Ημερίδα για το μάθημα της ΑΕΠΠ Παρελθόν-Παρόν-Μέλλον

Ξεκίνησε από Σπύρος Δουκάκης, 26 Νοε 2009, 11:52:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Σπύρος Δουκάκης

Αγαπητοί και αγαπητές συναγωνιστές

Η ΕΠΥ (Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών http://www.epy.gr/) ανακοίνωσε τη διοργάνωση ημερίδας για το μάθημα της ΑΕΠΠ με τίτλο:

Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον: Παρελθόν, Παρόν, Μέλλον

Σύμφωνα με την ανακοίνωση η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 29/01/2010 στην Αθήνα. Λεπτομέρειες για τη διεξαγωγή της ημερίδας θα ανακοινωθούν σύντομα.

Η ανακοίνωση λέει τα ακόλουθα:

Το μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον της Γ΄ Ημερησίου και Δ΄ Εσπερινού Λυκείου, έχει διανύσει 10 χρόνια πορείας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Όλα αυτά τα χρόνια έχουν διατυπωθεί πολλές απόψεις των εκπαιδευτικών που έχουν διδάξει ή διδάσκουν αυτό το μάθημα, αλλά δεν έχουν καταγραφεί αναλυτικά. Για το σκοπό αυτό η ΕΠΥ οργανώνει την ημερίδα αυτή και καλεί όλους τους ενδιαφερόμενους να συμμετάσχουν µε την αποστολή εισήγησης ή απλά να την παρακολουθήσουν. Οι θεματικές ενότητες είναι:
•   Μέλλον του μαθήματος ΑΕΠΠ
•   Λογισμικό υποστήριξης
•   Βιβλίο
•   Αλγοριθμική ή Προγραμματισμός
•   Εξετάσεις του μαθήματος
•   Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών

Επίσης ειδική αναφορά γίνεται στην έρευνα που τρέχει σχετικά με το μάθημα στο σύνδεσμο

http://www.kwiksurveys.com/online-survey.php?surveyID=LONJN_79a061ec

όπου αποτελέσματά της θα ανακοινωθούν στην ημερίδα.

Ελπίζω όλοι να έχετε συνεισφέρει στη συγκέντρωση δεδομένων, συμμετέχοντας στην έρευνα.

Θα τολμούσα να πω ότι είναι το σημαντικότερο γεγονός για την ΑΕΠΠ, αφού η ημερίδα επικεντρώνεται αποκλειστικά στο μάθημα. Η συμμετοχή όσων διδάσκουν ή στοχεύουν να διδάξουν το μάθημα στο μέλλον είναι σημαντική και χρήσιμη...

Επίσης, θα σας ζητούσα να καταθέσετε στη θεματολογία και άλλα ζητήματα -αν θεωρείτε ότι μπορούν να προστεθούν- μιας και η ανακοίνωση είναι η πρώτη και δεν είναι η τελική.

Πάντως είναι άξιο αναφοράς, ότι θέματα διδακτικής του μαθήματος, θα μπορέσουν να ενσωματωθούν σε μία ειδική συνεδρία είτε/και στο συνέδριο της Διδακτικής της ΕΤΠΕ (http://hermes2.di.uoa.gr:8080/didinf5/), στο συνέδριο της ΠΕΚΑΠ (http://pdkap.sch.gr/) και στο συνέδριο της Ημαθίας (http://hmathia10.ekped.gr/).

Παρασκευή, λοιπόν, 29 Ιανουαρίου 2010 στην Αθήνα, όπου θα αποτελέσει αφορμή και για συνάντηση των μελών από το Στέκι... Μην ξεχνάτε ότι ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στο χώρο αυτό. Έχει προσφέρει και έχει αναδείξει πολλά πράγματα.

ΣΔ


Σπύρος Δουκάκης

Ανακοινώθηκε επίσημα από την ΕΠΥ η διοργάνωση της ημερίδας στο ενημερωτικό που σήμερα κυκλοφόρησε.

http://www.epy.gr/ED/

Πιστεύω ότι τα μέλη από το Στέκι, θα πρέπει να συμμετέχουν στην προσπάθεια με εισηγήσεις, με προτάσεις και με ιδέες.

ΣΔ

evry

Θα έλεγα να προστεθούν 2 ακόμα ενότητες π.χ.
   - Θέματα διδακτικής
   - Αναμόρφωση της διδακτέας ύλης

εκτός αν κολλάνε πουθενά αλλού
 
  Δεν ξέρω ποιο θα είναι το ύφος αυτής της ημερίδας. Θα μπορούμε να αναφέρουμε κάποιες ιδέες για τη διδασκαλία του μαθήματος και την αναπροσαρμογή της ύλης? ή θα είναι σε πιο θεωρητικό επίπεδο?

  Επίσης θέλω να ρωτήσω αν θα υποβάλλουμε κανονική εισήγηση, κάποιο report δηλαδή ή αρκεί απλά μια παρουσίαση με τα βασικά σημεία τα οποία θα συζητήσουμε. Δηλαδή δεν ξέρω αν θα είχε νόημα κάποια εισήγηση. Θα βγουν μετά πρακτικά? Οι εισηγήσεις θα περάσουν από κάποια επιτροπή κριτών?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Σπύρος Δουκάκης

Συμφωνώ και στα δύο, αν και το πρώτο (θέματα διδακτικής) πάει στο συνέδριο της ΕΤΠΕ. Το δεύτερο όμως (αναμόρφωση - αναπροσαρμογή ύλης) νομίζω ότι είναι απαραίτητο. Εκεί είναι το μέλλον με διττό σκοπό: πώς βετιώνουμε τη σκέψη, την αντίληψη και τη μάθηση μαθητών/τριών, πώς βοηθάμε τα πανεπιστημιακά τμήματα να έχουν αξιόλογο φοιτητικό πληθυσμό.

Ως προς το ύφος. Θα είναι εντελώς πρακτικά τα θέματα που θα συζητηθούν και θα καταβληθεί προσπάθεια για μικρές εισηγήσεις και μεγάλες, αλλά όχι ατέρμονες, συζητήσεις.

Η ημερίδα θα έχει εισηγήσεις που θα αποσταλούν στην ΕΠΥ και θα κριθούν από την ΕΠΥ και θα ακολουθήσει έκδοση πρακτικών.

Ευριπίδη, έχεις και έχουν αναπτυχθεί πολλές σκέψεις μέσα στο Στέκι όλα αυτά τα χρόνια. Δεν είναι απαραίτητο ότι όλοι συμφωνούμε. Όμως δεν πρέπει να μείνουνε στο Στέκι. Είναι χρήσιμο να ακουστούν και σε άλλα αυτιά για να παρθούν βάσει αυτών κάποιες αποφάσεις στο μέλλον.

ΣΔ

tom

Νομίζω ότι θα ήταν καλό να προστεθεί και μια  ενότητα σχετικά με την αξιολόγηση των μαθητών στο μάθημα της Α.Ε.Π.Π. Πολύ μεγάλο κεφάλαιο αλλά τουλάχιστον να δοθεί κάποιο γενικό πλαίσιο...
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Σπύρος Δουκάκης

Συνάδελφοι,

η ΕΠΥ έβγαλε τη σχετική αφίσα.

Έχω πρόβλημα αποστολής επισυναπτόμενου και την έβαλα προσωρινά στο blog μου.

http://sdoukakis.wordpress.com/files/2009/12/epyposter.jpg

Εύχομαι να τα πούμε όλοι στις 29/01.

ΥΓ: Tom δεν το προλάβαμε αυτό που είπες, αλλά σίγουρα οι σχετικές εισηγήσεις θα είναι ευπρόσδεκτες.

ΣΔ

Σπύρος Δουκάκης

Αναρτήθηκαν από την ΕΠΥ οι στόχοι της ημερίδας

Διαθέσιμοι στο σύνδεσμο: http://www.epy.gr/aepp/aepp.php

ΣΔ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Σπύρο, δεν θα ήταν καλύτερα να μας βοηθήσουν να πάμε; Εννοώ ότι, αν είχε σταλεί κάποια εγκύκλιος στα σχολεία, με την οποία να ζητά η υπουργίνα μας από τους δντές ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΥΝ τους ΠΕ19-20, πιστεύω ότι θα ήταν πολύ πιο εύκολο και η συμμετοχή θα ήταν μεγαλύτερη. Μήπως έχει έρθει σχετικό χαρτί και δεν το έχω αντιληθφεί;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Σπύρος Δουκάκης

Έχεις δίκιο. Έγινε η σχετική προσπάθεια, αλλά δεν ευοδώθηκε. Η λύση ήταν να γίνει η ημερίδα το Σάββατο, αλλά... θεωρήθηκε επισφαλές.

Μάλιστα ο λόγος που προτάθηκε και τελικά επιλέχτηκε αυτή η ημερομηνία (29/01) σχετίζεται με το παραπάνω. Στις 29/01 είναι η παραμονή της γιορτής των τριών Ιεραρχών και ως εκ τούτου τα σχολεία θα έχουν εκκλησιασμό και πιθανώς να μην γίνουν μαθήματα και άρα ο εκπαιδευτικός θα έχει μία σχετική άνεση να έρθει στις 12:00 που θα ξεκινήσει η ημερίδα.

Πάντως, πιστεύω ότι κάθε συνάδελφος, σε συνεργασία με το/τη διευθυντή/τρια της μονάδας,  μπορεί να ζητήσει τη σχετική διευκόλυνση, χωρίς να παρακωλεί τη λειτουργία του σχολείου και χωρίς να λείπει αδικαιολόγητα από την υπηρεσία του.

Νομίζω ότι και εσύ Λάμπρο μπορείς να παραβρεθείς και θα ήταν ευχάριστο να είσαι παρόν.

Σχετικό πάντως έγγραφο πλην του Νομού Αττικής δεν κυκλοφόρησε και μάλιστα στην Αττική κυκλοφόρησε χάρη στην υποστήριξη της ημερίδας από τους σχολικούς συμβούλους.

ΣΔ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ θα στριμώξω αύριο τον σύμβουλο και τη Δευτέρα τον Προϊστάμενό μου. Μόλις όλα ρυθμιστούν όπως πρέπει, τότε θα ζητήσω ακρόαση και άδεια από τη γυναίκα μου  ;D ;D ;D

Πάντως σοβαρά, θα προσπαθήσω να έρθω.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Σπύρος Δουκάκης

Το τελευταίο που λες είναι το πιο σημαντικό!

ΣΔ

nikosx

Ηρθε τελικά η εγκύκλιος για τους καθηγητές των ΠΕ19 και 20 στα σχολεία.
Μήπως ξέρει κάποιος που ή πως ακριβώς δηλώνουμε συμμετοχή ή κάνουμε προεγγραφή;
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

tom

Εδώ δηλώνεις τα στοιχεία σου:

http://www.epy.gr/aepp/aepp.php

Για εγκύκλιο δεν ξέρω κάτι, αλλά είχα κάνει  post πριν 3-4 μέρες ένα έγγραφο που έστειλε ο σύμβουλος πληροφορικής σε σχολεία της Αττικής:

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2543.0
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Σπύρος Δουκάκης

Λοιπόν, όπως είπε και o tom, υπάρχει η δυνατότητα και η ανάγκη εγγραφής στην ημερίδα. Λόγω της έκδοσης βεβαιώσεων παρακολούθησης, αλλά και της σχετικής πρεοτοιμασίας

είναι σημαντικό να πραγματοποιήσετε εγγραφή στην ημερίδα μέσω του συνδέσμου

http://www.epy.gr/aepp/aepp.php

ΣΔ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ πραγματοποίησα την εγγραφή μου, αλλά περιμένω και τα σχετικά έγγραφα του υπουργείου...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Σπύρος Δουκάκης

#15
Συνάδελφοι,

οι απαραίτητες ενέργειες για τους συναδέλφους του νομού Αττικής έγιναν και

Εγκρίθηκε η συμμετοχή των εκπαιδευτικών Πληροφορικής κλάδου ΠΕ19-20, των Γυμνασίων και Λυκείων των Δ/νσεων Δ.Ε. Αττικής, ώστε να παρακολουθήσουν την ημερίδα που διοργανώνεται στις 29-1-2010 και ώρα 12.00΄στο Αμφιθέατρο του Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων, (οδός Αναστάσεως 2 και Τσιγάντε), με θέμα «Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον, Μάθημα Γ΄Λυκείου Τεχνολογικής Κατεύθυνσης Παρελθόν – Παρόν – Μέλλον».

Στο επισυναπτόμενο η έγκριση.

ΣΔ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ε, παιδιά, είμαστε κι εμείς εδώ... ο δικός μας σύμβουλος ασχολείται με άλλα θέματα... κανένα χαρτί με ευρύτερη εμβέλεια θα εκδοθεί ή όχι;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

zwoula

εγω που θελω απλα να παρακολουθησω την ημεριδα θα πρεπει να δηλωσω συμμετοχη και εγω? (ειμαι μαθητρια)
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

Σπύρος Δουκάκης


andreas_p

Καλημέρα.

Μπορεί κάποιος από τους παρόντες της ημερίδας να επιβεβαιώσει τα παρακάτω ή να μας διαφωτίσει περισσότερο ;

1. Τα μαθήματα επιλογής της Α', Β' (για πολλούς κακεντρεχείς fb ...) ...  φεύγουν.
     Αντ' αυτών έρχεται η οριζοντιοποίηση !!!

2. Η ΤΕ στη   Β' παραμένει.

3.  Η ΑΕΠΠ  μένει . Αλλάζει όνομα.  Προγραμματισμός + Αλγόριθμοι.
     Η ΓΛΩΣΣΑ και η ψευδογλώσσα φεύγουν. Έρχεται ... Pascal like .

gthal

Σχετικά με το 3ο ερώτημα (γιατί ενδιαφερόμουν αποκλειστικά για την ΑΕΠΠ)
όπως αντιλήφθηκα εγώ τα πράγματα, δεν επιβεβαιώνεται τίποτα από αυτά:
η ΑΕΠΠ βεβαίως μένει, προτάθηκαν όμως διαφορετικά ονόματα, τα περισσότερα από αυτά έχουν σαν κεντρικό όρο το "Αλγοριθμική"
Επίσης προτάθηκε να καταργηθεί μία από τις ΓΛΩΣΣΑ ή ψευδογλώσσα και να κρατηθεί μόνο η μία (μάλλον να κρατηθεί η ψευδογλώσσα). Δε νομίζω πως υπάρχει η τάση προς κάποια υπάρχουσα γλώσσα.
Εγώ αυτά κατάλαβα  :)
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

andreas_p


ntzios kostas

Ανδρέα πολύ αισιόδοξος είσαι για τα αποτελέσματα της Ημερίδας. Τίποτα από αυτά που ρώτησες δεν αναφέρθηκε. Το μόνο αυτό που είπε ο gthal. Αλλά είχε γούστο και να είσαι σίγουρος πόσο γούστο θα έχουν αυτά που θα ακουστούν αυτές τις μέρες στο Στέκι για την ημερίδα.  Μετά την πλήρης ηρεμία ακολουθεί τσουνάμι.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

pgrontas

Αν δεν κάνω λάθος τα ονόματα που προτάθηκαν ήταν:

Αλγοριθμική και Αρχές Προγραμματισμού
Εισαγωγή στην Αλγοριθμική.

ΥΓ:
Και να προσθέσω σε αυτά που λέει ο Κώστας παραπάνω, ότι δεν φάνηκε η ημερίδα να έχει κάποιο επίσημο συμπέρασμα.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

andreas_p

Ε, τότε ο κουμπάρος (ήταν "παρών") του φίλου μου δεν τα κατάλαβε καλά ή ο φίλος δεν τα αποκωδικοποίησε σωστά.

andreas_p

Παράθεση από: pgrontas στις 30 Ιαν 2010, 05:56:55 ΜΜ
Αλγοριθμική και Αρχές Προγραμματισμού

Μου φαίνεται πιο λογικό και πιο κοντά στο αντικείμενο.

gthal

Παράθεση από: andreas_p στις 30 Ιαν 2010, 06:27:12 ΜΜ
Μου φαίνεται πιο λογικό και πιο κοντά στο αντικείμενο.
Κι εμένα αυτό μου αρέσει πιο πολύ.

ΥΓ1: Ναι Ανδρέα, ήμουν εκεί
ΥΓ2: Τι τσουνάμι προβλέπεις Κώστα ?   :angel:
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

Vangelis

Για να ανταλλάξουμε γνώμες και εντυπώσεις από την ημερίδα.

Βασικό χαρακτηριστικό η μεγάλη προσέλευση. Πράγμα που δείχνει το μεγάλο ενδιαφέρον των συναδέλφων για στοχευμένες δράσεις..  Αν μιλάγαμε γενικά για την πληροφορική στο σχολείο αμφιβάλω αν είχαμε τους μισούς. 

Προσωπικά θα προτιμούσα να υπήρχε χρόνος για τοποθετήσεις ακροατών.  Ορσμένοι ομιλητές είχαν δεκάδες διαφάνειες που τελικά "ροκάνισαν" το χρόνο.

Επίσης θα ήθελα να ακούσω και κάποιον από το υπουργείο να δίνει ένα γενικό πλάνο  (όραμα?) για το πώς σκέπτονται να αξιοποιήσουν την πληροφορική στα μελλοντικά σχέδιά τους. 

iokollias

#28
Υπάρχει κανένας τρόπος να κατεβάσουμε τις παρουσιάσεις των Ψαλτίδου και Τσιωτάκη που έλεγαν για τις ασάφειες και τις παρερμηνείες του βιβλίου που ήταν πολύ αναλυτικές; Πιστεύω, ότι ήταν στην σωστή κατεύθυνση οι προτάσεις τους και οι ερμηνείες τους και καλό είναι να αποτελέσουν και οδηγίες μας για τους μαθητές αλλά και ένας κοινός τρόπος διόρθωσης των γραπτών στις πανελλαδικές...

tom

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Η αίσθηση που μου άφησε η ημερίδα συνοψίζεται στα παρακάτω.

Όσον αφορά την έρευνα για την Α.Ε.Π.Π., ήταν μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια με ενδιαφέροντα συμπεράσματα (π.χ. μικρή χρήση εργαστηρίου κ.α.).

Η ενότητα με τα εκπαιδευτικά λογισμικά  ήταν σίγουρα χρήσιμη. Για παράδειγμα προσωπικά δεν ήξερα ότι η νέα έκδοση της γλωσσομάθειας, υποστηρίζει την κατασκευή και εξαγωγή πίνακα τιμών σε html καθώς και μετατροπή κώδικα σε διάγραμμα ροής, αν κατάλαβα καλά. Όλα τα λογισμικά που παρουσιάστηκαν ήταν γνωστά και αξιολογότατα. Παρεμπιπτόντως ξέρει κάποιος αν στα δ.ρ. της αλγοριθμικής υποστηρίζονται στις συνθήκες σύνθετες εκφράσεις; Πριν 2-3 χρόνια δεν είχα καταφέρει να χρησιμοποιήσω.

Όσον αφορά τη δεύτερη ενότητα για το διδακτικό πακέτο, ήταν πολύ χρήσιμη η καταγραφή, παρουσίαση και πρόταση λύσεων-κοινής αντιμετώπισης σχετικά με τις ασάφειες του. Ήταν πολύ χρήσιμες οι παρουσιάσεις που έκαναν ο Παναγιώτης Τσιωτάκης και η Αλεξάνδρα Ψαλτίδου. Ανέδειξαν προβλήματα που είχα και εγώ τα τρία χρόνια που διδάσκω το μάθημα και οι υπόλοιποι νεότεροι ή παλιότεροι. Το πιο ευχάριστο είναι ότι οι λύσεις που πρότειναν με βρίσκουν σύμφωνο στο μεγαλύτερο ποσοστό και είναι αυτές που δίνω και στα παιδιά.

Όσον αφορά τις γενικές εξετάσεις έχω την άποψη πως είναι απαράδεκτο που δεν υπάρχει κάποιο πανελλήνιο όργανο εξεταστών-βαθμολογητών που υλοποιεί κοινή γραμμή στη διόρθωση και βαθμολόγηση. Στη τελευταία συνάντηση που κάναμε στην Παλλήνη πριν ξεκινήσει η διόρθωση λέγαμε «Ε, στο θέμα 2.Α π.χ αν ο μαθητής κάνει αυτό το λάθος από το 30 Β.Κ. είπαν θα κόψουν 2 μόρια, από το 38 θα κόψουν 4 εμείς τι θα κάνουμε?». Τι είναι αυτά;

Φυσικά πιο μεγάλο ενδιαφέρον είχε η ενότητα σχετικά με το μέλλον του μαθήματος Α.Ε.Π.Π. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το μάθημα πρέπει να προσανατολιστεί στην αλγοριθμική με κάποιο όνομα όπως «Εισαγωγή στην Αλγοριθμική». Να έχει σκοπό την καλλιέργεια υψηλών νοητικών διεργασιών όπως, δομημένη σκέψη, αναλυτική ικανότητα, συνθετική ικανότητα που προσφέρει ένα μάθημα αλγοριθμικής και όχι απλά την απόκτηση δεξιοτήτων μέσα από ένα μάθημα προγραμματισμού. Φυσικά η όποια ψευδογλώσσα υιοθετηθεί πρέπει να εμπλουτιστεί με υποπρογράμματα κλπ. Οι γλώσσες προγραμματισμού αλλάζουν, έρχονται και φεύγουν. Η αλγοριθμική έχει επιβιώσει πολλά χρόνια. Συμφωνώ με αυτό. Μου άρεσαν οι παρουσιάσεις του Νίκου Αδαμόπουλου, του Τάσου Λαδιά και του Ευρυπίδη Βραχνού προς αυτή την κατεύθυνση.

Κάποιες γενικές προσωπικές παρατηρήσεις:

•   Ο πάρεδρος του Π.Ι. επέστησε τη προσοχή μας ώστε να μην δίνουμε αυθαίρετες λύσεις στις ασάφειες, μιας και το μάθημα είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο. Σωστό. Μέσω των συμβούλων είπε να θέτουμε ερωτήματα υπηρεσιακά και να απαντάει το Π.Ι. εγγράφως μεμονωμένα.  ??? Γιατί; Τώρα που έγινε η ημερίδα και θα γραφτούν πρακτικά (θα υπάρχουν καταγεγραμμένες αναλυτικά οι ασάφειες), θα εκτιμούσα αν το Π.Ι. τα μελετούσε και απαντούσε, μια και καλή, γραπτώς για όλες τις ασάφειες, μέχρι να αναμορφωθεί το μάθημα και το διδακτικό πακέτο.  ;)

•   Η διοργάνωση ήταν γενικά καλή και μπράβο στην ΕΠΥ για την πρωτοβουλία της. Πιστεύω ότι κάποιες αστοχίες, όπως το ότι ο μπουφές ήταν ακριβώς στην έξοδο της αίθουσας με αυτονόητα προβλήματα, ότι τα φώτα άναψαν στις 5:00-6:00 αφού είχαμε στραβωθεί  :D, θα διορθωθούν σε επόμενες ημερίδες, όπου θα είναι πια γνωστό ότι θα υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρoν και προσέλευση.  :)

•   Δεν μου άρεσε καθόλου που ο χρόνος για τις ερωτήσεις από το κοινό ήταν απειροελάχιστος και δεν δόθηκε ούτε μία απάντηση από το panel.  >:(

•   Με προβλημάτισε η θέση του κ. Πολίτη (αν θυμάμαι καλά) που μίλησε στο τέλος. Είπε ότι ενώ στη σύνταξη των Α.Π.Σ. συμμετείχαν δύο τρεις με διδακτορικό στη διδακτική της πληροφορικής, στη συγγραφή του βιβλίου συμμετείχε μόνο ένας από αυτούς, ο ίδιος. Επίσης ενώ η εκάστοτε πολιτική ηγεσία είχε συμφωνήσει με το Α.Π.Σ. για το βιβλίο ήθελε να περάσει τη δική της γραμμή με έμφαση σε δεξιότητες προγραμματισμού.  :police:  Όσον αφορά τις γενικές εξετάσεις τα τελευταία δέκα χρόνια κανένας από τη συγγραφική ομάδα δεν κλήθηκε ποτέ στην επιτροπή εξετάσεων.  >:(  Κατάλαβα καλά;;; Το είπε αυτό; Σας παρακαλώ διαψεύστε με! Αν συνδυάσω αυτά με αυτό που είπε ο κ. Λαδιάς για την κατάργηση της γεωμετρίας και υποβάθμιση παρόμοιων μαθημάτων προβληματίζομαι. Λέτε κάποιοι να μην θέλουν αυριανούς πολίτες που σκέφτονται, φαντάζονται, αναλύουν και συμμετέχουν ενεργά αλλά μόνο εκτελούν; Παρά είμαι καχύποπτος ε;  >:D

•   Είχε ενδιαφέρον η άποψη της κας Καράκιζα που είπε ότι τόσην ώρα συζητάμε για εργαλεία, λογισμικά ασάφειες, αλλά πρέπει να δώσουμε έμφαση και σε θέματα διδακτικής. Είπε μάλιστα ότι όταν έχεις ένα αμάξι (Α.Ε.Π.Π.) δεν πρέπει να σε νοιάζουν μόνο τα κουμπιά του (υποστηρικτικό λογισμικό, διδακτικό πακέτο) και τα πιθανά προβλήματα του (π.χ. ασάφειες) αλλά πως θα προχωρήσει το αμάξι (διδακτική) και που θα πάει (μέλλον Α.Ε.Π.Π.).   ::)  Συμφωνώ σε όλα αλλά πιστεύω ότι ήταν απαραίτητο να ειπωθούν και τα άλλα ώστε να πάμε παρακάτω. Εξ΄ άλλου έρχεται και ένα πανελλήνιο συνέδριο διδακτικής της πληροφορικής, στο οποίο μπορούμε να κουβεντιάσουμε για τη διδακτική.

•   Είναι πεποίθησή μου ότι το μάθημα πρέπει να γίνει τετράωρο με έμφαση σε εργαστηριακές δραστηριότητες ατομικές ή/και ομαδοσυνεργατικές για να πάρει τη θέση που του αρμόζει. Βέβαια για να γίνει αυτό πρέπει να χτιστεί το κατάλληλο προπαρασκευαστικό στάδιο με κατάργηση της τεχνολογίας επικοινωνιών και αναβάθμιση της πληροφορικής στην Α' και Β' Λυκείου.  8)

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

iokollias

#30
...

Betty

Συνάδελφοι Καλημέρα
Με την επιστροφή μου στα Χανιά μετά από την ημερίδα την οποία παρακολούθησα και ενθουσιάστηκα με το μεγαλύτερο μέρος των εισηγήσεων και των παρεμβάσεων των οποίων έγειναν, θα ήθελα να παρακαλέσω εάν αυτό είναι εφικτό από τους εισηγητές, να ανέβουν στο στέκι ή στο site  της ΕΠΥ οι εισηγήσεις ή οι παρουσιάσεις η οποίες έγειναν για να μπορέσουμε να αξιοποιηθούν και από συναδέλφους της επαρχίας που δυστιχώς λόγω απόστασης δεν μπόρεσαν να παραβρεθούν.
Με αφορμή μια ημερίδα που θα γίνει στα Χανιά για τους συναδέλφους της Δυτικής Κρήτης και θα γίνει αναφορά και στην ημερίδα αυτή θα ήταν καλό να παρουσιαστεί ένα κομμάτι από το υλικό της.
Όσο για την εισήγηση του συναδέλφου Παναγιώτη σχετικά με τις ασάφειες του Σχολικού βιβλίου που ήταν μια φοβερά τεκμηριωμένη παρουσίαση, θα μπορούσαμε να στηριχτούμε σε αυτή και να γίνουν προτάσεις από όλους τους σχολικούς συμβούλους στο παιδαγωγικό μπας και διορθωθούν μερικά πράγματα, γιατί από ότι παρατήρησα κατά την παρουσίαση του Παναγιώτη δεν υπήρχε κάποιος από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στην αίθουσα.
Και μια ευχή καλό θα ήταν τέτοιες ημερίδες να μη γίνονται ανα δεκαετία, αλλά να δίνετε η δυνατότητα και σε όλους τους συναδέλφους να συμμετέχουν. Μη ξεχνάμε ότι είμαστε γύρω στους 1300 που διδάσκουν το μάθημα.
Ευχαριστώ
Μπέττυ Χίνου ΠΕ19 

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αλήθεια το λέω, δε φαντάζεστε πόσο λυπήθηκα που τελικά δε μπόρεσα να έρθω... :-\
Σπύρο, μάλλον θα τα πούμε στην επόμενη συνάντηση της επυ
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

evry

Νομίζω ότι ο Άλκης παλιά είχε κάνει εξαιρετική δουλειά και είχε μαζέψει τεράστιο όγκο διορθώσεων για το μάθημα της ΑΕΠΠ, μαζί με μια ομάδα καθηγητών από το στέκι, οι οποίες από ότι φαίνεται χάθηκαν κάπου στους διαδρόμους των αρμοδίων.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ntzios kostas

Το κακό με την ημερίδα είναι ότι δεν έγινε κουβέντα λόγω χρόνου. Οι προτάσεις Betty, που έθεσε ο Παναγιώτης και η ομάδα του, πάνω στις διάφορες ασάφειες που η ομάδα νομίζει ότι υπάρχουν, είναι απλώς προτάσεις των 5 ατόμων που συμμετείχαν στη δημιουργία της παρουσίασης.  Δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε όλοι με όλες και δεν σημαίνει ότι είναι και οι καλύτερες. Κάτι που είπε άλλωστε και ο Παναγιώτης.

Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Το υλικό από την ημερίδα δεν υπάρχει κάπου online; Ένα βίντεο στο YouTube, ένα αρχείο ήχου, οι παρουσιάσεις σε ppt κάτι;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Δεν υπάρχει πουθενά η ημερίδα online, π.χ. στο YouTube;

Υ.Γ. Υπάρχουν νομίζω τουλάχιστον δύο threads για το ίδιο θέμα. Μπορούμε να τα συγχωνεύσουμε;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Betty

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες ότι δυστιχώς δεν υπήρχε χρόνος για συζήτηση
Όσο για την παρουσίαση του Παναγιώτη πιστεύω ότι μπορει να αποτελέσει μια πολύ καλή βάση συζητήσεων και προτάσεων που να τις αποδεχόμαστε στο μεγαλύτερο μέρος του για να μπορέσουμε να πάμε παρακάτω και να κάνουμε τη δουλεία μας ακόμα καλύτερη

pgrontas

Συγχωνεύτηκαν όλα τα σχετικά με την ημερίδα θέματα στο παρόν (το οποίο ήταν το αρχικό).
Μπορείτε να γράφετε πλέον εδώ.

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

P.Tsiotakis

Ο Παναγιώτης (εγώ) θα έλεγε και άλλα, αλλά ο πάρεδρος της πληροφορικής είχε φύγει αν και είπε πως θα κάτσει. Νόμιζα πως οι πληροφορικάριοι ήταν καλή παρέα.

Είμαι σίγουρος πως σύντομα θα έχετε όλο το υλικό από την ΕΠΥ

πάντως με μαιλ στέλνω τη δική μου παρουσίαση σε όποιον μου τη ζητήσει!
Ο λόγος που δεν την αναρτώ είναι απλός: να είναι όλες μαζί!!

P.Tsiotakis

Παράθεση από: evry στις 01 Φεβ 2010, 10:50:55 ΠΜ
Νομίζω ότι ο Άλκης παλιά είχε κάνει εξαιρετική δουλειά και είχε μαζέψει τεράστιο όγκο διορθώσεων για το μάθημα της ΑΕΠΠ, μαζί με μια ομάδα καθηγητών από το στέκι, οι οποίες από ότι φαίνεται χάθηκαν κάπου στους διαδρόμους των αρμοδίων.

