Downtime...

Ξεκίνησε από alkisg, 20 Φεβ 2006, 11:34:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Να φύγει το Στέκι από το ΠΣΔ (σχολικό δίκτυο);

Όχι
Ναι, σε κάποιον free (και πιθανώς αναξιόπιστο) host
Ναι, και ας βάλει διαφημίσεις για να συντηρείται (είτε από το Στέκι είτε του host)
Ναι, σε εμπορικό host και προτίθεμαι να δίνω 1-2 ευρώ το χρόνο για να βοηθάω για το hosting
Ναι, σε εμπορικό host αλλά δε δίνω φράγκο και δε θέλω διαφημίσεις

Keep Growing

Θέλω να ρωτήσω, όποιον  γνωρίζει, αν ολοκληρώθηκε το backup, διότι βλέπω στο φάκελό (του σχολείου )  μου, αρχεία και φακέλους από τον Ιανουάριο, και έναν ολόκληρο φάκελο που είχα μέσα το site του σχολείου, δεν το βλέπω καθόλου.
Επίσης, είναι σε read only κατάσταση.
Γιατί δεν μας κρατούν ενήμερους, για να ξέρουμε και μεις τι θα κάνουμε με τα projects που τρέχουν (τι ήθελα και γω o .... και μπλέχτηκα. άρπα τη τώρα ).

Ευτυχώς έχω κρατήσει πρόσφατα αντίγραφα ασφαλείας. Αλλά τι θα γίνει; Αν είναι να αντιμετωπίζουμε διαρκώς τέτοια προβλήματα, να σταματήσουμε τα projects.  :-\
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Επίσης, από ότι βλέπω Άλκη, τζάμπα έκανες αναβάθμιση σε RC5. To ΠΣΔ γύρισε το forum σε RC4.  :D
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Χ.Μοτσενίγος

Παράθεση από: Keep Growing στις 16 Μαρ 2011, 10:19:08 ΜΜ
Θέλω να ρωτήσω, όποιον  γνωρίζει, αν ολοκληρώθηκε το backup, διότι βλέπω στο φάκελό (του σχολείου )  μου, αρχεία και φακέλους από τον Ιανουάριο, και έναν ολόκληρο φάκελο που είχα μέσα το site του σχολείου, δεν το βλέπω καθόλου.
Επίσης, είναι σε read only κατάσταση.
Γιατί δεν μας κρατούν ενήμερους, για να ξέρουμε και μεις τι θα κάνουμε με τα projects που τρέχουν (τι ήθελα και γω o .... και μπλέχτηκα. άρπα τη τώρα ).

Ευτυχώς έχω κρατήσει πρόσφατα αντίγραφα ασφαλείας. Αλλά τι θα γίνει; Αν είναι να αντιμετωπίζουμε διαρκώς τέτοια προβλήματα, να σταματήσουμε τα projects.  :-\

Τα έχω πάρει κανονικά αλλά ελπίζω α) να ηρεμήσω και β) να φτιαχτεί το πρόβλημα. Το σχολικό μου site έχασε όλες τις ενημερώσεις από 5 Φεβρουαρίου και μετά και δεν μπορώ να ανεβάσω τίποτα!
Κατά τα άλλα θέλουν λέει να μας βάλουν υποχρεωτικά να φτιάχνουμε και σχολικά sites!
Δε λέω τίποτα άλλο γιατί δεν είμαι σε καλή κατάσταση και θα παραφερθω..... >:(

Keep Growing

...ρε μπας και έρχονται τα restore κατά κύματα και έχουμε κάποια τύχη με το επόμενο κύμα;
Πάμε παραλία, όλοι οι απογοητευμένοι μαζί, να περιμένουμε τα κύματα. Restore μπορεί να μην έρθει, αλλά σίγουρα ένα δροσερό μπανάκι θα μας κάνει καλό στα νεύρα.

ps. Τι να πω, και το χιούμορ, τέτοιες στιγμές, είναι ωφέλιμο.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

...επίσης, χάθηκαν και πολλά συνημμένα από το forum ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

alkisg

Από πρόσφατο email του ΠΣΔ:

Παράθεση από: Διακοπή της λειτουργίας ιστοσελίδων λόγω βλάβης
Αξιότιμοι κύριοι/ες καλησπέρα

