Απαράδεκτη "προώθηση" του απερχόμενου Προέδρου σε συγκεκριμένους υποψηφίους.

Ξεκίνησε από geokra, 14 Νοε 2011, 09:16:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

geokra

Συνάδελφοι, είμαι μέλος της ΠΕΚΑΠ, ψηφίζω ανελλιπώς τα τελευταία χρόνια, αλλά δεν ανέχομαι κάποιοι να με θεωρούν και να μου συμπεριφέρονται σαν χαζό και προβατάκι.
Σε πολλούς δεν άρεσαν παλαιότερά μου σχόλια σχετικά με τις ευθύνες, τις υποχρεώσεις και την εικόνα του θεσμικού ρόλου του Προέδρου μιας επιστημονικής ένωσης. Όπως και τότε, έτσι και τώρα, και μη έχοντας προσωπικά με κανέναν (προσπαθώ να προλάβω σχετικές αντιδράσεις) δεν μπορώ να μην σχολιάσω το παρακάτω απόσπασμα από την ομιλία του απερχόμενου προέδρου της ΠΕΚΑΠ, η οποία, άκουσον άκουσον, ακούστηκε ενώπιον των μελών της ΠΕΚΑΠ μισή ώρα πριν ανοίξουν οι κάλπες.

'Ομιλία Προέδρου απερχόμενου ΔΣ ΠΕΚΑΠ (εκλογές 11/11/11)"
"Ευχαριστώ όλα τα μέλη του ΔΣ για τη συνεργασία και ιδιαίτερα τον Γενικό Γραμματέα. Ευχαριστώ ιδιαιτέρως όσους με στήριξαν όλο αυτό το διάστημα και προσέφεραν στη συλλογική προσπάθεια. Με αυτή τη λογική θέλω να εκφράσω την υποστήριξή μου στους συναδέλφους υποψηφίους Κανίδη, Μάλαμα από το απερχόμενο ΔΣ και Μακρυγιάννη, Νικολακόπουλο από τους νέους, που με διάφορους τρόπους συνέβαλαν την προηγούμενη περίοδο στη δυναμικότερη παρουσία μας."

Τι να πει πια κανείς; Ανήκω σε κομματική ένωση και δεν το έχω καταλάβει ακόμα, σε καμιά μυστηριώδη συντεχνία ή απλά σε μία παρεούλα/κλίκα 5 ατόμων;
Είναι δυνατόν ο απερχόμενος πρόεδρος επιστημονικής-ακομμάτιστης ένωσης να εκμεταλλεύεται με τέτοιο τρόπο τη θέση του, να δηλώνει τέτοια ανοιχτή στήριξη σε υποψηφίους και να κατευθύνει τους ψηφοφόρους μισή ώρα πριν τις εκλογές μπροστά από την κάλπη; Με ποιο δικαίωμα κύριε Πρόεδρε; Τελικά δεν μάθατε τίποτα στα χρόνια της θητείας σας;
Η 'ισονομία΄στο μεγαλείο της. Τελικά κάποιοι δεν πρέπει να ξεκινούν από την ίδια αφετηρία με τους υπολοίπους....κάποιοι πρέπει να είναι πιο ίσοι από τους άλλους...
Το ελάχιστο που πρέπει να γίνει είναι η διαγραφή από την Εφορευτική Επιτροπή των 4 υποψηφίων που υποδεικνύονται στην ομιλία ή η οικειοθελής, για προφανούς λόγους ευθυξίας, παραίτηση των ιδίων από την υποψηφιότητά τους.

Vangelis

Τι λες πράγματι είναι πολύ σοβαρό πρέπει να παραιτηθεί όλο το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ να γίνει ερώτημα στο Συμβούλιο Επικρατείας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και να μαστιγωθεί για παραδειγματισμό ο Λούβρης.

Ολόκληρη μισή ώρα τα είπε αυτά πριν ανοίξουν οι κάλπες και σίγουρα επηρέασε τους συναδέλφους που περίμεναν μέχρι την τελευταία στιγμή να πληροφορηθούν από τα χείλη του ποιόν θα ψηφίσουν.  Θα πρέπει να επαναληφθεί η ψηφοφορία.

Ας είμαστε λίγο σοβαροί . 

nk

Παράθεση από: Vangelis στις 15 Νοε 2011, 08:23:47 ΜΜ
Τι λες πράγματι είναι πολύ σοβαρό πρέπει να παραιτηθεί όλο το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ να γίνει ερώτημα στο Συμβούλιο Επικρατείας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και να μαστιγωθεί για παραδειγματισμό ο Λούβρης.

Ολόκληρη μισή ώρα τα είπε αυτά πριν ανοίξουν οι κάλπες και σίγουρα επηρέασε τους συναδέλφους που περίμεναν μέχρι την τελευταία στιγμή να πληροφορηθούν από τα χείλη του ποιόν θα ψηφίσουν.  Θα πρέπει να επαναληφθεί η ψηφοφορία.

Ας είμαστε λίγο σοβαροί . 

Είναι πραγματικά λυπηρό να βλέπει κανείς μέλη του ΔΣ, και ιδιαίτερα τον Πρόεδρο, να συμπεριφέρονται με τέτοιο τρόπο. Φυσικά είναι ακόμα πιο λυπηρό η συμπεριφορά αυτή να γίνεται αποδεκτή, χωρίς ούτε μια απλή φραστική καταδίκη, από άλλα μέλη του ΔΣ τα οποία εντελώς τυχαία επωφελούνται από αυτή την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ-ΑΝΤΙΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΚΗ-ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΑ συμπεριφορά !!
Φυσικά για κάποιους που έχουν συγκεκριμένες απόψεις (http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_1281.html) για τους συναδέλφους του κλάδου δεν αποτελεί έκπληξη να θεωρούν ότι μπορούν να συμπεριφέρονται έτσι. Άλλωστε και μόνο το ότι δεν απαντούν οι ίδιοι αλλά στέλνουν τους "ανθρώπους τους" είναι αρκετό για να βγάλει ο καθένας μας τα συμπεράσματά του.

Πράγματι δεν είμαστε καθόλου σοβαροί. Ελπίζω το αποτέλεσμα των εκλογών να είναι τέτοιο ώστε να αφήσει μια και καλή πίσω όλους όσους αποτελούσαν βαρίδια για έναν κλάδο ο οποίος έχει απεριόριστη δυναμική !

Κατσάλης Νίκος
Καθηγητής ΠΕ19

geokra

Δίκιο έχει ο vange,lakis, έπρεπε ο απερχόμενος να στείλει ένα μήνα πριν την επιστολή σε όλα τα μέλη της ΠΕΚΑΠ για να είναι η δουλειά πιο σίγουρη. προχειροδουλειά έγινε...κρίμα.
Πολύ άγχος και έλλειψη ψυχραιμίας διακρίνω και αν συνδυάσω αντιδράσεις και (ψευδο)-ονόματα καταλαβαίνω γιατί.
Πάντως η πρότασή μου για διαγραφη/παραίτηση ισχύει και παρακαλώ να διαβιβαστεί από τους όποιους δεκανείς.
Έστω και τώρα μπορούν κάποιοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους....

Λευτέρης Δουκέρης

 Vagelaki βλέπω ότι μπορεί να μην ψοφάμε για "χρήμα" αλλά για δόξα και διασυνδέσεις , με οποιοδήποτε τρόπο είμαστε πρώτοι. Κατα τα άλλα
διαλαλούμε δεοντολογία και αξίες. Μετά κατακρίνεις τους νεοέλληνες για την λαμο....γιο στάση τους. Αν όντος τα πράγμα τα έγιναν έτσι όπως περιγράφονται
αντι για υπεκφυγές και ψευτο... ειρωνείες , οφείλεις μια συγνώμη σε αυτούς που επι ίσης όροις ζήτησαν την ψήφο των συναδέρφων.
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

fof


Vangelis

Φυσικά ως δημοκράτες έπρεπε να φιμώσουμε τον απερχόμενο πρόεδρο αντε στην καλύτερη περίπτωση να τον λογοκρίνουμε.

Μου αρέσει που όψιμοι δημοκράτες θεωρούν τους συναδέλφους τόσο ανώριμους που περιμένουν την τελευταία ώρα να πάρουν "γραμμή" απο τον απερχόμενο πρόεδρο διαφορετικα απο μόνοι τους δεν μπορούν να σκεφτούν!.

Θεωρώ περιττό να δηλώσω ότι δεν άκουσα την ομιλία του προέδρου ούτε και ήξερα φυσικα το περιεχόμενό της.


geokra

Έχουμε μπλέξει λίγο τα βασικά ή μου φαίνεται;
Το τι είναι ικανός να κάνει ο καθένας μας και πως σκέφτεται ή ενεργεί είναι δικό του θέμα.  Καλό είναι να μη βγαίνουν αυθαίρετα και αστεία συμπεράσματα. Τα γεγονότα είναι συγκεκριμένα και όποιος μπορεί ας απαντήσει με βάση αυτά και με επιχειρηματα και όχι με υπεκφυγές.

Η ομιλία/κρατικό μυστικό που κανείς δεν κατάφερε να την ανακαλύψει και να λάβει γνώση είναι 'θαμμένη, ως γνωστόν, εδώ:http://pekap.blogspot.com/2011/11/111111_11.html

Vangelis

Παράθεση από: geokra στις 14 Νοε 2011, 09:16:00 ΜΜ
Συνάδελφοι, είμαι μέλος της ΠΕΚΑΠ, ψηφίζω ανελλιπώς τα τελευταία χρόνια, αλλά δεν ανέχομαι κάποιοι να με θεωρούν και να μου συμπεριφέρονται σαν χαζό και προβατάκι.
...
Το ελάχιστο που πρέπει να γίνει είναι η διαγραφή από την Εφορευτική Επιτροπή των 4 υποψηφίων που υποδεικνύονται στην ομιλία ...


Ο συνάδελφος geogra δεν είναι χαζό προβατάκι (κατά δήλωσή του) και δεν παρασύρεται αλλά προφανώς θεωρεί ότι οι άλλοι συνάδελφοι μας  είναι.

Μία διόρθωση (δεν ξέρω τελικά αν πράγματι έχει ψηφίσει ποτέ ο συνάδελφος).  Άλλο οι υποψήφιοι και άλλο η εφορευτική επιτροπή!  Η εφορευτική επιτροπή δεν έχει δικαίωμα να διαγράψει υποψηφίους.

Είναι πράγματι πολύ σημαντική και η γραπτή παρέμβαση του προέδρου στις εκλογές τόσο σημαντική που έγινε όταν είχε λήξει η ψηφοφορία!!!.  (Ψηφοφορία Παρασκευή 11/11   2:00 με 6:00 μμ)

Πράγματι συμφωνώ ότι έχουμε μπλέξει τα βασικά. 

Για περαιτέρω διευκρινήσεις στον κ. Λούβρη προσωπικά δεν θα ασχοληθώ άλλο με θεωρίες συνωμοσίας.   

ΥΣ. Παρακαλώ τους συναδέλφους να σέβονται το συνομιλητή τους  ως  άτομο και ως συνάδελφο. Μπορούν να αμφισβητούν τις ιδέες του και να τις ειρωνεύονται αλλά όχι όμως και το άτομό του.   

P.Tsiotakis

εγώ είμαι πολύ τυχερός, ψήφισα ταχυδρομικά το πρωί της Παρασκευής, δεν πήγα στη συνέλευση
και έτσι δεν προσηλυτίστηκα...

Λευτέρης Δουκέρης

δηλαδή παναγιώτη θεωρείς δεοντολογικό το τι έγινε ?Αυτό καταλαβαίνω εγώ!
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

P.Tsiotakis

δεν το έκρινα Λευτέρη, παρότι έχω γνώμη

απλά είπα πως δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα μπορούσε κανείς να επηρεαστεί από αυτό (διαφορετικά υποτιμώ τους συναδέλφους μου)
γιατί όντως δεν είναι πρόβατα οι καθηγητές πληροφορικής

Stefania

Παράθεση από: geokra στις 14 Νοε 2011, 09:16:00 ΜΜ
'Ομιλία Προέδρου απερχόμενου ΔΣ ΠΕΚΑΠ (εκλογές 11/11/11)"
"Ευχαριστώ όλα τα μέλη του ΔΣ για τη συνεργασία και ιδιαίτερα τον Γενικό Γραμματέα. Ευχαριστώ ιδιαιτέρως όσους με στήριξαν όλο αυτό το διάστημα και προσέφεραν στη συλλογική προσπάθεια. Με αυτή τη λογική θέλω να εκφράσω την υποστήριξή μου στους συναδέλφους υποψηφίους Κανίδη, Μάλαμα από το απερχόμενο ΔΣ και Μακρυγιάννη, Νικολακόπουλο από τους νέους, που με διάφορους τρόπους συνέβαλαν την προηγούμενη περίοδο στη δυναμικότερη παρουσία μας."

Βαγγέλη, δαχτυλίδι; :angel: Και το δέχτηκες; >:D
Πέρα από την πλάκα, θεωρώ και εγώ ότι δεν περίμενε κανένας συνάδελφος να ακούσει τον κο Λούβρη για να ψηφίσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπέπεσε σε ηθικό και δεοντολογικό φάουλ. Τελικά μερικοί υποψήφιοι για το διοικητικό συμβούλιο της πεκαπ, ήταν πιο equal από τους άλλους. :P
Αυτό που με ενοχλεί πάντως Βαγγέλη είναι η υποκρισία. Γιατί αν κάποιος από την αγαπημένη σου ΕΠΕ, έπαιρνε το λόγο και έλεγε ψηφίστε αυτόν, αυτόν και αυτόν θα χάλαγες τον κόσμο..

geokra

Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι που έχουν καταλάβει ακριβώς τί 'θεωρώ' και τί υπονοώ από τα λεγόμενά μου και το ξεκαθαρίζουν. Ανακουφίστηκα. Ας μην γράφω τίποτα πια, κάποιοι τα έχουν καταλάβει από πριν. Σε μαντείο βρίσκομαι;
Και το θέμα, ως γνωστόν, μεταφέρεται σε προσωπικό επίπεδο για ευνόητους λόγους...

ΥΓ. Δεν δέχομαι υποδείξεις συμπεριφοράς από όποιον έγραψε :
«Τι λες πράγματι είναι πολύ σοβαρό πρέπει να παραιτηθεί όλο το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ να γίνει ερώτημα στο Συμβούλιο Επικρατείας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και να μαστιγωθεί για παραδειγματισμό ο Λούβρης.

Ολόκληρη μισή ώρα τα είπε αυτά πριν ανοίξουν οι κάλπες και σίγουρα επηρέασε τους συναδέλφους που περίμεναν μέχρι την τελευταία στιγμή να πληροφορηθούν από τα χείλη του ποιόν θα ψηφίσουν.  Θα πρέπει να επαναληφθεί η ψηφοφορία.

Ας είμαστε λίγο σοβαροί . »

Και στο κάτω κάτω το θέμα ξεκίνησε από την παράθεση ενός γεγονότος με την προσωπική μου κριτική, χωρίς καμία ειρωνία και προς σχολιασμό των συναδέλφων. Τώρα πώς γίνεται πάντα κάποιος να τρίτος να θίγεται προσωπικά, να αρχίζει τις ειρωνίες, τα συμπεράσματα και τις επιθέσεις δεν μπορώ ακόμα να το καταλάβω. ή έστω ότι αρχίζω.

dkonetas

πολύ συνοπτικά επειδή ως συνήθως γίνεται προσπάθεια να παρεκκλίνουμε από την  ουσία του συγκεκριμένου θέματος ...
Σχετικά με  τον απερχόμενο πρόεδρο
ανεξάρτητα από το αν οι ακροατές επηρεάζονται ή όχι (έχω άποψη αλλά δεν αφορά στο θέμα) υπάρχει έστω και ένας  ο οποίος επικροτεί  και εκτιμά ότι δεν είναι ανήθικη η συγκεκριμένη ενέργεια και αρμόζει σε πρόεδρο  οποιουδήποτε φορέα; 

Σχετικά με τους υποψηφίους
Προσωπικά αν ήμουν ανάμεσα σε αυτούς που δυνάμει "ευνοούνται" από μία τέτοια παρέμβαση θα αισθανόμουν (ίσως και κακώς) ηθικά προσβεβλημένος...   

τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά δεν χρειάζεται να τα περιπλέκουμε (ή μήπως χρειάζεται;)