Τελεστές σε αλγόριθμο και ΓΛΩΣΣΑ

Ξεκίνησε από gspy, 19 Νοε 2008, 04:41:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gspy

Καλησπέρα κι από εμένα. Στην σελίδα 46 του βιβλίου αναφέρει τα στοιχεία της ψευδογλώσσας. Στους τελεστές έχει το διάφορο, το μικρότερο ίσο και το μεγαλύτερο ίσο όπως ακριβώς απεικονίζονται οι τελεστές αυτοί και στα μαθηματικά. Στην ΓΛΩΣΣΑ τους τελεστές αυτούς τους έχει σαν <>, <= και >=. Αυτό δεν είναι μπέρδεμα για ένα μαθητή; Δηλαδή πρέπει αυτός να σκέφτεται κάθε φορά ανάλογα με το ποια μορφή χρησιμοποιεί να χρησιμοποιήσει τον αντίστοιχο τελεστή; Εγώ τους το έχω διδάξει και στις 2 περιπτώσεις με τα <>, >=, <=. Πιστεύετε ότι θα πιαστεί λάθος στις εξετάσεις αν τους χρησιμοποιήσουν έτσι σε μορφή αλγορίθμοε ή όχι; Όσοι από σας υπήρξατε διορθωτές ποια είναι η γνώμη σας; Έχουν δοθεί οδηγίες για το θέμα αυτό;

evry


   Προφανώς ότι ισχύει σε Γλώσσα ισχύει και σε ψευδογλώσσα αφού πρόκειται για μια πιο αυστηρή εκδοχή της, άρα καλύτερα να τους λες κατευθείαν <= >= κλπ. Αυτό είναι σίγουρα σωστό και στην ψευδογλώσσα.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Καρκαμάνης Γεώργιος

όπως πολύ σωστά είπε ο ervy ότι ισχύσει στην Γλώσσα μπορεί να χρησιμοποιηθεί  και στην ψεδογλώσσα
Για την βαθμολόγηση που ρωτάς gspy , δεν υπάρχει καμία επίπτωση στον βαθμό ενός μαθητή εάν αυτός  χρησιμοποιήσει τους τελεστές της Γλώσσας στην ψευδογλώσσα ή και το αντίθετο

andreas_p

Δεν είναι μπέρδεμα. Δε λαμβάνεται ως λάθος.

ntzios kostas

Ποτέ δεν λάβαμε υπόψη μας το συγκεκριμένο. Ακόμα και στο πρόγραμμα να δώσουν τους τελεστές του αλγόριθμου δεν λαμβάνονται λάθος. Προσωπικά τους διδάσκω μόνο τους τελεστές του προγράμματος και δεν αναφέρω καθόλου τους τελεστές που λέει το βιβλίο στους αλγόριθμους, για να μην υπάρχει αυτό το πιθανό μπέρδεμα που αναφέρεις.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

gspy

Ναι, κι εγώ μόνο τους τελεστές της ΓΛΩΣΣΑΣ τους κάνω για να μην τους μπερδεύω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πολύ καλό το φόρουμ. Τώρα που το βρήκα θα τα λέμε συχνά.

Καρκαμάνης Γεώργιος