Μάθημα πριν την Εξέταση

Ξεκίνησε από olga_ath, 13 Μαΐου 2011, 09:47:14 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

epsilonXi

Προσωπικά διαφωνώ με το να κάνουμε «μάθημα» τις παραμονές... προ εικοσαετίας που έδινα πανελλήνιες, νομίζω ότι ούτε καν στο φροντιστήριο δε μας φωνάζανε να πάμε... αν είναι κάποιος να «μάθει», θα έχει μάθει στη διάρκεια των περασμένων μηνών, άσχετα από το γεγονός ότι για πολλούς μπορεί να μην ήταν αρκετοί αυτοί οι μήνες.

Αλλά στα φροντιστήρια που κάνω μάθημα -όπως και στα άλλα που δεν κάνω- προβλέπεται να κάνουμε κάποιες ώρες (συνήθως μία) παραμονή και προπαραμονή.

Σε καμμία περίπτωση δεν μπαίνω στο τριπάκι του τί θα πέσει, και τί έχει καιρό να πέσει, και τί μπήκε πέρσι, ή τί βάλανε στον οεφε, παρόλο που οι σχετικές ερωτήσεις πάντα υπάρχουν.

Πρώτα θέλω να μου πουν τα παιδιά αν τυχόν είναι κάτι συγκεκριμένο που θέλουνε να θυμίσουμε ή να εξηγήσουμε, και μετά κάνουμε ένα φρεσκάρισμα με λίγο απ' όλα, μικρά ερωτήματα θεωρίας, μεθοδολογίες, χωρίς τίποτα τραβηγμένο, ουσιαστικά μόνο για λόγους ψυχολογικούς
«δεν είναι πολλά, δέκα πράγματα είναι, αυτό, αυτό κι αυτό... και τα ξέρετε»

nikolasmer

Παράθεση από: epsilonXi στις 19 Μαΐου 2013, 08:14:35 ΜΜ
Πρώτα θέλω να μου πουν τα παιδιά αν τυχόν είναι κάτι συγκεκριμένο που θέλουνε να θυμίσουμε ή να εξηγήσουμε, και μετά κάνουμε ένα φρεσκάρισμα με λίγο απ' όλα, μικρά ερωτήματα θεωρίας, μεθοδολογίες, χωρίς τίποτα τραβηγμένο, ουσιαστικά μόνο για λόγους ψυχολογικούς
«δεν είναι πολλά, δέκα πράγματα είναι, αυτό, αυτό κι αυτό... και τα ξέρετε»
Συμφωνώ με όλα όσα λες epsilonXi. Στο φροντιστήριο που εργάζομαι προβλέπονται φέτος 2 ώρες. Δεν θα ήθελα να τους ταλαιπωρήσω με τίποτα δύσκολο και δυσνόητο. Η τελευταία σου φράση τα λέει όλα.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

Des

Γεια σας. Θα ήθελα να σας πω αυτό που κάνω κάθε χρόνο. Τους δίνω ένα φυλλάδιο 5-6 σελίδων με τα πιο σημαντικά σημεία που πρέπει να προσέξουν, γεμάτο με ανέκδοτα!
Τους απαγορεύω να τα διαβάσουν στο μάθημα, γιατί το μάτι τους πάει κατευθείαν εκεί.  :)