Η ντροπή των αποσπάσεων

Ξεκίνησε από johngreek, 28 Αυγ 2009, 01:22:18 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

johngreek

Γειά σας και καλή σχολική  χρονιά

Το ρουσφετολογικό όργιο των αποσπάσεων  πιστεύω οτι όλοι το ξέρουμε . Ειδικά οι αποσπάσεις στα γραφεία , ο τρόπος που αυτές γίνονται  , και κυρίως το γεγονός οτι οι αποσπασμένοι παίρνουν τα μόρια της οργανικής τους είναι μια κατάσταση ντροπής και ξεφτίλας .

Ειδικά στον κλάδο των ΠΕ19-20 βλέπω οτι χρόνο με το χρόνο τα πράγματα αγριεύουν  . Υπάρχουν πόλεις όπως η Πάτρα , όπου οι μεταθέσεις έχουν κοπεί εδώ και τρία χρόνια και αν δεν γίνει κάτι δραστικό θα ξανανοίξουν σε καμμιά 30αριά χρόνια . Το αποτέλεσμα είναι στην Ηλεία , όπου η συντριπτική πλειοψηφία των ΠΕ19-20 να είναι Πατρινοί , εκεί που πριν τρία χρόνια είχςε πληθώρα υπεράριθμων  , πλέον να βρίσκεται στα όρια της έλλειψης λόγω των αθρόων αποσπάσεων  !!! Στη Γ Ηλείας  , μόλις ανακοινώθηκαν 10 λειτουργικά κενά για 2 διαθέσιμους !!! 

Ποιά είναι η κατάσταση στις περιοχές σας ; 


Για το τέλος , κάτι πρέπει επιτέλους να γίνει με αυτή την κλοπή που λέγεται αποσπάσεις σε γραφεία . Ακόμα και ο κλάδος μας  , κάποια στιγμή ίσως ξεμπλοκάρει ( δημοτικά ? ολοήμερα γυμνάσια ? κρατικό πιστοποιητικό υπολογιστών ? ) και τότε τις περιζήτητες θέσεις θα πάρουν οι "μάγκες" που παίρνουν 8 και 10 μόρια για να δουλεύουν σε γραφεία δίπλα στο σπίτι τους  , ενώ τα κορόιδα ξεσπιτώνονται στα κασάβραχα ή κάνουν χιλιάδες χιλιόμετρα κάθε μήνα για να διδάξουν σε σχολεία !


evry


  Όσο υφίσταται το συγκεκριμένο κατεστημένο στην Ελλάδα (δηλαδή τα τελευταία 200 χρόνια περίπου) το οποίο κατευθύνεται από τα κόμματα δε νομίζω να αλλάξει κάτι. Το συγκεκριμένο θέμα δεν το θίγει κανένας γιατί έχει τεράστιο πολιτικό κόστος.
    Αλήθεια οι αγωνιστές της ΟΛΜΕ έχουν ποτέ κάνει απεργία με αυτό σαν βασικό αίτημα? Το έχουν θίξει ποτέ? Γιατί μόνο κάποιες μεμονωμένες ΕΛΜΕ έχουν κάνει κινήσεις. Μήπως θα έπρεπε η ΠΕΚΑΠ να συντάξει κάποια εισήγηση και να την στείλει στα μέσα?
    Το συγκεκριμένο θέμα θίγει πάρα πολλούς πληροφορικούς και ευτελίζει το θεσμό του καθηγητή. Ξέρω καθηγητή ο οποίος έχει πάρα πολλά μόρια και δεν έχει μπει ποτέ σε τάξη, ούτε μια ώρα. Στην περιοχή του είναι από τους πρώτους σε μόρια. Στον Άη Στράτη έχουν οργανική καμιά 40αριά καθηγητές και ελάχιστοι από αυτούς είναι εκεί. Στα Κύθηρα είναι γραμμένοι 40 και το σχολείο έχει 15.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

johngreek

Δεν έχω καθόλου καλή γνώμη για τους συνδικαλιστές και δεν περιμένω τίποτα από αυτους . Μόνη λύση θα ήταν μια "από κάτω" οργάνωση και αντίδραση των θιγόμενων , όσων δηλαδή διδάσκουν τίμια εκεί όπου τοποθετήθηκαν . Δυστυχώς μόνο μεμονωμένες αντιδράσεις έχουν υπάρξει , κάποιες αρκετά εντυπωσιακές ( έχετε δει τα "φαντάσματα" του Αι Στράτη ; ) αλλά χωρίς συνέχεια . Δυστυχώς  , από συζητήσεις που έχω κάνει για το θέμα βλέπω πλήρη αδιαφορία  (από όσους είναι ήδη στο μέρος τους και δεν τους ενδιαφέρει μετάθεση)  ή "πονηρή" αδιαφορία( από πολλούς που αντιστάθηκαν σε πρώτη φάση στον "πειρασμό"¨της απόσπασης αλλά κάποια στιγμή θα το κάνουν το βήμα). Αυτά είναι ίσως φυσιολογικά. Η παραίτηση και η αδράνεια όμως όσων δεν εμπλέκονται και δεν θέλουν να εμπλακούν σε αυτό το αισχρό πελατιακό σύστημα  με λυπεί πολύ.Βάζω και τον εαυτό μου μέσα .  Μόνο αν οι θιγόμενοι οργανωθούν και γίνουν ομάδα πίεσης συντεταγμένη , μπορεί να υπάρξει αποτέλεσμα . Στην Ελλάδα οι μόνοι που κερδίζουν , έχου δεν έχουν δίκιο είναι οι οργανωμένες ομάδες πίεσης

P.Tsiotakis

Η λύση είναι σχετικά απλή:

1. τα μόρια ενός αποσπασμένου, πρέπει να είναι τα μόρια της περιοχής της θέσης του (δηλαδή 1 μόριο για τους πληροφορικούς του Αι Στράτη).

2. Το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης, λογικά δε θα πρέπει να λαμβάνεται απο κάποιον που δεν διδάσκει, σωστά; Το αν θα υπάρχει άλλο επίδομα ευθύνης,΄είναι άλλη συζήτηση...

Νίκος Αδαμόπουλος

Ψάχνοντας στον ιστό βρήκα τα εξής:

http://www.doe.gr/index.php?categoryid=73&p2_articleid=689

http://syllogosadioristwnekpaideytikwn.blogspot.com/2008/05/16.html

Στο 2ο αναφέρεται:

"Ζητούμε όλοι οι αποσπασμένοι να παίρνουν τα μόρια του πλησιέστερου σχολείου του φορέα απόσπασης. Υπενθυμίζουμε ότι τα παραπάνω αποτελούν πάγια θέση και της ΟΛΜΕ.
Από το Δ.Σ της Ε.Λ.Μ.Ε Λήμνου"

Μου φαίνεται ότι ΔΟΕ και ΟΛΜΕ προβάλουν πιο αποδεκτές προτάσεις από το ισχύον καθεστώς που προφανώς υπάρχει για να μπορούν οι εκάστοτε διοικούντες να υφαίνουν με περισσή τέχνη την πελατειακή τους βάση...

lykos

Μακάρι να συμπεριφέρονταν όλες οι ΕΛΜΕ όπως η της ΛΗΜΝΟΥ...
Μην ξεχνάμε και τους αιρετούς ΜΑΣ! Συμμετέχουν στα ΠΥΣΔΕ! Αν θέλουν - που δε θέλουν - θα μπορούσαν να αντιδράσουν σε πολλές αδικίες που γίνονται.
Με τίνος υπογραφές ορίσθηκαν τα οργανικά κενά του Αη-Στράτη? Οι αιρετοί ψήφισαν κατά? Αν ναί, γιατί δεν βγήκαν να καταγγείλουν το "παιχνίδι"?

Και δυό σχετικές ιστοριούλες:
α) Στο σχολειό που υπηρετώ τοποθετήθηκαν οργανικά πέρσι 5 μετατιθέντες (παλαιοί) συνάδελφοι. Αποδείχθηκε σύντομα, πως οι 2 (ποσοστό 40%!) με ψεύτικα μόρια. Ευτυχώς επαγρυπνούσαν οι ενδιαφερόμενοι αδικηθέντες... Οι αιρετοί έκαναν - απ' ότι φαίνεται - "τη δουλειά τους".

β) Το ΠΥΣΔΕ - με συμμετοχή και ομοφωνία αιρετού - επέμενε να μην προσμετρά μόρια σε συνάδελφο, κι' αυτό ενώ ο αδικηθείς συνάδελφος είχε κινηθεί δικαστικά και το διοικητικό εφετείο (με τη σχετική απόφασή του) υποχρέωνε το ΠΥΣΔΕ να προσμετρήσει τα συγκεκριμένα μόρια!!! Μιά βδομάδα αργότερα αναγκάστηκε (το ΠΥΣΔΕ) να πράξει το ορθό, αλλά τα ερωτήματα παραμένουν...
Να προσθέσω πως το ΠΥΣΔΕ γνώριζε την καταδικαστική γι' αυτό απόφαση.

Και κάτι σαν επίλογο:
Οταν θάρθουν στα Σχολεία σας οι συνδικαλιστές των παρατάξεων, πριν οποιασδήποτε εκλογικής διαδικασίας του κλάδου μας (τότε έρχονται) και σας φέρουν τα "διαφημιστικά" με τις λίστες των υποψηφίων τους, ελέγξτε πόσοι υποψήφιοι και από ποιά παράταξη, υπηρετούν (αποσπασμένοι φυσικά) σε γραφεία. Προσέξτε ιδιαίτερα τη λίστα της προσκείμενης στο κυβερνητικό κόμμα παράταξης! Οποτεδήποτε. Και οποιουδήποτε κόμματος. Θάχει πλάκα...




Καρκαμάνης Γεώργιος

Θέτω το εξής ερώτημα :Πρέπει να υπάρχουν αποσπάσεις εκτός ΠΥΣΔΕ;

Τι λέτε;

johngreek

Συνάδελφοι  , είναι πράγματι "επίσημη" θέση της ΟΛΜΕ να μοριοδοτούνται όλοι με βάση την έδρα του γραφείου - φορέα. Η θέση αυτή φυσικά θάβεται κάτω από τόνους άλλων αιτημάτων , δικαίων και αδίκων , σε κάθε κινητοποίηση . Σκεφτείτε κάτι απλό , σε πόσες αφίσες έχετε δεί αίτημα την κατάργηση ή έστω την εξορθολογικοποίηση των αποσπάσεων ; Σε πόσες κινητοποιήσεις το θέμα είναι βασικό αίτημα ; Μη μου πεί κάποιος οτι το θέμα είναι δευτερεύον μπροστά στα μισθολογικά , χρηματοδοτικά και θεσμικά αιτήματα . Κατά τη γνώμη μου είναι πρωτεύον  , περαν του πρακτικού του μέρους (μοριοδότηση και μεταθέσεις ) για ηθικούς λόγους . Αν δεν ξεβρωμίσει ο ευρύτερος κλάδος των εκπαιδευτικών από τέτοια αισχρά φαινόμενα  , με τι¨μούτρα" μπορούμε να βγούμε στην κοινωνία και τους φορολογούμενους να ζητάμε αυξήσεις και  επιδόματα; Είμαστε υποτίθεται και εκπαιδευτικοί , που πάνω απ'όλα δισάσκουν ήθος.

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να γίνονται αποσπάσεις σε γραφεία και φορείς. Οι θέσεις αυτές να δοθούν οργανικά σε διοικητικούς υπαλλήλους , οι οποίοι θα είναι μόνιμοι σε αυτες τις θέσεις ώστε να μαθαίνουν και τη δουλειά σωστά . Όποιος διορίζεται ως εκπαιδευτικός να πηγαίνει σε σχολεία και μόνο σε σχολεία. Οι θέσεις των γραφείων και των φορέων να καλύπτονται απο μόνιμο προσωπικό , και οι προσλήψεις να γίνονται από ξεχωριστό ΑΣΕΠ για διοκητικούς υπαλλήλους .Αν κάποιος τέτοιος υπάλληλος θέλει να μπει σε σχολείο να ξαναδώσει ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών .Οι διοικητικοί υπάλληλοι δεν θα πρέπει να έχουν καμμία σχέση με τη διαδικασία μεταθέσεων των εκπαιδευτικών.


johngreek

Να απαντήσω και στην ερώτησή σου Γιώργο Καρκαμάνη.Κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να υπάρχουν γενικά αποσπάσεις  . Ένα μεγάλο μέρος των αποσπάσεων και στα σχολεία είναι αποτέλεσμα συναλλαγής , τα δε κενά που καλύπτονται σε μεγάλο ποσοστό είτε δεν υπάρχουν , είτε δημιουγούνται με τη τέχνη της κοπτοραπτικής , είτε είναι κενά που κρύβονται και δεν δίνονται στις μεταθέσεις . Ειδικά για το τελευταίο , κάποια ΠΥΣΔΕ έχουν δημιουργήσει μύθο.

Μπορώ να δεχτώ οτι κάποιες αποσπάσεις θα ήταν σωστό να γίνονται για σοβαρούς λόγους  , όπως λόγοι υγειας  . Θα πρέπει όμως τα κριτήρια να είναι αυστηρά και πολύ συγκεκριμένα , ειδάλλως θα γίνει εκμετάλλευση από τους επιτήδειους

stratosg

Εγώ είμαι της απόψης να δίνονται οι αποσπάσεις, με τα μόρια της απόσπασης και όχι της οργανικής, δύο φορές. Την τρίτη φορά να χάνει ο ενδιαφερόμενος την οργανική του και να τίθεται στη διάθεση. Τότε να δείτε πως θα σφίξουν όλοι.

Άν τώρα στο εικονικό σενάριο σε κάθε γραφείο μόνο διοικητικοί υπάλληλοι κοιτάξουμε καλύτερα θα δούμε :

α. Δεν πρόκειται να διορίσουν ούτε ρουθούνι ξανά.
β. Δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχτεί κανείς μεγαλοσχήμονας γιατί πώς θα βολέψουμε "τα δικά μας παιδιά" εκάστοτε.
γ. Θα αρχίσουν οι μετατάξεις.

Συμπέρασμα, χάσιμο αιγοπροβάτων, συγγνώμη ψηφοφόρων ηθελα να πω.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

johngreek

Στράτο  , η πρότασή σου ακούγεται λογική αλλά ...

1 . Δεν καταλαβαίνω γιατί η δικιά μου πρόταση σημαίνει παύση διορισμών .Όσες θέσεις υπήρχαν πριν θα υπάρχουν και τώρα , απλά θα είναι σαφώς χωρισμένες σε εκπαιδευτικούς και διοικητικούς

2. Αν η οργανική χάνεται μετά από δλυο αποσπάσεις είναι πιθανό  , κυρίως σε γραφεία μικρών πόλεων με μικρή ζήτηση να μην υπάρχουν αρκετοί ενδιαφερόμενοι . Αν κάτι τέτοιο δεν ισχύει η πρόταση είναι πολύ ενδιαφέρουσα

stratosg

Μα αγαπητέ μου για σκέψου πόσοι βολεύονται σε διοικητικές θέσεις! Αν όλοι αυτοί γυρίσουν πίσω τότε είναι που πραγματικά δεν θα ξέρουν τί να κάνουν τους υπεράριθμους και πίστεψέ με υπάρχουν πολλοί και σε πολλές ειδικότητες. Άρα θα πρέπει υποχρεωτικά πλέον να μετακινηθούν σε άλλες περιοχές με έλλειψη στην εκάστοτε ειδικότητα και να συμπληρώσουν εκεί το ωράριο τους. Μη ξεχνάμε και την ορολογία "...για τις ανάγκες της υπηρεσίας...". Έτσι λοιπόν θα φτάσουμε σε ένα σημείο που όλες οι θέσεις θα είναι καλυμμένες κι έτσι δεν θα χρειάζονται διορισμοί. Ίσως κάποιο ελάχιστο νούμερο. ʼσε που κάποιοι συνάδελφοι ένα κλικ πριν από τη σύνταξη θα πρέπει να επιστρέψουν στις αίθουσες με όλες τις συνέπειες και γι' αυτούς και για τους μαθητές τους.

Όσον αφορά στη δεύτερη παρατήρηση σου, νομίζω πως αυτό είναι που συζητάμε, να υπάρχουν μόνο διοικητικοί στα γραφεία και γενικά στις όποιες διοικητικές θέσεις και μόνο εκπαιδευτικοί στα σχολεία και γενικά στις όποιες εκπαιδευτικές θέσεις.

Βέβαια όλα αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός μετά από δυο πιάτα φασολάδα και ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί.

Αλλά μη στενοχωριόμαστε κιόλας, οι καλοί κυριούληδες των υπουργείων βρήκαν τι θα μας κάνουν. Τώρα και υγειονομικό προσωπικό με μετεκπαίδευση στη διάγνωση και αντιμετώπιση του Η1Ν1. Το ακούσαμε κι αυτό.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

johngreek

Στράτο , εύλογες οι επισημάνσεις σου  , αλλά λύσεις υπάρχουν .

Προκυρήσσονται μόνιμες διοικητικές - γραμματειακές θέσεις σε όλα τα γραφεία και φορείς όπου αποσπώνται εκπαιδευτικοί. Προκηρύσεται διαγωνισμός για την κάλυψη των θέσεων , με οριστικές και μόνιμες μετατάξεις . Θα προτιμούσα να είναι γραπτός διαγωνισμός  , αλλά προκειμένου να απαλλαγουμε  επιτέλους από τον καρκίνο των αποσπάσεων  , ας γίνει έστω και με μοριοδότηση ή άλλα αντικειμενικά "κοινωνικά" κριτήρια.Θα έλεγα να έχουν και απόλυτη προτεραιότητα όσοι είναι 55+ ετών ..Στον πρώτο και ΜΟΝΟ στον πρώτο διαγωνισμό , συμμετοχή θα μπορούν να δηλώσουν μόνο εν ενεργεία εκπαιδευτικοί . Όσοι πετύχουν μετατάσσονται οριστικά και μόνιμα  , ΔΕΝ μπορούν να μετατεθούν ξανά σε σχολεία ( παρά μόνο αν ξαναδώσουν ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών ) . Οι υπεραριθμίες  θα ρυθμιστούν  , και εν ανάγκη με ρύθμιση των επομένων διορισμών  , σε ένα χρόνο θα έχουν εξομαλυνθεί .Από κει και πέρα  , πλήρης δαχωρισμός προσωπικού σε γραφεία και φορείς . Καμία μετάταξη από γραφείο σε σχολείο με νόμο.ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών και ΑΣΕΠ διοικητικών  ξεχωριστοί και ανεξάρτητοι

Ξέρω οτι το παρόν σύστημα βολεύει πολύ κόσμο. Αλλά το είπα και πριν , μόνο αν ενεργήσουν συντεταγμένα και δυναμικά οι θιγόμενοι μπορεί να γίνει κάτι . Κράτος  και συνδικαλιστές βολεύονται μια χαρά  ( ή έστω δεν ενοχλούνται ) από αυτό το σιχαμερό παιχνίδι

za√‘ag

Μια ερώτηση:

Εγώ και φέτος (4η χρονιά) είμαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ. Οι αποσπάσεις κρίνονται μαζί με τις δικές μας τοποθετήσεις ή πρώτα εμείς και μετά οι αποσπάσεις;

Γίνεται χαμός με πολλούς από μας και δεν ξέρω πόσες αποσπάσεις είναι στο δικό μου ΠΥΣΔΕ....

ΑΛΑΛΟΥΜ ΣΕ ΟΛΑ !!!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

johngreek

zavag , στην περιοχή σου ΠΡΟΗΓΕΙΣΑΙ όλων των αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ ανεξαρτήτως μορίων . Θα πρέπει όμως να επαγρυπνείς