ΘΕΜΑΤΑ ΟΕΦΕ 2011

Ξεκίνησε από xara_pap, 27 Απρ 2011, 03:25:47 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xara_pap

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για κάποιο θέμα που είδα σήμερα στο οεφε και διαφωνώ με την απάντηση

Για ι απο 10 μεχρι 5 με βήμα 0
.
.
Τ_Ε

αυτό δεν εκτελείται άπειρες φορές??

Stefevan

αφού θα προσθέτει πάντα το 0 στο Ι, θα μένει ίδιο

evry

Ουσιαστικά το θέμα (αν τέθηκε έτσι) είναι λάθος.
Το να βάζεις βήμα μηδέν στη Για γενικά δεν έχει νόημα, αφού η δομή αυτή (υποτίθεται) ότι δεν κάνει άπειρες επαναλήψεις. Τουλάχιστον μια φορά που το είχαν βάλει πανελλήνιες (κακώς) είχαν βάλει στο από και το μέχρι τους ίδιους αριθμούς οπότε ήταν λογικό να απαντήσεις άπειρες.
Στο παράδειγμα που δίνεις όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Δηλαδή και εγώ άπειρες θα απαντούσα όπως εσύ, αλλά δεν είναι κάτι που τεκμηριώνεται 100% γιατί αυτή η δομή δεν ορίζεται αυστηρά στο βιβλίο και στο βιβλίο καθηγητή δεν υπάρχουν αρκετές επεξηγήσεις.

Διάβασε εδώ
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1118.msg7185#msg7185

@Stefevan
δεν είναι τόσο απλό
για προσπάθησε να "μετατρέψεις" την παραπάνω Για σε ισοδύναμη Όσο και θα καταλάβεις γιατί υπάρχει πρόβλημα
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Stefevan

Καλά σίγουρα έχει και άλλα προβλήματα! Για να απαντήσει ένας μαθητής με σιγουριά πρέπει να το έχει τρέξει στον διερμηνευτή για να δει τι παίζει, γιατί αν δεν το έχει τρέξει θα έχει αμφιβολίες

xara_pap

Καταρχήν δεν είμαι μαθήτρια. Απλα θα ήθελα να ρωτήσω αν ορίζεται κάπου στο βιβλίο αυτή η περίπτωση. Στουσ μαθητές έχω πει ότι πάντα οταν βλέπουν βήμα 0 θα το βάζουν ατέρμων βρόχο οτιδήποτε είναι το από μέχρι.
Στο οεφε σήμερα το απαντησαν καμία φορά. Και διαφωνώ και θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε

xara_pap

Στο οεφέ απάντησαν ότι δεν εκτελείται καμία φορα

Stefevan

Και εγώ πιστεύω πως είναι ατέρμων βρόχος, από τη στιγμή που δεν αλλάζει το Ι η ΓΙΑ τρέχει για πάντα με Ι=10. Στην c++ που το έτρεξα (αν και δεν χρειαζόταν) είναι ατέρμων, έβαλα for (i=1; i<10) ...χωρίς i++. Ο διερμηνευτής το λέει άλλωστε, σε προειδοποιεί!!!

maria.k.

Κι εγω την ιδια απορια ειχα σημερα...Και μάλιστα, όσο το εψαξα στο βιβλίο  δεν αναφέρει καθόλου
ότι το βήμα μπορεί να είναι μηδέν...

P.Tsiotakis

συνεπώς, στον ΟΕΦΕ αποφάσισαν πως το 0 είναι θετικός αριθμός

ας ενημερώσουν και όλους τους μαθηματικούς που το θεωρούν ουδέτερο στοιχείο

jgalano

Κάθε χρόνο τα ίδια.    :o :o :o

xara_pap

Ελπίζω να μην τεθεί κάτι τέτοιο σε πανελλήνιες. Η απάντηση που έδωσα σήμερα στα παιδιά είναι ότι η απάντηση του οεφέ είναι λάθος. Ελπίζω να μην τα πήρα στο λαιμό μου και να μην εκτεθώ

Καρκαμάνης Γεώργιος

σελ 44 σχολικό βιβλίο:

το βήμα δεν μπορεί να είναι μηδέν, γιατί τότε ο βρόχος εκτελείται επ' άπειρον.

Νομίζω με αυτήν τη φράση μπορούμε να απαντήσουμε, άσχετα αν η αρχική τιμή είναι μικρότερη, ίση ή μεγαλύτερη από την τελική τιμή μιας εντολής ΓΙΑ


evry

ρίξε μια ματιά στο βιβλίο καθηγητή στο κεφάλαιο 2 εκεί που περιγράφει τη δομή Για..από...μέχρι και δεν θα εκτεθείς ;)

Πάντως πέρα από ότι λέει το βιβλίο ή το βιβλίο καθηγητή το πρόβλημα είναι ότι το συγκεκριμένο επιχείρημα αντιβαίνει και στην κοινή λογική και τη φιλοσοφία αυτής της δομής επανάληψης.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

xara_pap

Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι μόλις κοίταξα τις απαντήσεις έμεινα έκπληκτη, γιατί θεωρούσα ότι ήταν ξεκάθαρο ότι εκτελείται άπειρες φορές από το βιβλίο. Θα κοιτάξω ξανά αύριο μήπως άλλαξαν τις απαντήσεις γιατί φαντάζομαι κι άλλοι θα διαφώνησαν

xara_pap

Συγκεκριμένα η ερώτηση ήταν πόσες φορές εκτελείται ο βρόχος που έχω γράψει στο πρώτο ποστ. Σίγουρα δεν έχει λογική όπως το θέτεις evry αλλά η ερώτηση πόσες φορές εκτελείται στέκει. Και το θέμα είναι ότι εγώ απάντησα άπειρες με το που είδα το βήμα μηδεν ενώ αυτοί είπαν καμία επειδή ο βρόχος πάει απο το 10 προς το 1.
Ευχαριστώ πολύ