Βοηθήστε με να διαλέξω την καλύτερη δυνατή!!

Ξεκίνησε από tzorvas, 25 Ιουν 2008, 08:22:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tzorvas

Έχω 13918(2ο κ 4ο)
       14978(5ο)

και ψάχνω για την καλύτερη δυνατή επιλογή σε τμήματα πληροφορικής...

Θέλω να ασχολειθώ με προγραμματισμό/δίκτυα/τηλεπικοινωνίες κλπ ....

Μ'ενδιαφέρουν πολύ αλλά δεν τα πήγα καλά στα αποτελέσματα...

Δεν με ενδιαφέρει που θα'ναι ΤΕΙ αντί για ΑΕΙ γιατι θα το κυνηγήσω με το δικό μου τρόπο!!!

Ακόμα ξέρω πως με εισακτήριες εξετάσεις μπορείς να περάσεις σε ΑΕΙ αν δώσεις περισσότερα μαθήματα στο ΤΕΙ το πρώτο εξάμηνο... ισχύει και πως γίνεται αυτο?!

Ευχαριστώ.!!!
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

evry

Που το έχεις ακούσει αυτό? Τι ακριβώς εννοείς? Δεν πρέπει να ισχύει
Παράθεση από: Linkinarios στις 25 Ιουν 2008, 08:22:54 ΜΜ
Ακόμα ξέρω πως με εισακτήριες εξετάσεις μπορείς να περάσεις σε ΑΕΙ αν δώσεις περισσότερα μαθήματα στο ΤΕΙ το πρώτο εξάμηνο... ισχύει και πως γίνεται αυτο?!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tzorvas

Αν δώσεις παραπάνω μαθήματα στη σχολή (ώστε να καλύψεις τις ανάγκες του ΑΕΙ -αντίστοιχου τμήματος-) κ αριστεύσεις τότε μπορείς να περάσεις σε αντίστοιχο ΑΕΙ...

Αυτό ξέρω εγώ!!
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

evry

  Κοίτα αυτό που λες δεν ξέρω που το έχεις ακούσει αλλά αποκλείεται να ισχύει. Για να μπεις σε ΑΕΙ υπάρχουν δύο τρόποι :
Α) με πανελλήνιες
Β) με κατατακτήριες

Μάλιστα αν μπεις με κατατακτήριες δεν σου αναγνωρίζουν κανένα μάθημα, τα ξαναδίνεις όλα με νόμο που πέρασε η Κουτσίκου το 2006 αν θυμάμαι καλά.

Πάντως αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ καλό θα ήταν να μη στηρίζεσαι σε φήμες ή σε κάτι που λέω εγώ ή σου λέει κάποιος άλλος. Πάρε τηλέφωνο στο ΑΕΙ που σε ενδιαφέρει και ρώτησε αν ισχύει αυτό για να βεβαιωθείς. Εμένα μου φαίνεται απίθανο να ισχύει κάτι τέτοιο
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pgrontas

Παράθεση από: evry στις 26 Ιουν 2008, 09:25:40 ΠΜ
Μάλιστα αν μπεις με κατατακτήριες δεν σου αναγνωρίζουν κανένα μάθημα, τα ξαναδίνεις όλα με νόμο που πέρασε η Κουτσίκου το 2006 αν θυμάμαι καλά.

Evry εννοείς τα μαθήματα που έχεις τυχόν κάνει στο πρώτο σου πτυχίο?
Δεν ξαναδίνεις δηλαδή και τα μαθήματα του πρώτου έτους. αν με τις κατατακτήριες μπεις στο δεύτερο?
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

evry

Και εγώ στην αρχή σκέφτηκα ότι όταν λένε πως "μπαίνεις" στο 2ο ή 3ο έτος εννοούν ότι έχεις περασμένα τα μαθήματα των προηγουμένων ετών. Δεν είναι όμως έτσι. Απλά σου δίνουν τη δυνατότητα αν μπορείς να περάσεις 40 μαθήματα σε 2 χρόνια να τελειώσεις σε 2 χρόνια. Θεωρείσαι δηλαδή 3ετής που δεν έχει περάσει κανένα μάθημα, εκτός από αυτά που έδωσες στις κατατακτήριες.Τώρα όσον αφορά αυτό που έλεγα για την αναγνώριση των μαθημάτων από άλλη σχολή βρήκα το εξής από τη σελίδα κάποιου πανεπιστημίου

Για όλες τις κατηγορίες πτυχιούχων (1-3): Δεν αναγνωρίζονται στο Τμήμα μαθήματα από το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος Προέλευσης βάσει της παραγράφου 7 του άρθρου 2 της αριθ. Φ2/121871/ Β3/3-11-2005 υπουργικής απόφασης «Κατάταξη πτυχιούχων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση» (Β’ 1517) που αντικαθίσταται από την αριθμ. Φ2/125186/ Β3/22-11-2006 ως εξής:
«7. Απαλλαγή από μαθήματα. Οι κατατασσόμενοι δεν απαλλάσσονται από την εξέταση μαθημάτων ή ασκήσεων του Τμήματος υποδοχής που διδάχθηκαν στο Τμήμα ή τη Σχολή προέλευσης. Κατ’ εξαίρεση, οι κατατασσόμενοι απαλλάσσονται από την εξέταση των μαθημάτων, στα οποία εξετάστηκαν για την κατάταξή τους, εφόσον τα μαθήματα αυτά αντιστοιχούν σε μαθήματα του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος υποδοχής».


Δηλαδή σου αναγνωρίζει μόνο αυτά που έδωσες στις κατατακτήριες και τίποτα άλλο. Φυσικά υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις. Για παράδειγμα στο πανεπιστήμιο Αθηνών τα τμήματα Μαθηματικών και Πληροφορικής έχουν μερικά κοινά μαθήματα που τα διδάσκουν οι ίδιοι καθηγητές.  Αυτά μετά από συννενόηση με τον καθηγητή μπορεί να σου αναγνωριστούν.

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tzorvas

Για να καταλάβω!!

Κατατακτήριες ποιες θα είναι?? Δηλαδή τι μαθήματα θα πρέπει να δώσω???

Ακόμα σκέφτομαι κάποια απο τα εξής:::

     -ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΜΕΣΩΝ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ (ΠΥΡΓΟΣ)
     -ΗΛ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓ/ΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ TEI ΠΕΙΡΑΙΑ (αν πέσει κατά 300 μόρια αυτή η σχολή!)
     -ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ΑΘΗΝΑΣ (ξέρετε περετέρω πληροφορίες?? - είναι καλό τμήμα?? ως τι μπορώ να δουλέψω?)
     -ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ΑΘΗΝΑΣ (ίδιες ερωτήσεις ;)
     -ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ TEI ΠΕΙΡΑΙΑ (ίδιες ερωτήσεις ;)
     -ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ TEI ΑΘΗΝΑΣ (ίδιες ερωτήσεις ;)
     -ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ TEI ΠΕΙΡΑΙΑ (ίδιες ερωτήσεις ;)
     -ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ TEI ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
     -ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ TEI ΛΑΡΙΣΑΣ (ίδιες ερωτήσεις ;)
     -ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ TEI ΣΕΡΡΩΝ (ίδιες ερωτήσεις ;)
     -ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (αξίζει??)
     -ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ TEI ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) (ίδιες ερωτήσεις ;)
     -ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ TEI ΛΑΜΙΑΣ (τι λέτε γιαυτό?)
     -ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ TEI ΔΥΤ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ(ΚΑΣΤΟΡΙΑ)
     -ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ TEI ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ(ΣΠΑΡΤΗ)
     -ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ & ΔΙΚΤΥΩΝ ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ)
     -ΤΗΛΕΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ TEI ΗΠΕΙΡΟΥ (ΑΡΤΑ)
     -ΕΠΙΧΕΙΡHΜΑΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤHΜΑΤΩΝ TEI ΠΑΤΡΑΣ (ίδιες ερωτήσεις!)
     -ΕΦΑΡΜ. ΠΛΗΡΟΦΟΡ. ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ TEI ΠΑΤΡΑΣ (ΑΜΑΛΙΑΔΑ)
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

evry

Παράθεση από: Linkinarios στις 29 Ιουν 2008, 05:24:48 ΜΜ
Για να καταλάβω!!
Κατατακτήριες ποιες θα είναι?? Δηλαδή τι μαθήματα θα πρέπει να δώσω???
αυτό που πρέπει να συγκρατήσεις είναι ότι
1) πρέπει πρώτα να πάρεις το πτυχίο σου για να δώσεις κατατακτήριες
2) δίνεις κάποια μαθήματα που σου ορίζει η σχολή
3) παίρνουν 3-4 άτομα από 70-80 μπορεί και πάνω από 100 σε κάποιες δημοφιλείς σχολές

Σε κάποιες περιπτώσεις είναι πιο εύκολο να ξαναδώσεις πανελλήνιες παρά να δώσεις κατατακτήριες

Τώρα για τις σχολές που λες, από αυτά που ξέρω καλές σχολές όπου μπορείς να μάθεις πράγματα και έχουν και κάποια φήμη όσον αφορά την πληροφορική είναι μόνο η παρακάτω
     -ΗΛ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓ/ΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ TEI ΠΕΙΡΑΙΑ

Σχετικά με τις ΑΣΠΑΙΤΕ
     -ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ΑΘΗΝΑΣ
     -ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ΑΘΗΝΑΣ
από εκεί βγαίνεις εκπαιδευτικός ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος και μπορείς να δουλέψεις σε ΤΕΕ/Επαγγελματικό Λύκειο/ Επαγγελματική Σχολή. Αν είναι να δηλώσεις ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος δήλωσε καλύτερα αυτά, θα έχεις περισσότερες επιλογές, για αυτό άλλωστε έχουν και μεγάλη βάση

     -ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ TEI ΠΕΙΡΑΙΑ
Οι απόφοιτοι αυτής της σχολής διορίζονται αυτή τη στιγμή ως καθηγητές πληροφορικής στην εκπαίδευση (δεν ξέρω γιατί). Στο αντικείμενό του είναι από τα πιο παλιά ΤΕΙ, και πρέπει να γίνεται καλή δουλειά, αλλά αν σε ενδιαφέρει η πληροφορική το πρόγραμμα σπουδών του έχει πολλές ελλείψεις. Μπες στην ιστοσελίδα και κάνε μια σύγκριση με το πρόγραμμα σπουδών του ΤΕΙ Αθήνας για να δεις

Όσον αφορά τα υπόλοιπα περιφερειακά ΤΕΙ δεν ακούσει καλά λόγια για κάποιο από αυτά (ούτε και άσχημα φυσικά) αλλά δε νομίζω ότι μπορούν να συγκριθούν με το τμήμα του Πειραιά των Υπολογιστικών Συστημάτων

Συμπερασματικά μη στηρίζεις το μέλλον σου σε αποφάσεις που θα πάρεις μετά τη σχολή, δηλαδή κατατακτήριες κλπ. Ο στόχος σου θα πρέπει να είναι να μπεις σε μια σχολή που θα σου αρέσει και όχι σε κάποια που θα χρησιμοποιήσεις σαν "γέφυρα" για να μπεις κάπου αλλού γιατί κανείς δεν ξέρει τι γίνεται σε 4-5 χρόνια
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tzorvas

Βασικά θέλω να μπορώ να πάρω προγραμματισμό κ δίκτυα....

Έχω στο πρόγραμμα μου παράλληλα με τη σχολή να είμαι κ στη Linux για προγραμματισμό σε group κ ατομικά project...

Ακόμα σκέφτομαι

-ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

γιατί είναι το μοναδικό ΤΕΙ αυτή τη στιγμή στον τομέα και ακόμη είναι η μόνη σχολή που μπορεί να βγάλει επαγγελματίες για αυτό το τομέα!! (εκτός από τις στρατιωτικές σχολές....)
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean