Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vtsakan

Πιστεύετε πως ο Κεδικογλου θα εκανε την πρωινή δήλωση χωρίς την άδεια του Αρβανιτοπουλου; Δεν ειναι ρητορικη η ερωτηση.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

petrosp13

Η δήλωση του Κεδίκογλου ήταν "πιστεύω ότι..."...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Keep Growing

Παράθεση από: vtsakan στις 22 Αυγ 2013, 12:46:19 ΠΜ
Πιστεύετε πως ο Κεδικογλου θα εκανε την πρωινή δήλωση χωρίς την άδεια του Αρβανιτοπουλου; Δεν ειναι ρητορικη η ερωτηση.

Εξαρτάται, σε ποια "σχολή" ανήκει ο Αρβανιτόπουλος.
Πάντως, για να στηριζόμαστε σε πραγματικά δεδομένα, από τη στιγμή που δεν "ενισχύεται η Πληροφορική στο γυμνάσιο", υπάρχει κάποιο πρόβλημα φιλοσοφικής αναζήτησης...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

panos_t

Άσε που όπου ακούτε σπουδές στις πολιτικές επιστήμες ή στο Διεθνές και εμπορικό Δίακιο ή στο Δημόσιο Δίκαιο μυρίζει συγγενής πολιτικού που το έσπρωξε εκί για να το βολέψει αργότερα;
Μήπως οι γονείς κάποιων ήταν πρέσβεις ή αξιωματούχοι παλαιότερων κυβερνήσεων ; Αθάνατη Ελλάδα. Για τα παιδιά και τους συγγενέις τους έχουν θέσεις. Για τα παιδιά των άλλων έχει ανεργία.
Το κερασάκι στην τούρτα είναι πως ο κκ Μητσοτάκης ανακοίνωσε ότι το προσωπικό της Βουλής εξαιρείται από τη διαθεσιμότητα.... Μη μας ζαλίσουν στα τηλέφωνα όλοι πο προηγούμενοι κυβερνώντες που έχουν τα σόγια τους μέσα... ασε που θα μας χρωστάνε και χάρη αν τα πράγματα αλλάξουν
Αυτοί βολεύονται ... οι άλλοι να πάνε στον ΟΑΕΔ

lkt

Παράθεση από: vtsakan στις 22 Αυγ 2013, 12:46:19 ΠΜ
Πιστεύετε πως ο Κεδικογλου θα εκανε την πρωινή δήλωση χωρίς την άδεια του Αρβανιτοπουλου; Δεν ειναι ρητορικη η ερωτηση.
Οι κωλοτούμπες των πολιτικών "αντρών" είναι καθημερινό φαινόμενο...

Obelix

Παράθεση από: vtsakan στις 22 Αυγ 2013, 12:46:19 ΠΜ
Πιστεύετε πως ο Κεδικογλου θα εκανε την πρωινή δήλωση χωρίς την άδεια του Αρβανιτοπουλου; Δεν ειναι ρητορικη η ερωτηση.

Δύσκολο, εκτός αν ήθελε απλά να κάνει το κομμάτι ως ΠΑΣΟΚ που έχει προτάσεις, συνδιαμορφώνει αποφάσεις κτλ.

Keep Growing

Δε φτάνουν οι φωτιές που έσβηνα σήμερα στη Ρόδο  :( , έχω και αυτή την περίεργη "φλυαρία" που δε μου αρέσει καθόλου.
Άντε να δούμε πότε θα ησυχάσουμε από δαύτους, για τους εμπρηστές λέω.  >:(
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

seibei

Παράθεση από: vtsakan στις 22 Αυγ 2013, 12:46:19 ΠΜ
Πιστεύετε πως ο Κεδικογλου θα εκανε την πρωινή δήλωση χωρίς την άδεια του Αρβανιτοπουλου; Δεν ειναι ρητορικη η ερωτηση.
Η λογική ανάγνωση της δήλωσης λέει: ουσιαστικα εχει ήδη αποφασιστεί. Σας το λέω και εγω που συμφωνώ, αλλά κρατάω και μια πισινη για τα προσχήματα.
Όμως είναι τόσο αναξιόπιστοι και πονηροί που ίσως να ήθελε απλώς να κατευνάσει τις αντιδράσεις μας και μετά να το παίξει ο καλός που δεν εισακούστηκε.
Εγώ θα τον ρώταγα: Τί πιστευω και κουραφέξαλα μας λες, τι είσαι, ο θυρωρός του υπουργείου; ο υφυπουργός είσαι, αν το θες θα το κάνεις!

Katsadouros_Dhm

Λοιπόν παιδιά, κλείστε όλοι τους υπολογιστές να πάμε για ύπνο, εμένα το laptop μου άναψε και δεν ξέρω να κάνω καμία αλχημεία για να κρυώσει, χάλασαν και οι σχέσεις μας με την ΕΕΧ να ζητήσω βοήθεια.

*Παναγιώτη, μπράβο που συμμετέχεις στο σβήσιμο των πυρκαγιών.

panos_t

Παράθεση από: Keep Growing στις 22 Αυγ 2013, 12:49:48 ΠΜ
Εξαρτάται, σε ποια "σχολή" ανήκει ο Αρβανιτόπουλος.
Πάντως, για να στηριζόμαστε σε πραγματικά δεδομένα, από τη στιγμή που δεν "ενισχύεται η Πληροφορική στο γυμνάσιο", υπάρχει κάποιο πρόβλημα φιλοσοφικής αναζήτησης...
Σε ποιά Σχολή να ανήκει; Δείτε τους ειδικου΄ς Συμβούλους του " Φιλόλογοι, ιστορικοί, θεολόγοι και Εμποικό δίκαιο και Πολιτικές Επιστήμες..
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα θαμας δώσει ένα δίωρο επιλογής στη Γ (άντε να βγαίνει 1-2 τμήματα) και με την επιλογή στην Α να γίνεται με παράλληλους καθηγητές πάνε και οι οργανικές και καλά τρξίματα σε 4 σχολεία να κάνεις ωράριο. Μάλλον να μας τιμωρήσει θέλει γιατί τον ενοχλήσαμε πολύ. Ενώ οι Τεχνολόγοι πήραν ξανα την ώρα στο Γυμνάσιο και μια ώρα στη Γ επιπλέον! Αυτοί δεν τν ενόχλησαν φαίνεται και του έστειλαν λουκούμια Συριανά με την επιστολή τους

lkt

Παράθεση από: vtsakan στις 22 Αυγ 2013, 12:46:19 ΠΜ
Πιστεύετε πως ο Κεδικογλου θα εκανε την πρωινή δήλωση χωρίς την άδεια του Αρβανιτοπουλου; Δεν ειναι ρητορικη η ερωτηση.
Κι ο ξάδερφος του δεν έλεγε πως δεν θα κλείσει η ΕΡΤ; Σιγά που θα ντραπεί να το πάρει πίσω!

petrosp13

Αλήθεια, γιατί βγαίνει στα ΜΜΕ μόνο ο Κεδίκογλου; Ο φίλος μου ο Γκιουλέκας από την Θεσ/νίκη κρύβεται;
Ή έχουν αφήσει τον αφελή από το ΠΑΣΟΚ να βγαίνει και να εκτίθεται;
Τον υπουργό δεν τον έχω δει ποτέ να μιλάει
Πώς είναι; Καλός άνθρωπος;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

panos_t

Παράθεση από: seibei στις 22 Αυγ 2013, 12:57:24 ΠΜ
Η λογική ανάγνωση της δήλωσης λέει: ουσιαστικα εχει ήδη αποφασιστεί. Σας το λέω και εγω που συμφωνώ, αλλά κρατάω και μια πισινη για τα προσχήματα.
Όμως είναι τόσο αναξιόπιστοι και πονηροί που ίσως να ήθελε απλώς να κατευνάσει τις αντιδράσεις μας και μετά να το παίξει ο καλός που δεν εισακούστηκε.
Εγώ θα τον ρώταγα: Τί πιστευω και κουραφέξαλα μας λες, τι είσαι, ο θυρωρός του υπουργείου; ο υφυπουργός είσαι, αν το θες θα το κάνεις!

Είναι πολύ πονηρό ότι ψηφίζεται το ωρολόγιο ώς είχε προταθεί στην Α Λυκείου και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ επίσημη ανακοίνωση για την Β και την Γ. Σου λέει άσε να τους κοιμίσω εφέτος και του χρόνου βλέπουμε. Αμα απεργήσουν και αρκετά εφέτος με τις διαθεσιμότητες ποιός θα απεργήσει το Μάιο για την Πληροφορική στη Β και Γ αν ανακοινωθεί τότε; Που μάλλον θα το ανακοινώσει το πρόγραμμα της Β και Γ πρίν παέι στην Τήνο του χρόνου να ανάψει Κερί νσ πάρει διπλή Υπυργική σύνταξη αυτός και το παιδί του

lkt

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Αυγ 2013, 01:02:32 ΠΜ
Αλήθεια, γιατί βγαίνει στα ΜΜΕ μόνο ο Κεδίκογλου; Ο φίλος μου ο Γκιουλέκας από την Θεσ/νίκη κρύβεται;
Ή έχουν αφήσει τον αφελή από το ΠΑΣΟΚ να βγαίνει και να εκτίθεται;
Τον υπουργό δεν τον έχω δει ποτέ να μιλάει
Πώς είναι; Καλός άνθρωπος;
Τυπικά η δευτεροβάθμια είναι αρμοδιότητα του Κεδίκογλου. Από την άλλη δεν τους χαλάει να εκθέτουν κι άλλο το ΠΑΣΟΚ!

kadafi

Η παλιά μου Δ/ντρια (η οποία μου χρωστάει πολλά γιατί της έβγαζα πολύ διοικητική δουλειά στο σχολείο) και στέλεχος της ΔΑΚΕ μου είπε οτι ο Υπουργός δεσμεύτηκε  οτι η Πληροφορική θα παραμείνει στη  Β και στη Γ Λυκείου και να μην κάνω σε καμία περίπτωση αίτηση μετάταξης. Αυτά μου τα έστειλε σε sms. Τώρα το κατά πόσο είναι έγκυρα θα δείξει, όπως και οι δηλώσεις του Υφυπουργού.

Είχα πει και σε προηγούμενο post ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να υπάρχει εφησυχασμός. Οι προσπάθειες πρέπει να ενταθούν όσα θετικά μηνύματα και αν φτάνουν στα αφτιά μας.

Όσο για την Ένωση Χημικών θα έπρεπε να ντρέπονται! Οι ενώσεις μας δεν έκαναν ποτέ τέτοια επίθεση εναντίων τους. Ταράχτηκαν από τις δηλώσεις του Υφυπουργού. Όταν ανακοινώθηκε το νομοσχέδιο όμως έτριβαν τα χέρια τους, είχαν βολευτεί. Απ'ότι φαίνεται τους χαλάσαμε τα σχέδια λοιπόν!

Πάντως πιστεύω οτι οι δηλώσεις του Υφυπουργού είναι ιδιαίτερα σημαντικές μιας και είναι υπεύθυνος θεμάτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Καλή συνέχεια στον αγώνα μας και να θυμάστε ότι αν το κλίμα αρχίζει να αλλάζει υπέρ της Επιστήμης μας αυτό οφείλετε  σε εμάς και μόνο εμάς (σαν κλάδος). Η ΟΛΜΕ δεν έχει κάνει ούτε μια αναφορά για το θέμα της Πληροφορικής στο Νέο Λύκειο. Μετά το φετινό χαστούκι θα πρέπει να έχουμε σαν σύνθημα το "Δεν Ξεχνώ", όπως οι Κύπριοι!
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)