Διόρθωση ημερομηνίας/ώρας σε PI LTSP clients

Ξεκίνησε από falexakos, 12 Απρ 2021, 12:50:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Αν και ο server (Ubuntu 20.04, 64-bit, αλλά με τον εικονικό δίσκο για τα PIs) έχει σωστή ημερομηνία/ώρα, τα "κουτάκια" κάτω δεν...
Και δεν μπορείς να κάνεις και sudo. Χρειάζεται πάλι η διαδικασία που εφαρμόζουμε όταν χρειαστεί να εγκαταστήσουμε κάποιο νέο λογισμικό στο image των PIs ; (Που ρυθμίζουμε ένα μηχάνημα PI να εκκινεί ως root κλπ. ; )

Ευχαριστώ πολύ,

Φώτης

alkisg

Φώτη τα Raspberries δεν έχουν hardware clock + CMOS και έτσι ποτέ δεν κρατάνε την ώρα.
Όμως, μετά την επανεκκίνηση συγχρονίζονται αυτόματα με κάποιον NTP server και την παίρνουν από εκεί.

Αν αυτό δεν συμβαίνει, τότε στείλε το αποτέλεσμα της παρακάτω εντολής, και στον server και στους clients:

timedatectl

alkisg

Τελικά το πρόβλημα είναι γενικό, το ΠΣΔ ξαναέκοψε την πρόσβαση στους ntp servers.
Να ξανακάνουμε δελτίο να ανοίξουν τουλάχιστον τους παρακάτω:
ntp.ubuntu.com:123
time.windows.com:123
pool.ntp.org:123

ilias_s

Παράθεση από: alkisg στις 13 Απρ 2021, 05:21:31 ΜΜ
Τελικά το πρόβλημα είναι γενικό, το ΠΣΔ ξαναέκοψε την πρόσβαση στους ntp servers.
...

Σοβαρά τώρα..!

Αυτό δεν είναι και τόσο καινούργιο μάλλον. Στο γραφείο παρατήρησα (ubuntu 20.04) ότι δεν μου άλλαξε αυτόματα η ώρα τώρα με την αλλαγή στη θερινή ενώ στο σπίτι ούτε με προβλήματισε το ζήτημα. Παρατήρησα ότι δε συγχρόνιζε και θεώρησα ότι κάτι θα έχω πειράξει και δεν το θυμάμαι κ την άλλαξα χειροκίνητα...

falexakos

Ωωπς. Σήμερα το είδα.
Προχτές έλαβα το εξής ως απάντηση στο δελτίο 468551  (helpdesk.sch.gr) που άνοιξα για τα παραπάνω:

"Παρακαλούμε να δοκιμάσετε να χρησιμοποιήσετε τον ntp.sch.gr από σύνδεση εντός του Σχολικού Δικτύου. Οποιαδήποτε άλλη διεύθυνση ntp server εκτός σύνδεσης σχολικού δικτύου, κόβεται στον κεντρικό δρομολογητή για λόγους ασφαλείας."

Από Ξένο Θεόδωρο.

alkisg

#5
ΟΚ, δεκτό. Άρα για Linux, τρέχουμε:

Κώδικας: Bash
sudo sed 's/.*NTP=.*/NTP=ntp.sch.gr/' -i /etc/systemd/timesyncd.conf
sudo systemctl restart systemd-timesyncd


Ενώ για τους Raspberry Pi clients σου, χρειάζεται η:

Κώδικας: Bash
sudo sed 's/.*NTP=.*/NTP=ntp.sch.gr/' -i /srv/ltsp/raspios/etc/systemd/timesyncd.conf


...και δημοσίευση εικονικού δίσκου.

Και στα Windows θα χρειαστεί επίσης μια τέτοια αλλαγή, από time.windows.com σε ntp.sch.gr.

markakis

Παράθεση από: alkisg στις 16 Απρ 2021, 12:49:51 ΜΜ
ΟΚ, δεκτό. Άρα για Linux, τρέχουμε:

Κώδικας: Bash
sudo sed 's/.*NTP=.*/NTP=ntp.sch.gr/' -i /etc/systemd/timesyncd.conf
sudo systemctl restart systemd-timesyncd


Τι δεκτό; Κάνει τέτοιες αλλαγές το ΠΣΔ και δεν ενημερώνει ούτε τα ΠΛΗΝΕΤ;

Τέλος πάντων, όταν με το καλό επιστρέψουμε στα σχολεία, να τρέξουμε το παραπάνω ή θα μας το αυτοματοποιήσεις; Καλομάθαμε  :angel:

alkisg

Χαχαχα! :D

Είχα κάνει κι εγώ ένα δελτίο στο helpdesk και περιμένω να απαντήσουν, μην τυχόν το ξανασκεφτούν ή βρουν καμιά καλύτερη λύση, γιατί αυτή είναι όντως απαράδεκτη. Με λάθος ώρα/ημερομηνία μπορούν να γίνουν διάφορα κουλά, π.χ. το dropbox να σβήνει νεότερα αρχεία με παλιότερα, οι browsers να μην θεωρούν έγκυρα τα πιστοποιητικά και να μην σερφάρουν κλπ.

Και το να περιμένουμε ο κάθε πληροφορικός ή ο κάθε δάσκαλος να ξέρει να ρυθμίσει τα Windows του για να αποφύγει το πρόβλημα, είναι υπερβολή. Άσε που έτσι όταν τα laptops βγαίνουν και εκτός ΠΣΔ, θα έχουν time server που δεν θα δουλεύει...

Αν πάντως η απάντηση είναι αρνητική, τότε ναι θα κάνω αυτοματοποίηση μέσω των sch-scripts, αλλά θα είναι τέτοια που και να έχετε ήδη τρέξει την εντολή, δεν θα ενοχλεί.

ilias_s

Παράθεση από: markakis στις 17 Απρ 2021, 11:20:23 ΜΜ
... Κάνει τέτοιες αλλαγές το ΠΣΔ και δεν ενημερώνει ούτε τα ΠΛΗΝΕΤ;
...

Ω, ναι!

falexakos

Παρεμπιπτόντως, σε Windows 10 ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω τον ntp.sch.gr να δουλέψει.  >:(
https://pasteboard.co/JZoFFx5.png
Οπότε άνοιξα και το Δελτίο no: 470222

alkisg

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα σε Windows, αλλά φαντάζομαι ότι ο ntp.sch.gr δουλεύει μόνο αν κάνεις δοκιμές εντός του ΠΣΔ.
Μόλις τους πρότεινα το παρακάτω:

Παράθεση
Μια εναλλακτική ιδέα θα ήταν να κάνετε DNS override, και όποιο PC ζητάει το ntp.ubuntu.com ή το time.windows.com κλπ, να του επιστρέφετε την IP του ntp.sch.gr.

Έτσι θα αποφύγουμε τη ρύθμιση χιλιάδων σταθερών υπολογιστών σε διάφορα λειτουργικά συστήματα,
καθώς και τη συνεχή ρύθμιση των laptops που μπαινο-βγαίνουν στο ΠΣΔ.

https://serverfault.com/questions/18748/overriding-some-dns-entries-in-bind-for-internal-networks

falexakos

Πάντως εγώ μέσα από ΠΣΔ δοκίμασα τον ntp.sch.gr και αν και μπορώ να κάνω ping (από Windows λέμε), η ώρα δεν συγχρονίζει. Από Ubuntu όλα μια χαρά.
Και εννοείται οι ρυθμίσεις DNS είναι στο "αυτόματο".   ???

alkisg

Τότε μπορεί η υλοποίηση του time server που χρησιμοποιούν να είναι ασύμβατη με τα Windows.
Για να δούμε τι θα απαντήσουν, το θέμα είναι σημαντικό...

falexakos

Μου είπαν τηλεφωνικά πως σε άλλα μηχανήματα με Windows 10 (στο ΠΣΔ της Αχαΐας), ο ntp.sch.gr δουλεύει.
Από Δευτέρα θα κοιτάξω τυχόν antivirus/firewalls στην ΔΔΕ Καρδίτσας μήπως και αυτά "κόβουν" τη θύρα 123.

alkisg

Δηλαδή συνεχίζουν να λένε ότι πρέπει να αλλάξουμε τον time server σε όλους τους υπολογιστές όλων των σχολείων;

Δεν είπαν τίποτα για το DNS override που τους πρότεινα, να το κάνουν κεντρικά και αυτοματοποιημένα;