Τελικό Διαγώνισμα - Προσομοίωση 2007-2008

Ξεκίνησε από Laertis, 30 Μαρ 2008, 08:21:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

meteo_xampos

Χαιρετώ σας παιδιά. Μια παρατήρηση στο τελευταίο θέμα που έθιξες Παναγιώτη. Στην εκτέλεση του προγράμματος-λύσης
του 4ου θέματος, αν δώσω όνομα που δεν υπάρχει στον πίνακα Ο[24], τότε η μεταβλητή θ παίρνει την τιμή 0, και όταν
ελέγχεται η συνθήκη Β[i,θ]<>0, ο δείκτης των στηλών έχει την τιμή 0, και η γλώσσα βγάζει λάθος και το πρόγραμμα
τερματίζει. Επομένως, πρέπει να γίνει κάποια πατέντα να ελέγχεται αυτή η συνθήκη (Β[i,θ]<>0) μόνο όταν το θ δεν είναι
μηδέν, μιας και δεν χρειάζεται κιόλας να ελεγχθεί.
Για δές το παρακάτω...

ΓΙΑ j ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 7                      ! πάρε τις 7 χώρες 
      ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
        ΔΙΑΒΑΣΕ χώρα
        θ <- Αναζήτηση(Ο, χώρα)
        έδωσε_βαθμό <- ΨΕΥΔΗΣ!αρχικά θεωρούμε ότι δεν έδωσε βαθμό σε κάποια χώρα
        ΑΝ θ <> 0 ΤΟΤΕ        !αν υπάρχει η χώρα που δίνει βαθμό
          ΑΝ Β[i, θ] = 0 ΤΟΤΕ !αν είναι μηδέν το στοιχείο, δηλαδή δεν την έχει βαθμολογήσει
            έδωσε_βαθμό <- ΨΕΥΔΗΣ
          ΑΛΛΙΩΣ
            έδωσε_βαθμό <- ΑΛΗΘΗΣ
          ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
        ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ θ <> 0 ΚΑΙ θ <> i ΚΑΙ έδωσε_βαθμό = ΨΕΥΔΗΣ
! έγκυρο όνομα, όχι τον εαυτό της και να μην έχει δώσει ήδη βαθμολογία 

Είναι λίγο ζόρικο για τα παιδιά αυτό το ερώτημα, προσπάθησα να το αποδώσω όσο πιο απλά γίνεται...


P.Tsiotakis

Έχεις δίκιο, παράληψή μου..

Γι αυτό και στο http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis/aepp/aepp_panel_esp_2005.htm θέμα 4, που είναι αντίστοιχης φιλοσοφίας

Εκεί, το επιλύω με άλλο ένα Μέχρις_ότου. Το ίδιο θα πράξωκαι στην λύση που έχω βάλει σε προηγούμενο μήνυμα...

NiColas1957

Τελικά αν κρίνουμε από το πόσες απορίες χρειάστηκε διατυπωθούν, τις διορθώσεις και παρατηρήσεις που χρειάστηκε να γίνουν στις προτεινόμενες λύσεις για το 3ο και 4ο θέμα, και γενικά από όλες τις διευκρινίσεις  που όλα μαζί έφτασαν τις 5 σελίδες σχόλια, μάλλον το παρακάναμε με το διαγώνισμα. 
Παρόλα αυτά, 62 ώρες πριν το διαγώνισμα και μόλις 20 πριν την τελική επανάληψη, θα μπορούσε κάποιος (κατά προτίμηση ο moderator) να αναρτήσει ΟΛΕΣ τις απαντήσεις σε τελική μορφή !!!    :police:

Alexis_vti

Παράθεση από: Ikaros23 στις 06 Απρ 2008, 03:11:58 ΜΜ
Με μεγαλη μου χαρα κυριε δαιδαλε.Αλλωστε γιαυτο ειμαστε ολοι εμεις εδω αγαπητε συναδελφε, για να μπορεσουμε να βοηθαμε ο ενας τον αλλον και φυσικα για να αναδειξουμε αυτην την υπεροχη επιστημη!
Οσον αναφορα για τις απαντησεις θα σας τις στειλω σε μορφη zip στο προσωπικο σας mail!

Θα μπορουσα να τις εχω και εγω???

Ευχαριστώ πολύ