Ύλη Πανελλαδικών 2010

Ξεκίνησε από dimitra, 14 Οκτ 2009, 11:04:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dimitra

Εμένα μου διαφεύγει ή ακόμα να βγει η ύλη;;;; Έχει κανείς κάποια ενημέρωση; Φυσικά στα ΓΕΛ έχει βγει η ύλη...
Και όχι τίποτα άλλο, φέτος είπα να μην κάνω ψευδογλώσσα στην αρχή. Να ξεκινήσω με όλα τα θεωρητικά και pascal και στο τέλος η ψευδογλώσσα. Με την κρυφή ελπίδα μήπως έρθει καμιά διευκρίνηση για την ψευδογλώσσα από το υπεπθ (καλό, ε; ). Κάνει κανείς άλλος το ίδιο (ή είμαι παγκόσμια αποκλειστικότητα ::));
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

karinakis

εγώ τους ξεκίνησα με ψευδογλώσσα μέχρι να καταλάβουν λίγο τη φιλοσοφία που ακολουθούμε. Μετά τους έδειξα και διάγραμμα ροής και τώρα πια τους πήγα Pascal τους εξηγώ το συντακτικό και προσπαθώ να τους δείξω ότι οι διαφορες ψευδοκώδικα και γλώσσας προγραμματισμού είναι ελάχιστες εάν γνωρίζουν το συντακτικό της γλώσσας. Δεν ξέρω κατά πόσο θα τους βοηθήσει να τους πεις στο τέλος για την ψευδογλώσσα όμως αν η ύλη καθυστερήσει να βγει;;;

xristina

χαιρεται!!!έχεις κανείς κανένα νέο για την ύλη???πότε περίπου θα ανακοινωθεί?

gedeon

Παράθεση από: xristina στις 30 Οκτ 2009, 12:02:48 ΠΜ
χαιρεται!!!έχεις κανείς κανένα νέο για την ύλη???πότε περίπου θα ανακοινωθεί?

Ουδέν νεώτερον απο το Δυτικό Μέτωπο....
Όλοι το έχουμε ρίξει στην υπομονή, περιμένοντας τις βουλές του λατρευτού...
Υπουργείου μας

Βασίλης Ραξενίδης

Μήπως αυτή η καθυστέρηση κρύβει κάποιες δυσάρεστες εκπλήξεις;
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τέθηκε ποτέ θέμα εξαίρεσης του ψευδοκώδικα από την ύλη; Ακούστηκε ποτέ από επίσημη πηγή ότι υπάρχει σκέψη για κάτι τέτοιο;

Αρης

Παράθεση από: Βασίλης Ραξενίδης στις 30 Οκτ 2009, 04:08:54 ΜΜ
Τέθηκε ποτέ θέμα εξαίρεσης του ψευδοκώδικα από την ύλη; Ακούστηκε ποτέ από επίσημη πηγή ότι υπάρχει σκέψη για κάτι τέτοιο;

Απ' όσο ξέρω όχι. Αλλά μετά το περσινό φιάσκο των εξετάσεων... μπορεί και να γίνει  ::)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Με την ύλη τί γίνεται παιδιά; Υπάρχει κάτι;

gianna

..Με την απορία θα μείνουμε  ???...Καλησπέρα, εγώ ακολουθώ την παλιά ύλη μέχρι να δώ την καινούργια με την ευχή να μην εχει αλλαγές..Αναμένουμε λοιπόν!!!

Ιωάννης Γκίνης

#8
Εδώ είμαστε, επιτέλους...
Ύλη πανελλαδικών εξετάσεων Γ' Ημερησίων - Δ' Εσπερινών ΕΠΑΛ 2009-2010
http://www.ypepth.gr/docs/panel_ylh_g_hm__d_esp_2009_epal_091111.doc

Η ύλη με μια προσωπική παρέμβαση εδώ: http://users.att.sch.gr/jginis/?pg=sp#files

xryka

Τα ίδια με πέρυσι απ ότι βλέπω...

gianna

Επιτέλους ύλη πανελλαδικών 2010 ειναι γεγονός..και εγώ δεν βλέπω διαφορές σε σχέση με την παλιά..΄Αντε να φύγει το αγχος με το θέμα αυτό...