στην καταγραφή του Άλκη πάτησα Ευρυπίδη και βέβαια σε όλες τις συζητήσεις που έχουν γίνει. Για αυτό και ανέφερα ξεχωριστά το στεκι και τη δουλειά του.

Άλλωστε, μπορεί να κάναμε εμείς μια παρουσίαση, αλλά οι απορίες και πολύ περισσότερο οι απαντήσεις δεν είναι υποκειμενικές, αλλά αποτελούν και την κοινή συνισταμένη αυτού του ιστότοπου, όπως εγώ τον παρακολουθώ 7 χρόνια τώρα. Και πλέον, ακόμη κι αν το διδακτικό αυτό πακέτο ζήσει 3-5 χρόνια, αξίζει να προωθηθούν στο ΠΙ (και θα γίνει αυτό) ώστε να πάρουμε μια επίσημη απάντηση και μεις και η επιτροπή εξετάσεων για αυτά τα ζητήματα....

ntzios kostas

Πάντως ένα συμπέρασμα εβγαλα ότι από εδώ και πέρα δεν πρέπει να απαντάμε στις ερωτήσεις συναδέλφων. Πρέπει να παραπέμπουμε στο ΠΙ. Έτσι δεν είναι; Βρε που ήταν τόσα χρόνια και μας τη λέει κιόλας; :)
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

COACH

Μπράβο παιδιά για την προσπάθεια...Το αποτέλεσμα ήταν πολύ  καλό...Η ημερίδα γενικότερα πιστεύω πως ήταν βήμα μπροστά για το μάθημα...Ας ελπίσουμε πως θα άκουσαν και οι υπεύθυνοι και πως θα ασχοληθούν...
Προσωπικά ευχαριστώ που εκπροσωπήσατε και εμένα τον στρατιώτη γιατί είπατε όλα όσα ήθελα να πω και δεν προλάβαινα να οργανώσω λόγω της προσφοράς στην πατρίδα...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΩΜΟΥ

toufeki

Συνάδελφοι, όσες ημερίδες και να γίνουν για το μάθημα(που είναι πραγματικά υπέροχες), αν εξακολουθήσουν να τεμαχίζουν την ύλη με τον "χάρακα", δεν κάνουμε τίποτα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι κριτήρια  εφαρμόζουν στο ΠΙ(που φαντάζομαι προέρχονται από τον χώρο μας)  για την επιλογή ή απόρριψη ενός τμήματος της ύλης του βιβλίου.

P.Tsiotakis

Κώστα, το πιο αστείο είναι πως συμβούλους έχουμε εδώ και 2.5 χρόνια!

Άρα παλιότερα γιατί δεν απάνταγε?

sstergou

Αυτή την δικαιολογία πάντως δεν περίμενα να την ακούσω...
Λες και δεν πήρε ποτέ το αυτί του τον πανικό με τις ασάφειες και τα λοιπά.
Εκτός και αν θέλει να μας δώσει ένα μάθημα ορθής συμπεριφοράς...

Σπύρος Δουκάκης

Η επιτυχία της ημερίδας έγκειται στα ακόλουθα:

1. Μεγάλη και μαζική συμμετοχή. Όπως και να το δούμε, δεν έχει γίνει μαζικότερη εκδήλωση τα τελευταία χρόνια. Οι άρχοντες και ηγέτες των διαφόρων ενώσεων έτριβαν τα μάτια τους. Όπως είπε και ο Vagelis έχουν μεγάλη αξία οι στοχευμένες ημερίδες.

2. Έγιναν αρκετές παρουσιάσεις, όχι αλληλοκαλυπτόμενες, όπου κάποιες εξ αυτών  ήταν χρονοβόρες-μεγάλες, αλλά σε κάθε περίπτωση λειτούργησαν προς τη σωστή κατεύθυνση.

3. Έθεσε αρκετούς στόχους. Βελτίωση, αλλαγές, προσθήκες, που όπως ανακοίνωσε στην ημερίδα ο πρόεδρος της ΕΠΥ, θα εργαστεί για αυτό.

4. Ο Πάρεδρος του ΠΙ, έδωσε μία γραμμή. Ενημέρωση του σχολικού συμβούλου για το θέμα και στη συνέχεια αυτός ενημερώνει επίσημα τον πάρεδρο. Δεν είναι κακό. Απλώς να τηρήσει αυτό που λέει και να συνεισφέρει στη μείωση των προβλημάτων (ασαφειών, παρερμηνειών κ.τ.λ.) που υπάρχουν στο διδακτικό πακέτο, μιας και τα τελευταία χρόνια, η βοήθεια ήταν περιορισμένη ως ανύπαρκτη.

5. Η ΕΠΥ μας ζήτησε τις εισηγήσεις για να αναρτηθούν στο site της. Ελπίζω με τον τρόπο αυτό να τις έχουμε όλοι. Βάσει αυτών και αυτό νομίζω ότι είναι το πιο σημαντικό μπορεί να ξεκινήσει η Διαβούλευση που πρότεινε η ΕΠΥ, ώστε να κλείσουν τα ανοικτά μέτωπα. Ξέρω ότι όλοι δεν έχουμε τις ίδιες απόψεις για διάφορα ζητήματα. Αυτό οφείλεται σε διάφορους λόγους. Θα αναφέρω τρεις:
α) διαφορετική προέλευση σπουδών και άρα διαφορετικές αντιλήψεις για διάφορα ζητήματα. Αυτό π.χ. δεν θα συνέβαινε στη φυσική ή στα μαθηματικά, αφού αυτά που απαιτούνται στη διδασκαλία είναι ορισμένα (έχουν οριστεί) αυστηρά εδώ και πολλά χρόνια (κάτι που δεν συμβαίνει π.χ. στη Βιολογία που είναι επιστήμη με γρήγορη εξέλιξη, όπως και η επιστήμη της πληροφορικής).

β) η μη ύπαρξη από την αρχή των συμβούλων, ώστε να είναι λυμένα προβλήματα που χωρίς πραγματική αξία, αλλά λόγω του φόβου των εξετάσεων καθόμαστε και λιβανίζουμε.

γ) το ενδιαφέρον μας για το μάθημα που έχει περάσει και το τεχνικό στάδιο (αυτά λέει το βιβλίο αυτά πρέπει να κάνω) και το πρακτικό στάδιο (αυτά λέει το βιβλίο αλλά εγώ προσθέτω ένα λιθαράκι) και έχει βρεθεί σε χειραφετικό επίπεδο (όπου έχουμε παραμερήσει το βιβλίο και διυλίζουμε τον κώνωπα με στόχο να προστατέψουμε τα παιδιά μας στις εξετάσεις)...

Εύχομαι να επαναληφθεί η ημερίδα κάποια στιγμή που θα έχουν προκύψει ενδιαφέροντα συμπεράσματα από όλα αυτά...

Γράφω αυτά που δεν κατάφερα να πω στην ημερίδα, λόγω συναισθηματικής φόρτισης. Είχε να γίνει τέτοια δράση από το 2003 (όπου στην Αθήνα η ΕΠΥ οργάνωσε μία διημερίδα για εκπαιδευτικούς και είχε γίνει μία παρουσίαση για το μάθημα), που πραγματικά ήταν μια φοβερή συνάντηση (περιορισμένης έκτασης) αλλά αντίστοιχης απήχησης με τη συνάντηση της Παρασκευής.

Ένας σοφός της Ανατολής λέγεται ότι είπε το εξής:
   «Έως τα δεκαπέντε μου χρόνια έπαιξα,
   έως τα εικοσιπέντε μου αγάπησα,
   έως τα τριανταπέντε μου πολέμησα,
   έως τα πενήντα μου κέρδισα
   τώρα αρχίζω να μαθαίνω»,
   δηλαδή με μια λέξη φιλοσοφώ.

Εμείς είμαστε, λοιπόν, στη φάση που παίζουμε ακόμα.

Πολλοί από εμάς, ίσως μάλιστα επειδή μας δίνει το χαμένο κύρος μας στην εκπαίδευση με τις δράσεις οριζοντιοποίησης που προτείνει η Υπουργός να το αγαπάμε κιόλας.

Κάποιοι να έχουμε πολεμήσει για πολλά από όσα θα ειπωθούν σήμερα εδώ.

Η ουσία είναι να κερδίζει ο κλάδος και να βελτιώνεται το μάθημα. Να πάρουμε ανατροφοδότηση και να βελτιώσουμε το εκπαιδευτικό μας έργο.

Ουσιαστικά, λοιπόν, να μάθουμε ώστε την επόμενη φορά (εύχομαι κύριοι της ΕΠΥ να μην είναι μετά από δέκα χρόνια) να αρχίσουμε να φιλοσοφούμε κιόλας, όπως κάνουν σε άλλες ειδικότητες.

ΥΓ: Όπως φιλοσοφούν ορισμένοι σε αυτό το Στέκι, όπου πραγματικά χαίρεσαι να τους διαβάζεις...


Δημήτρης Γκίνης

Θα ήθελα και εγώ να καταθέσω τις εντυπώσεις μου από την ημερίδα:
1) Η πραγματικά εντυπωσιακή συμμετοχή: (μην ξεχνάμε ότι αφορούσε ένα και μόνο μάθημα) δείχνει την δυναμική του κλάδου μας.
2) Οι παρουσιάσεις που αναφέρατε όλοι σας: μπορούν από μόνες τους να αποτελέσουν εργαλεία για την διδασκαλία μέσα στην τάξη.
3) Η τοποθέτηση του κ. Πολίτη ή αλλιώς "πως ένα μάθημα που θα μπορούσε να παρέχει πραγματική γνώση (αλγοριθμική σκέψη=δόμηση του τρόπου σκέψης του μαθητή) οδηγείται από το ΠΙ κατά κύριο λόγο (θες από αδιαφορία , θες από ασχετοσύνη, θες από τεμπελιά) στο μοντέλο: μαθαίνω να λύνω ΣΟΣ θέματα και περνάω στις εξετάσεις"
4) Τα όσα είπε ο εκπρόσωπος του ΠΙ: (τα ίδια κάθε φορά) να ακολουθήσουμε την υπηρεσιακή και μόνο οδό λες και με το να συζητάμε στα forum ή στις ημερίδες παραβιάζουμε τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα. Άσε που όσοι έχουν δοκιμάσει να έρθουν σε επαφή μαζί του δεν έχουν πάρει απάντηση. Αμ το άλλο: μας "έφαγε" το μισό διάλλειμα για καφέ με την "παρέμβασή" του και μετά σηκώθηκε και έφυγε!!!!!!!!!!!!!!
5) Τα τυροπιτάκια: πρώτη φορά δοκίμασα παγωτό με γέμιση τυριού και επικάλυψη φύλλου (όχι τίποτις άλλο, αλλά ερχόμενος από Πάτρα το πρωί, δεν σταμάτησα ούτε για καφέ για να μην αργήσω. Την επόμενη φορά θα φέρω τάπερ.

Νίκος Αδαμόπουλος

#48
Εγώ με τη σειρά μου θα σταθώ στη στάση του Πολίτη στο τέλος, όπου δεν θέλησε να ανέβει στο panel παρόλο που τον προέτρεπαν, αλλά πήρε το μικρόφωνο και είπε ό,τι είπε από τα σκαλιά. Αφού είπε αστειευόμενος "Κοίλια επειδή είσαι πιο μεγάλος από μένα μάλλον δεν τα θυμάσαι καλά" (ή κάπως έτσι), περιέγραψε το ιστορικό για το πώς φτιάχτηκε το πρόγραμμα σπουδών και πώς μετά καταλήξαμε στο διδακτικό πακέτο. Πιστεύω ότι με την όλη στάση του θέλησε να δείξει συμβολικά, αλλά και το ξεκαθάρισε με τα λόγια του, ότι διαχωρίζει τη θέση του από τους υπόλοιπους της συγγραφικής ομάδας και ότι ποτέ δεν ήταν σύμφωνος με το αποτέλεσμα που προέκυψε...

Ως προς την ουσία της ημερίδας, σίγουρα η συμμετοχή των συναδέλφων ήταν εκπληκτική... Για το περιεχόμενο των εισηγήσεων, επειδή συμμετείχα σε αυτές, δεν θα πω τίποτα  - αυτό ας το κρίνει το ακροατήριο! Εγώ πάντως καταθέτω ως δικό μου προσωπικό "κέρδος" από την εκδήλωση το γεγονός ότι γνώρισα από κοντά (δια ζώσης που λένε!) πολλούς εκλεκτούς συναδέλφους - φίλους θα έλεγα πλέον! - που πρώτα γνώριζα μόνο μέσα από την utf-8 κωδικοποίηση των κειμένων του Στεκιού!

gthal

Συμφωνώ με το τελευταίο σου σημείο, Νίκο.
Και για μένα το κέρδος ήταν η συνάντηση/γνωριμία με πρόσωπα που έχω εκτιμήσει μέσα από το "Στέκι" και ακόμα ότι επιβεβαιώθηκε η αίσθησή μου  πως μπορούμε να αποτελούμε βοήθεια ο ένας για τον άλλο (που, όπως κάποιος συνάδελφος παρατήρησε πρόσφατα, είναι χαρακτηριστικό του κλάδου τούτου και αρκετά σπάνιο σε άλλους κλάδους).

Όσο για τις παρουσιάσεις, οι οποίες ήταν όλες αρτιότατες, δεν μου έδωσαν κάτι καινούριο, μιας και τα ζητήματα τα έχω παρακολουθήσει μέσα από εδώ, αλλά ήταν σίγουρα χρήσιμες για πολύ κόσμο που δεν είχε την τύχη να ανακαλύψει νωρίτερα το "Στέκι".
Πάντως μου έλειψε κι εμένα πολύ μια πιο ελεύθερη συζήτηση-διάλογος.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

evry

Παναγιώτη δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι δεν ανέφερες το όνομα του στεκιού ή ότι δεν είναι δική σου δουλειά. Ίσως το μήνυμά μου να παρερμηνεύτηκε. Άλλωστε αν θυμάμαι καλά ήσουν και εσύ σε εκείνη την ομάδα οπότε έχεις και εσύ μερίδιο, έτσι δεν είναι?
   Απλά μου φαίνεται πως όσο και να φωνάζουμε και όσες διορθώσεις και να μαζέψουμε, θα αλλάξει κάτι στο βιβλίο?
Πάντως κάποια από αυτά που πρότεινες νομίζω ότι ίσως εκφράζουν προσωπικές σου θέσεις και αν βγουν στο στέκι για "διαβούλευση" θα έχουμε πολλές διαφορετικές απόψεις, και δεν μιλάω μόνο για τη στοίβα και την ουρά.

Και καλά ρε αθεόφοβε, το σημείο που μου άρεσε στην παρουσίασή σου ήταν εκεί που λες, ότι δεν μπορούμε να περνάμε σταθερές σε διαδικασία και στο καπάκι γράφεις "Να αφαιρεθεί το παράδειγμα με τους πύργους του Ανόι από το τετράδιο του μαθητή"!!!!

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 01 Φεβ 2010, 05:06:34 ΜΜ
στην καταγραφή του Άλκη πάτησα Ευρυπίδη και βέβαια σε όλες τις συζητήσεις που έχουν γίνει. Για αυτό και ανέφερα ξεχωριστά το στεκι και τη δουλειά του.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Κοίτα, αν εγώ ήμουν στη θέση του Πολίτη και είχα γράψει ένα βιβλίο με στόχο την αλγοριθμική προσέγγιση και όχι προγραμματιστικές τεχνικές, και μετά από 10 χρόνια εμφανιζόταν κάποιος από τους άλλους συγγραφείς και έλεγε να βάλουμε αρχεία στην ψευδογλώσσα πίστεψέ με αυτό θα ήταν το λίγοτερο που θα έλεγα!!!!

Εμένα πάντως μου άρεσε στο τέλος ο τύπος που μίλησε για συναρτησιακό προγραμματισμό!!!!

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 02 Φεβ 2010, 12:08:38 ΠΜ
Εγώ με τη σειρά μου θα σταθώ στη στάση του Πολίτη στο τέλος, όπου δεν θέλησε να ανέβει στο panel παρόλο που τον προέτρεπαν, αλλά πήρε το μικρόφωνο και είπε ό,τι είπε από τα σκαλιά. Αφού είπε αστειευόμενος "Κοίλια επειδή είσαι πιο μεγάλος από μένα μάλλον δεν τα θυμάσαι καλά" (ή κάπως έτσι), περιέγραψε το ιστορικό για το πώς φτιάχτηκε το πρόγραμμα σπουδών και πώς μετά καταλήξαμε στο διδακτικό πακέτο. Πιστεύω ότι με την όλη στάση του θέλησε να δείξει συμβολικά, αλλά και το ξεκαθάρισε με τα λόγια του, ότι διαχωρίζει τη θέση του από τους υπόλοιπους της συγγραφικής ομάδας και ότι ποτέ δεν ήταν σύμφωνος με το αποτέλεσμα που προέκυψε...
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: evry στις 02 Φεβ 2010, 07:19:58 ΠΜ
Εμένα πάντως μου άρεσε στο τέλος ο τύπος που μίλησε για συναρτησιακό προγραμματισμό!!!!

...δεν είμαι σίγουρος για το τι εννοούσε...!

Προσέξατε ότι στους χορηγούς ήταν και ο Έπαφος; Είδατε την ταμπέλα που ήταν κρεμασμένη; Ίσως έπρεπε να βγάλουμε αναμνηστική φωτογραφία δίπλα σ' αυτήν!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

sstergou

Οι αλλαγές που προτάθηκαν από τον Κοίλια ήταν κατά την γνώμη μου εκτός πνεύματος. Από τη μια συντακτική χαλαρότητα που έχει νόημα μόνο στο χαρτί (δείκτες σε μεταβλητές κτλ) και από την άλλη αρχεία και μάλιστα σειριακής ή τυχαίας προσπέλασης!!!

Συναρτησιακός ή όχι η αναδρομή είναι σημαντικό κεφάλαιο για να μείνει εκτός ύλης.
Βασικά συμφωνώ στο ότι πρέπει να υπάρχει μόνο ένας τύπος υποπρογράμματος αλλά πιστεύω ότι η εισαγωγή του συναρτησιακού θα συναντήσει πολλά προβλήματα. Εξάλλου αν θες να κάνεις κάτι 10 φορές ο καλύτερος τρόπος είναι μια επανάληψη.
Ένα μικτό μοντέλο είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη μου.

Παράθεση από: evry στις 02 Φεβ 2010, 07:19:58 ΠΜ
Κοίτα, αν εγώ ήμουν στη θέση του Πολίτη και είχα γράψει ένα βιβλίο με στόχο την αλγοριθμική προσέγγιση και όχι προγραμματιστικές τεχνικές, και μετά από 10 χρόνια εμφανιζόταν κάποιος από τους άλλους συγγραφείς και έλεγε να βάλουμε αρχεία στην ψευδογλώσσα πίστεψέ με αυτό θα ήταν το λίγοτερο που θα έλεγα!!!!

Εμένα πάντως μου άρεσε στο τέλος ο τύπος που μίλησε για συναρτησιακό προγραμματισμό!!!!


gpapargi

Κάτι που ενοχλεί γενικά στη ζωή μου είναι η μετριότητα, ειδικά όταν αυτή θέλει να επιπλέει και να κερδίζει τις εντυπώσεις.
Εμένα παιδιά η ημερίδα μου φάνηκε μέτρια. Τα περισσότερα πράγματα ήταν χιλιοειπωμένα και άνευ ουσίας κατά τη γνώμη μου. Πολλά από τα θέματα που δεν καταδέχομαι καν να συζητήσω (γιατί τα θεωρώ ανούσια και προφανή που τα καταλαβαίνεις μέσα στα πρώτα 5 λεπτά που ασχολείσαι με το μάθημα) κάποιοι τα έκαναν εργασία και τα παρουσίασαν. Αν έχεις να πεις κάτι σημαντικό πες το... διαφορετικά δε βλέπω λόγο να βγαίνεις και να μιλάς... μόνο και μόνο για να σε δουν.

Ίδια γεύση μου είχε αφήσει και το συνέδριο της Πάτρας. Θυμάμαι κάτι νηπιαγωγούς που έκαναν διδακτορικό και παρουσίαζαν εργασίες σχετικά με το τι λέξεις πρέπει να χρησιμοποιείς όταν διδάσκεις πληροφορική και κάτι συγκριτικά τεστ μεταξύ διαγραμμάτων ροής και κωδικοποίησης (που μετά από διευκρινήσεις μάθαμε ότι περιορίζονταν σε πολύ απλές ασκήσεις μόνο με εντολές επιλογής). Μου πρόσφερε τίποτα εμένα αυτό που διδάσκω αλγορίθμους; Με τέτοιες εργασίες δίνονται τα διδακτορικά;

Τα παραπάνω αν και τα θεωρώ προφανή τα γράφω για 2 λόγους:

1) Για να μην αισθάνονται και τόσο άσχημα κάποιοι που έλειψαν (πχ ο φίλος μου ο Αντρέας)

2) Αν πραγματικά θέλουμε να βελτιωνόμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι, (και σαν άτομα και σαν χώρος),  πρέπει να κάνουμε αυτοκριτική και να μπορούμε να καταλαβαίνουμε πότε είμαστε μέτριοι. Διαφορετικά δεν έχουμε ελπίδα και είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε για πάντα στη μετριότητα. 

Για να κλείσω... η ημερίδα είχε κόσμο, γεγονός που δείχνει ότι υπάρχει ενδιαφέρον από την κοινότητα. Πρέπει να ανέβει ανάλογα και το επίπεδο των τοποθετήσεων. 

Σπύρος Δουκάκης


gpapargi

Στο τεχνικό μέρος... θα ήθελα να δω γραπτώς την εργασία του Κοίλια που ασχολείται με το τι πρέπει να αλλάξει στην ψευδογλώσσα έτσι ώστε να είναι αναγκαία μόνο αυτό και όχι η ΓΛΩΣΣΑ. Πχ επιτρέπεται οι πίνακες να δέχονται άγνωστο πλήθος στοιχείων; (θα είναι στατικοί ή δυναμικοί;). Θα συνεχίσουμε να μιλάμε για στατικές και δυναμικές δομές μετά; Αν θέλουμε να ασχολούμαστε μόνο με το αλγοριθμικό κομμάτι και όχι με υλοποίηση τι νόημα έχει να μη μας αρκούν οι πίνακες που χάνονται τα στοιχεία τους όταν πέσει το ρεύμα και να μιλάμε για αρχεία;
Υπάρχουν θέματα εδώ και θα ήθελα να ελέγξω για τυχόν ασυνέπειες.

ntzios kostas

Θα ήθελα να εστιάσω λίγο στον συνάδελφο που πήρε το μικρόφωνο στο τέλος ο οποίος με λίγα λόγια έβρισε το σχολικό βιβλίο. Όπως ανέφερε ήταν η πρώτη του χρονιά που διδάσκει το μάθημα. Τα πράγματα που είπε ήταν τελείως εκτός από την φιλοσοφία του μαθήματος. Φταίει όμως μόνο αυτός. Όχι βέβαια. Δείτε και τα στατιστικά της έρευνας. Οι νέοι συνάδελφοι θέλουν μία γλώσσα προγραμματισμού. Γιατί συμβαίνει αυτό; Μήπως άλλα νομίζουν ότι θα διδάξουν πριν ακόμα διδάξουν; Μήπως δεν τους έχει γίνει καμία επιμόρφωση για το μάθημα που θα διδάξουν;


Πολύ σωστά ακούστηκε ότι το μαθημα αυτό δεν το έχουμε διδαχτεί στα σχολικά μας χρόνια, όπως συμβαίνει με τα υπόλοιπα μαθήματα. Άρα το να μην έχουμε ξεκαθαρισει καλά το τι πρέπει να διδαξουμε είναι εύλογο και  είναι βέβαια άσχετο  με τις προγραμματιστικές μας γνώσεις.

Αν από εδώ και πέρα οι νέοι συνάδελφοι (ίσως και οι παλιότεροι) δεν επιμορφώνονται οι στόχοι του μαθήματος θα είναι ευάλωτοι στα πιστεύω του καθενός.   

Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

ntzios kostas

Για την παρουσίαση του Κοίλια προσωπικά θα συμφωνήσω σε  όλα εκτός από το τελευταίο κομμάτι που μίλησε για αρχεία στη ψευδογλώσσα. Εγώ τόσο καιρό ξέρω όταν λέω διάβασε χ, αυτό σημαίνει ότι η τιμή του χ μπορεί να έρθει από τον χρήστη από αρχείο, από δορυφόρο ή από όπου θέλει ο προγραμματιστή που θα τον κάνει πρόγραμμα. Άντίστοιχα και το εμφάνισε χ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξουμε το μαθητή με σκληρό δίσκο, αρχεία και αυτά που παρουσίασε ο Κ. Κοίλιας στο τέλος της παρουσίασής του.

Τώρα για του πίνακες δεν νομίζω ότι θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί στον αλγόριθμο να υπάρχει και ένα τμήμα δηλώσεων, όπως έκανε και το παλιο βιβλίο, το οποίο βέβαια δεν θα δηλώνει στον υπολογιστή, αλλά σε αυτό που διαβάζει τον αλγόριθμο. Κάτι δηλαδή που κάνει και το σχολικό βιβλίο στον πολλαπλασιασμό αλά ρωσικά.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

sstergou

Παράθεση από: gpapargi στις 02 Φεβ 2010, 11:43:10 ΠΜ
Πολλά από τα θέματα που δεν καταδέχομαι καν να συζητήσω (γιατί τα θεωρώ ανούσια και προφανή που τα καταλαβαίνεις μέσα στα πρώτα 5 λεπτά που ασχολείσαι με το μάθημα) κάποιοι τα έκαναν εργασία και τα παρουσίασαν.

Δεν διαφωνώ γενικά όσον αφορά την ουσία...
Όταν διδάσκεις αλγοριθμική σκέψη δεν πρέπει να σε απασχολούν αυτά.

Σκέψου όμως ότι υπάρχουν πολλοί νέοι συνάδελφοι οι οποίοι δεν διαβάζουν το στέκι.
Προσωπικά μου πήρε παραπάνω από 5 λεπτά για να καταλαβω κάποια πράγματα και αυτό πιστεύω δεν οφείλεται στην διανοητική μου ανικατότητα αλλά στο ασυνεπές βιβλίο.

Πολλοί νέοι συνάδελφοι ένιωσαν ότι δεν είναι μόνοι, ότι υπάρχουν και άλλα άτομα που τους απασχολούν τα ίδια πράγματα. Απλά αυτά συγκεντρώθηκαν και παρουσιάστηκαν όλα μαζί.

Θα συμφωνήσω πάντως ότι πρέπει να αφήσουμε στην άκρη πλέον αυτά τα τυπικά και να σκεφτούμε πως πραγματικά πρέπει να είναι το μάθημα και τι θέλουμε να κάνουμε με αυτό.
Γιατί άλλο αλγοριθμική σκέψη και άλλο Ανάπτυξη εφαρμογών, άλλο γενική παιδεία, επίλυση προβλημάτων και άλλο πανελλήνιες εξετάσεις τεχνολογικής....

Σε αυτό το σημείο υπάρχει μία αβεβαιότητα, προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει η πολιτική ηγεσία. Σίγουρα θέλει να δίνουμε "άδειες οδήγησης υπολογιστών", την ενδιαφέρει όμως η επιστήμη αυτή σαν αυτόνομο διδακτικό αντικείμενο γενικής παιδείας? Και αν ναι με ποια μορφή;

Πρέπει με κάποιο λόγο να κάνουμε τους από πάνω και τους δίπλα να αναγνωρίσουν την εκπαιδευτική αξία που έχει η πληροφορική ως μάθημα γενικής παιδείας. Δεν είναι απλά ένα διαφορετικό γνωστικό αντικείμενο. Αναπτύσσει ικανότητες υψηλού γνωστικού επιπέδου. Προς εκεί πιστεύω πρέπει να κινηθούμε.


sstergou

Παράθεση από: ntzios kostas στις 02 Φεβ 2010, 12:48:25 ΜΜ
Για την παρουσίαση του Κοίλια προσωπικά θα συμφωνήσω σε  όλα εκτός από το τελευταίο κομμάτι που μίλησε για αρχεία στη ψευδογλώσσα.

Το μόνο που μου άρεσε ήταν οι βρόχοι που παρουσίασε όπου αφήνουν ελευθερία έκφρασης με συνθήκες εξόδου στην αρχή και στο τέλος είτε για αληθείς συνθήκες είτε για ψευδείς.

Τι παραπάνω στην αλγοριθμική σκέψη προσφέρουν τα αρχεία; Τι παραπάνω προσφέρει το να γράψεις έναν πίνακα με 10 διαφορετικούς τρόπους;
Τι παραπάνω προσφέρει το να βάλουμε συναρτήσεις και διαδικασίες ενώ θα μπορούσε ένας αλγόριθμος να είναι και τα δύο; Οτιδήποτε νέο προστίθεται πρέπει να δικαιολογείται με παιδαγωγικά κριτήρια αλλιώς πιστεύω ότι απλώς αποπροσανατολίζει.

pgrontas

H προσωπική μου άποψη είναι ότι η ελευθερία που έδωσε ο Κοίλιας στην ψευδογλώσσα της παρουσίασης του είναι η αιτία που αντιμετωπίζουμε τόσες ασάφειες και τόσα προβλήματα στο μάθημα. Απευθυνόμαστε σε μαθητές που έρχονται σε επαφή πρώτη φορά με νέες αφαιρέσεις. Οι αφαιρέσεις αυτές πρέπει να βασίζονται σε στέρεα θεμέλια, πρέπει να είναι καλά ορισμένες. Δεν θέλω καν να φαντάζομαι τι θα γίνει αν μεταβούμε στην επίλυση προβλημάτων με φυσική γλώσσα όπως είπε ο Πολίτης.

Γι αυτό και  θα ήθελα να διδάσκεται το μάθημα με μια κανονική γλώσσα προγραμματισμού. Αν ξανα-ανακαλύπτουμε τον τρόχο είναι φανερό να καταλήγουμε σε ασάφειες και ακόμα χειρότερα ασυνέπειες.
Και μην μου πείτε ότι με μια γλώσσα προγραμματισμού χάνεται η αλγοριθμική σκέψη. Αν επιμείνουμε στις αλγοριθμικές δομές και δεν καταλήξουμε να μαθαίνουμε βιβλιοθήκες στα παιδιά τότε ποια η διαφορά; Άλλωστε τι πάθαμε εμείς που μάθαμε αλγοριθμική μέσω μιας γλώσσας προγραμματισμού;

Όσο για τον συνάδελφο που είπε για τον συναρτησιακό προγραμματισμό η άποψη μου είναι οτι δεν έχει και τόσο άδικο.
Οι συναρτησιακές γλώσσες έχουν ελάχιστες λέξεις κλειδιά, μία δομή επανάληψης (την αναδρομή) και πάρα πολλούς τρόπους σπασίματος ενός προβλήματος σε υποπροβλήματα και επανασύνθεσης του τελικού προβλήματος. Και στην τελική είναι οι πιο δομημένες.
Άλλωστε και η Logo βασίζεται σε συναρτησιακή γλώσσα (Lisp).

