Άδειες χρήσης σημειώσεων και ασκήσεων

Ξεκίνησε από alkisg, 12 Απρ 2020, 07:45:05 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Το ανεβάζω εδώ επειδή το περισσότερο υλικό ανεβαίνει για την ΑΕΠΠ.

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 03:35:14 ΠΜ
άδεια χρήσης ?? δηλαδή ?? χεχε .. όποιος θέλει τις χρησιμοποιεί, δεν υπάρχει κάποια άδεια (αν κατάλαβα καλά) ..

Μανώλη εξαιρετική η πρόθεση αλλά δεν πάει έτσι! Το default είναι πως ό,τι βρούμε στο Internet ΔΕΝ μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε καθόλου, ούτε καν για προσωπική χρήση!
Επίσης μερικοί νομίζουν ότι αρκεί να αναφέρουμε την πηγή, αλλά δεν ισχύει ούτε αυτό, είναι παράνομο!
Το σωστό είναι να ορίζουμε άδεια χρήσης για ο,τιδήποτε ανεβάζουμε. Η τρέχουσα τακτική είναι να αναφέρουμε το identifier από τη λίστα https://spdx.org/licenses/, για παράδειγμα αυτό που λες ταιριάζει με την άδεια CC-PDDC (public domain), εντελώς ελεύθερη. Έτσι επιτρέπεις π.χ. σε κάποιον να τις ανεβάσει και να πει ότι τις έγραψε αυτός!

Για σημειώσεις, τεκμηρίωση κλπ οι CC άδειες είναι μια χαρά, και ένας εύκολος τρόπος να επιλέξουμε ποια θέλουμε είναι η σελίδα https://creativecommons.org/choose/.

Μια πολύ καλή επιλογή είναι η CC-BY-SA-4.0, η οποία σημαίνει ότι επιτρέπουμε παράγωγες δουλειές, ακόμα και εμπορικές (σημειώσεις στα φροντιστήρια κλπ), αρκεί να αναφέρουν τον αρχικό δημιουργό. Σ' αυτήν την περίπτωση θα μπορούσες να γράψεις τα παρακάτω στην αρχή των σημειώσεων:

Copyright 2020 Λαμπράκης Μανώλης
SPDX-License-Identifier: CC-BY-SA-4.0

Στη συνέχεια αν εγώ τις έπαιρνα και πρόσθετα τις δικές μου, θα χρειαζόταν απλά να συμπληρώσω και το δικό μου όνομα στην γραμμή με το Copyright.

Ευτυχώς και τα ΙΤΥΕ/ΙΕΠ κατάλαβαν τη σημαντικότητα των αδειών, και πλέον τα περισσότερα έργα τα προκηρύσσουν με άδεια CC-BY-SA.

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

Άλκη επειδή δεν το κατέχω καθόλου τι θέμα, φτιάχνω πχ σημειώσεις, απλά βάζω στην αρχή

Copyright 2020 Λαμπράκης Μανώλης
SPDX-License-Identifier: CC-BY-SA-4.0

και έχω τα πνευματικά δικαιώματα ??  ή χρειάζεται κάποια εγγραφή ή αίτηση να λάβω το δικό μου "κωδικό"  ?? εντάξει εγώ έχω ανεβάσει κάμποσα διαγωνίσματα, θα πρέπει να το κάνω κάθε φορά ή αναφέρεται σε μεγαλύτερο πακέτο σημειώσεων ??

ευχαριστώ

alkisg

Τα πνευματικά δικαιώματα τα έχουμε με το που βάζουμε επάνω το Copyright. Η χρονιά εκεί είναι η έναρξη του Copyright μας, έτσι αν κάποιος του χρόνου σου κλέψει μια άσκηση και την πλασάρει για δικιά του, εσύ θα μπορείς να ισχυριστείς ότι την είχες κάνει πριν από αυτόν, το 2020, άρα είναι δικιά σου.

Για να δώσουμε σε ΑΛΛΟΥΣ δικαιώματα να χρησιμοποιήσουν τη δουλειά μας, βάζουμε και τη γραμμή SPDX-License-Identifier: CC-BY-SA-4.0. Αν δεν την βάλουμε δεν τους δίνουμε κανένα δικαίωμα, ούτε καν να τις δώσουν στους μαθητές τους αναφέροντας και την πηγή.

Κανονικά αυτές οι δύο γραμμές μπαίνουν στην αρχή οποιουδήποτε αρχείου, όσο μικρό κι αν είναι. Και φυσικά και για διαγωνίσματα, όχι μόνο για σημειώσεις. Δεν χρειάζεται καμία εγγραφή πουθενά.

Αν σε κάποιον δεν αρέσει το να γράφει τέτοιους headers, ας βάλει τουλάχιστον το σχετικό logo, https://creativecommons.org/about/downloads.

George Eco

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 09:37:09 ΠΜ
Καλημέρα σε όλους

Άλκη επειδή δεν το κατέχω καθόλου τι θέμα, φτιάχνω πχ σημειώσεις, απλά βάζω στην αρχή

Copyright 2020 Λαμπράκης Μανώλης
SPDX-License-Identifier: CC-BY-SA-4.0

και έχω τα πνευματικά δικαιώματα ??  ή χρειάζεται κάποια εγγραφή ή αίτηση να λάβω το δικό μου "κωδικό"  ?? εντάξει εγώ έχω ανεβάσει κάμποσα διαγωνίσματα, θα πρέπει να το κάνω κάθε φορά ή αναφέρεται σε μεγαλύτερο πακέτο σημειώσεων ??

ευχαριστώ

Επειδή έχω ασχοληθεί για βιβλία στο παρελθόν, γνωρίζω.
Μανώλη τα Πνευματικά Δικαιώματα τα κατοχυρώνεις σε Συμβολαιογράφο αν θες (ασχέτως μεγέθους νομίζω κοστίζει 85 Ευρώ) με Πράξη Κατάθεσης. Ρώτα Συμβολαιογράφο για τα λοιπά.

ΑΦΟΥ κατοχυρώσεις τα δικαιώματά των σημειώσεών σου έτσι κι είσαι καλυμμένος από το Νόμο, μπορείς να μοιραστείς τη δουλειά σου άφοβα.

Βάζεις ένα
Copyright 2020 Λαμπράκης Μανώλης

Σκέτο δε σε καλύπτει. Αν εγώ πάω και κάνω για το ίδιο πράγμα Πράξη Κατάθεσης πριν από εσένα, μπορώ ΕΓΩ μετά να μηνύσω ΕΣΕΝΑ που "εκλεψες τη πνευματική μου ιδιοκτησία". Ανήθικο και ψυχολογικά επιβλαβές, αλλά υπάρχουν και τέτοιοι. Αφού τα κατοχυρώσεις λοιπόν νομικά, όταν τα μοιράζεσαι, βάζεις το Copyright 2020 Λαμπράκης Μανώλης κι από κάτω αν βάλεις:
SPDX-License-Identifier: CC-BY-SA-4.0

Δίνεις τα δικαιώματα της CC-BY-SA-4.0

Μόνα αυτά ΔΕ σε καλύπτουν όμως όχι.


George Eco

Παράθεση από: alkisg στις 12 Απρ 2020, 10:26:16 ΠΜ
Τα πνευματικά δικαιώματα τα έχουμε με το που βάζουμε επάνω το Copyright. Η χρονιά εκεί είναι η έναρξη του Copyright μας, έτσι αν κάποιος του χρόνου σου κλέψει μια άσκηση και την πλασάρει για δικιά του, εσύ θα μπορείς να ισχυριστείς ότι την είχες κάνει πριν από αυτόν, το 2020, άρα είναι δικιά σου.

Άλκη όχι. Μπλέκει το θέμα. Δες τι απάντησα στο Μανώλη.
Αν ισχυριστώ αυτό με ΠΡΑΞΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ, ενώ υπάρχουν νωρίτερα ανεβασμένα στο forum μπλέκει μεν το θέμα, αλλά εγώ είμαι σε πολύ πλεονεκτική θέση έναντι του άλλου που έχει εκπρόθεσμη νομική κάλυψη πνευματικών δικαιωμάτων. Θέλει προσοχή.

Λαμπράκης Μανώλης

Άρα από μόνο του δεν αρκεί από αυτά που λες Γιώργο .. να πω την αλήθεια αυτό ήξερα και εγώ αλλά όχι με λεπτομέριες .

George Eco

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 10:29:57 ΠΜ
Άρα από μόνο του δεν αρκεί από αυτά που λες Γιώργο .. να πω την αλήθεια αυτό ήξερα και εγώ αλλά όχι με λεπτομέριες .

Κόιτα, ο άλλλος θα γίνει ρεζίλι. Σίγουρα. Αλλά τι να το κάνεις αν σου φάει τη δουλειά; Κρίμα είναι.
Πράξη Κατάθεσης θα κάνεις, είναι fixed η τιμή σε Συμβολαιογράφο της αρεσκείας σου. Βρες ένα καλό.

Λαμπράκης Μανώλης


Λαμπράκης Μανώλης

Βασικά να ρωτήσω, το "copyright" σε ποιο πλαίσιο αναφέρεται ?? για παράδειγμα φτιάχνει κάποιος ένα διαγώνισμα, βάζει και ένα θέμα πανελληνίων .. έχει το copyright για την "σύνταξη και επιμέλεια του διαγωνίσματος", η θα φάει μήνυση από την επιτροπή θεμάτων ?? χεχε .. >:D :angel: δηλαδή για copyright πρέπει να είναι όλα τα θέματα δικά σου πχ ??

George Eco

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 10:37:24 ΠΜ
Βασικά να ρωτήσω, το "copyright" σε ποιο πλαίσιο αναφέρεται ?? για παράδειγμα φτιάχνει κάποιος ένα διαγώνισμα, βάζει και ένα θέμα πανελληνίων .. έχει το copyright για την "σύνταξη και επιμέλεια του διαγωνίσματος", η θα φάει μήνυση από την επιτροπή θεμάτων ?? χεχε .. >:D :angel: δηλαδή για copyright πρέπει να είναι όλα τα θέματα δικά σου πχ ??

Δε ξέρω αν τα θέματα Πανελληνίων είναι κοινή γνώση, ελεύθερη, δηλαδή Public Domain. ΑΝ ισχύει αυτό, είσαι καλυμμένος.
Όταν πας να κατουχυρώσεις κάτι, θα πρέπει:

> Να είναι δικό σου
> Να μην είναι υπό άδεια Public Domain ή Creative Commons ή άλλη άδεια Cpoyright ή copyleft και προπάντων, να μην ανήκει αν είναι λογισμικό, στις άδειες GPL, GNU και γενικά free as in freedom software.
> Να μπορείς να το κατοχυρώσεις. Φέρει πειν δε κατοχυρώνεται η αναπνοή σα πατέντα, ώστε να σε πληρώνουν όλοι για κάθε 1000 αναπνοές που κάνουν (ο θρύλος λέει πως κάποιος το επιχείρησε, αλλά κανένα δικαστήριο δε δέχτηκε τη πατέντα)

alkisg

Γιώργο αυτά που λέω είναι αυτά που κάνουν όλοι στα open source έργα. Δες λίγο:
https://en.wikipedia.org/wiki/Copyright#International_copyright_treaties
Under the Berne Convention, copyrights for creative works do not have to be asserted or declared, as they are automatically in force at creation: an author need not "register" or "apply for" a copyright in countries adhering to the Berne Convention.

Εδώ είναι η λίστα των κρατών που έχουν υπογράψει τη συνθήκη: https://copyrighthouse.co.uk/copyright/countries-berne-convention.htm

Η Ελλάδα είναι μέσα, άρα ισχύουν αυτά που λέω. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει επιπρόσθετο πλαίσιο "πνευματικών δικαιωμάτων" στην Ελλάδα πέρα από το Copyright κλπ, μέχρι εκεί ξέρω.

Μανώλη, νομίζω ότι εφόσον τα θέματα Πανελλαδικών δεν έχουν άδεια χρήσης, απαγορεύεται η αναδημοσίευση τους. Θα πρέπει κάποτε να ειδοποιήσουμε το Υπουργείο ώστε να γίνει σαφής η άδεια χρήσης τους, γιατί σίγουρα αυτό είναι εκ παραδρομής.

Λαμπράκης Μανώλης

Για να καταλάβω, οι σημειώσεις που έκανα για τη νέα ύλη πχ δεν ήταν όλα δικές μου ιδέες, τα περισσότερα κομμάτια ήταν οργάνωση και κατηγοριοποίηση της ύλης του συμπληρωματικού υλικού .. προφανώς δεν μπορώ αν κάνω copygight, αλλά μπορεί να μου έρθει κάποια μήνυση ?? (ρε που μπλέξαμε χεχε  :D >:D ) .. ή θεωρείται "υλικό ελέυθερης πρόσβασης" και μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει  ?? πχ εγώ έβαλα αναφορές σε κάθε ερώτηση, είμαι θεωρητικά καλυμμένος (λέμε τώρα)  ??

alkisg

Ας πούμε ότι κάποιος αντιγράφει μια άσκηση από κάποιο βοήθημα της ΑΕΠΠ και την βάζει στις σημειώσεις του.
Υποθέτω ότι ο εκδοτικός οίκος δεν έχει δώσει άδεια αναδιανομής στο βοήθημα, οπότε ο καθηγητής παρανομεί, ακόμα κι αν γράψει την πηγή.

Αυτό που θα έπρεπε/μπορούσε να γίνει, είναι να γράφουμε το CC-BY-SA ο καθένας στις ασκήσεις μας,
και όταν παίρνουμε τις ασκήσεις άλλων, τότε να γράφουμε την πηγή, όπως επιβάλλει/επιτρέπει το CC-BY-SA.

George Eco

Παράθεση από: alkisg στις 12 Απρ 2020, 10:45:05 ΠΜ
Μανώλη, νομίζω ότι εφόσον τα θέματα Πανελλαδικών δεν έχουν άδεια χρήσης, απαγορεύεται η αναδημοσίευση τους. Θα πρέπει κάποτε να ειδοποιήσουμε το Υπουργείο ώστε να γίνει σαφής η άδεια χρήσης τους, γιατί σίγουρα αυτό είναι εκ παραδρομής.

Άρα βάσει τα όσα λέει ο Άλκης τζίζ κακό ακόμα για τα θέματα Πανελληνίων.

Άλκη γνωρίζω τα όσα ανέφερες, πολύ ωραίο το γεγονός ότι κάποιος ΞΕΡΕΙ αυτή τη συνθήκη.
Βάσει αυτής της συνθήκης σενάριο:


Είμαι ο Α.
Δείχνω τη δουλειά μου στον Β που ως ανόητος τον εμπιστεύτηκα.
Ο Β πάει και την παραθέτει εδώ στο forum με Copyright στις 10/10/2020
Εγώ πάω και κάνω Πράξη Κατάθεσης στις 12/10/2020.

Το πρώτο είναι μια παράθεση σε ένα forum.
Θα μπορούσε να το ταχυδρομήσει στον εαυτό του με σφραγίδα ταχυδρομείου τρεις φορές.
Και πάλι δεν είναι ισχυρό. Θα χάσει τη Δίκη.

Η Πράξη Κατάθεσης είναι Κρατικό Έγγραφο που δηλώνει πως κατέθεσες σε συμβολαιογράφο συγκεκριμένη ημερομηνία κι ώρα, συγκεκριμένο έγγραφο υλικό. ΑΥΤΟ δε το κλονίζει τίποτα.
Οπότε ο απατεώνας χάνει τη δίκη.

Τώρα σε αντίθετη περίπτωση, αν βάλει στο forum ο αυθεντικός συγγραφέας το υλικό του και του το βουτήξει ο απατεώνας και κάνει Πράξη Κατάθεσης, ο αυθεντικός συγγραφέας δε μπορεί να κάνει τίποτα, γιατί βρίσκεται νομικά στη θέση του απατεώνα του αρχικού παραδείγματος. Είναι ειλικρινά ΚΡΙΜΑ που είναι τόσο πολύπλοκο το θέμα copyright.



George Eco

Παράθεση από: alkisg στις 12 Απρ 2020, 10:53:08 ΠΜ
Αυτό που θα έπρεπε/μπορούσε να γίνει, είναι να γράφουμε το CC-BY-SA ο καθένας στις ασκήσεις μας,
και όταν παίρνουμε τις ασκήσεις άλλων, τότε να γράφουμε την πηγή, όπως επιβάλλει/επιτρέπει το CC-BY-SA.

Μη σου πω σηκώνουμε github με GPL και κοινοκτημοσύνη για το κοινό καλό.

Λαμπράκης Μανώλης

Απλά έτσι αν θέλω εγώ πχ να φτιάξω ένα βοήθημα, αυτά που θα γράφω αναφέρονται άμεσα στο βιβλίο ΑΕΠΠ (πχ η θεωρία) .. τυπικά δεν έχω άδεια να το κάνω έτσι ?? πρέπει να μιλήσω με τους δημουργούς του ΑΕΠΠ να μου δώσουν σχετική άδεια ??

alkisg

Παράθεση από: George Eco στις 12 Απρ 2020, 10:55:27 ΠΜ
Μη σου πω σηκώνουμε github με GPL και κοινοκτημοσύνη για το κοινό καλό.

Χεχε, εγώ αυτό το κάνω ήδη: https://github.com/ltsp/ltsp/blob/master/ltsp/ltsp

Παράθεση από: https://github.com/ltsp/ltsp/blob/master/ltsp/ltsp
# This file is part of LTSP, https://ltsp.org
# Copyright 2019 the LTSP team, see AUTHORS
# SPDX-License-Identifier: GPL-3.0-or-later

Για την απόδειξη χρονολογίας σε δικαστήρια, δεν νομίζω ότι η σφραγίδα από το συμβολαιογράφο θα αρκέσει, αν εγώ φέρω π.χ. ως μάρτυρες μαθητές μου ότι τους είχα κάνει αυτή την άσκηση πιο πριν, άρα είναι δικιά μου. Σίγουρα η σφραγίδα δείχνει την χρονολογία κατάθεσης στον συμβολαιογράφο, αλλά δεν αποδεικνύει την πηγή.

alkisg

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 10:58:00 ΠΜ
Απλά έτσι αν θέλω εγώ πχ να φτιάξω ένα βοήθημα, αυτά που θα γράφω αναφέρονται άμεσα στο βιβλίο ΑΕΠΠ (πχ η θεωρία) .. τυπικά δεν έχω άδεια να το κάνω έτσι ?? πρέπει να μιλήσω με τους δημουργούς του ΑΕΠΠ να μου δώσουν σχετική άδεια ??

Δες την τελευταία σελίδα του βιβλίου ΑΕΠΠ:

Παράθεση
Απαγορεύεται η αναπαραγωγή οποιουδήποτε τμήματος
αυτού του βιβλίου, που καλύπτεται από δικαιώματα
(copyright), ή η χρήση του σε οποιαδήποτε μορφή, χωρίς
τη γραπτή άδεια του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και
Θρησκευμάτων / IΤΥΕ - ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ.

Κι αυτό θέλει να τους ειδοποιήσουμε για να ενημερωθεί σωστά. Νομίζω κάποια φάση είχα δει κάπου ή βιβλία ή κάτι σχετικό να γράφει ότι "επιτρέπεται η προσαρμογή για χρήση σε τάξη", αλλά δεν θυμάμαι πού το είδα, ίσως σε νεότερα έργα του Υπουργείου/ΙΕΠ/ΙΤΥΕ.

Λαμπράκης Μανώλης

Δηλαδή έμμεσα όλα τα διαγωνίσματα/ σημειώσεις κτλ θέλουν άδεια ?? έτσι, κουβέντα να γίνεται, εδώ που κουβεντιάζουμε θέματα που υπάρχει στο ΑΕΠΠ, έμμεσα δεν είμαστε τυπικά οκ ??

Παράθεση από: alkisg στις 12 Απρ 2020, 11:00:33 ΠΜ
Χεχε, εγώ αυτό το κάνω ήδη: https://github.com/ltsp/ltsp/blob/master/ltsp/ltsp

απλά αν το γενικεύσουμε, μπορώ να σου ζητήσω δικαιώματα για το " χεχε ",  αν αποδείξω πως το χρησιμοποίησα πρώτος ??? χεχεχεχε  >:D :laugh: :D

δηλαδή αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που αρχίζουν  και που τελειώνουν τα όρια των "πνευματικών δικαιωμάτων" ...

George Eco

Παράθεση από: alkisg στις 12 Απρ 2020, 11:00:33 ΠΜ
Σίγουρα η σφραγίδα δείχνει την χρονολογία κατάθεσης στον συμβολαιογράφο, αλλά δεν αποδεικνύει την πηγή.

Βεβαίως. έχουν σκάσει Πράξεις Κατάθεσης σε Δικαστήρια, που η μία είχε κατατεθεί δύο ώρες πριν της άλλης και κέρδισε αυτή που κατατέθηκε νωρίτερα.
Είναι πειστήριο, αλλα μπορεί να το χτυπήσει Πράξη Κατάθεσης που κατατέθηκε νωρίτερα.
Ουσιαστικά ο/η Συμβολαιογράφος είναι ισχυρός μάρτυς εδώ εξ ορισμού. Έτσι νομίζω ισχύει, κι επειδή πέφτει κρατική σφραγίδα, δεν είναι απλό να θιχθεί ένα τέτοιο έγγραφο.
Για επιπλέον λεπτομέρειες, δεν έχω γνώσεις, πάτε και ρωτάτε Συμβολαιογράφο.

George Eco

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 11:06:20 ΠΜ
Δηλαδή έμμεσα όλα τα διαγωνίσματα/ σημειώσεις κτλ θέλουν άδεια ?

Βάσει Νόμου ναι!!! Αλλά εντάξει, ο Νόμος εδώ είναι για να μη πάρει κάποιος το βιβλίο κι αρχίσει να τυπώνει και να πουλάει αντίτυπα ή να πει "αυτό είναι δικό μου" και να σηκώσει καμιά μήνυση στο Κράτος και τρέχουν όλοι. Ωσόσο αυστηρά ναί!!! Απαγορεύεται δίχως άδεια.



Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 11:06:20 ΠΜ
απλά αν το γενικεύσουμε, μπορώ να σου ζητήσω δικαιώματα για το " χεχε ",  αν αποδείξω πως το χρησιμοποίησα πρώτος ??? χεχεχεχε  >:D :laugh: :D

Όχι. Είναι σαν την αναπνοή. Φράσεις, λέξεις, γράμματα δε κατοχυρώνονται. Χρειάζεται ελάχιστο μήκος συμβολοσειράς που ένας προς ένας οι χαρακτήρες να είναι ίδιοι.
Αλλά ναι τέτοιές τρέλες δε γίονονται. Θα μπορούσε όμως.

alkisg

Παράθεση από: George Eco στις 12 Απρ 2020, 11:10:00 ΠΜ
Έτσι νομίζω ισχύει, κι επειδή πέφτει κρατική σφραγίδα, δεν είναι απλό να θιχθεί ένα τέτοιο έγγραφο.

Αν εγώ έχω δημοσιεύσει κάποιο υλικό σε βιβλίο το 2010, και εσύ το υποβάλεις σε συμβολαιογράφο το 2020, δεν νομίζω ότι η κρατική σφραγίδα θα υπερισχύσει. Οι συμβολαιογράφοι αποτυπώνουν επίσημα αυτά που ισχυρίζονται οι πελάτες τους· δεν κάθονται να ελέγξουν ή να αποδείξουν την ορθότητα των ισχυρισμών τους. Απ' όσο ξέρω δηλαδή, ούτε εγώ είμαι κανένας ειδήμονας.

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 11:06:20 ΠΜ
Δηλαδή έμμεσα όλα τα διαγωνίσματα/ σημειώσεις κτλ θέλουν άδεια?

Ένα κακό που μπορεί εύκολα να γίνει, είναι:
Αντιγράφεις κάποιες ασκήσεις από βοήθημα και τις βάζεις σε ένα διαγώνισμα, το οποίο το ανεβάζεις εδώ χωρίς να αναφέρεις την πηγή, την άδεια κλπ, και δηλώνεις "το ανεβάζω με άδεια public domain κάν' τε το ότι θέλετε".
Τις παίρνει λοιπόν ένας και τις χρησιμοποιεί στο νέο βιβλίο που εκδίδει.

Εκεί υπάρχει πιθανότητα να μηνύσει ο πρώτος εκδοτικός οίκος τον δεύτερο, και να τρέχει ο συγγραφέας στα δικαστήρια επειδή νόμισε ότι οι ασκήσεις ήταν δικές σου και με άδεια public domain ενώ δεν ήταν.

Λαμπράκης Μανώλης

Κατάλαβα, είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση  .. απλά εμάς η δουλειά μας δεν είναι να διδάσκουμε το βιβλίο του ΑΕΠΠ ?? δηλαδή αν σε ένα διαγώνισμα κάποιος βάλει, όχι από βοήθημα, από το επίσημο βιβλίο ΑΕΠΠ την ερώτηση "Ποια είναι τα πλεονεκτήματα του δομημένου προγραμματισμού" , η οποία ας πούμε υπάρχει στο βιβλίο ΑΕΠΠ, τότε παρανομεί ?? πως θα κάνει τη δουλειά του, πρέπει να χρησιμοπιήσει πληροφορίες που υπάρχουν ήδη .. έτσι κουβέντα να γίνεται ξαναλέω

George Eco

Παράθεση από: alkisg στις 12 Απρ 2020, 11:33:41 ΠΜ
Αν εγώ έχω δημοσιεύσει κάποιο υλικό σε βιβλίο το 2010, και εσύ το υποβάλεις σε συμβολαιογράφο το 2020, δεν νομίζω ότι η κρατική σφραγίδα θα υπερισχύσει. Οι συμβολαιογράφοι αποτυπώνουν επίσημα αυτά που ισχυρίζονται οι πελάτες τους· δεν κάθονται να ελέγξουν ή να αποδείξουν την ορθότητα των ισχυρισμών τους. Απ' όσο ξέρω δηλαδή, ούτε εγώ είμαι κανένας ειδήμονας.

Τα βιβλία κατοχυρώνονται με Πράξη Κατάθεσης. Εκπίπτει σε αυτό που λέω.
Τώρα η Οδύσσεια, είναι Έπος γραμμένο χιλιάδες χρόνια πίσω. Εδώ πάμε στη κοινοκτημοσύνη.
Από την άλλη, αν κάποιο βιβλίο ΔΕΝ ανήκει στη κοινοκτημοσύνη, δε διανέμεται υπό κάποια άδεια χρήσης, δεν είναι κατοχυρωμένο, αλλά είναι συγκεκριμένου συγγραφέα, τότε αυτό θέλει γνώσεις που δεν έχω. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση δε ξέρω να απαντήσω.

Αλλά όλα τα βιβλία, υποτίθεται πως καοτχυρώνονται με Πράξη Κατάθεσης. Αν όχι, υπάρχει ρίσκο και κανένας εκδοτικός οίκος δε πιστεύω πως θα έπαιρνε άσκοπο ρίσκο.

George Eco


alkisg

Για λεπτομέρειες θα χρειαστεί πιο ειδικός! :)
Νομίζω ότι για να δικαιολογηθεί "αντιγραφή έργου", θα πρέπει να υπάρχει και έργο...
Η ερώτηση "Ποια είναι τα πλεονεκτήματα του δομημένου προγραμματισμού" δεν είναι και κανένα έργο τέχνης!
Το "κάντε ένα πρόγραμμα που να μετατρέπει Κελσίου σε Φαρενάιτ" δεν είναι δα και πρωτότυπο, σίγουρα μπορούμε να το βρούμε σε πολλά βιβλία πριν την ΑΕΠΠ.
Τα κριτήρια κλπ αποτελούν μεταφορά των λεγόμενων του Knuth...

Έτσι πολλά σημεία του βιβλίου νομίζω ότι δεν είναι copyright-able.

evry

#26
Θεωρώ ότι το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων σε διαγωνίσματα/ασκήσεις δεν έχει νόημα. Όλο το μάθημα βασίζεται σε κάποιους θεμελιώδεις αλγορίθμους. Αν κάποιος είχε τα πνευματικά δικαιώματα του υπολογισμού του μέσου όρου θα είχαμε σίγουρα πρόβλημα. Αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο με τις ιδέες και τους αλγορίθμους.Το ζήτημα είναι αν κάποιος αντιγράψει αυτολεξεί μια άσκηση και την παρουσιάσει δική του. (Κάτι που συμβαίνει φυσικά). Έχω δει πολλά φυλλάδια στα οποία υπάρχουν ασκήσεις και διαγωνίσματα από το στέκι χωρίς την ένδειξη στέκι, το έχουν σβήσει. Έχει νόημα να το καταγγείλεις? Απλά δίνεις στους μαθητές σου το λινκ με το διαγώνισμα και τέλειωσε.
Αν έγω πάρω μια άσκηση και αλλάξω κάποια πράγματα, π.χ. αντί για Τζιοβάνι και Πέπε, βάλω Ντόναλντ Τραμπ και Μπόρις Τζόνσον και κρατήσω τη γενική ιδέα ίδια θα έχω πρόβλημα?
Για αυτό ο Steve Jobs είχε γράψει στους τοίχους της Apple τη φράση του Picasso

Good artists copy, great artists steal

Αν και δεν είμαστε καλλιτέχνες και αυτά που παράγουμε δεν είναι ούτε επιστημονικές ανακαλύψεις.

Πάντως αν θυμάμαι καλά πριν το διαδίκτυο για κατοχύρωση βιβλίου υπήρχε και ο εξής τρόπος:

Καταθέτεις φάκελο με το βιβλίο στα ΕΛΤΑ, και το στέλνεις ως συστημένο στον εαυτό σου. Θα πρέπει ως επισήμανση παραλήπτη να αναφέρετε "προς πνευματική κατοχύρωση ιδιοκτησίας".
Στη συνέχεια κρατάς το πακέτο και τη σφραγίδα του ταχυδρομείου.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

George Eco

Παράθεση από: evry στις 12 Απρ 2020, 11:45:29 ΠΜ
Θεωρώ ότι το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων σε διαγωνίσματα/ασκήσεις δεν έχει νόημα. Όλο το μάθημα βασίζεται σε κάποιους θεμελιώδεις αλγορίθμους. Αν κάποιος είχε τα πνευματικά δικαιώματα του υπολογισμού του μέσου όρου θα είχαμε σίγουρα πρόβλημα. Αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο με τις ιδέες και τους αλγορίθμους.Το ζήτημα είναι αν κάποιος αντιγράψει αυτολεξεί μια άσκηση και την παρουσιάσει δική του. (Κάτι που συμβαίνει φυσικά). Έχω δει πολλά φυλλάδια στα οποία υπάρχουν ασκήσεις και διαγωνίσματα από το στέκι χωρίς την ένδειξη στέκι, το έχουν σβήσει. Έχει νόημα να το καταγγείλεις? Απλά δίνεις στους μαθητές σου το λινκ με το διαγώνισμα και τέλειωσε.
Αν έγω πάρω μια άσκηση και αλλάξω κάποια πράγματα, π.χ. αντί για Τζιοβάνι και Πέπε, βάλω Ντόναλντ Τραμπ και Μπόρις Τζόνσον και κρατήσω τη γενική ιδέα ίδια θα έχω πρόβλημα?
Για αυτό ο Steve Jobs είχε γράψει στους τοίχους της Apple τη φράση του Picasso

Good artists copy, great artists steal

Προφανώς και δε μπορεί κανείς να κατοχυρώσει φέρει πειν τη bubble sort. Είναι σαν το ακραίο παράδειγμα που ανέφερα. Δε μπορείς να κατοχυρώσεις την αναπνοή. Υπάρχει συγκεκριμένο πλαίσιο. Και ναι, αν αντί Τζιοβάνι βάλει κανείς Ντόναλντ κι αλλάξει και λίγο τα νούμερα, λογικά τη βγάζει καθαρή.

Πάντως μην αγχώνεστε κλόπυ πέηστ γίνεται γενικότερα. Πάρτε την Ελληνική ποπ. Δε ξέρω αν παίρνουν άδεια ή αν αντιγράφουν οριακά, αλλά πείτε μου άδικο έχω;

Ακούστε Μαργαρίτης Δρόμοι του πουθενα  κι ακούστε μετά Roy Gallagher Tattoe'd Lady
Ακούστε Καρράς Απορώ αν αισθάνεσα τύψεις κι ακούστε μετά Deep Purple Child in time.
Το Βας Βας Βας του Παρασκευά που έχει ολόκληρη μουσική φράση από Eric Clapton (Leyla) παίζει να έχει πάρει άδεια χρήσης...
Χατζηγιάννης Είσαι εδώ - Red Hot Chili Peppers Californication
Χατζηγιάννης Το καλοκαίρι μου - talking Heads Once in a lifetime
Ηλιάδη Χαμογελώ και προχωράω, Michael Jackson They don't care about us
Βανδή Υποφέρω - Faithless Insomnia
Βανδη Η μελωδία της μοναξιάς - PPK Resurrection
Βανδή Θέλω - Coldplay Clocks
Λιβιεράτος H αγάπη βλάπτει σοβαρά - Bomfunk Mcs Freestyler
Χατζηγιάννης  Πες το Δυνατά - Donny Summer Hot stuff (και νομίζω το έχει κάνει διασκευή η Summer είναι πιο παλιό)


Οπότε πρέπει να επισημανθεί πως για τα πάντα ο νόμος ορίζει κάποιους κανόνες. Δε τους ξέρω με ακρίβεια. Ξέρω πως υπάρχουν όμως.


ilias_s

Γιατί δεν κρατάμε τα πράγματα απλά..;

Όποιος παράγει εκπ/κό υλικό που ΔΕΝ θέλει να χρησιμοποιηθεί από άλλους, πέρα από copyrights κτλ, καλά είναι να μη το ανεβάζει (ή έστω να μην το ανεβάζει ολόκληρο) σε ιστότοπους που είναι προσβάσιμοι από το ευρύ κοινό.

Ας είμαστε και πραγματιστές... Όταν φτιάξουμε ένα διαγώνισμα με 5-6 ασκήσεις, όποιος θέλει να "κλέψει" μία άσκηση αρκεί να κάνει μία παραλλαγή της (στο σενάριο, λίγο στα ζητούμενα κτλ). Εκεί κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί "αυτό είναι δικό μου!!!" γιατί ουσιαστικά ό,τι παράγουμε βασίζεται σε κάποιους πολύ βασικούς και ευρέως γνωστούς αλγορίθμους. Δε μιλάμε για έργο μοναδικό, πρωτότυπο ή καινοτόμο (πόσοι έχουμε αντιγράψει το πρόγραμμα Hello_world και το έχουμε παραλλάξει σε 100 γλώσσες?)

Αν μιλάμε για υλικό ποιοτικό και αξιόλογο (π.χ ένα βοήθημα)... εκδόστε το κατοχυρώνοντας τα δικαιώματά σας νομικά! Φυσικά και πάλι κάποιος θα φωτοτυπίσει, κάποιος θα δώσει κάποια άσκηση σε μαθητή και μπορεί να μην αναφέρει καν που τη βρήκε. Αλλά τι μπορείς να κάνεις γι' αυτό? Θα κυνηγήσεις νομικά κάποιον που θα αντιγράψει το υλικό σου π.χ σε ποσοστό 20-100% και θα το παρουσιάσει για δικό του αλλά στον τάδε καθηγητή που έβγαλε 50 σελίδες φωτοτυπία και τις έδωσε σε 5 μαθητές του μέσα στη χρονιά, που θα τον βρεις και τι θα τον κάνεις?

bugman

Υπάρχει τρόπος να πάρει κανείς ISBN καταθέτοντας ένα CD ως πολυμέσα διδακτικού υλικού. Μπορεί να είναι απλά σελίδες html. Υπάρχουν δύο φόρμες, μια για καταχώρηση του εκδότη και μια του υλικού που θα εκδοθεί. Εκδότης και συγγραφέας θα είναι το ίδιο άτομο. Χρειάζονται δύο αντίγραφα του CD με θήκες, με ετικέτες και εξώφυλλο. Στη φόρμα για την έκδοση μπορεί να γράφει ότι ο αριθμός των αντιτύπων είναι 500. Δεν υπάρχει έλεγχος. Οι φόρμες πάνε στην Εθνική Βιβλιοθήκη και αυτή παράγει το ISBN. Αφού παραληφθεί τυπώνονται τα 2 αντίτυπα του έργου, με το νούμερο και αποστέλλονται στη βιβλιοθήκη.
Το είχα κάνει το 2002 ή 2003 για τη Μ2000 (δέχονται και προγράμματα). Μέσα είχα και βιβλίο σε pdf.

George Eco

Παράθεση από: bugman στις 12 Απρ 2020, 03:08:59 ΜΜ
Υπάρχει τρόπος να πάρει κανείς ISBN καταθέτοντας ένα CD ως πολυμέσα διδακτικού υλικού. Μπορεί να είναι απλά σελίδες html. Υπάρχουν δύο φόρμες, μια για καταχώρηση του εκδότη και μια του υλικού που θα εκδοθεί. Εκδότης και συγγραφέας θα είναι το ίδιο άτομο. Χρειάζονται δύο αντίγραφα του CD με θήκες, με ετικέτες και εξώφυλλο. Στη φόρμα για την έκδοση μπορεί να γράφει ότι ο αριθμός των αντιτύπων είναι 500. Δεν υπάρχει έλεγχος. Οι φόρμες πάνε στην Εθνική Βιβλιοθήκη και αυτή παράγει το ISBN. Αφού παραληφθεί τυπώνονται τα 2 αντίτυπα του έργου, με το νούμερο και αποστέλλονται στη βιβλιοθήκη.
Το είχα κάνει το 2002 ή 2003 για τη Μ2000 (δέχονται και προγράμματα). Μέσα είχα και βιβλίο σε pdf.

Δε ξέρω κατά πόσο σε κατοχυρώνει αυτό, αλλά είναι πολύ ωραίο που το μοιράζεσαι, θα το ψάξω. Λογικά βγάζοντας όμως ISBN από την Εθνική Βιβλιοθήκη, έχει βαρύτητα.

thaaanos

Για να ελαφρύνω λίγο την κατάσταση, όσον αφορά αποκόμματα από copyrighted υλικό, νομίζω οτι καλυπτόμαστε από το fair use πολύ περισσότερο που ο σκοπός μας είναι εκπαιδευτικός, οπότε ας μην γινόμαστε παρανοϊκοί. Αυτό που θέλει προσοχή είναι ολοκληρωμένες δουλείες όπως οι σημειώσεις του συνάδελφου άν μπορώ να τις διανέμω στους μαθητές μου ή και να κάνω τροποποιήσεις.

George Eco

Παράθεση από: thaaanos στις 25 Απρ 2020, 03:29:30 ΜΜ
Για να ελαφρύνω λίγο την κατάσταση, όσον αφορά αποκόμματα από copyrighted υλικό, νομίζω οτι καλυπτόμαστε από το fair use πολύ περισσότερο που ο σκοπός μας είναι εκπαιδευτικός, οπότε ας μην γινόμαστε παρανοϊκοί. Αυτό που θέλει προσοχή είναι ολοκληρωμένες δουλείες όπως οι σημειώσεις του συνάδελφου άν μπορώ να τις διανέμω στους μαθητές μου ή και να κάνω τροποποιήσεις.
Συμφωνώ, αλλά πρέπει πάντα να εξηγούμε τυπικά τι ισχύει για κάθε περίπτωση βάσει Νόμου κι όχι γνώμης μας, γιατί έχει πέσει πολλή παραπληροφόρηση στο θέμα.
Σε γενικές γραμμές για εκπαιδευτική χρήση νομίζω πως υπάρχει ευρύτερο πλαίσιο, χωρίς όμως να το γνωρίζω αυτό, γιατί ΔΕ το έχω ψάξει.
Κάποιος που γνωρίζει θα μπορεί να μιλήσει γι' αυτό, αλλά προκειμένου να πω κάτι εσφαλμένο, δε παίρνω εδώ θέση.