stratosg

Πόσο χρόνο θέλει άραγε να αλλάξει το λογότυπο, να διαγραφεί μια λέξη και να προστεθούν τέσσερις. Βάλτε τώρα και την ημερομηνία που έπρεπε να αλλάξει και θα καταλαβετε τον λόγο της καθυστέρησης. Συνυπολογίστε και τα enter που πρέπει να πατηθούν για να αλλάξει η σελίδα. Βράσε όρυζα. Και μετά θέλουμε να αλλάξει και το βιβλίο.  >:(

Και τώρα ξέρετε τι θα ακολουθήσει έτσι; Το ραπόρτο για το που βρίσκεται πάσα ένας. Και αλοίμονο να βρισκεστε σε σελίδα που δεν είναι σύμφωνοι με τις απαιτήσεις τους.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

karinakis

συμφωνώ απόλυτα stratosg. Καμία αλλαγή με πέρυσι. Όλα τα ίδια και όπως ακριβώς το έθεσες μία αλλαγή στο λογότυπο, μερικα enter και είμαστε έτοιμοι. Ποιος να ασχοληθεί με τα ΕΠΑΛ την ύλη των μαθημάτων και πολύ περισσότερο με το βιβλίο;;;;;;;; Που να περισέψει χρόνος για τους φτωχούς συγγενείς της εκππαίδευσης (μαθητές και καθηγητές των ΕΠΑΛ) όταν έχεις ενα γενικό Λύκειο να βγάλεις πέρα!!!!!

Όσο για το βιβλίο ύλης προσωπικά δεν σκάω. Το γράφω με τη σειρά όπως είναι στο βιβλίο και δεν πρόκειται να δώσω δεκάρα για το που θα έπρεπε να βρίσκομαι. Αλλωστε είναι τόσο ανακατεμένο που θα ήθελα εργατοώρες να το ενημερώσω σωστά. Και προσωπικά δεν διαθέτω ούτε μία γιατί κάποιοι δεν κάθονται να ασχοληθούν με το βιβλίο την ύλη κτλ. κτλ. Αρκετά περνάμε προσπαθώντας να διδάξουμε στα παιδιά της ασάφειες τους και την ελλείψεις τους. Αλλού βρίσκομαι και άλλα σημειώνω στο βιβλιο. Αλλοίμονό μας αν μεινουμε και εδώ στο "φαίνεσθαι" της υπόθεσης!!!

Καρκαμάνης Γεώργιος

Συνάδερφοι τέτοια εποχή που  αναρτήθηκε η ύλη δεν πίστευα ότι θα υπήρχε περίπτωση να γίνει  κάποια αλλαγή.
Θα ήταν δύσκολο να βγάλουν ή να βάλουν κάτι τώρα καθώς έχει περάσει καιρός από την έναρξη των μαθημάτων και θα μπερδευόταν η κατάσταση. Θα δούμε του χρόνου.

Ιωάννης Γκίνης

ΠαράθεσηΜε ψευδοκώδικα, χρησιμοποιώντας τις εντολές που αναφέρονται στον πίνακα της παραγράφου 4.2. του βιβλίου (Προγραμματισμός Υπολογιστών των Αλ. Σιδερίδη κ.ά.) είτε με στοιχεία της γλώσσας Pascal ή με συνδυασμό αυτών

Εγώ πάλι συνάδελφοι μένω με την ίδια απορία και πάλι: Εφόσον στο βιβλίο δεν υπάρχει σαφή αναφορά/ερμηνεία/παράδειγμα της περίπτωσης «στοιχεία της γλώσσας Pascal ή με συνδυασμό αυτών» ποιός από εμάς θα τολμήσει να διδάξει κάτι τέτοιο;
...και αυτή η ερώτηση μου φέρνει το άλλο: Εντέλει, τί και ποιόν θέλουν να εξυπηρετήσουν μ' αυτή τη διευκρίνηση;
Απ΄την άλλη μήπως εννοούν ότι στην ψευδογλώσσα μπορούμε να είμαστε «ελαστικοί» και το ίδιο θα είναι και εκείνοι που θα διορθώσουν; Τότε, πόσο ελαστικοί μπορούμε να είμαστε;

Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που νιώθω ανασφαλής εδώ μέσα...