LTSP Server και Boot Server για Live .iso images

Ξεκίνησε από odysseas, 17 Ιουν 2015, 11:44:00 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Καλημέρα. Στήνω έναν LTSP server για τις ανάγκες μιας εκδήλωσης. Με αυτόν τον server και μερικούς clients θα επιδεικνύονται οι δυνατότητες του LTSP. Ταυτόχρονα όμως, θέλω όποιος περαστικός φέρει ένα laptop να έχει τη δυνατότητα να εκκινήσει μέσω δικτύου ένα live iso image, ώστε να πάρει μια γεύση π.χ. μιας νεότερης έκδοσης του ubuntu, του ubuntu gnome, του lubuntu κτλ.

Συνδυάζοντας δυο παλιότερες αναρτήσεις στο Στέκι (Μενού πολλαπλών επιλογών για εκκίνηση από το δίκτυο, Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD) και διάφορες άλλες πηγές αυτό το έχω καταφέρει. Θέλω όμως να ρωτήσω κάποια πράγματα, γιατί έχω την αίσθηση ότι μπορεί να γίνει πιο "σωστά" απ' ότι το έκανα.

Εγώ αυτή την στιγμή έχω πειράξει το /etc/dnsmasq.d/ltsp-server-dnsmasq.conf, όπου ενεργοποίησα το μενού (αποσχολιάζοντας το pxe-prompt) και πρόσθεσα τη γραμμή:
pxe-service=X86PC, "Boot Live Images", /pxelinux
που αντιστοιχεί σε ένα δικό μου (ξεχωριστό από το LTSP) μενού για τα live images. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως όταν εκκινεί ένας client, πρώτα επιλέγει αν θέλει να είναι ltsp client ή να εκκινήσει ένα live image. Αν επιλέξει το δεύτερο, του εμφανίζεται ένα επιπλέον μενού για να διαλέξει συγκεκριμένο image.

Τι με προβληματίζει:

  • Απ' όσο ξέρω, το /etc/dnsmasq.d/ltsp-server-dnsmasq.conf θα αλλάξει αν κάποια στιγμή ο server ξανα-ρυθμίσει τα της IP του, οπότε λογικά οι αλλαγές μου θα χαθούν. Να βάλω ένα δικό μου, ξεχωριστό αρχείο ρυθμίσεων στο /etc/dnsmasq.d/ για να μην μπλέξω με το ltsp και για να διατηρηθούν οι ρυθμίσεις;
  • Δεν μου αρέσει που έχω δύο μενού (αν και έτσι διαχωρίζεται τελείως η λειτουργία του server για το ltsp και για τα live images). Δεν βρήκα κάποιον κομψό τρόπο να έχω ένα μενού και να μην μπλεχτώ με τα αρχεία ρυθμίσεων του ltsp.
  • Υπάρχει εύκολος τρόπος να χρησιμοποιήσω αυτό το vendorclass option του dnsmasq για να επιλέγεται πως θα εξυπηρετηθεί ο κάθε client;
Αυτά, ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά που έγραψα.

alkisg

Γιώργο ποια από τις δύο παρακάτω επιλογές σε βολεύει καλύτερα για να την αναλύσω λίγο περισσότερο;

1) Φακελώνεις ανά mac τους clients του εργαστηρίου (dhcp-host=xxx) και  μετά λες στο dnsmasq οι γνωστοί clients (=του εργαστηρίου) να μπουτάρουν απευθείας ως ltsp clients, ενώ οι άγνωστοι (=laptops χρηστών κλπ) να μπουτάρουν με το μενού.
2) Εμφανίζεις ένα κοινό μενού για όλους, με προεπιλογή την εκκίνηση ως LTSP.

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 19 Ιουν 2015, 10:13:24 ΠΜ
Γιώργο ποια από τις δύο παρακάτω επιλογές σε βολεύει καλύτερα για να την αναλύσω λίγο περισσότερο;
1) Φακελώνεις ανά mac τους clients του εργαστηρίου (dhcp-host=xxx) και  μετά λες στο dnsmasq οι γνωστοί clients (=του εργαστηρίου) να μπουτάρουν απευθείας ως ltsp clients, ενώ οι άγνωστοι (=laptops χρηστών κλπ) να μπουτάρουν με το μενού.
2) Εμφανίζεις ένα κοινό μενού για όλους, με προεπιλογή την εκκίνηση ως LTSP.

Άλκη, το 2ο είναι που με ενδιαφέρει. Γενικά καταλαβαίνω πως δουλεύει η ιστορία και αυτή την στιγμή έχω κάτι που λειτουργεί, απλά θα ήθελα να ξέρω (με μια πολύ συνοπτική περιγραφή) ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να στηθεί. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

alkisg

Το PXE service menu είναι πολύ απλό και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το χρησιμοποιούμε όταν έχουμε και PXELinux menu.
Οπότε ξανασχολίασε το pxe-prompt και άσε μόνο ένα PXE service για να μην εμφανίζεται καθόλου PXE service menu.

Αν αφήσεις μόνο το pxe-service=X86PC, "Boot from network", /ltsp/i386/pxelinux τότε μπορείς να σβήσεις το αρχείο /ltsp/i386/pxelinux.cfg/default (είναι symlink στο pxelinux.cfg/ltsp) και να φτιάξεις ένα pxelinux.cfg/default όπως σου αρέσει και το LTSP δεν θα στο πειράξει. Όμως τότε θα πρέπει όλοι οι kernels των .iso να μπούνε μέσα στο ltsp/i386 και δεν είναι κομψό.

Αν αφήσεις μόνο το pxe-service=X86PC, "Boot Live Images", /pxelinux, τότε δυστυχώς θα πρέπει να ανανεώνεις χειρωνακτικά αυτή τη γραμμή αν ποτέ ξαναγίνει ρύθμιση τοπικού δικτύου. Σε κάποια επόμενη έκδοση θα κοιτάξω να δω αν αυτό μπορεί να αλλαχθεί κάπως ώστε να επιτρέπεται override από εξωτερικό αρχείο του dnsmasq.

Και στις δύο περιπτώσεις, θα χρειαστείς ένα entry για το LTSP. Εδώ και κανά χρόνο μεριμνήσαμε και φτιάχνουμε symlinks για τον πιο καινούργιο kernel, και έτσι το LTSP entry μπορεί να είναι σταθερό, και συγκεκριμένα κάπως έτσι:
label ltsp
menu Boot the workstation as an LTSP client
kernel ltsp/i386/vmlinuz
append ro initrd=ltsp/i386/initrd.img init=/sbin/init-ltsp root=/dev/nbd0
ipappend 3