλητές
4] Αν η άσκηση δεν ορίζει αλλιώς, κεφαλαία για ονόματα πινάκων.
5] Σχολιασμό

Αλλά αν το δεις, τίποτα από αυτά δεν είναι υποχρεωτικό. Απλώς είναι καλές πρακτικές για ευδιάκριτο κώδικα.
Αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει οδηγία για πεζά κεφαλαία, όμως τι ακριβώς εξετάζεις με το αν γράφουν πεζά. Αν η ΓΛΩΣΣΑ είναι case sensitive; Κι ο εξεταστής ο ίδιος δε μπορεί να απαντήσει σε αυτό. Εγώ ακολουθώ το βιβλίο, όποτε αυτό βγάζει νόημα, αλλά αυτό που θίγεται εδώ, είναι το τελευταίο πρόβλημα που θα έπρεπε να έχεις συνάδελφε... εδώ στο αλφάβητο δεν έχουν βάλει άνω κάτω τελείες κι αγκύλες... τι λέμε τώρα;