Γενικό Λύκειο > Γ΄ Λυκείου

ΟΕΦΕ Ή ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ?

<< < (2/5) > >>

Λαμπράκης Μανώλης:
Καλημέρα σε όλους

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, γράφω εδω
Ένα από τα θέματα του οεφε, στηρίζεται στον πολλαπλασιασμό αλά ρώσικα, έχουν ένα κώδικα με λάθη και πρέπει να βρούμε τα λάθη... Το ίδιο το θέμα δεν έχει να κάνει με την ερώτηση μου (επειδή τα θεματα μπορεί να μην είναι διαθέσιμα ακόμη και κάποιοι συνάδελφοι να μην τα εχουν ακόμη), η οποία είναι η εξής:
Οι μαθητές θα πρέπει άραγε να γνωρίζουν τα ακόλουθα δίχως κάποια περιγραφή;;; - - > Πολλαπλασιασμός αλά ρώσικα, ταξινόμηση με " επιλογή" η "εισαγωγή", δυαδική αναζήτηση;;  δηλαδη μπορεί να μπει θέμα β " γράψε μου την τον πολλαπλασιασμό αλά ρώσικα" η " γράψε μου την ταξινόμηση με επιλογή";; εμείς έχουμε κάνει παράδειγματα  αλλά να δίνεται κάπως μια περιγραφή.. Μόνο τη δυαδικη αναζήτηση τους ζητάω να γνωρίζουν καλύτερα δίχως περιγραφή... Ποια είναι η γνώμη σας;;

andreas_p:
Α1. 4  ( Απάντηση )
;
Αν Σ , δείτε την εγκύκλιο 30/09/2020. Σελ. 25/31.

Δ5.β. ( Διατύπωση )
Πόσα έκτακτα περιστατικά αντιμετωπίστηκαν.

Λαμπράκης Μανώλης:

--- Παράθεση από: andreas_p στις 10 Μαΐ 2021, 03:41:41 μμ ---Α1. 4  ( Απάντηση )
;
Αν Σ , δείτε την εγκύκλιο 30/09/2020. Σελ. 25/31.

--- Τέλος παράθεσης ---

Νομίζω είναι "ξεκάθαρο" πως είναι λάθος, με βάση τις οδηγίες που έχουν έρθει,  όντως δεν έπρεπε να βάλουν κάτι τέτοιο

Κανένας:
Επισυνάπτω ενδεικτικές απαντήσεις:

peteglamgr:
Στο Β' θέμα που θέλει να ξαναγράψουμε το πρόγραμμα χωρίς χρήση υποπρογραμμάτων, επειδή η συνάρτηση μεταβάλλει "τοπικά" μόνο τις τιμές των παραμέτρων, νομίζω πως πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και άλλες μεταβλητές για τις πράξεις, για να μην αλλάξουν οι αρχικές μεταβλητές του προγράμματος.

--- Κώδικας: ---ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β1
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
...
ΑΡΧΗ
ΔΙΑΒΑΣΕ Α,Β,Γ
Α1<--Α*(-1)
Β1<--Β-4
Γ1<--2*Γ-8
Σ1<--Α1+Β1+Ψ1
Μ<--5+Σ1
ΓΡΑΨΕ Μ
ΓΡΑΨΕ 'ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ',Μ