Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pgrontas

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 18 Αυγ 2013, 02:26:03 ΜΜ
η χημεία ειναι γενική στη Β, το ίδιο και η Επιστήμη Υπολογιστών
Το ξέρω, αλλά δεν χρειάζεται η διάζευξη εκεί. Χωράνε και τα δύο.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

P.Tsiotakis

Παράθεση από: pgrontas στις 18 Αυγ 2013, 02:27:13 ΜΜ
Το ξέρω, αλλά δεν χρειάζεται η διάζευξη εκεί. Χωράνε και τα δύο.
ναι φίλε, δεν υπάρχει διάζευξη στη γενική παιδεία!!

pgrontas

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 18 Αυγ 2013, 02:34:16 ΜΜ
ναι φίλε, δεν υπάρχει διάζευξη στη γενική παιδεία!!
Στο κείμενο του Πέτρου δεν λέει:
Παράθεση
Γενικής Παιδείας για την Β΄ Λυκείου, εναλλακτικά της Χηµείας
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Σπύρος Δουκάκης

Πέτρο και εγώ μέσα.

Δουκάκης Σπύρος

Προτάσεις:

Αξιότιμες κυρίες και αξιότιμοι κύριοι βουλευτές,

21ο κάτω ο δείκτης.

1. Στην προηγούμενη εκπαιδευτική μεταρρύθμιση το 1997 επιλέχθηκε να ονομαστεί

3. από τα παιδιά ή από τους γονείς; Δεν το θυμάμαι. Έχει όμως σημασία μεγάλη...

να φύγει το ένα ιδιαίτερα: Ιδιαίτερα το μάθημα του Προγραμματισμού βοηθά ιδιαίτερα

είναι σίγουρα πάνω από 50 οι σχολές; Ο Πατριαρχέας στο άρθρο στον επενδυτή έγραψε 45.

Γενικά, το παρόλογο (και στο 8 ) θα το άλλαζα σε άλλη λέξη... Θα την έκανα θετική την πρόταση.

Συνεπώς, θεωρούμε παράλογο να εισάγεται φοιτητής σε όλες αυτές τις σχολές χωρίς να έχει διδαχθεί εκ των προτέρων τουλάχιστον τα βασικά της
αλγοριθμικής, δηλαδή της διαδικασίας επίλυσης προβλημάτων.

Συνεπώς, θεωρούμε αναγκαίο να εισάγεται φοιτητής σε αυτές τις σχολές εφόσον έχει διδαχθεί εκ των προτέρων τουλάχιστον τα βασικά της
αλγοριθμικής, δηλαδή της διαδικασίας επίλυσης προβλημάτων. Θα έδιωχνα την τελευταία φράση... επίλυση προβλήματος γίνεται σε όλα τα μαθήματα... ακόμα και στην χημεία. έχω μία δική μου έρευνα accepted σε διεθνες περιοδικό που δείχνει ότι οι μαθητές της τεχνολογικής δεν θεωρούν οτι γνωρίζουν να επιλύουν καλύτερα προβλήματα σε σχέση με τους μαθητές της θετικής... Μεγάλη κουβέντα... Περιμένω την δημοσίευση για να το συζητήσουμε.

κάτι δεν πάει καλά στην πρόταση: Παρακαλώ (όπως και όλοι οι συνάδελφοι) μου να δώσετε

όπου νομοσχέδιο να γράψεις καλύτερα σχέδιο νόμου...

Ευχαριστούμε για τον κόπο και την δουλειά σου!

Παράθεση από: petrosp13 στις 18 Αυγ 2013, 02:21:41 ΜΜ

Άρα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Τσιωτάκης Παναγιώτης
Γροντάς Παναγιώτης

Συνεχίστε το με "Παράθεση"

petrosp13

Άλλαξα κάποια πράγματα
1.   Στην προηγούμενη εκπαιδευτική μεταρρύθμιση το 1997, επιλέχθηκε να ονομαστεί
η Πληροφορική θεωρείται το 4ο σε σειρά προτίμησης μάθημα για τα παιδιά μας
   Γενικής Παιδείας για την Β΄ Λυκείου.
   Κατεύθυνσης για την Γ΄ Λυκείου, εναλλακτικά της Χημείας, για τις σχολές που αναφέρονται πιο πάνω.
Παρακαλώ (όπως και όλοι οι συνάδελφοι) μου να κάνετε όποιες κινήσεις θεωρείτε κατάλληλες ώστε να μην ψηφιστεί και τελικά εφαρμοστεί αυτό το σχέδιο νόμου που θα οδηγήσει την ελληνική παιδεία δεκαετίες πίσω.
Εκανα και άλλες συντακτικές διορθώσεις

Κάποιος να μαζέψει τα ονόματα σε ένα ποστ


Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

petrosp13

Και φυσικά, αν αυτό το καταπληκτικό νομοσχέδιο φτάσει έτσι στην ολομέλεια, αυτό το mail θα το λάβουν όλοι οι βουλευτές και τα κόμματα τους
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Σπύρος Δουκάκης

Παναγιώτη και γενικά στους διαχειριστές η αυτορρυθμιζόμενη κοινότητα όπως εύστοχα τις προάλλες χαρακτήρισε τα μέλη στο Στέκι ο Παναγιώτης Τσιωτάκης, έχει ανάγκη να βγει από την εσωστρέφειά της ή το καβούκι της...
Τα μηνύματα και η δουλειά που έγινε όλες αυτές τις ημέρες είναι μακράν ποιοτικότερη από άλλες προσπάθειες.

Θα παρακαλούσα και προτείνω να μπει ως σημαντικό link πάνω στην κορυφή και να μαζεύονται εκεί υπογραφές (αντίστοιχα με το διαγώνισμα).

Να φύγει την Δευτέρα μετά το μεσημέρι η επιστολή; Πιο αργά; Μετά την διαβούλευση; Ζητούνται απαντήσεις...
Θα είναι ανοικτή (προσβάσιμη από όλους η επιστολή) ή μόνο για τους βουλευτές της επιτροπής τώρα και μετά για την βουλή;
Τέλος, θέλει ειδική αναφορά ο πρόεδρος, η αντιπρόεδρος και η γραμματέας.

Παράθεση από: pgrontas στις 18 Αυγ 2013, 03:10:35 ΜΜ
Για να μην χρειάζεται η συλλογή κάντε παράθεση και προσθέστε στην παράθεση το δικό σας

petrosp13

Παράθεση από: Σπύρος Δουκάκης στις 18 Αυγ 2013, 03:22:13 ΜΜ

Τέλος, θέλει ειδική αναφορά ο πρόεδρος, η αντιπρόεδρος και η γραμματέας.


Δεν θα το στείλουμε σαν ΠΕΚΑΠ
Τουλάχιστον μέχρι να απαντήσει κάποιος από την ΠΕΚΑΠ
Το έχω αναρτήσει και στο fb αλλά τίποτα ακόμα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Σπύρος Δουκάκης

Εννοώ τον πρόεδρο, την αντιπρόεδρο και την γραμματέα της επιτροπής μορφωτικών υποθέσεων...

Πρόεδρος, Ν.Δ., Κωνσταντόπουλος Γεώργιος, http://www.gkonstantopoulos.gr, gkonst9@otenet.gr
Αντιπρόεδρος, ΠΑ.ΣΟ.Κ., Γκερέκου Αγγελική, http://www.gerekou.gr, a.gkerekou@parliament.gr, agerek@hol.gr
Γραμματέας, Ν.Δ., Μάνη-Παπαδημητρίου Άννα, annamani@otenet.gr

Παράθεση από: petrosp13 στις 18 Αυγ 2013, 03:25:50 ΜΜ
Δεν θα το στείλουμε σαν ΠΕΚΑΠ
Τουλάχιστον μέχρι να απαντήσει κάποιος από την ΠΕΚΑΠ
Το έχω αναρτήσει και στο fb αλλά τίποτα ακόμα

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

pgrontas

Παράθεση από: Σπύρος Δουκάκης στις 18 Αυγ 2013, 03:22:13 ΜΜ
Παναγιώτη και γενικά στους διαχειριστές η αυτορρυθμιζόμενη κοινότητα όπως εύστοχα τις προάλλες χαρακτήρισε τα μέλη στο Στέκι ο Παναγιώτης Τσιωτάκης, έχει ανάγκη να βγει από την εσωστρέφειά της ή το καβούκι της...
Τα μηνύματα και η δουλειά που έγινε όλες αυτές τις ημέρες είναι μακράν ποιοτικότερη από άλλες προσπάθειες.

Θα παρακαλούσα και προτείνω να μπει ως σημαντικό link πάνω στην κορυφή και να μαζεύονται εκεί υπογραφές (αντίστοιχα με το διαγώνισμα)
Για την επιστολή και υπογραφές εδώ πηγαίντε εδώ
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

pgrontas

Παίδες για την επιστολή και τις υπογραφές πηγαίνουμε στο θέμα που άνοιξε για τον σκοπό αυτό:

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5342.msg57274#msg57274
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

petrosp13

Έλεγα να στείλω την επιστολή την Τρίτη, όταν θα κλείσει και η διαβούλευση
Ίσως να την στείλω και σε κάποια μέσα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Katsadouros_Dhm

#1544
Παιδιά να ρωτήσω κάτι: Μήπως θα πρέπει να δούμε καλά πώς ακριβώς θα υλοποιηθούν-κουμπώσουν στο υπάρχον πρόγραμμα αυτές οι αλλαγές; (ερώτηση κάνω)
Εξηγούμαι:
Στην Α΄Λυκείου ζητάμε μάθημα Γενικής Παιδείας. Μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα αυτή η αλλαγή αν το επιλεγόμενο γίνει υποχρεωτικό. Δεν ξέρω αν θα υπάρχουν αντιδράσεις από τις ειδικότητες που κάνουν τα άλλα δύο επιλεγόμενα.
Στη Γ' Λυκείου η πρόσθεση του 'ή' μεταξύ Χημείας και Επιστήμης Υπολογιστών μπορεί και αυτή να γίνει σχετικά εύκολα, δεν επηρεάζεται το υπόλοιπο πρόγραμμα.
Στη Β' Λυκείου για να μπει το μάθημα ως γενικής παιδείας θα πρέπει να βγει κάποιο άλλο. Εδώ νομίζω θα είναι η μεγαλύτερη δυσκολία. Για να μπει εναλλακτικά της Χημείας θα πρέπει να σπάσουν οι φυσικές επιστήμες, εκεί μέσα είναι η Χημεία. Μήπως κάποια άλλη λύση;