Γενικό Λύκειο > Γ΄ Λυκείου

ΟΕΦΕ Ή ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ?

<< < (3/5) > >>

Καραμαούνας Πολύκαρπος:
! ενναλακτικά
ΔΙΑΒΑΣΕ α ,β, γ
m <-- 5 -α + β-4 + 2*γ-8
ΓΡΑΨΕ m
ΓΡΑΨΕ ‘Το αποτέλεσμα είναι:’, m

George Eco:
Μανώλη, εδώ και χρόνια εγώ ΔΕ κάνω θέματα ΟΕΦΕ στα παιδιά μου και σ' ευχαριστώ που εντοπίζεις τους λόγους πριν τους θίξω εγώ.

twisted:

--- Παράθεση από: Κανένας στις 10 Μαΐ 2021, 07:48:43 μμ ---Επισυνάπτω ενδεικτικές απαντήσεις:

--- Τέλος παράθεσης ---

Καλημέρα.... συνάδελφε και το 2ο Σ/Λ λάθος δεν είναι ή εγώ δεν υπολογίζω κάτι σωστά;;;;

semaphore:
Καλημέρα σε όλους. Μία ερώτηση θέλω να κάνω όσον αφορά το Α1. 2 ( Δυαδική Αναζήτηση ).
Κάνω παράθεση από το  συμπληρωματικό υλικό.  ( ...Ένας κλασικός αλγόριθμος που ακολουθεί τη φιλοσοφία της μεθόδου «Διαίρει και Βασίλευε» είναι η «Δυαδική αναζήτηση», η οποία εφαρμόζεται μόνο στην περίπτωση ταξινομημένου συνόλου στοιχείων ...) και λίγο πιο πάνω αναφέρει "...Ο μέγιστος αριθμός των συγκρίσεων (επαναλήψεων) που απαιτούνται για την εύρεση ενός στοιχείου σε ένα σύνολο «n» ταξινομημένων στοιχείων, συμπεριλαμβανομένης και της περίπτωσης μη ύπαρξης του στοιχείου, δίνεται από το ακέραιο μέρος του [log2(n)+1] (με στρογγυλοποίηση προς τα κάτω)..." .

Για να μπορέσει ένας μαθητής να απαντήσει αυτήν την ερώτηση δε θα έπρεπε να δοθεί το αποτέλεσμα του log2(10);

Εκτός και αν υπάρχει κάποια άλλη μεθοδολογία εύρεσης του αποτελέσματος που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει.

Ευχαριστώ πολύ.

Καραμαούνας Πολύκαρπος:
Διορθώνω:

Kάνεις ένα ενδεικτικό σενάριο χειρότερης περίπτωσης:
αρχή <-- 1 τέλος <-- 10 μέσος = (1+10) div 2 = 5
1η επανάληψη: αρχή  6 μέσος 8
2η επανάληψη: αρχή 9 μέσος = 9
3η επανάληψη: αρχή 10 μέσος = 10
4η επανάληψη: αρχή 11

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα