ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΛΓΟΡΙΘΜΩΝ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

Ξεκίνησε από carrie, 02 Δεκ 2009, 11:49:14 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

toufeki

Αγαπητή μου μαθήτρια zwoula.
Πρώτα απ' όλα να σου πω ότι παρακολουθώ και θαυμάζω τη συμμετοχή σου στο ΣΤΕΚΙ. Διότι όντας μαθητής να έχεις το θάρρος (δύναμη) να στέκεσαι με αξιοπρέπεια και να αντιλαμβάνεσαι το σκοπό ύπαρξης αυτού του FORUM είναι ταλέντο τουλάχιστον.
Πραγματικά άν είμουν εγώ τώρα μαθητής ίσως να σπαταλούσα τον πολύτιμο χρόνο μου πιο ευχάριστα.
Μιλάω ειλικρινά.
Αυτό που με ενόχλησε (έστω και λίγο) είναι η επιμονή σου να πιστεύεις ότι η καθηγήτρια είναι computer και όχι άνθρωπος.
Άν παίρναμε στο μέγιστο οτιδήποτε ζητούσαμε (διαχρονικά) τότε δεν θα υπήρχαν ούτε οι Η/Υ, αλλά ούτε και τα θρανία για να τους ακουμπάμε.

Με εκτίμηση για τον αγώνα σου
Πέντσας Παναγιώτης (αγωνιζόμενος καθηγητής).     


zwoula

εχεις σκεφτει μηπως το εκπαιδευτικο συστημα με ωθει να το κανω αυτο!? κρινεσαι μονο απο τις γνωσεις σου και φυσικα χρειαζομαι τον καταλληλο καθηγητη που θα μπορεσει να μου τις παρεχει. οποτε οταν βλεπω-ακουω-διαβαζω για καθηγητες που δεν εχουν αυτες τις γνωσεις ανησυχω!                                                                                                                υ.γ.1 φυσικα και διασκεδαζω με αλλουσ τροπους,αλλα και ο προγραμματισμος και το στεκι ειναι διασκεδαση για μενα. παρακαλαω τον καθηγητη μου να μου βαζει ασκησεις για να περασει ευχαριστα το σαββατοκυριακο.                                υ.γ.2(ΑΣΧΕΤΟ) ελπιζω να μην παρεξηγεις το γεγονος οτι μιλαω στον ενικο. πιστευω οτι ειμαστε ολοι ισοι και το σεβασμο τον δειχνουν οι πραξεις μας και οχι ο πληθυντικος.        ΑΥΤΑ....
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

toufeki

Αν  και είμαι ακόμα μικρός  ::) έχω όμως και μια μικρή κόρη (είναι 5.5 τώρα).
Αυτά που γράφεις (και όχι μόνο να τα γράφεις αλλά και να τα λες εκεί και όταν πρέπει) είναι ακριβώς οι ίδιες ανησυχίες που έχω και για τους μαθητές μου αλλά και για το παιδί μου.
Είμαστε όλοι στην ίδια κερκίδα και παρακαλούμε να κερδίσει το αυτονόητο.
Δεν κερδίζει όμως πάντα.
Άλλοτε φεύγουμε ικανοποιημένοι από το γήπεδο, άλλοτε όχι.
Εμείς όμως πρέπει να υποστηρίζουμε με πάθος την ομάδα μας(διότι αυτή το αντιλαμβάνεται).
...και που ξέρεις, μπορεί να πάρουμε και το πρωτάθλημα.

Σημ.: Συγχώρα με, αλλά δε θα συνεχίσω αυτόν τον διάλογο για ευνόητους λόγους.
Εσύ όμως να είσαι πάντοτε ο εαυτός σου και πάντοτε να διεκδικείς τον διάλογο.
Αυτή είναι η δημοκρατία. Σ' ευχαριστώ για την κουβέντα που κάναμε.

zwoula

δεν υπαρχει νοημα αλλωστε να συνεχισουμε αυτο το διαλογο εδω! ας καταληξω λοιπον...καλα κανει η καθηγητρια και ρωταει,γιατι μεσα απο τις ερωτησεις γινομαστε καλυτεροι, και ακομη μαθαινουμε πραγματα που δεν ξεραμε και πιστευαμε πως τα γνωριζαμε!! ευχαριστω για τον χρονο και συγνωμη αν τα λογια μου και η παρουσια μου στη συζητηση ενοχλησαν καποιον!
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

gpapargi

Και οι 5 ερωτήσεις που έκανε η καθηγήτρια δεν αφορούν γνώσεις πληροφορικής αλλά εξειδικευμένα θέματα του συγκεκριμένου μαθήματος. Ακόμα και ένας πανεπιστημιακός καθηγητής πληροφορικής (που ξέρει πληροφορική αλλά δεν έχει ξαναδει το μάθημα) αν ξεκίναγε να διδάξει ΑΕΠΠ θα είχε τις ίδιες απορίες. Τα ίδια θέματα έχουν απασχολήσει κατά καιρούς και παλιούς καθηγητές, με αντικρουόμενες απόψεις... πόσο μάλλον καινούργιους.

Όλοι περάσαμε από τη φάση του νέου σε κάποια δουλειά με ανάλογες απορίες.

Επίσης κάτι πολύ βασικό:
Επειδή οι απορίες είναι λογικό να υπάρχουν, να φοβάσαι αυτούς που δεν τις ρωτούν κάνοντας ότι τα ξέρουν όλα. ΑΥτοί που δεν ντρέπονται να δείξουν ότι δεν ξέρουν κάτι και ρωτούν μην τους φοβάσαι. Είναι άνθρωποι που θέλουν να μάθουν και σίγουρα θα γίνουν καλοί.   



P.Tsiotakis

Παράθεση από: gpapargi στις 07 Δεκ 2009, 09:35:39 ΠΜ
Επειδή οι απορίες είναι λογικό να υπάρχουν, να φοβάσαι αυτούς που δεν τις ρωτούν κάνοντας ότι τα ξέρουν όλα. ΑΥτοί που δεν ντρέπονται να δείξουν ότι δεν ξέρουν κάτι και ρωτούν μην τους φοβάσαι. Είναι άνθρωποι που θέλουν να μάθουν και σίγουρα θα γίνουν καλοί.