Εxtract ένα zip στο web host του sch.gr???

Ξεκίνησε από astakos1010, 23 Σεπ 2009, 12:45:44 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

astakos1010

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω extract ένα zip στο λογαριασμό μου στο σχολικό δίκτυο;;;
http://user.sch.gr/mplampla/joomla.zip
Θέλω να βάλω joomla αλλά δεν θέλω να κάνω upload όλα τα αρχεία του Joomla!!!
Υπάρχει τρόπος με ssh ή με telnet να έχω πρόσβαση στο φάκελο και να κάνω unzip;;;

Αν όχι τότε πως θα γίνει αυτό...δεδομένου ότι υπάρχει και Safe Mode και όλα τα php scripts που βρήκα στο internet δεν δουλεύουν;;;

Thanx

alkisg

Ssh / telnet όχι.

Τυπικά θα μπορούσες να παρακάμψεις το πρόβλημα παίζοντας με τα δικαιώματα (site chmod) και τους owners (ποιος δημιουργεί τον κατάλογο, ο user μέσω ftp ή ο apache μέσω php). Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο όμως, π.χ. στο παρόν φόρουμ που έχει τέτοια λειτουργία unzip (για addon modules), για να την καταφέρω να δουλέψει εκτός από τα παραπάνω κόλπα έπρεπε να διορθώσω λίγο και τον κώδικα του smf!

Απλά κάποιο βράδυ (για να μην έχει κίνηση) μπες στη σελίδα του net2ftp, και από εκεί συνδέσου με το site σου και κάνε και unzip... πάλι θα ανεβούν μέσω δικτύου τα αρχεία, αλλά τουλάχιστον θα χρησιμοποιηθούν οι γρήγοροι servers του net2ftp.

Αμήν να βάλουν php 6 στην οποία έχει καταργηθεί το safe mode, γιατί έτσι που το έχουν αναγκαζόμαστε και κάνουμε *μη* ασφαλή πράγματα... εκτός του ότι δίνουμε τον κωδικό πρόσβασής μας σε ξένες τοποθεσίες για να μας αποσυμπιέσουν τα αρχεία, ούτε καν τα αυτόματα security upgrades των CMS δεν δουλεύουν και τα αφήνουμε ανενημέρωτα. :(

poursali

οντως Αλκη, γινεται με chmod να ξεφυγεις απο καποιους περιορισμους.. τελευταια στηνω σιγα-σιγα το site μου σε joomla και χρειαζεται πολλες φορες... αλλα παρατηρω οτι σε τακτα χρονικα διαστηματα τα default δικαιωματα επανερχονται... ξερεις καμια λυση για αυτο?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Δεν θα έπρεπε να πειράζονται από μόνα τους τα δικαιώματα... Μήπως τα επαναφέρει το ίδιο το Joomla; Ψάξε λίγο τον κώδικά του να δεις αν περιέχει κλήσεις στην συνάρτηση chmod.
...εκτός αν επανέρχονται σε τίποτα restore του ΠΣΔ (αν και απίθανο μου φαίνεται) - αν θες ρώτα σχετικά στο http://helpdesk.sch.gr...