Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

seibei

Φίλοι χημικοί, δεν ξέρω τα λημέρια σας αλλά επειδή κάποιοι λένε ότι ίσως κοιτάτε και εδώ, θέλω να σας ενημερώσω για το εξής:
Το τμήμα ΦΥΣΙΚΗΣ ΕΚΠΑ, δεν έχει στο πρόγραμμα σπουδών του ούτε 1 υποχρεωτικό μάθημα Χημείας!!
Ένα που είχε στο 2ο εξάμηνο το αφαίρεσε εδώ και 2 χρόνια... 
Από την άλλη πλευρά πέρα από το μάθημα Υπολογιστές Ι, διατηρούν στην σχολή τους ολόκληρη ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ με τίτλο:
Ηλεκτρονικής–Υπολογιστών—Τηλεπικοινωνιών—Αυτοματισμού (που από ότι φημολογείται είναι και η πιο δημοφιλής)
Επαναλαμβάνω: Το τμήμα ΦΥΣΙΚΗΣ ΕΚΠΑ (τα γειτονάκια σας).

Ερωτήματα:
Θα επιτρέψετε σε μελλοντικούς αποφοίτους του τμήματος αυτού να διδάξουν Χημεία ως ΠΕ04;; Αν ναι, γιατί;;

Αν άραγε κληθεί το τμήμα να επιλέξει μεταξύ Χημείας/Υπολογιστών θα πρέπει να γνωμοδοτήσει, "Χημεία, Χημεία!!";; Γιατί;;

Ερέθισμα για σκέψη πριν απαντήσετε: Ή στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε... 

Φιλικά, ο "Σύντεχνος"!

nikolasmer

Παράθεση από: seibei στις 04 Σεπ 2013, 02:15:06 ΠΜ
Φίλοι χημικοί, δεν ξέρω τα λημέρια σας αλλά επειδή κάποιοι λένε ότι ίσως κοιτάτε και εδώ, θέλω να σας ενημερώσω για το εξής:
Το τμήμα ΦΥΣΙΚΗΣ ΕΚΠΑ, δεν έχει στο πρόγραμμα σπουδών του ούτε 1 υποχρεωτικό μάθημα Χημείας!!
Ένα που είχε στο 2ο εξάμηνο το αφαίρεσε εδώ και 2 χρόνια... 
Από την άλλη πλευρά πέρα από το μάθημα Υπολογιστές Ι, διατηρούν στην σχολή τους ολόκληρη ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ με τίτλο:
Ηλεκτρονικής–Υπολογιστών—Τηλεπικοινωνιών—Αυτοματισμού (που από ότι φημολογείται είναι και η πιο δημοφιλής)
Επαναλαμβάνω: Το τμήμα ΦΥΣΙΚΗΣ ΕΚΠΑ (τα γειτονάκια σας).

Ερωτήματα:
Θα επιτρέψετε σε μελλοντικούς αποφοίτους του τμήματος αυτού να διδάξουν Χημεία ως ΠΕ04;; Αν ναι, γιατί;;

Αν άραγε κληθεί το τμήμα να επιλέξει μεταξύ Χημείας/Υπολογιστών θα πρέπει να γνωμοδοτήσει, "Χημεία, Χημεία!!";; Γιατί;;

Ερέθισμα για σκέψη πριν απαντήσετε: Ή στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε... 

Φιλικά, ο "Σύντεχνος"!

Seibei μεγάλε. Πες τα .
+1000000 (long integer)
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

andrika


Πέτρος Κ.

Παράθεση από: seibei στις 04 Σεπ 2013, 02:15:06 ΠΜ
Το τμήμα ΦΥΣΙΚΗΣ ΕΚΠΑ, δεν έχει στο πρόγραμμα σπουδών του ούτε 1 υποχρεωτικό μάθημα Χημείας!!

Μόλις τελειώσει αυτή η ιστορία με το "νέο" λύκειο οφείλουμε να πιέσουμε και για αλλαγές στις αναθέσεις.
Να αναλάβουμε Β ανάθεση Χημεία... αφού μπορεί ένας Φυσικός, μπορούμε και εμείς!  >:D

Σπύρος Δουκάκης

Πραγματικά από όλη αυτή την ιστορία αναδείχτηκαν και άλλα (παράπλευρα) ενδιαφέροντα στοιχεία.

1. Φυσικοί ΕΚΠΑ χωρίς ένα μάθημα Χημείας, αλλά με δικαίωμα διδασκαλίας της χημείας στην δευτεροβάθμια.
2. Με βάση το Π.Δ. 274/97 "Περί χαρακτηρισμού Χημικών Εγκαταστάσεων":
"Στις μη απλές χημικές εγκαταστάσεις η άσκηση του επαγγέλματος του διπλωματούχου μηχανικού επιτρέπεται κατά τις εξής διακρίσεις:
α. Η εκπόνηση μελετών και η επίβλεψη εκτέλεσής τους ανατίθεται σε διπλωματούχους Χημικούς Μηχανικούς σε συνεργασία με διπλωματούχους Μηχανολόγους - Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή με Μηχανολόγους Μηχανικούς ή με Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή με Ναυπηγούς Μηχανικούς.
β. Η εκπόνηση πραγματογνωμοσυνών και η υπεύθυνη τεχνική επίβλεψη λειτουργίας των χημικών εγκαταστάσεων ανατίθεται μόνο σε διπλωματούχους Χημικούς Μηχανικούς.
γ. Η υπεύθυνη τεχνική επίβλεψη της συντήρησης των χημικών εγκαταστάσεων ανατίθεται μόνο σε διπλωματούχους Μηχανολόγους Μηχανικούς ή Μηχανολόγους - Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή Ναυπηγούς Μηχανικούς.

Αυτά έχουν ξεμείνει από τον προηγούμενο αιώνα (20ο), προκαλούν προβληματισμό και παρότι είναι νομοθετικά κατωχυρωμένα μοιάζουν σαν εθμικό δίκαιο... πλέον.

Παράθεση από: pepe στις 04 Σεπ 2013, 08:21:28 ΠΜ
Μόλις τελειώσει αυτή η ιστορία με το "νέο" λύκειο οφείλουμε να πιέσουμε και για αλλαγές στις αναθέσεις.
Να αναλάβουμε Β ανάθεση Χημεία... αφού μπορεί ένας Φυσικός, μπορούμε και εμείς!  >:D

Παράθεση από: seibei στις 04 Σεπ 2013, 02:15:06 ΠΜ
Φίλοι χημικοί, δεν ξέρω τα λημέρια σας αλλά επειδή κάποιοι λένε ότι ίσως κοιτάτε και εδώ, θέλω να σας ενημερώσω για το εξής:
Το τμήμα ΦΥΣΙΚΗΣ ΕΚΠΑ, δεν έχει στο πρόγραμμα σπουδών του ούτε 1 υποχρεωτικό μάθημα Χημείας!!
Ένα που είχε στο 2ο εξάμηνο το αφαίρεσε εδώ και 2 χρόνια... 

Σπύρος Δουκάκης

...και ένας  >:D συνειρμός...

Αφού ο φυσικός με καμία ώρα χημεία διδάσκει χημεία, τότε

ο ΗΜΜΥ που έχει και επαγγελματικά δικαιώματα μπορεί να διδάσκει χημεία....

άρα εκτός από τον ΗΜ μπαίνει ΜΥ για να διδάσκει χημεία...

Γεια χαρά !

AlexPapplir

Παράθεση από: NiColas1957 στις 04 Σεπ 2013, 01:10:42 ΠΜ
Έχω την αίσθηση ότι και ΦΕΚ να μας φέρουνε, και πάλι δεν θα το πιστεύουμε :)

+++++++++++

apom

Συνάδελφοι μην μασάτε ΔΕΝ έχει αλλάξει τίποτε ακόμα.... ο Υπουργός μία φωτοβολίδα πέταξε... Συνεχίζουμε σαν να μην ανέφερε τίποτα... μόνο ΦΕΚ και αυτό υπογεγραμμένο από την τρόικα εμπιστεύομαι... οι εδώ είναι αναξιόπιστοι.

gioufkas

Συνάδελφοι... Μόλις ο Σ.Κεδίκογλου είπε στον ΑΝΤ1 πως το μάθημα δεν θα είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο...

apom

Παράθεση από: gioufkas στις 04 Σεπ 2013, 10:11:20 ΠΜ
Συνάδελφοι... Μόλις ο Σ.Κεδίκογλου είπε στον ΑΝΤ1 πως το μάθημα δεν θα είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο...

Για αυτό είπα ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!! ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ

AlexPapplir

Παράθεση από: gioufkas στις 04 Σεπ 2013, 10:11:20 ΠΜ
Συνάδελφοι... Μόλις ο Σ.Κεδίκογλου είπε στον ΑΝΤ1 πως το μάθημα δεν θα είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο...

Αγνοεί τη χθεσινή τοποθέτηση Αρβανιτόπουλου.....
Να τον πάρει κάποιος τηλέφωνο να του το πει

nikolasmer

Έλα Πέτρο (petrosp13) για να δεις,
το παιδί της αλλαγής (Κεδίκογλου).

Στο χωριό μου λένε "Άλλα λέει, άλλα αποσιώνει"
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

apom

Παράθεση από: AlexPapplir στις 04 Σεπ 2013, 10:21:40 ΠΜ
Αγνοεί τη χθεσινή τοποθέτηση Αρβανιτόπουλου.....
Να τον πάρει κάποιος τηλέφωνο να του το πει

ή παίζουν παιχνίδια και τα έχουν 400 ή απλά είναι εντελώς χαζά άτομα... νομίζω όμως ότι ισχύει το πρώτο... οι πολιτικοί μπορεί να μην βρίθουν εξυπνάδας αλλά είναι παμπόνηροι... πρέπει να τους το αναγνωρίσυομε αυτό...

petrosp13

Ο κεδίκογλου το είπε και χθες στην συζήτηση. Η πίεση από την άλλη πλευρά είναι αφόρητη. Συνεχίστε, δεν αποφασίζει ο κεδίκογλου
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tropheus

Αφού δεν τους αγγίζει κανείς κάνουν και λένε ότι θέλουν. Έχουν π*δ*ξει όλο τον κόσμο αλλά και πάλι στις δημοσκοπήσεις του Σαββατοκύριακου ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ !!!