Εμφάνιση μηνυμάτων στον χρήστη πριν την ΔΙΑΒΑΣΕ ;;;

Ξεκίνησε από Wizard, 26 Σεπ 2008, 10:10:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

Η ερώτηση μου είναι αφελής, το ξέρω, αλλά τελευταία όταν ακούω κάτι, αμφισβητώ τον εαυτό μου: αναφέρεται πουθενά στο βιβλίο ότι τα προγράμματα στην ΓΛΩΣΣΑ πρέπει να έχουν μηνύματα στον χρήστη πριν την ΔΙΑΒΑΣΕ για το τι του ζητάται να εισάγει σαν δεδομένο;
π.χ.
ΓΡΑΨΕ 'Δώσε αριθμό παιδιών:'
ΔΙΑΒΑΣΕ παιδιά

Δηλαδή, θα κόψει βαθμούς ο διορθωτής αν δεν υπάρχει η παραπάνω ΓΡΑΨΕ;

Laertis

Σε καμία περίπτωση παρά μόνο αν ζητείται ρητώς απο την εκφώνηση
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Καρκαμάνης Γεώργιος

Τα μηνύματα που εμφανίζονται πριν από μια ΔΙΑΒΑΣΕ δεν είναι υποχρεωτικά να υπάρχουν ούτε στον Αλγόριθμο αλλά ούτε και στα προγράμματα της ΓΛΩΣΣΑΣ. Όπως έγγραψε και ο Laertis σε καμία περίπτωση ένας βαθμολογητής δεν θα έκοβε βαθμούς για την μη ύπαρξη αυτών των μηνυμάτων.
Η μόνη περίπτωση που ίσως κοπούν κάποια ολίγα μόρια είναι όταν η εκφώνηση της άσκησης ζητάει την ύπαρξη τέτοιων μηνυμάτων και οπότε ο μαθητής είναι υποχρεωμένος να τα τοποθετήσει.

andreas_p

Δηλαδή, θα κόψει βαθμούς ο διορθωτής αν δεν υπάρχει η παραπάνω ΓΡΑΨΕ;

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ  !!!

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αγαπητέ andreas_p οπωσδήποτε και δεν πρέπει να κόψει κανένας βαθμολογητής έστω και ένα μόριο από μια τέτοια περίπτωση που αναφέρθηκε. Όμως ποιος είναι σίγουρο γι αυτό; Εαν η άσκηση ζητάει οπωσδήποτε την εμφάνιση ενός τέτοιου μηνύματος και ο μαθητής δεν γράψει την κατάλληλη εντολή Εμφάνισε ή ΓΡΑΨΕ τότε έιμαστε όλοι σίγουροι ότι δεν θα κοπεί έστω και ένα μόριο από όλους τους βαθμολογητές;

andreas_p