Ουφ τα είπα, βαράτε βιολιτζήδες!!! ;D
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

P.Tsiotakis

Παράθεση από: gpapargi στις 02 Φεβ 2010, 11:43:10 ΠΜ
Πολλά από τα θέματα που δεν καταδέχομαι καν να συζητήσω (γιατί τα θεωρώ ανούσια και προφανή που τα καταλαβαίνεις μέσα στα πρώτα 5 λεπτά που ασχολείσαι με το μάθημα) κάποιοι τα έκαναν εργασία και τα παρουσίασαν. Αν έχεις να πεις κάτι σημαντικό πες το... διαφορετικά δε βλέπω λόγο να βγαίνεις και να μιλάς... μόνο και μόνο για να σε δουν.
Πιθανώς Γιώργο, το προφίλ των 4000 (ίσως και παραπάνω) καθηγητών που διδάσκουν/ασχολούνται το μάθημα ΑΕΠΠ σε δημόσια/ιδιωτικά σχολεία και φροντιστήρια να μην ταιριάζει με το δικό σου και το δικό μου. Σε σχέση με το παραπάνω νούμερο το πλήθος των συμμετεχόντων στο στέκι είναι μηδαμινό. Επίσης, κάθε χρόνο, το σώμα διδασκόντων του μαθήματος αλλάζει καθώς αλλάζουν υπηρεσιακή κατάσταση οι εκπαιδευτικοί: πάντα θα υπάρχουν νέοι διδάσκοντες στο μάθημα αυτό.

Θέλουμε να αναδεικνύουμε την σημαντική  προσφορά αυτού εδώ του φόρουμ αλλά δεν είναι το κέντρο του κόσμου.
Το ότι πολλές συζητήσεις στο στέκι έχουν φτάσει σε σημείο κορεσμού δε σημαίνει πως γνωρίζουν αυτόματα όλοι τα ζητήματα αυτά.

Εγώ που είμαι εκπαιδευτικός και ήμουν στην ημερίδα της ΕΠΥ το 2003 στην Αθήνα και βλέποντας πως κινούνται τα πράγματα στην εκπαίδευση θεωρώ πως ήταν μια πολύ επιτυχημένη εκδήλωση που έστειλε μηνύματα σε όλες τις ενώσεις για το ποιο πραγματικά είναι το ενδιαφέρον των ... πληροφορικάριων.

Σήμερα συζήταγα με κάποιον ΠΕ04, που μου είπε "προωθείτε το μάθημά σας με ημερίδες, μπράβο", δεν το είχα σκεφτεί από αυτή τη σκοπιά, το είχαν όμως κάνει αυτοί που δούλεψαν για να γίνει η ημερίδα.
Του απάντησα "ένα μάθημα έχουμε μόνο, μ' αυτό παλεύουμε γιατί το αγαπάμε, εσείς έχετε πολλά!!"

gthal

Ουφ! Δεν σας προλαβαίνω !
Συμφωνώ με Δουκάκη και Ντζιό ότι η πρόταση περί αρχείων από τον Κοίλια ήταν εντελώς εκτός πνεύματος.

Επιτρέψτε μου να θεωρώ και την αναδρομή too much. Μια απλή παρουσίασή της και 1-2 απλές ασκήσεις εντάξει, μιας και είναι όμορφο θέμα. Αλλά πάλι κάτω από τον "μπάστακα" των πανελλαδικών, φοβάμαι ότι αν ανοίξουμε αυτό το παράθυρο, θα μας πάρει και θα μας σηκώσει :)  (και κυρίως τους μαθητές μας)

Συμφωνώ επίσης με την τοποθέτηση του Γιώργου Παπαργύρη. Δεν θα έφτανα ίσως στο χαρακτηρισμό "μετριότητα" αλλά σίγουρα εκφράζει πιο δυναμικά το κομμάτι μου που λέει "δεν πήρα κάτι καινούριο" και τον συγχαίρω.
Παρόλα αυτά, επειδή ήταν η πρώτη τέτοια προσπάθεια, δεν περίμενα και "παπάδες". Σίγουρα όλα αυτά ήταν χρήσιμα σε πολλούς (συνάδελφοι γύρω μου προβληματίστηκαν, σημείωσαν, ενημερώθηκαν και βέβαια διαφώνησαν - δυστυχώς ψιθυριστά).
Από την επόμενη, περιμένουμε περισσότερα.

Γενικά δεν συμπαθώ τον συναρτησιακό προγραμματισμό. Δώστε κανένα παράδειγμα, πώς και πού μπορεί να βοηθήσει περισσότερο τη διδακτική πράξη ?
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

pgrontas

Παράθεση από: gthal στις 02 Φεβ 2010, 02:06:46 ΜΜ
Γενικά δεν συμπαθώ τον συναρτησιακό προγραμματισμό. Δώστε κανένα παράδειγμα, πώς και πού μπορεί να βοηθήσει περισσότερο τη διδακτική πράξη ?

Κατά τη γνώμη μου ο συναρτησιακός προγραμματισμός μπορεί να βοηθήσει επειδή επιτρέπει στον οποιοδήποτε τον χρησιμοποιεί να εκφράζει καλύτερα τις ιδέες του. Ένα κλασικό παράδειγμα είναι ο αλγόριθμος quicksort. Ποιο από τα δύο κομμάτια εκφράζει καλύτερα την βασική ιδέα πίσω από τον αλγόριθμο;

qsort []     = []
qsort (x:xs) = qsort (filter (< x) xs) ++ [x] ++ qsort (filter (>= x) xs)


void qsort(int a[], int lo, int hi) {
{
  int h, l, p, t;

  if (lo < hi) {
    l = lo;
    h = hi;
    p = a[hi];

    do {
      while ((l < h) && (a[l] <= p)) 
          l = l+1;
      while ((h > l) && (a[h] >= p))
          h = h-1;
      if (l < h) {
          t = a[l];
          a[l] = a[h];
          a[h] = t;
      }
    } while (l < h);

    a[hi] = a[l];
    a[l] = p;

    qsort( a, lo, l-1 );
    qsort( a, l+1, hi );
  }
}


Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gthal

Το δεύτερο !   ;D
Αλλά το είπα, δεν είμαι αμερόληπτος. Επιφυλάσσομαι να το ξανασκεφτώ.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

Laertis

Πολύ λυπάμαι που δεν μπορώ να έχω αλλά και ούτε να εκφράσω άποψη για τα ζητήματα που τέθηκαν ή απλά ενισχύθηκαν μετά την ημερίδα ...   :'(
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

evry

Φανταστείτε να ήταν στην ύλη μόνο τα κεφάλαια 1-4 και λίγο το 5. Φυσικά μιλάμε και για αναδρομή μέσα. Η αναδρομή δεν είναι κάτι το τρομερό. Ούτε νομίζω ότι είναι έξω από τα όρια της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
  Αναδρομή = Μαθηματική επαγωγή, αφού τα παιδιά κάνουν στο λύκειο το ένα μπορούν να κάνουν και το άλλο. Προσέξτε, δεν λέω να υλοποιήσουν τα παιδιά την αναδρομή, αλλά να μάθουν να διατυπώνουν ένα πρόβλημα με τη χρήση της αναδρομής σε ψευδογλώσσα, για παράδειγμα η δυαδική αναζήτηση, οι πύργοι του Ανόι, η quicksort, οι αριθμοί fibonacci, το παραγοντικό, είναι προβλήματα που μπορούν να διατυπωθούν αναδρομικά πολύ πιο εύκολα από ότι με τον κλασικό τρόπο.
   Αν έχετε ενδοιασμούς δείτε τον αλγόριθμο της δυαδικής αναζήτησης στο βιβλίο και αυτόν στο τετράδιο μαθητή. Ποιος είναι πιο απλός και δηλωτικός? (Φυσικά είναι και οι 2 λάθος αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία   :( )

   Σχετικά με τον συναρτησιακό το έλεγα μεταξύ σοβαρού και αστείου. Το μόνο σωστό που είπε ο νέος αυτός συνάδελφος ήταν ότι πρέπει οπωσδήποτε να βγουν οι διαδικασίες και να μείνουμε μόνο με συναρτήσεις. Οι διαδικασίες αυτή τη στιγμή δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στο μάθημα, παρά μόνο επιπλέον άγχος στους μαθητές και πολλές ασάφειες για τους καθηγητές.

Τέλος σχετικά με την ημερίδα, ας μην ξεχνάμε ότι ήταν μια απλή ημερίδα και όχι ένα επιστημονικό συνέδριο. Οπότε δεν ήταν απαραίτητο για κάθε έναν που παρουσίαζε κάτι να το τεκμηριώνει κιόλας. Ο κάθε ένας από τους ομιλητές εξέφρασε κάποιες ιδέες-προβληματισμούς τεκμηριωμένες ή μη. Αυτό που εμένα μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση ήταν η οργάνωση των ομιλιών. Δηλαδή

  Δεν είναι δυνατόν το προεδρείο να παίζει διακοσμητικό ρόλο. Δεν μπορεί να κουνάς το κεφάλι σου όταν κάποιος που έπρεπε να μιλήσει 15 λεπτά μιλάει για μισή ώρα και μετά να λες στους επόμενους να συντομεύουν!!!
  Αλήθεια, εγώ είδα διαφορετικά ονόματα να προεδρεύουν σε κάθε session στο πρόγραμμα. Που ήταν όλοι αυτοί?
  Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει η δυνατότητα για αντιλόγο και για ερωτήσεις. Γιατί άραγε μαζευτήκαμε τόσοι πολλοί? Για να ακούσουμε μόνο τους ομιλητές? Θα έπρεπε να γίνει συζήτηση και να ακουστεί και η άλλη πλευρά.
 
  Σχετικά τώρα με τις παρανοήσεις και τις ασάφειες νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν να καταλήξουμε όλοι σε κάποιες κοινές διορθώσεις είτε μέσα από το στέκι είτε μέσα από κάποια 2η ημερίδα (μόνο για τα θέματα αυτά) και να τα στείλουμε στο ΠΙ με καμιά 500 υπογραφές καθηγητών και όλων των σχολικών συμβούλων να δούμε τι θα γίνει.

Τον Απρίλιο είναι το συνέδριο της διδακτικής, μάλιστα βολεύει πολύ γιατί γίνεται το ΠΣΚ της 2ης εβδομάδας των διακοπών, οπότε δεν θα έχουμε σχολείο. Θα μπορούσε να γίνει εκεί μια συνεδρία, μια κουβέντα σχετικά με το θέμα των διορθώσεων του βιβλίου και να καταλήξουμε σε διορθώσεις που θα είναι όσο το δυνατόν πιο τεκμηριωμένες.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis

Ξέρεις Γιώργο, διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μήνυμά σου και προσπαθώ να προσεγγίσω τον πυρήνα του χωρίς να με προσβάλλει.

Πέρα από αυτό Ευρυπίδη και λοιποί συνάδελφοι, η ημερίδα διοργανώθηκε σαφώς για λιγότερα άτομα χωρίς συνδρομή. Δε θυμάμαι 2ήμερο συνέδριο με συνδρομή κάτω από 30€. Είναι χαρακτηριστικό οτι έγινε στο Υπουργείο μεταφορών γιατί εκεί διατέθηκε αίθουσα. Προφανώς υπήρξε έλλειψη οργάνωσης, αλλά μου κάνει εντύπωση που μένουμε μόνο σε αυτό.

Και επειδή όλο ακούω για πολλές διαφάνειες και από σένα Ευρυπίδη στην ημερίδα ("εγώ έχω μόνο 27 διαφάνειες") αλλά και εδώ σε συγκεκριμένα μηνύματα και μόνο εγώ και η Ψαλτίδου ξεφύγαμε στο χρόνο, θα πρέπει να τονίσω πως το κεντρικό ζήτημα του μαθήματος είναι το σχολικό βιβλίο με ασάφειες και λάθος ερμηνείες όσων αναφέρει που πραγματοποιείται ακόμη από τους διδάσκοντες μετά από 10 χρόνια διδασκαλίας του μαθήματος. Επίσης μου κάνει εντύπωση που αγνοείται αυτό. Είναι λάθος να κολλήσουμε στο στέκι και να μη μπορούμε να δούμε πέρα από αυτό.
Όσα μηνύματα έχω δει για την ημερίδα (και στο στέκι αλλά και στο μαιλ μου) από οχι θαμώνες αυτού του forum, είναι πολύ χαρακτηριστικά.

Απο κει και πέρα εγώ δηλώνω πως θα ετοιμάσω κείμενο με τις αναφορές στην παρουσίασή μου και θα το στείλω μέσω του συμβούλου της περιοχής μου στο ΠΙ ζητώντας επίσημη απάντηση και δεν έχω να περιμένω πια κανένα συνέδριο. Απορώ μάλιστα που δεν το είχα κάνει τόσα χρόνια.

gpapargi

Το θέμα των ασαφειών του διδακτικού πακέτου είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να γίνει οπωσδήποτε κάτι. Παλαιότερα μια ομάδα (Φανίκος, Κανίδης, Τσιωτάκης, Γεωργόπουλος, Παπαργύρης) είχε μαζέψει τις ασάφειες με σκοπό να τις στείλει στους αρμόδιους. Η συλλογή αυτή υπάρχει και την αναρτώ στο συγκεκριμένο post προς κάθε ενδιαφερόμενο.

Η μόνη μου ένσταση Παναγιώτη είναι ότι σε κάποια σημεία οι προτάσεις που κάνεις είναι η προσωπική σου γνώμη ενώ πχ η δική μου είναι άλλη. Πχ στο θέμα της Για με βήμα 0 αν θυμάμαι καλά σου αρκεί να πει το ΠΙ ότι γίνονται άπειρες επαναλήψεις. Ενώ εμένα δε μου αρκεί και θέλω απαραίτητα ένα σαφή ορισμό μετατροπής σε Όσο. Οτιδήποτε λιγότερο το θεωρώ αυθαίρετο.

Γενικά δηλαδή είναι λογικό ο καθένας να βάζει και την προσωπική του ας πούμε «σφραγίδα» στις προτάσεις.

Το βασικό είναι όμως ότι όλοι θέλουμε οπωσδήποτε το ΠΙ να μαζέψει τη συγγραφική ομάδα για τη διόρθωση του πακέτου. Και είναι ντροπή να κάνουμε ημερίδες για το μάθημα όπου και η ΕΠΥ και οι συγγραφείς και το ΠΙ σκίζουν τα ρούχα τους ότι αγαπάνε και νοιάζονται για το μάθημα και κανείς να μην κάνει κάτι για τη διόρθωση του βιβλίου του που είναι κοινός άξονας όλων μας. Αφού όλοι το αγαπάνε και πάντα το αγαπούσανε γιατί υπάρχουν ακόμα τα λάθη; Ποιος ευθύνεται για αυτό;
Αγγίζει τα όρια της κοροϊδίας αυτό το πράγμα.

Θα έλεγα να αναρτηθούν τα σημεία (τα τότε και τα τωρινά δικά σου Παναγιώτη) και να γίνει κουβέντα. Δεν θα ήθελα να πάμε με προσωπικές απόψεις αλλά με κοινή θέση όλων.  Ξεκινάω με την τότε συλλογή και θα έλεγα να βάλεις και εσύ τα δικά σου Παναγιώτη για να γίνει κουβέντα και ν αποφασίσουμε από κοινού.

Λόγω του μπερδέματος που έγινε τότε και τρέχαμε νύχτα να προλάβουμε μια προθεσμία είναι αλήθεια ότι η τελική μορφοποίηση ασαφειών/προτάσεων αντικατοπτρίζει  κυρίως απόψεις εμένα και του Άλκη οπότε ίσως να υπάρχει κάτι υποκειμενικό μέσα σε αυτές (αν και προσπαθήσαμε να είμαστε αντικειμενικοί). Ενδεχομένως αν υπήρχε ο χρόνος να γινόταν μεγαλύτερη κουβέντα και να είχαμε τη σύμφωνη γνώμη και των 5, αλλά από το να χαθεί η προθεσμία και η ευκαιρία για διόρθωση του βιβλίου ήταν καλύτερο να φύγει ότι υπήρχε.

Όλα αυτά όμως δεν έχουν σημασία. Σημασία έχει ότι όλοι μαζί θέλουμε να μαζέψουμε τις ασάφειες και να διορθωθεί το βιβλίο.

gpapargi

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 03 Φεβ 2010, 09:48:34 ΠΜ
Ξέρεις Γιώργο, διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μήνυμά σου και προσπαθώ να προσεγγίσω τον πυρήνα του χωρίς να με προσβάλλει.

