Διάθεση σε περισσότερα από 3 σχολεία.

Ξεκίνησε από panayotisk, 19 Σεπ 2009, 11:53:49 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Laertis

Ποτέ δεν ήμουν οπαδός του δόγματος "Πίστευε και μη ερεύνα".
Καλό είναι να μη δεχτείς οτιδήποτε για το οποίο αμφιβάλλεις αν δε δεις/σου δείξουν την αντίστοιχη εγκύκλιο.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

panayotisk

Ακριβώς τα ίδια πιστεύω κι εγώ.
Προτιμώ πάντως να τους δείξω εγώ την εγκύκλιο από το να αρνούμαι κάτι επειδή εγώ πιστεύω ότι είναι παράλογο και να ζητάω να μου αποδείξουν αυτοί ότι δεν είναι. Θα δημιουργήσω θέμα εκεί ακριβώς που γίνεται η παρατυπία.

iliasthes

 Συνάδελφε, από όσο ξέρω μόνο σε ένα σχολείο κάνεις εφημερίες και αναλαμβάνεις εργασίες. Μάλιστα σύμφωνα με το εγκόλπιο του εκπαιδευτικού που συνέταξε κάποιος εκλεγμένος στο ΠΥΣΠΕ Πειραιά, αναφέρει οτι με βάση ένα ΠΔ όσοι υπηρετούν σε τρία σχολεία εκ των οποίων το ένα τουλάχιστον βρίσκεται σε διαφορετικό κτίριο, δεν κάνουν ούτε εφημερία: http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/index.php#a20

Κάτω κάτω, υπάρχει σύνδεσμος για ένα έγγραφο με τίτλο το Εγκόλπιο του εκπαιδευτικού. Το καλό είναι πως αναφέρει τους νόμους στους οποίους βασίζονται όσα γράφει.   

P.Tsiotakis

εκπαιδευτικός που είναι σε 3 σχολεία, δεν κάνει ούτε εφημερίες

panayotisk

Ναι για τις εφημερίες ξεκαθαρίστηκε ότι δεν κάνει, φαίνεται καθαρά στο ΦΕΚ που έστειλε ο Λαέρτης.
Για τις εξωδιδακτικές εργασίες δεν έχω βρει όμως κάτι. Μήπως το τοπίο είναι εσκεμμένα ομιχλώδες;

Wizard

Ό,τι ξέρω:

Εξωδιδακτικές: δεν υπάρχει νόμος, όλα επαφίονται στη συνεργασία (και στη λογική βεβαίως-βεβαίως). Εξάλλου, πώς θα φέρεις εις πέρας μια εργασία, όταν διδάσκεις και αλλού;
Εφημερίες: το ΦΕΚ δυστυχώς αναφέρεται στην Α'θμια, αλλά ακούω ότι η διάταξη για τις εφημερίες εφαρμόζεται και στη Β'θμια, οπότε...

Επίσης, επειδή (λίγοι) διευθυντές "κολλάνε" στο ότι πρέπει ο εφημερεύων να "εφημερεύει" όλη τη μέρα, μπορείτε να τους δείχνετε αυτό:

Δ2/32287/12-03-2008 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Απαντώντας στο ερώτημα σας, σας πληροφορούμε ότι με ευθύνη του υποδιευθυντή και σε συνεργασία με τους διδάσκοντες ορίζονται οι εφημερεύοντες καθηγητές του σχολείου (άρθρο 33, παρ. 2ε`. και 36. παρ. 18 της υπουργικής απόφασης Φ.353.1/324/105657/Δ1 ΦΕΚ 1340 Β΄/ (16-1-2002).

Σχετικά με τις εφημερίες των καθηγητών διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:

Η εφημερία είναι δυνατόν να αναλαμβάνεται από περισσότερους καθηγητές την ίδια ημέρα εκ περιτροπής, αρκεί να εξασφαλίζεται η συνεχής και αδιάλειπτη επιτήρηση και προστασία των μαθητών.

Διευκόλυνση στο θέμα των εφημεριών γίνεται, όπου είναι δυνατόν, στους εκπαιδευτικούς που έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας ή μέλη οικογένειας με αναπηρία.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Συγγνώμη για το cross posting, εξάλλου το thread αναφερόταν σε κάτι που έγινε πέρσι, άρα ούτως ή άλλως έχει πλέον διευθετηθεί, θα ήθελα όμως, να σας τραβήξω την προσοχή σχετικά με ένα καινούργιο δεδομένο που υπάρχει από 1/10/2010: Η Δι@ύγεια.

Αν δεν κάνω λάθος, όλες οι αποφάσεις των διευθύνσεων πρέπει να αναρτώνται στη Δι@ύγεια. Ήδη κάποιες διευθύνσεις έχουν αναρτήσεις σχετικές αποφάσεις. Έτσι, μπορεί ο καθένας να ενημερώνεται για το ποιοι συνάδελφοι έχουν διατεθεί που, πότε και με ποια απόφαση. Η διαφάνεια εξασφαλίζει ότι οι αποφάσεις αυτές θα γίνονται με αξιοκρατικά κριτήρια - ή, τουλάχιστον, έτσι θέλω να ελπίζω. Δυστυχώς όμως, δεν το κάνουν ακόμη όλες.

Ρίξτε μια ματιά λοιπόν, και σ' αυτή μου την ανάρτηση εδώ, και πείτε μου τη γνώμη σας.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller