Εγκατάσταση iTALC

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 01 Οκτ 2009, 02:46:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

#15
1) Νίκο έστω και καθυστερημένα έχεις τις ευχαριστίες μου (και την συγνώμη μου) ;)
2) Σχετικά με το italc:
Το έβαλα στο εργαστήριο, αλλά έχω κανά δύο προβληματάκια:
α) Όταν επιλέγω τερματισμό κάποιου client, ξεκινά η διαδικασία του shutdown, αλλά το Pc δεν κλείνει τελείως, παρά εμφανίζεται εκείνο το ενοχλητικό μήνυμα των Win 95: It's now safe to turn off your comptuter και πρέπει να σηκωθείς και να κλείσεις το pc από τον διακόπτη  >:( (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά πολύ φοβάμαι ότι αυτό θα δημιουργεί προβλημα και στην εκκίνηση των clients μέσω του Italc, αφφού όταν ο τερματισμός δεν γίνει σωστά μετά δεν δουλεύει και το Wake On lan. Ας σημειωθεί ότι στο Netop η συγκεκριμένη λειτουργία δούλευε καλά που σημαίνει ότι μάλλον δεν φταίνε οι ρυθμίσεις του Advanced Power Managment του Bios )

β) Όταν προσπαθώ να συνθεθώ μέσω του Italc σε κάποιον client δίνοντας username (πχ administrator), password και domain το login αποτυχαίνει (από ότι βλέπω το password που βάζει έχει πολλαπλάσιο μήκος του σωστού, αλλά και το username δεν το περνάει σωστά αφού κρατάει το τελευταίο username με το οποίο έγινε login)

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάποιο από τα παραπάνω??
Δημήτρης

alkisg

Οδηγίες εγκατάστασης του iTalc, και σε Windows και σε Ubuntu και σε μεικτά εργαστήρια, από την Τεχνική Στήριξη ΣΕΠΕΗΥ:
http://ts.sch.gr/ts/downloadsDetails.do?action=downloadsDetails&itemId=332674