Κεφάλαιο 7

Ξεκίνησε από joanna, 04 Νοε 2008, 12:12:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

marianad

Πολύ καλή δουλεία Χαράλαμπε! Και εγώ κάτι παρόμοιο φτιάχνω αυτή τη στιγμή! Απλά σκεφτόμουν το κομμάτι με την μάσκα υποδικτύου που ζητάς στην άσκηση 2 να το βάλω σαν ασκησούλα, να δίνω διευθύνσεις ΙΡ και μάσκες και να ζητάω την διεύθυνση υποδικτύου ή το αντίθετο, με κάμποσα παραδείγματα. Το ίδιο είναι στην ουσία...απλά για να μπολικέψουν λίγο, αφού όπως είπες δεν έχει και πολλά πράγματα.
Α! Στην πρώτη ερώτηση πολλαπλής επιλογής: η MAC διεύθυνση δεν είναι ίδια με την φυσική και την διεύθυνση υλικού :-\Έκτός και αν κάτι μου έχει κάτσει στραβά εδώ και χρόνια ???!

meteo_xampos

Ναι. Είναι δυο οι σωστές απαντήσεις. Και στην 7 στις πολλαπλής επιλογής είναι πάλι 2 σωστές απαντήσεις.
Θα πρέπει να το επισημάνω στην εκφώνηση.Οι ασκήσεις που έχω βάλει είναι οι τρεις copy-paste από το βιβλίο.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Καλή συνέχεια και καλές γιορτές να χουμε!!! 

joanna

Άρη, η απάντηση είναι ότι ότι έχουν φτάσει 2000 οκτάδες και περιμένουμε από τις 2000 μέχρι τις 2000+500=2500 οκτάδες.

Συγνώμη που άργησα τόσο να ανεβάσω τις νέες ασκήσεις! Με έφαγαν οι δουλειές!

Ανεβάζω λοιπόν ό,τι έφτιαξα τον καιρό που απουσίαζα από το forum.

Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους!!!

Glyko Xamogelo

Καλημέρα συνάδερφοι και εγώ θύμα των κακογραμμένων βιβλίων περνάω ώρες ψάχνοντας στα βιβλία που κάναμε στο Πανεπιστήμιο και στο Internet ,έχει μαι πρόταση στο κεφάλαιο 7 (7.1 Επίπεδο δικτύου) στην 2η παράγραφο που μιλάει για το επικοινωνιακό υποδίκτυο λέει επι λεξη
"Με τον τρόπο αυτό γίνεται λογικός διαχωρισμός μεταξύ των καθαρά επικοινωνιακών θεμάτων, τα οποία είναι αρμοδιότητα του επικοινωνιακού υποδικτύου και των εφαρμογών, που είναι αρμοδιότητα των τελικών υπολογιστών."
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλει να πεί και για ποιό λόγο το αναφέρει αυτό εδώ. :-\.

joanna

Αυτό που θέλει να πει το βιβλίο είναι ότι το επικοινωνιακό υποδίκτυο αναλαμβάνει ουσιαστικά τη δρομολόγηση των πακέτων, στο επίπεδο του διτκύου και αφήνει τις εφαρμογές για τους τελικούς υπολογιστές. Αυτό σημαίνει ότι για παράδειγμα για SMTP, ο υπολογιστής αποστολής και προορισμού (π.χ. ένας mail server) θα έχουν τις κατάλληλες εφαρμογές για αποστολή και λήψη e-mail, αλλά το ζήτημα της δρομολόγησης θα το αναλάμβουν οι ενδιάμεσοι κόμβοι, οι οποίοι φυσικά δε θα ρωτήσουν "τι μεταφέρουν" ή "για ποια εφαρμογή" ή "για ποιο πρωτόκολλο στο επίπεδο εφαρμογής", αλλά απλά θα δρομολογήσουν τα IP πακέτα.

Glyko Xamogelo

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! :) :) :)

Glyko Xamogelo

#36
Άλλη μία απορία... :-[

1."Οι υπηρεσίες που προσφέρει το επίπεδο δικτύου στο επίπεδο μεταφοράς...."
Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί...δεν έχω ξανακάνει δίκτυα...κάποιο link ή κάποια ενότητα
υπάρχει στο βιβλίο να διαβάσω που θα με βοηθήσει να καταλάβω πως συνδέονται μεταξύ τους τα επίπεδα του OSI ώστε να καταλάβω και
αυτό το κομμάτι του βιβλίου? :-\

2."Ο συνδυασμός των επιπέδων σύνδεσης δεδομένων και φυσικού στο επίπεδο πρόσβασης δικτύου επιβάλλεται απο τη βασική αρχή της τεχνολογίας TCP/IP για την υλοποίηση ενός πρωτοκόλλου χωρίς σύνδεση"
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

joanna

#37
Λίγο δύσκολο να εξηγήσεις σε ένα post τα επίπεδα osi.
Ωστόσο το καλύτερο βιβλίο που μπορείς να μελετήσεις για να λύσεις όλες σου τις απορίες είναι το κλασικό βιβλίο του Tanenbaum, Δίκτυα Υπολογιστών.

Glyko Xamogelo

#38
Καλημέρα και χρόνια πολλά!![censored]έχω και συμβουλεύομαι το ΔΙΚΤΥΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ του [censored]
είναι λίγο παλιό ...και τα σχολικά των ΕΠΑΛ Μετάδοση Δεδομένων και Δίκτυα Υπολογιστών 1 και 2 αλλά χαμός εκεί με μπερδεύουν πολύ... :'(
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...Καλή Χρονιά να έχεις!!!

alkisg

Παράθεση από: joanna στις 30 Δεκ 2008, 12:58:55 ΜΜ
Επειδή η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή, αν το θέλεις το έχω στα αγγλικά σε pdf.

Συναδέλφισσες απαγορεύονται τέτοιες συζητήσεις, παρακαλώ επεξεργαστείτε / διαγράψτε τα παραπάνω μηνύματα.

Καλή χρονιά σε όλους.

joanna

Όποιος είναι administrator πιστεύω έχει τη δυνατότητα να αφαιρεί συζητήσεις και posts. Το αφήνουμε λοιπόν σε αυτόν!!

alkisg

Παράθεση από: joanna στις 31 Δεκ 2008, 01:10:41 ΜΜ
Όποιος είναι administrator πιστεύω έχει τη δυνατότητα να αφαιρεί συζητήσεις και posts. Το αφήνουμε λοιπόν σε αυτόν!!

ΟΚ joanna απλά για επόμενη φορά να ξέρεις ότι αν και είμαστε καμιά 10ριά administrators, το φόρουμ δουλεύει με γνώμονα την καλή θέληση όλων μας και όχι την αστυνόμευση. Οι περισσότεροι έχουμε ελάχιστο ελεύθερο χρόνο να προσφέρουμε (κι εσύ προσφέρεις πολλά και σ' ευχαριστούμε), ας μην τον αναλώνουμε σε τέτοια.

Glyko Xamogelo: δεν υπάρχει πρόβλημα με τις αναφορές σε ονόματα συγγραφέων ή σε βιβλία, η αναφορά σε "διακίνηση" ήταν το πρόβλημα...

Και πάλι καλή χρονιά.

meet-sos

Καλησπέρα κι απο μένα . Είμαι απο τους νέους γενικά... Μόλις αποφοίτησα απο ΤΕΙ πληροφορικής κ απασχολούμαι
προς το παρόν με απογευματινά μαθήματα σε φροντιστήρια . Ως Νέος βέβαια στο Κουρμπέτι λογικό να έχω αρκετά κενά και δυσκολίες προς το παρόν .
Θα μπορούσατε να δώσετε κάποιες ενδεικτικές απαντήσεις σε ορισμένα απο τα θέματα κ τις ερωτήσεις που ανεβάσατε για το Εβδομο Κεφάλαιο ούτως
ώστε να διευκολυνθεί κάπως το έργο , η μελέτη κ η παράδοση προς τους μαθητές , για όλους εμάς τους Νέους Ψαρωμένους Καθηγητές ;
για όποιον γουστάρει Hip Hop, Funk κ ενναλακτική http://www.youtube.com/meet7sos

adam

Αγαπητέ meet-so
Κατ'αρχάς καλώς όρισες στο Στέκι. Όταν λες για απαντήσεις εννοείς για ΟΛΑ τα ερωτήματα- θέματα ή για κάποια συγκεκριμένα; Πάντως μπορείς να βγάλεις τις απαντήσεις είτε από το βιβλίο του σχολείου είτε καλύτερα ακόμα από καμιά σημείωση ή βιβλίο του ΤΕΙ. Μάλλον θα είναι πιο αξίοπιστα αυτά τα βιβλία... :o

meet-sos

Παράθεση από: adam στις 27 Ιαν 2009, 06:50:52 ΜΜ
Αγαπητέ meet-so
Κατ'αρχάς καλώς όρισες στο Στέκι. Όταν λες για απαντήσεις εννοείς για ΟΛΑ τα ερωτήματα- θέματα ή για κάποια συγκεκριμένα; Πάντως μπορείς να βγάλεις τις απαντήσεις είτε από το βιβλίο του σχολείου είτε καλύτερα ακόμα από καμιά σημείωση ή βιβλίο του ΤΕΙ. Μάλλον θα είναι πιο αξίοπιστα αυτά τα βιβλία... :o

όχι απλά εννοώ μερικές ΣΩΣΤΟ-ΛΑΘΟΣ κ πολλαπλής επιλογής
για όποιον γουστάρει Hip Hop, Funk κ ενναλακτική http://www.youtube.com/meet7sos