Η επαναφορά από το καθολικό backup ολοκληρώθηκε.
Επειδή θα πρέπει να ακολουθήσουν και τα ημερήσια (incremental) backup το σύστημα είναι σε κατάσταση μόνο ανάγνωσης.
Έτσι δεν μπορείτε να κάνετε τροποποιήσεις στον δικτυακό σας τόπο (εκτός αυτών που αποθηκεύονται στη Βάση Δεδομένων)
Επίσης δεν  λειτουργούν sites  που βασίζονται σε ορισμένα CMS (πχ  Joomla word-press )

Οι δικτυακοί τόποι σαν έχουν αυτή τη στιγμή την μορφή του καθολικού backup και θα συμπληρωθούν και τροποποιηθούν με τα ημερήσια.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας

Με εκτίμηση

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
Υπηρεσία Υποστήριξης Χρηστών


...εντάξει τουλάχιστον το backup/restore δουλεύει :)
Και για να μην είμαστε άδικοι, και το προσωπικό φαίνεται να δουλεύει υπερωρίες.

Οπότε ελπίζω ότι και το φόρουμ θα πάει σε RC5 μόνο του, και τα συνημμένα θα επιστρέψουν, και οι υπόλοιπες σελίδες των χρηστών θα φτιάξουν.

Keep Growing

#111
άρα, να ελπίζουμε στην εφαρμογή της θεωρίας των κυμάτων ( http://www.isotimia.info/Elliott_Wave.html ).  ;D
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

#112
...κι εγω ο αφελής, ερωτώ:

ποια θα ήταν η απάντησή μας, αν μας έλεγαν ότι το ΕΑΙΤΥ ζήτησε εξοπλισμό (όχι μόνο σέρβερς, αλλά και πιο ταπεινά: δίσκους, μνήμες) εδώ και πάάάάάάρα πολύ καιρό και ΔΕΝ???

το ΠΣΔ καλώς ή κακώς ΔΕΝ είναι σαν τη google... όλοι μας θέλουμε ένα εκπληκτικό ΠΣΔ, όμως αυτό δεν θα το δούμε όσο το κράτος βλέπει την παιδεια μόνο σαν €.

και ξαναρωτώ: αν ορισμένες κεντρικές υπηρεσίες του υπ. οικονομικών ζητούσαν νέο εξοπλισμό ΣΗΜΕΡΑ, με σκοπό να βελτιωθεί ο εισπρακτικός μηχανισμός, πότε πιστεύετε ότι θα ήταν στημμένος; σήμερα, αύριο ή μεθαύριο;

ΥΓ: αγαπητοί εργαζομενοι στο ΕΑΙΤΥ (ένα μέρος του οποίου είναι και το ΠΣΔ), συνεχίστε, ΣΑΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ & ΣΑΣ ΕΚΤΙΜΟΥΜΕ.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing

Λάμπρο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Για μένα το πρόβλημα είναι καθαρά θέμα πολιτικής βούλησης.
Όσο καλά και να τα έχουν στημένα τα μηχανάκια, κάποια στιγμή φτάνουν στα όριά τους και τότε  όποια αρχιτεκτονική και να ακολουθηθεί, όποιοι και αν κληθούν να την εφαρμόσουν, δεν θα λύσουν το πρόβλημα.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Συμφωνώ απόλυτα.

Η δική μου πρόταση είναι η εξής: να στηρίζουμε το ΠΣΔ με όλες τις δυνάμεις μας, ακόμη κι αν δε δουλεύει κάτι ολόσωστα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

Λάμπρο, τι εννοείς με όλες τις δυνάμεις μας; την ιδέα του ΠΣΔ δεν υπάρχει κανένας που να μην τη στηρίζει - απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον.

αλλά βλέπεις προσπαθείς να κάνεις κάτι της προκοπής και τρως σφαλιάρες... σαν να σου λέει μια αόρατη φωνή "ακόμη αναπνέεις ρε, σκάσε είπαμε!"

δεν τα βάζει κανένας με το ΠΣΔ, νομίζω είμαστε αρκετά ώριμοι για να καταλάβουμε τι είναι αυτό που πρέπει να διορθωθεί..
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

apapakL

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 16 Μαρ 2011, 11:43:58 ΜΜ
και ξαναρωτώ: αν ορισμένες κεντρικές υπηρεσίες του υπ. οικονομικών ζητούσαν νέο εξοπλισμό ΣΗΜΕΡΑ, με σκοπό να βελτιωθεί ο εισπρακτικός μηχανισμός, πότε πιστεύετε ότι θα ήταν στημμένος; σήμερα, αύριο ή μεθαύριο;

Χθες!!  :D

aprekates

Ενημερωτικά : Το σαιτ του σχολείου μου (γυμνάσιο κιβωτού) επανήλθε χωρίς να χαθούν ενημερώσεις που είχα κάνει ακόμα και την προηγούμενη μέρα.

Γενικά με τον προβληματισμό με την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών από το σχολικό δίκτυο και τις πιθανές εναλλακτικές είμαι της άποψης ότι πρέπει να στηρίξουμε το σχολικό δίκτυο .Αλλά όχι άκριτα και τυφλά.
Πρέπει να υπάρχει μια σχέση ποιό ανοικτή  ανάμεσα στους συντηρητές του  και τους χρήστες του και ιδιαίτερα του συναδέλφους ΠΕ1920 που στηρίζονται  σ'αυτό. Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι ικανοί να βοηθήσουν με απόψεις βελτίωσης. Αυτό όμως προϋποθέτει μια κουλτούρα ποιο ανοιχτή από τους  συντηρητές και δημιουργούς στο σχ.δ. και φυσικά τους υπευθύνους.

Στην προκειμένη ,αυτή θα ήταν μια λογική αντίδραση από τους υπευθύνους. Χρειάζονται βοήθεια για να αυξήσουν την αξιοπιστία και την ποιότητα αλλά λεφτά δεν υπάρχουν. (επειδή δεν είναι πολιτικό το forum ας δεχτούμε σαν υπόθεση ότι αυτό είναι το πλαίσιο που πρέπει να κινηθούμε για την επόμενη δεκαετία). Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν όχι μόνο δεν υπάρχουν λεφτά για εξοπλισμό και λογισμικό αλλά και για περισσότερο προσωπικό. ´Οπως εξάλλου δεν έχει ο καθένας μας λεφτά για να αγοράσει ποιό σύγχρονο εξοπλισμό και χρησιμοποιούμε και το φόρουμ αυτό  αλλά και ελλακ λογισμικό για να ανταπεξέλθουμε σ'αυτό το δύσκολο και φτωχό σε πόρους περιβάλλον μέσα από ανταλλαγή εμπειριών. Δηλαδή μέσα από ένα ανοιχτό σχετικό πνεύμα όπου πχ ο alkis δεν μας ζητάει  πατέντες για τη διαμόρφωση του εργαστηρίου του.

Συνεπώς προτείνω να  υπάρχει μια σχετική πρόταση από τους καθηγητές πληροφορικής  προς τη διαχειριστική αρχή για διεύρυνση των καναλιών επικοινωνίας .

Ως προς τις εναλλακτικές εκτός σχολικού δικτύου δεν έχουν κανένα μειονέκτημα αν δεν μας πειράζει το μελλοντικό ενδεχόμενο ενός  σχολικού κυβερνοχώρου που θα έχει  κατακερματιστεί χωρίς μια κοινή βάση ποιότητας , υπηρεσιών  και πρωτοκόλλων για τους χρήστες του. Και αυτό βέβαια διαβάζεται και ανάποδα. Αν θέλουμε μια τέτοια κοινή βάση αυτό προυποθέτει και διευρυμένα κανάλια ανοιχτής επικοινωνίας ώστε να είναι αυτή η βάση ανθεκτική και ποιοτική και να έχει αναπτυχθεί μέσα από μια ποιό πλούσια εξελικτική πορεία.


Αλέξανδρος.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: poursali στις 17 Μαρ 2011, 12:05:17 ΠΜ
Λάμπρο, τι εννοείς με όλες τις δυνάμεις μας; την ιδέα του ΠΣΔ δεν υπάρχει κανένας που να μην τη στηρίζει - απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον.

κι όμως Κώστα, υπάρχει!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: apapakl στις 17 Μαρ 2011, 12:10:18 ΠΜ
Χθες!!  :D

Συγχαρητήρια, κέρδισες μια δωρεάν φιλοξενία σε έναν από τους server του υπ. οικονομικών! :):)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...