Παναγιώτη ξέρεις ότι γενικά δε λέω πάντα ευχάριστα πράγματα, ούτε φοβήθηκα να πω αυτό που βλέπω. Είδαμε την ίδια ημερίδα και αφού αυτή ήταν η εκτίμησή μου θεώρησα έντιμο να την πω. Δε χρειάζεται να συμφωνούμε πάντα.
Ξέρεις τόσο καιρό που συνεργαζόμαστε στην ομάδα διαγωνισμάτων και πόσο σε σέβομαι και πόσο αυστηρός είμαι με τη δουλειά μας.
Η βασική μου άποψή παραμένει πάντα ότι οι αυστηρές κριτικές είναι αυτές που δίνουν ποιότητα... και εκτιμώ ιδιαίτερα αυτούς που τις κάνουν. Τέτοιους συνεργάτες θέλω δίπλα μου και όχι άτομα που θα μου λένε μπράβο ότι και να κάνω.

Είναι κοινό μυστικό (όλοι το λένε στις ιδιαίτερες συζητήσεις τους) ότι στα συνέδρια και στις ημερίδες βασιλεύει η μετριότητα. Δε φαντάζομαι να το ακούμε αυτό για πρώτη φορά.
Ε... κάποιος πρέπει να το πει και πιο δυνατά αυτό το πράγμα. ΑΥτό έκανα κι εγώ χωρίς  να μπω σε λεπτομέρειες αφού δε νομίζω ότι οφελεί. Αυτό που οφελεί είναι να προβληματιστούμε.

Δε μας βοηθάει αν συνέχεια αλληλοθαυμαζόμαστε και αλληλοσυγχαιρόμαστε. Ελπίζω την επόμενη φορά να ακούσουμε ιδέες πραγματικά καλές με ουσία και βάθος. Και πάλι εδώ θα είμαστε για να ανταλλάξουμε όλοι μαζί ειλικρινά συγχαρητήρια. 

pgrontas

Η άποψη μου είναι ότι στο θέμα των διορθώσεων, αν σταλεί κάτι πρέπει να έχει τη μέγιστη δυνατή συναίνεση.
Όλοι έχουμε απόψεις για το πώς πρέπει να διδάσκεται το μάθημα και ολωνών οι απόψεις έχουν κενά.

Παναγιώτη στο στέκι έχουν αναφερθεί και τεκμηριωθεί πολλές αντιρρήσεις για αυτά που πρότεινες. Μια αντικειμενική καταγραφή θα έπρεπε να τις συμπεριλάβει. Το ότι κάποιοι συνάδελφοι δεν γνωρίζουν το στέκι, δεν είναι στέκει ως επιχείρημα για να μην συμπεριληφθούν αυτές.

Τώρα για τον χρόνο παρουσίασης, όλοι γνωρίζαμε οτι διαθέταμε 15 με 20 λεπτά. Δεν είναι αγένεια προς το κοινό και προς τους άλλους συνομιλητές να έχουμε παρουσιάσεις  132 διαφανειών;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

sstergou

Παράθεση από: gpapargi στις 03 Φεβ 2010, 10:54:08 ΠΜ
Είδαμε την ίδια ημερίδα και αφού αυτή ήταν η εκτίμησή μου θεώρησα έντιμο να την πω. Δε χρειάζεται να συμφωνούμε πάντα.

Θα μπορούσες να εκφράσεις την κακή σου γνώμη με τρόπο όχι προσβλητικό προς τους ομιλητές.
Δεν νομίζω ότι η πλειοψηφία των ομιλητών πήγε εκεί πέρα για να φανεί. Πολλοί έχουν δουλέψει και προσφέρει στο μάθημα αρκετά.

gpapargi

Επειδή Στάθη είσαι από τους ανθρώπους που εκτιμώ γιατί έχεις βάλει τα χέρια σου και έχεις γράψει κώδικα για το μάθημα, δεν πρόκειται να τσακωθώ μαζί σου... ειδικά για χάρη κάποιων που τους ενδιαφέρει η προβολή τους. Η άποψή μου είναι ότι κάποιοι, πέρα από κάθε αμφιβολία, ανήκουν σε αυτή την κατηγορία και για αυτό το λόγο το ανέφερα έτσι ωμά (ελπίζοντας ότι στο μέλλον θα το σκεφτούν καλύτερα).

Σταματάω τη συζήτηση εδώ γιατί θεωρώ ότι μας ενώνουν πολύ περισσότερα από αυτά που μας χωρίζουν.

P.Tsiotakis

Η διαφωνία στις προτάσεις μου έχει διατυπωθεί από Κώστα, Γιώργο, Παναγιώτη, Ευρυπίδη
με μια μέτρια εκτίμηση, μετράω 4 άτομα

ntzios kostas

Συγνώμη ρε Παναγιώτη, αλλά το ήξερες ότι θα διαφωνήσω. Δύο είναι τα βασικά σημεία που θυμάμαι. Η δομή Επίλεξε, στην οποία πάμε να βάλουμε κανόνες σε μία κακοδιατυπωμένη δομή του βιβλίου και στη δομή για...με_βήμα 0 που συμφωνώ με τον Γιώργο ότι πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες τις όσο. Να σκεφτείς στο βιβλίο μου όταν γράφω την για με βήμα 0, σε παρένθεση βάζω να θεωρήσουν το 0 θετικό αριθμό.

Επίσης διαφωνώ γενικότερα να υπάρχουν τόσοι πολλοί συντακτικοί κανόνες στις απαντήσεις των μαθητών έιτε γράφουν ψευδογλώσσα έιτε γράφουν Γλώσσα. Γι' αυτό και είμαι αντίθετος στην παρουσία μίας αληθινής Γλώσσας προγραμματισμού στο μάθημά μας. Φοβάμαι ότι άλλο θα θέλουμε να διδάξουμε (αλγοριθμική) και άλλου θα εστιάζουμε την προσοχή μας (σύνταξη και ιδιαιτερότητες της Γλώσσας).     
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Σπύρος Δουκάκης

Συναγωνιστές ξεκολλήστε. Υπάρχει μία συγκεκριμένη προβοκατόρικη επίθεση για ευτελισμό των πάντων από κάποιους. Ας μην τους ακολουθήσουμε σε αυτό που κάνουν. Ας τους συγχαρούμε γιατί αυτό ξέρουν να κάνουν.

Μου είπανε δύο μαθητές μου:

1. Κύριε τελικά μας είπε στο φροντιστήριο ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις συναρτήσεις στην ψευδογλώσσα...

2. Κύριε η καθηγήτρια είπε ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα μαθηματικά σύμβολα στην ψευδογλώσσα...

Δεν χρειάζονται παραπάνω για να πούμε τι πετύχαμε στην ημερίδα με τις μεγάλες ομιλίες της Ψαλτίδου και του Τσιωτάκη. Οι συνάδελφοι κράταγαν σημειώσεις. Οι συνάδελφοι συζήταγαν. Οι συνάδελφοι έχουν στείλει mails. Η μιζέρια δεν μας ταιριάζει. Δείξτε της την έξοδο.

Αλήθεια είναι δεκτή η εντολή Έξοδος στην ψευδογλώσσα;

Αυτό που χρειάζεται τώρα είναι η διαβούλευση για να κλείσουν τα ανοικτά μέτωπα. Παρακολουθώντας τη συζήτηση βλέπω προτάσεις από κάποιους και από άλλους απλώς επίθεση... Ας δούμε πλέον τις προτάσεις. Οι άλλοι όσο και να κτυπιούνται δεν θα τα καταφέρουν...

Τέλος_γεια (Δεσμευμένη λέξη για το τέλος της εντολής Για σε γραπτό που διόρθωσα την πρώτη χρονιά)...

ΣΔ

gpapargi

Ρε Παναγιωτη δεν είναι θέμα  εσύ, εγώ, ο Κώστας κλπ. Δε σημαίνει σώνει και καλά ότι οι άλλοι 4 συμφωνούμε μεταξύ μας σε όλα. Μπορεί να διαφωνούμε.
Το θέμα είναι να κάτσουμε κάτω και με μια κουβέντα τεχνική να δούμε ποια πρόταση είναι ορθότερη και γιατί. Πχ στην Επίλεξε θα πρέπει να μπει και ο ΆΛκης στην κουβέντα που εχει ξεσκονίσει το βιβλίο. 

gpapargi

Αντί να απαγγέλουμε ποιήματα, δεν κοιτάμε λέω εγώ να δούμε πως θα κατεβάσουμε μια συγκεκριμένη πρόταση για διορθώσεις του βιβλίου;
Ποστάρω ξανά τις παλιές. Βάλε ρε Παναγιώτη και εσύ τις δικές σου να τις πιάσουμε μια μια και να τις κουβεντιάσουμε όπως  κάναμε πάντα.

gthal

Προτείνω να γίνει καινούριος πίνακας συζητήσεων "Ασάφειες - Προτάσεις προς ΠΙ"
εκεί να ανοίγουν ένα ένα πολύ συγκεκριμένα θέματα (πχ "ΓΙΑ με βήμα 0")
το θέμα να συζητιέται και να καταλήγουμε/καταλήγετε σε μια πρόταση, στη συνέχεια επόμενο θέμα κλπ
Μαζεύονται όλες οι προτάσεις και πάνε στο ΠΙ
Μην ξεχνάμε, καμιά πρόταση δεν είναι άτρωτη. Όλες έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.
Γιαυτό δεν έχει τόση σημασία αν θα υλοποιηθεί η δική μου ή η δική σου. Όλες μπορεί να δουλέψουν το ίδιο καλά.
Μπορεί να προτιμούσα τη Β και όχι την Α - εντάξει, δεν πειράζει, μπορώ να δουλέψω και με την Α.
Σημασία έχει να επικρατήσει μια πρόταση ώστε να μην υπάρχουν ασάφειες.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

gpapargi

Παράθεση από: gthal στις 03 Φεβ 2010, 02:19:27 ΜΜ
Όλες έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.
Γιαυτό δεν έχει τόση σημασία αν θα υλοποιηθεί η δική μου ή η δική σου. Όλες μπορεί να δουλέψουν το ίδιο καλά.
Μπορεί να προτιμούσα τη Β και όχι την Α - εντάξει, δεν πειράζει, μπορώ να δουλέψω και με την Α.

Γιώργο προφανώς δεν είναι εγωιστικό το θέμα. Είναι καθαρά θέμα του να προτείνουμε κάτι που δεν περιέχει ασυνέπειες οι οποίες θα μας οδηγήσουν μετά σε νέο κύκλο ασαφειών.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Εύκολα μπορούμε να ζητήσουμε από το ΠΙ να μην επιτρέπεται Διάβασε μέσα σε συνάρτηση. Ωστόσο αυτό δεν αρκεί. Το βιβλίο λέει ότι ένα υποπρόγραμμα μπορεί να καλεί άλλο υποπρόγραμμα. Έτσι κάποιος μπορεί να φτιάξει μια συνάρτηση που δεν περιέχει Διάβασε, αλλά περιέχει μια διαδικασία που περιέχει με τη σειρά της το Διάβασε. Η Διαδικασία γυρίζει την είσοδο στην συνάρτηση η οποία γυρίζει μέσω τιμής επιστροφής την τιμή στο πρόγραμμα. Οπότε κάνουμε το ίδιο με πλάγιο τρόπο. ΑΥτό είναι ασυνέπεια γιατί διατηρούμε την ίδια λανθασμένη λογική στη συνάρτηση.

Μια συνεπής θέση είναι να μην επιτρέπεται οι συναρτήσεις να καλούν ούτε διαδικασίες ούτε τη Διάβασε. Διαφορετικά πάμε σε ασυνέπεια. Αυτά θέλω να τονίσω. Δεν είναι θέμα δικής μου/δικής σου πρότασης. Είναι θέμα να υπάρχει συνεπής πρόταση. Μεταξύ 2 συνεπών θέσεων ότι και να γίνει είναι το ίδιο.   

gthal

Σωστό το παράδειγμα, γιαυτό και χρειάζεται η συζήτηση.
Στην περίπτωση της ΓΙΑ όμως, έχω την εντύπωση ότι και οι δύο προτάσεις έχουν τόση συνέπεια όση και ασυνέπεια. Και δε βλέπω το λόγο για ιδιαίτερη επιμονή στην όποια πρόταση. Είναι απλά ζήτημα παραδοχής. Αλλά ας μην αρχίσουμε να τα συζητάμε εδώ γιατί θα χαθούμε.
Όπως πρότεινα, ας ανοίξουμε ειδικά topics
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

gpapargi

Όπως θα σου εξηγήσω Γιώργο με επιχειρήματα δεν είναι καθόλου το ίδιο. Αν ήταν το ίδιο δε θα με ένοιαζε. Τέλος πάντων θα τα πούμε σε συγκεκριμένο πίνακα για τις ασάφειες.

Σπύρος Δουκάκης

Εκτιμώ το ότι ασπάζεσαι τις απόψεις μου. Βελτιώνεσαι...

Παράθεση από: gpapargi στις 03 Φεβ 2010, 01:59:37 ΜΜ
Αντί να απαγγέλουμε ποιήματα, δεν κοιτάμε λέω εγώ να δούμε πως θα κατεβάσουμε μια συγκεκριμένη πρόταση για διορθώσεις του βιβλίου;


pgrontas

#85
Τέλος πάντων, υπάρχει σχετικό θέμα για τις ασάφειες στο στέκι.  Είναι αυτό (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=912.0) για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι. Μπορούμε να φτιάξουμε και ξεχωριστό πίνακα, όπου κάθε ασάφεια θα έχει δικό της θέμα.

Αφού έγινε καταγραφή, λοιπόν γιατί δεν ήταν πλήρης ώστε να συμπεριλάβει όλες τις εναλλακτικές προσεγγίσεις;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

toufeki

.Ουπς!!! Συγνώμη έκανα λάθος topic.
Eγώ στην ημερίδα της ΑΕΠΠ ήθελα να πάω, αλλά βρέθηκα σε αρένα.
Συγγνώμη για την ενόχληση. Συνεχίστε. >:D

ntzios kostas

H άποψη μου ότι πρέπει να αφιερώσουμε κάποιο χρόνο και να ασχοληθούμε με τις απορίες που έχουν νέοι συνάδελφοι και να αναρτήσουμε ένα pdf με τις απαντήσεις τους. Αυτό που είπες Σπύρο για τους συνάδελφους μακάρι να έχει συμβεί, αλλά θα πρέπει να γίνει με όλους είτε δουλεύουν σε σχολείο είτε σε φροντιστήριο.

Ίσως μέσα σε αυτό το αρχείο να ξεκαθαρίζονται περισσότερο οι στόχοι του μαθήματος, έχοντας κάποια παραδείγματα ώστε να φαίνονται σημεία που δεν πρέπει να θεωρούνται λάθος και άλλα που πρέπει.

Τώρα για τα λάθη και παραλήψεις του βιβλίου, δεν είμαι αντίθετος, αλλά φοβάμαι δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα. Εγώ πιστεύω να το ετοιμάσουμε, ώστε να το βλέπουμε εμείς και οι νέοι συνάδελφοι και ίσως και η επιτροπή εξετάσεων, να ειδοποιήσουμε το ΠΙ ότι το έχουμε και να τους το στείλουμε όταν και αν μας το ζητήσει.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Νίκος Αδαμόπουλος

Επειδή η κουβέντα εξελίχθηκε όπως εξελίχθηκε, θα ήθελα να θυμίσω κάποια πράγματα. Παραθέτω ένα παλιότερο μήνυμά μου - και μερικά άλλα ακόμα - ώστε να τονίσω ότι κουβέντες για τις ασάφειες, και ιδέες για το τι θα έπρεπε να γίνει με αυτές, προφανώς δεν παρουσιάζονται πρώτη φορά τώρα, δηλαδή μετά την ημερίδα!

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 04 Δεκ 2009, 01:13:19 ΠΜ
Ίσως τελικά να πρέπει να συγκεντρώσουμε όλα τα γκρίζα σημεία, να τα καταγράψουμε επίσημα, και να τα ανεβάσουμε υπό τον τίτλο: "Έκκληση προς επίδοξους θεματοδότες: Σημεία που δεν πρέπει να συμπεριληφθούν σε θέματα εξετάσεων" και με υπογραφή: Τα Μέλη του Στεκιού των Πληροφορικών - Επίσημο forum της ΠΕΚΑΠ.

Δεν το λέω για πλάκα!  :D

Ο Σπύρος είχε πει από τότε πως ίσως θα μπορούσε να γίνει στα πλαίσια της ημερίδας:

Παράθεση από: sdoukakis στις 04 Δεκ 2009, 01:32:22 ΠΜ
Νίκο στην ημερίδα της ΕΠΥ (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2416.0)!!!

29.01.2010

ΣΔ

Ο Παναγιώτης συμφωνούσε:

Παράθεση από: pgrontas στις 04 Δεκ 2009, 10:15:17 ΠΜ
Συμφωνώ και εγώ με αυτό. Έχουν συζητηθεί τόσα θέματα εδώ και έχουν εκφραστεί τόσες σωστές απόψεις που δεν πρέπει να πάνε χαμένες. Και όχι μόνο για γκρίζα σημεία.
Για παράδειγμα: ψάξτε για ταξινόμηση φυσαλίδας vs ταξινόμηση ευθείας επιλογής. Μπορεί να γραφτεί βιβλίο με τα όσα έχουν ειπωθεί εδω.
Ίσως πρέπει να οργανωθούμε.

Και ο Γιώργος είχε τονίσει ότι:

Παράθεση από: gpapargi στις 04 Δεκ 2009, 10:39:54 ΠΜ
Παλαιότερα είχε φτιαχτεί μια ομάδα για διορθώσεις του βιβλίου η οποία θα έστελνε στους συγγραφείς τα ασαφή και λανθασμένα βιβλία. Η ομάδα κουράστηκε αρκετά και παρέδωσε τελικά πολλά και σημαντικά πράγματα αλλά οι σοβαρότερες διορθώσεις που μαζεύτηκαν (πχ στα αλγοριθμικά κριτήρια) δεν έγιναν ποτέ. Μόνο κάτι τυπογραφικά διορθώθηκαν.

Δεν ξέρω αν ο Άλκης τα έχει κάπου μαζεμένα ακόμα. Ίσως θα ήταν καλά να τα ποστάραμε.

Μετά όμως από όλα αυτά δεν έγινε τίποτα!!!

Όλα αυτά που προτείνονται τώρα για συζήτηση πάνω στις ασάφειες μέσα από ειδικά threads κλπ, θα μπορούσε να είχαν ξεκινήσει από τότε ώστε να πάμε στην ημερίδα περισσότερο έτοιμοι!

Όταν πλησίαζε η ημερομηνία για την ημερίδα, είπαμε πως αφού τα μέλη του Στεκιού δεν φαινόταν να ενεργοποιούνται προς αυτή τη κατεύθυνση, είτε λόγω έλλειψης χρόνου, είτε έλλειψης ενδιαφέροντος, είτε επειδή θεωρούσαν πως δεν χρειάζεται πια, είτε επειδή δεν έβλεπαν την ημερίδα με καλό μάτι, είτε δεν είχαν καλές σχέσεις με αυτούς που φαινόταν να προωθούν την ιδέα της ημερίδας, είτε .... είτε για οποιοδήποτε λόγο τέλος πάντων, αλλά και επειδή θεωρήσαμε πως οι συνάδελφοι που θα έρχονταν θα ήθελαν να ακούσουν σχετικά θέματα, για αυτό στήθηκαν οι παρουσιάσεις για τις ασάφειες και τις παρανοήσεις.

Και όντως, εγώ από αυτά που διαβάζω παραπάνω, και από αυτά που μου μεταφέρθηκαν προφορικά, κατάλαβα πως οι σχετικές παρουσιάσεις χρειάζονταν, άρεσαν, και βοήθησαν. Επιπλέον, όπως φάνηκε εκ των υστέρων, κανένας άλλος δεν επιχείρησε να αξιοποιήσει την ημερίδα κάνοντας άλλη σχετική εισήγηση.

Προφανώς κουβέντες για τις ασάφειες υπήρχαν και πριν την ημερίδα... Εκτός από την παρουσίαση του Παναγιώτη, και την παλιότερη προσπάθεια (το αποτέλεσμα της οποίας μόλις τώρα εγώ τουλάχιστον βλέπω αναρτημένο ενώ θα έπρεπε να είναι μόνιμο), για όλα αυτά τα θέματα γίνονται συνεχώς συζητήσεις μέσα στο Στέκι και συνεχώς βγαίνουν νέα. Όμως το Στέκι δεν αποτελεί, όπως αναφέρθηκε το κέντρο του κόσμου!!! Δυστυχώς πολλοί λίγοι συνάδελφοι το αξιοποιούν. Ας μη θεωρούμε ότι όλα αυτά για τις ασάφειες και τις παρανοήσεις είναι δεδομένα, τα γνωρίζουν, ή τα έχουν σκεφτεί. Ακόμα κι εγώ ούτε ένα χρόνο δεν έχω κλείσει από τότε που ξεκίνησα με το Στέκι. Και μάλιστα κατά σύμπτωση το πρώτο μου μήνυμα αφορούσε τη λειτουργία της Για και έθιγε ακριβώς και το σημείο με την ασάφεια με το μηδενικό βήμα.

Γιατί λοιπόν δεν θα έπρεπε να γίνει σχετική παρουσίαση στην ημερίδα; Αν ήταν περιττό, και αν ήταν όλα προφανή, τότε γιατί λέμε να ξεκινήσουμε τώρα να ξανασυζητάμε για τις ασάφειες;

Τώρα, η παρουσίαση προφανώς δεν θα ήταν δυνατό να περιλαμβάνει όλες τις δυνατές απόψεις (αν και έγινε αρκετή προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση κι ας μην εκτιμήθηκε) γιατί:
- οι διαφάνειες θα ήταν οι διπλές από όσες ήδη παρουσιάστηκαν!
- δεν έπαιζε το ρόλο επίσημου οδηγού για το πώς πρέπει να γίνεται το μάθημα αλλά ήθελε να προβληματίσει πάνω σε κάποια σημεία.
- δεν είναι κολάσιμο να διατυπώνονται προτάσεις από συγκεκριμένα άτομα όταν βγαίνουν και τις κάνουν επώνυμα. Ακόμα κι αν περιέχονται λάθη ή/και παραλήψεις. Πάντα υπάρχει περιθώριο να γίνονται καλοπροαίρετες κριτικές που να οδηγούν προς τη σωστή κατεύθυνση. Πάντα υπάρχει και η λύση των αντιπαρουσιάσεων - εισηγήσεων που θα αντικρούουν την προηγούμενη, κοκ.

Για το ότι οι διαφάνειες ήταν πολλές, εντάξει σύμφωνοι αυτό δεν άρεσε σε κανέναν, ίσως όμως ήταν αναγκαίο κακό. Ίσως θα μπορούσε να είχε σπάσει σε περισσότερες παρουσιάσεις (1ο μέρος, 2ο μέρος, κλπ) και να κάνουν διαφορετικά άτομα παρέλαση πάνω στο βήμα οπότε έτσι όλα θα ήταν ΟΚ! Σκεφτείτε όμως ότι οι ενστάσεις που διατυπώθηκαν σε σχέση με την πληρότητα της παρουσίασης έρχονται σε αντίθεση με αυτές που κάνουν λόγο για τη χρονική διάρκειά της!!!

Σε σχέση με τις προτάσεις για έναρξη διαβούλευσης, η γνώμη μου είναι πως δεν έχει νόημα να ξεκινήσουν νέες κουβέντες από την αρχή. Ας εντοπιστούν και ας ομαδοποιηθούν σε ένα σημείο όλα τα σχετικά threads που ήδη υπάρχουν στο Στέκι, και αν πρέπει μετά πάνω σε αυτά να σχολιαστεί κάτι περισσότερο... ας γίνει! Έστω και κατόπιν εορτής, φαίνεται ότι η ημερίδα είχε το θετικό αποτέλεσμα ως προς την κινητοποίηση των μελών του Στεκιού.  ;)

Με όλα τα παραπάνω δεν θεωρώ πως έχω εκφράσει όλους τους προβληματισμούς μου και όλα όσα θα ήθελα να παρατηρήσω, αλλά διακόπτω εδώ γιατί το μήνυμα βγαίνει μεγάλο...

pgrontas

Νίκο, πρώτα από όλα χαίρομαι που το βλέπεις τόσο ψύχραιμα το θέμα. Η ψυχραιμία έλειψε από όλους μας και πρώτα από όλα από μένα τις τελευταίες μέρες.
Για τον λόγο αυτό και επειδή το επίπεδο όσων ελέχθησαν δεν ταιριάζει με το επίπεδο του στεκιού θα τροποποιήσω το παραπάνω μου μήνυμα και καλώ και όσους έχουν μετανιώσει γι αυτά που είπαν να κάνουν το ίδιο. Ας μην έχουν οι νέοι επισκέπτες μια τόσο άσχημη αίσθηση για μας.
Τώρα επί της ουσίας, αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν ισχυριστηκα ποτέ ότι δεν έπρεπε να γίνει παρουσίαση για τις ασάφειες. Όχι μονο έπρεπε αλλά έπρεπε να υπάρχει ολόκληρη ενότητα όπου θα ακουστούν όλες οι απόψεις και αν μπορούσε μάλιστα να βγει συμπέρασμα. Δεν ξέρω γιατί κάτι τέτοιο δεν έγινε ή εφόσον υπήρχε προγενέστερη προσπάθεια γιατί δεν έγινε αντικείμενο εκμετάλλευσης. Ας ελπίσουμε ότι από εδώ και στο εξής θα βγεί κάτι καλύτερο.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gpapargi

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 05 Φεβ 2010, 12:21:57 ΜΜ
Γιατί λοιπόν δεν θα έπρεπε να γίνει σχετική παρουσίαση στην ημερίδα; Αν ήταν περιττό, και αν ήταν όλα προφανή, τότε γιατί λέμε να ξεκινήσουμε τώρα να ξανασυζητάμε για τις ασάφειες;

Δεν διαφωνώ με τον Παναγιώτη που μίλησε για ασάφειες. Καλά έκανε. Η μονή μου ένσταση (και είναι σε καθαρά τεχνικό επίπεδο) είναι ότι ανέφερε κάποια σημεία στα οποία μεταξύ διαφορετικών καθηγητών  υπάρχει διχογνωμία. Άλλη πρόταση κάνει ένας και άλλη πρόταση κάνει άλλος. Για μένα η πιο σωστή κίνηση θα ήταν να πάρει την υπάρχουσα συλλογή που δήλωσα ότι βρήκα (βλέπε παράθεση παρακάτω στον κλειστό πινάκα)

Παράθεση από: gpapargi στις 31 Δεκ 2009, 02:04:20 ΜΜ
Ήταν ένα από τα θέματα στα οποία είχαμε ζητήσει σαφή διατύπωση από τους συγγραφείς τότε το 2007. Δεν ξέρω αν θυμάσαι την ομάδα (Φανίκος, Κανίδης, Γεωργόπουλος, Τσιωτάκης, Παπαργύρης) που είχαμε στείλει ένα μεγάλο σύνολο σημείων προς διόρθωση/αποσαφήνιση. Μάλιστα λόγω προβλήματος μείναμε πίσω και τελευταίο Σαββατοκύριακο τρέχαμε με τον Άλκη για να μη χαθεί η μεγάλη ευκαιρία για διόρθωση του βιβλίου.  Αλήθεια τα είδαν ποτέ αυτά που στείλαμε οι συγγραφείς; Δεν έκαναν πάντως παρεμβάσεις στα κρίσιμα σημεία. Κάτι τυπογραφικά διορθώθηκαν.

Αν πάντως κάποια στιγμή τεθεί θέμα για σοβαρή διόρθωση του βιβλίου, από αυτά τα σημεία πρέπει να ξεκινήσουμε. Όχι να γίνεται διπλός κόπος. ΑΠό ότι είδα βρήκα το τελικό αρχείο που έστειλε ο Άλκης.

και να σταθεί ενδεικτικά σε κάποια σημεία που η πρόταση είναι κοινής αποδοχής. Εναλλακτικά θα μπορούσε να πάρει κάποιο σημείο στο οποίο υπάρχει διαφωνία και να παρουσίαζε τις αντικρουόμενες προτάσεις ως ένδειξη του τι τραβάμε κάθε μέρα με τις ασάφειες.
Αλλά και ο τρόπος με τον οποίο παρουσίασε τις ασάφειες δεν μου προκαλεί κάτι παραπάνω από μια ένσταση σε καθαρά τεχνικό επίπεδο: Κάποιος που θα δει μια προτάση του στην ημερίδα θα καταλάβει λανθασμένα (κατά τη γνώμη μου) ότι αυτή η πρόταση θα αποσαφηνίσει την ασάφεια, ενώ για μένα η ασάφεια θα συνεχίσει να υπάρχει.

Ο Παναγιώτης είναι άνθρωπος που έχει δουλέψει για το μάθημα, έχουμε συνεργαστεί και τον εκτιμώ (και το ξέρει). Καλά έκανε και αναφέρθηκε στις ασάφειες και δεν υπάρχει λόγος για «απολογητικά» μηνύματα.

Αν έχεις απορία για το «τι μύγα με τσίμπησε» θα κάτσω να γράψω ένα mail που θα βάζει τα πράγματα στη θέση τους και πιστεύω πως θα σε καλύψει.   

Vangelis

Παράθεση από: gpapargi στις 03 Φεβ 2010, 10:54:08 ΠΜ
Είναι κοινό μυστικό (όλοι το λένε στις ιδιαίτερες συζητήσεις τους) ότι στα συνέδρια και στις ημερίδες βασιλεύει η μετριότητα. Δε φαντάζομαι να το ακούμε αυτό για πρώτη φορά.

Πριν μερικά χρόνια είχα πάει σε ένα συνέδριο στη Θεσσαλονίκη στο οποίο συμμετείχε ο Κnuth  (μετάνιωσα που δεν πήρα ένα αυτόγραφο!).  Είχε και μια ομιλία,  στο αμφιθέατρο επικρατούσε το αδιαχώρητο, αυτά που είπε δεν με ενθουσίασαν, συνεπώς ...μετριότητα.   
Παρακαλώ κάποιον να μου υποδείξει ένα συνέδριο όπου το 10% (άντε 5%) των paper είναι "επαναστατικά".   Να βγεί ένα (1) και αυτό μετά απο χρόνια!.   Δυστηχώς ή ευτυχώς έτσι είναι τα συνέδρια έτσι έιναι τα περιοδικά και σε επέκταση έτσι είναι και τα διδακτορικά.  Όλα βάζουν ένα μικρό πετραδάκι -κόκκο σκόνης- άν θέλετε στο οικοδόμημα της επιστήμης και έρχεται κάποια στιγμή ένα μεγάλο μυαλό και απο ατα τα πετραδάκια φτιάχνει ένα ανάκτορο. 
Αν κάποιος ήρθε στην ημερίδα να ακούσει εξ αποκαλύψεως λύση όλων των προβλημάτων του μαθήματος ΑΕΠΠ και του βιβλίου θα πω ότι απλά ατύχησε.
Προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντικό ότι ακούστηκαν μαζεμένα τα προβλήματα του βιβλίου επισημανθήκαν μαζεμένα τα λάθη και οι πιθανές παρερμηνείες του καθώς και προτάσεις για μια μελλοντική μορφή του.
Θετική λοιπόν η ημερίδα αλλά δεν πρέπει να μείνει εκεί. Προσωπικά θα έβλεπα δύο λύσεις. 
Πρόταση 1 να ξαναγραφτεί το βιβλίο (το πακέτο ουσιαστικά).  Πιθανολογώ ότι λόγω κόστους θα απορριφτεί απο την πολιτική ηγεσία (άσε διαγωνισμούς κ.λπ).
πρόταση 2.  Διόρθωση του βιβλίου.  Εδώ το ερώτημα μετατρέπεται σε ποσοτικό πόση διόρθωση;
Το ποσοτικό με τη σειρά του μετατρέπεται σε χρηματικό και απο εκεί ίσως θα πρέπει να ξεκινήσουμε.
Μια λύση χαμηλού κόστους είναι η έκδοση ενός φυλλαδίου με διορθώσεις - επεξηγήσεις.
Μια δεύτερη λύση είναι αλλαγή σελίδων του βιβλίου (αυτό πιθανά έχει μαγαλύτερο κόστος). 

Προτείνω να συγκεντρώσουμε όλες τις αλλαγές να δούμε τι χώρο πιάνουν καιν ακάνουεμ μαι διερεύνηση των προθέσεων του Υπουργείο για την κάλυψη του  κόστους.


Δημήτρης Γκίνης

Vangelis, θα συμφωνήσω μαζί σου για το επίπεδο της ημερίδας και την αναγκαιότητα διοργάνωσης τέτοιων.
Για τα συμπεράσματα της ημερίδας θα πρότεινα το εξής:
Μιας και οποιαδήποτε προσπάθειά μας να απευθυνθούμε στο υπουργείο θα προσκρούσει στον πάρεδρο της πληροφορικής στο ΠΙ (όποιος ήταν στην ημερίδα και τον άκουσε καταλαβαίνει τι σημαίνει αυτό) προτείνω να δοκιμάσουμε τον τρόπο του και να ακολουθήσουμε την "υπηρεσιακή"οδό, δηλαδή:
Ας καταλήξουμε σε συνεργασία με την διοργανώτρια ΕΠΥ σε ένα κείμενο που να περιγράφει - αναφέρει το "ζουμι" της ημερίδας (συνοδευόμενο πχ από τις ασάφειες του διδακτικού πακέτου,αλλαγή τίτλου μαθήματος, αύξηση ωρών κτλ ή ακόμη και όλες τις παρουσιάσεις) και να το προωθήσουμε στο Υπουργείο και το ΠΙ μέσω των συμβούλων (πχ τα τοπικά παραρτήματα της ΕΠΥ, ΠΕΚΑΠ ή αν δεν υπάρχουν κάπου τέτοια, μεμονωμένοι  συνάδελφοι, να ζητήσουν συνάντηση με τους συμβούλους και αφού τους πουν λίγα λόγια για το τι ειπώθηκε στην ημερίδα, να τους δώσουν το κείμενο μα την παράκληση να προωθηθεί στο υπουργείο). Παράλληλα το ίδιο (να απευθυνθούν στο υπουργείο και στο ΠΙ) θα μπορούσαν φυσικά να κάνουν η ΕΠΥ και η ΠΕΚΑΠ.
Με αυτό τον τρόπο θα "σηκώσουμε λίγη σκόνη" και μάλιστα από την "προβλεπόμενη" οδό.

gpapargi

Παράθεση από: Vangelis στις 06 Φεβ 2010, 12:51:15 ΠΜ
  Παρακαλώ κάποιον να μου υποδείξει ένα συνέδριο όπου το 10% (άντε 5%) των paper είναι "επαναστατικά".   Να βγεί ένα (1) και αυτό μετά απο χρόνια!.   Δυστηχώς ή ευτυχώς έτσι είναι τα συνέδρια έτσι έιναι τα περιοδικά και σε επέκταση έτσι είναι και τα διδακτορικά. 

Βαγγέλη δε νομίζεις όμως ότι έτσι δίνουμε ένα λανθασμένο σύνθημα της μορφής: «Δεν πειράζει αν τα διδακτορικά σας δεν περιέχουν κάτι ουσιαστικό. Έτσι κι αλλιώς ούτε τα άλλα διδακτορικά λένε κάτι καλύτερο»
Φοβάμαι ότι έτσι ενθαρρύνουμε ανθρώπους να κάνουν διδακτορικά που δεν έχουν σα στόχο την προσφορά στην επιστήμη ή την παιδεία, αλλά το προσωπικό όφελος του διδάκτορα.

Θα αναφέρω ένα περιστατικό που μου έκανε εντύπωση στο συνέδριο της Πάτρας:

Κοπέλα παρουσιάζει εργασία στα πλαίσια του διδακτορικού της. Το αντικείμενο είχε να κάνει (στο περίπου) με το τι λέξεις πρέπει να χρησιμοποιεί ένας δάσκαλος έτσι ώστε να αποτυπώνεται καλύτερα στο μαθητή το νόημα. Έλεγε πχ ότι κάποιες λέξεις είναι πιο ισχυρές και συστήνεται να χρησιμοποιούνται πολλές τέτοιες στην παράδοση του μαθήματος... ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Χαζομάρες δηλαδή.

Σε κάποια φάση ένας άλλος «διδακτορικός» σηκώνεται και πάει να την φωτογραφίσει. Η κοπέλα τον βλέπει, σταματάει για λίγο την ομιλία της και γυρίζει το κεφάλι της προς το φακό για να ποζάρει. Αφού χάρισε ένα χαμόγελο και άστραψε το φλας, γύρισε το κεφάλι ευθεία και συνέχισε την ομιλία της. Πρέπει να τραβήχτηκαν κάνα δυο φωτογραφίες ακόμα με τον ίδιο τρόπο.
Μετά το τέλος ο «διδακτορικός» έκανε ένα ιδιαίτερα κολακευτικό σχόλιο για την εργασία ανταποδίδοντας το σχόλιο που του είχε κάνει η κοπέλα πριν από λίγο στην δική του παρουσίαση.
Μόνοι τους τα έλεγαν, μόνοι τους συμφωνούσαν, μόνοι τους αλληλοθαυμάζονταν.   

Σε όλη αυτή την ιστορία δε μας ενοχλεί τίποτα; Είμαι ο μόνος που αισθάνεται ότι κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα;

Παράθεση από: Vangelis στις 06 Φεβ 2010, 12:51:15 ΠΜ
Προτείνω να συγκεντρώσουμε όλες τις αλλαγές να δούμε τι χώρο πιάνουν καιν ακάνουεμ μαι διερεύνηση των προθέσεων του Υπουργείο για την κάλυψη του  κόστους.

Εδώ γιατί αισθάνομαι ότι το έχω ξαναδεί το έργο; Την τελευταία φορά από όσο ξέρω οι ασάφειες μαζεύτηκαν και εστάλησαν. Κάπου μεταξύ ΠΙ και συγγραφικής ομάδας το πράγμα κόλλησε. Τι θα αλλάξει αυτή τη φορά; Ως ένας από αυτούς που είχαν καταβάλει κάποιο κόπο εκείνη τη φορά, νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να κάνω αυτή την ερώτηση.

Δημήτρης Γκίνης

@gpapargi: Συγχώρεσέ μου την άγνοια, δεν έχω πολύ καιρό στο στέκι και έτσι δεν γνώριζω τι (αξιέπαινες από ότι καταλαβαίνω) προσπάθειες έχετε καταβάλει. Θεωρώ επομένως, πολύ πιθανόν το έργο που περιγράφω να το έχεις ξαναδεί.

Δεν βλέπω όμως τι άλλο θα μπορούσε να γίνει όσον αφορά τα συμπεράσματα μιας (καλής και χρήσιμης για μένα) ημερίδας που αφορά ένα μάθημα, το διδακτικό του πακέτο και τον τρόπο που διδάσκεται.

Επειδή θεωρώ λιγάκι δύσκολο (για να μη πω άτοπο και επικίνδυνο) το να συνφωνήσουμε όλοι οι διδάσκοντες (και όχι μόνο όσοι παρακολούθησαν την ημερίδα ή διαβάζουν τα topics στο Στέκι αυτό) του μαθήματος αυτού σε κάποια πράγματα και να τα εφαρμόσουμε στην τάξη, γράφοντας στα παλιά μας τα παπούτσια το επίσημο διδακτικό πακέτο και τις οδηγίες που το συνοδεύουν (κάτι σαν "δε πα να κουρέβεστε, αφού δεν μας ακούτε θα κάνουμε μόνοι μας αυτό που νομίζουμε εμείς σωστό"), θεωρώ πιο χρήσιμο να ακολουθήσουμε την "υπηρεσιακή"  οδό που περιγράφω, κοτσάρωντας από κάτω κάτι σαν "Αποτελέσματα-συμπεράσματα ημερίδας" ή κάτι τέτοιο, συνοδευόμενο από τους τίτλους της ΕΠυ, ΠΕΚΑΠ κλπ κλπ, δίνοντάς του με αυτό τον τρόπο και "ένα τόνο επισημότητας" (αυτό μην το θεωρήσεις ως μομφή για τις άκαρπες  προηγούμενες προσπάθειες που έχετε κάνει εσύ και άλλοι αξιόλογοι συνάδερφοι/δάσκαλοι).
Στο κάτω - κάτω μετά νομιμοποιούμαστε να τους "ξεφωνίσουμε" σε εφημερίδες, περιοδικά, forums, ημερίδες κλπ κλπ στο στυλ: "ορίστε, εμείς σας τα λέμε, αλλά εσείς κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου".
Διαφορετικά, από το να τα λέμε μεταξύ μας και να γκρινιάζουμε δεν γίνεται τίποτε.

Σπύρος Δουκάκης

Στο site της ΕΠΥ αναρτήθηκαν ορισμένες από τις παρουσιάσεις που έγιναν στην ημερίδα

http://www.epy.gr/aepp/aepp.php

ΣΔ

gpapargi

#96
Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 08 Φεβ 2010, 04:25:42 ΜΜ
Στο κάτω - κάτω μετά νομιμοποιούμαστε να τους "ξεφωνίσουμε" σε εφημερίδες, περιοδικά, forums, ημερίδες κλπ κλπ στο στυλ: "ορίστε, εμείς σας τα λέμε, αλλά εσείς κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου".
Διαφορετικά, από το να τα λέμε μεταξύ μας και να γκρινιάζουμε δεν γίνεται τίποτε.

Ναι βρε Δημήτρη, δίκιο έχεις. Εγώ απλά είμαι στη φάση του «μετά» και νομιμοποιούμαι να ξεφωνιζω από τώρα  :)
Να κάτσουμε να συγχωνεύσουμε τις συλλογές με τις ασάφειες που έχουν γίνει μπας και βγει αποτέλεσμα. Θέλει πολύ προσοχή γιατί είναι εύκολο να γίνουν προτάσεις διόρθωσης που να οδηγούν σε νέες ασάφειες.

Σπύρος Δουκάκης

"Επίσης λόγω του πανελλαδικού ενδιαφέροντος που εκδηλώθηκε, αποφασίστηκε ήδη η επανάληψη της ημερίδας και στη Θεσσαλονίκη. Ο τόπος και ο χρόνος θα ανακοινωθεί αργότερα".

Πιστεύω ότι η ημερίδα που θα διοργανωθεί από την ΕΠΥ στη Θεσσαλονίκη...
(αν βέβαια οργανωθεί έτσι ώστε να υπάρχει:
Ασάφεια -> Πρόταση -> Συζήτηση -> Τελική εισήγηση για την ασάφεια)
είναι καλή ευκαιρία... για όλα αυτά.

ΣΔ

odysseas

Παράθεση από: sdoukakis στις 08 Φεβ 2010, 08:33:49 ΜΜ
Στο site της ΕΠΥ αναρτήθηκαν ορισμένες από τις παρουσιάσεις που έγιναν στην ημερίδα
http://www.epy.gr/aepp/aepp.php

Έχει καταφέρει κανείς να ανοίξει κάποια από τις παρουσιάσεις με το OpenOffice;
Επισυνάπτω το μήνυμα λάθους που παρουσιάζεται.

alkisg

Να τα μειονεκτήματα της χρήσης κλειστών φορμάτ. Δεν είναι σωστό για μια ημερίδα/σελίδα να υποχρεώνει τους σύνεδρους/αναγνώστες της να προμηθευτούν εμπορικά προϊόντα για να διαβάσουν τις παρουσιάσεις.

Έστειλα στην ΕΠΥ ένα σχετικό email με σύνδεσμο στο παρόν θέμα. Ελπίζω να ευαισθητοποιηθούν και να προσθέσουν στη σελίδα τους τις παρουσιάσεις και σε κάποιο ανοικτό φορμάτ.

Σπύρος Δουκάκης

Μία λύση είναι η εγκατάσταση του PowerPoint Viewer 2003 που δεν χρειάζεται να το αγοράσεις...

Πάντως, θεωρώ ότι τα αρχεία κλεδώσανε για λόγους προστασίας των παρουσιάσεων. Δεν ξέρω αν είναι ασφαλής τρόπος... αλλά...

Δες και τη συζήτηση στο:

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=23&t=7749

gpapargi

Παράθεση από: sdoukakis στις 08 Φεβ 2010, 11:28:04 ΜΜ
"Επίσης λόγω του πανελλαδικού ενδιαφέροντος που εκδηλώθηκε, αποφασίστηκε ήδη η επανάληψη της ημερίδας και στη Θεσσαλονίκη. Ο τόπος και ο χρόνος θα ανακοινωθεί αργότερα".

Πιστεύω ότι η ημερίδα που θα διοργανωθεί από την ΕΠΥ στη Θεσσαλονίκη...
(αν βέβαια οργανωθεί έτσι ώστε να υπάρχει:
Ασάφεια -> Πρόταση -> Συζήτηση -> Τελική εισήγηση για την ασάφεια)
είναι καλή ευκαιρία... για όλα αυτά.

ΣΔ


Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε στο να γίνει κουβέντα για τις ασάφειες. Άνοιξα 2 θέματα για να δούμε πως πάει. Διάλεξα αυτά τα 2 πρώτον για το ενδιαφέρον που έχουν και δεύτερον γιατί πρόκειται για θέματα στα οποία οι προτάσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς είναι αντικρουόμενες.
Ας δούμε πως κυλάει η κουβέντα σε αυτά τα 2 και ανοίγουμε και άλλα αργότερα. 


Αλγοριθμικά κριτήρια
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2609.0

Εντολή Για με βήμα 0
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2610.0

alkisg

Παράθεση από: sdoukakis στις 09 Φεβ 2010, 11:42:37 ΠΜ
Μία λύση είναι η εγκατάσταση του PowerPoint Viewer 2003 που δεν χρειάζεται να το αγοράσεις...
Η Microsoft απαγορεύει την εγκατάσταση του PowerPoint Viewer σε άλλο λειτουργικό σύστημα πέρα από τα Windows της. Άρα, *πρέπει* να αγοράσω κάτι από τη Microsoft για να δω τις παρουσιάσεις... Αυτό που κάνανε τα παιδιά στο link που παρέθεσες είναι παράνομο.

Θεωρώ απαράδεκτο μια εταιρία επιστημόνων πληροφορικής να προωθεί κλειστά φορμάτ ανταλλαγής δεδομένων... εμείς οι πληροφορικοί πρώτα από όλους θα έπρεπε να συνειδητοποιούμε πόσο αρνητικό είναι το να αποθηκεύουμε τα δεδομένα μας σε κλειστά φορμάτ και να εξαρτώμαστε από το τμήμα marketing μιας εταιρίας για το αν θα καταφέρουμε να τα ξανανοίξουμε μετά από λίγα χρόνια ή όχι.

Παράθεση από: sdoukakis στις 09 Φεβ 2010, 11:42:37 ΠΜ
Πάντως, θεωρώ ότι τα αρχεία κλεδώσανε για λόγους προστασίας των παρουσιάσεων.
Προστασία σε υλικό ημερίδας; !!!

toufeki

...Επιτέλους, να και ένας Μεταπληροφορικός.  >:D

pgrontas

Παραθέτω και εγώ ένα σύνδεσμο για το θέμα από μια παλιά συζήτηση για το θέμα της συγχώνευσης και της συνένωσης πινάκων.
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1147.msg7428#msg7428
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson