Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

andreas_p

Το 2ο είμαι έτοιμος να το κάνω.
Τη διόρθωση - βαθμολόγηση να τη δώσει 'με ανάθεση έργου' !
Και μετά .... αγνάντευε ... ποσοστά αναβαθμολογήσεων !!!!

toufeki

Συμφωνώ με τον Ευριπίδη. Η κατάληψη του σχολείου από καθηγητές είναι αντιδημοκρατικό μέσο αντίδρασης.
Υπάρχουν ποιο ευφυείς τρόποι αντίδρασης και αγώνα από την κατάληψη ενός σχολείου.
....
Η απεργία και οι πορείες όμως είναι κατοχυρωμένα συνταγματικά δικαιώματα έμπρακτης διαμαρτυρίας και δεδομένων των δύσκολων καιρών που διανύουμε,  ας μη "τους" δώσουμε "βήμα" για την κατάργηση και αυτών των δικαιωμάτων απαξιώνοντας εμείς οι ίδιοι αυτές τις μορφές αγώνα.
Για μένα πιο ουσιαστικό θα ήταν αν κάποιος έκανε προτάσεις (εφαρμόσιμες)  αγώνα διαφορετικής  μορφής για να εμπλουτίζουμε την αγωνιστική μας φαρέτρα (όπως το κάνουν κάποιοι συνάδελφοι-αλλά λίγοι), αντί να κάνουμε αρνητική κριτική στην απεργία και την πορεία ως μορφές αγώνα.     

gimnasio

ανακοινώνονται κάπου τα ποσοστά απεργίας;

toufeki

#303
Τα ποσοστά σε επίπεδο ΕΛΜΕ ανακοινώνονται μετά από 2-3 μέρες από τις τοπικές ΕΛΜΕ.
Η ΟΛΜΕ συγκεντρώνει τα ποσοστά αυτά και κάνει την ανακοίνωσή της.

Μια εκτίμηση ποσοστού απεργούντων μπορεί να έχει κάποιος μέσα από κάποιες δημοσκοπήσεις (με μεγάλη επιφύλαξη πάντα) :

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=17923

skoud

Τεράστιο το συλλαλητήριο σήμερα στην Αθήνα. Από τα μεγαλύτερα που έχουν γίνει ποτέ στην ιστορία.
Για τη απεργία ενδεικτικά από το σχολείο μου: στις 24/2: ΕΝΑΣ, στις 5/3: ΠΕΝΤΕ, σήμερα: ΕΙΚΟΣΙ! (στους 35)
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

toufeki

Καλά, αυτός ο δημοσιογράφος που "εργάζεται" μανιωδώς σε δύσκολες συνθήκες, κατάφερε να παραδεχτεί κατά τα 4/5 του κειμένου του(μετά από αγώνα συναδέλφου εκπαιδευτικού) ότι δεν φταίνε μόνο οι εκπαιδευτικοί για την κατάντια του εκπαιδευτικού μας συστήματος.
Κατά το υπόλοιπο 1/5 όμως κατάφερε να αναιρέσει τα προηγούμενα  4/5 του δικού του κειμένου.

Ουφ με μπέρδεψε. Τι κατάφερε τελικά, διαπιστώστε το μόνοι σας.

http://www.alfavita.gr/typos/t11_3_10_811.php

dim

Μαζική κινητοποίηση
............... Σύμφωνα με την ΓΣΕΕ, η συμμετοχή των εργαζομένων στην απεργία άγγιξε το 90%.
http://www.athina984.gr/node/89859

Ιωάννης Γκίνης

Πολύ Καλά!!!
...και τώρα να κάτσουμε μπροστά απ' την τηλεόραση να δούμε τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό...

Πολύ φοβάμαι πως δεν είναι αρκετό. Για την ακρίβεια, φοβάμαι ότι τέτοιου είδους αντιδράσεις δε θα βοηθήσουν. Λέτε να νοιάστηκε κανείς από δαύτους για την απεργία μας. Αντιθέτως, κάποιοι ίσως να έτριψαν και τα χέρια τους.

iliasthes

Νοιάζονται Γιάννη, αρκεί να μην ξεφουσκώσει...

toufeki

Γιάννη μέχρι πριν από 2 χρόνια είμουν  και γω "καναπεδάκι" προς βρώση >:D.
Μούχλιασα όμως στον "καναπέ" και είπα να σηκωθώ λιγάκι να δω τι γίνεται και πέρα από τον "καναπέ".
Ελπίζω να ξανακάτσω σε "καναπέ" λίγο πριν τα κακαρώσω ;D.
Δε θα κουραστώ να το λέω:
Ξεκινάω από το ατομικό για να πάω στο συλλογικό.
Πρέπει να λειτουργούμε βιωματικά ενεργητικά.
Το κλειδί είναι να πιστέψουμε στην ατομική δύναμη που έχουμε μέσα μας και να την χρησιμοποιήσουμε προς όφελος του συνόλου μέσα στο οποίο ανήκουμε  και μεις και οι σχέσεις μας.

Είναι κουραστικό το ξέρω. Και ακούς πολλά, επίσης το ξέρω.
Αλλά είναι μονόδρομος για να νοιώσεις ΑΝΘΡΩΠΟΣ (τουλάχιστον) σήμερα.

toufeki

#310
Λοιπόν, θέλετε να πείτε τον πόνο σας και δεν έχετε τον τρόπο;
Ορίστε οι βουλευτές μας:


Είναι μια προσφορά του  ΜΠΑΡΜΠΑΝΙΚΟΥ ΑΡΒΑΝΙΤΗ.




edit από alkisg: Παναγιώτη διέγραψα το μήνυμα επειδή περιείχε διευθύνσεις email.
Ακόμα κι αν είναι βουλευτών, πάλι δεν είναι σωστό να ανεβάζουμε λίστες email απροστάτευτες. Το πολύ πολύ να καταφέρουμε να τους πεθάνουμε στο spam...

toufeki

ΚΥΚΝΕΙΟ ΑΣΜΑ ΣΤΟ ΣΤΕΚΙ για προσωπικούς λόγους και λόγους ελευθερίας έκφρασης, που από την στιγμή που το συγκεκριμένο FOROUM αναγνωρίστηκε
ως FOROUM όλων των καθηγητών Πληροφορικής από την ΠΕΚΑΠ και έγινε σιωπηλή αποδοχή αυτού, αισθάνομαι ότι παραβιάστηκε η ελευθερία της προσωπικής μου έκφρασης,
όπως μπορεί να καταλάβει κάποιος από τον παρακάτω διάλογο.

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΚΗ που πρέπει να καμαρώνουμε που ανήκει στον κλάδο μας, αλλά από κάποιους άλλους "συναδέλφους" που δυστυχώς δεν γνωρίζω το όνομά τους διότι
διαμαρτυρήθηκαν στον Άλκη με PM.

Επειδή ακριβώς σε μια Δημοκρατία όλοι έχουν δικαίωμα στην ΔΗΜΟΣΙΑ διαμαρτυρία- όσο συχνά και να γίνεται αυτό- γιαυτό λοιπόν και γω διαμαρτύρομαι για την συμπεριφορά αυτών των "συναδέλφων".
Ελπίζω τώρα που θα τους "αδειάσω"  την γωνιά να συνεχίσουν να "αγωνίζονται" για τον κλάδο μας μέσα από το ΣΤΕΚΙ που τους το στέρησα.

Θα μπορούσα να συνεχίσω μέσα στο ΣΤΕΚΙ, αλλά είμαι και γω άνθρωπος και κουράζομαι.......



Το παρακάτω είναι το μήνυμα που μου έστειλε ο Άλκης:

"Έλα ρε Παναγιώτη...

δεν σου γράφω για το μήνυμα με τους βουλευτές, πιο γενικά θέλω να σου μιλήσω.

Έχω ακούσει αρκετούς συναδέλφους να φεύγουν από το στέκι επειδή κουράστηκαν από τα πολύ συχνά παράπονα κτλ που γράφονται. Αναφέρθηκε και συγκεκριμένα το όνομά σου από μερικούς...

Σύμφωνοι, χρειάζεται να ξυπνήσουν μερικοί συνάδελφοι. Σύμφωνοι, πρέπει να κάνουμε αγώνες. Σύμφωνοι, το e-school είναι μια αηδία.
Αλλά κάπου καταντάει κουραστικό να μπαίνεις και να βλέπεις συνεχόμενα επικριτικά μηνύματα. Κάπου μετά την τρίτη επανάληψη θεωρείς ότι προσβάλλεται η νοημοσύνη σου. Ειδικά για κάποιους που ενδιαφέρονται μόνο για μαθήματα και όχι για αγώνες.
Και κάπου μετά σταματάς να μπαίνεις.

Επειδή ξέρεις ότι τα λέω στα ίσια, να σου πω τι θα ήθελα: μπορείς να το κρατήσεις σε ένα στοχευμένο μήνυμα τη μέρα, αντί για πληθώρα μηνυμάτων; Νομίζω αυτό θα είχε καλύτερα αποτελέσματα για όλους μας...

Εννοείται ότι όλα αυτά είναι πρόταση, έτσι; δεν έχω το δικαίωμα να σου πω τι να γράφεις... :)

Καλό βράδυ,
Άλκης"

και η δική μου απάντηση:

"Άλκη και συμφωνώ και διαφωνώ.

Συμφωνώ διότι το ΣΤΕΚΙ είναι ένα ιδιωτικό Forum με συγκεκριμένη θεματολογία και περιορισμένες τις 2 από τις 3 διαστάσεις του. Εννοώ την βάση και το ύψος του πίνακα, όχι το βάθος του. (Αυτό δεν είναι μομφή για σένα Άλκη που έτσι και αλλιώς είσαι η ενσάρκωση του αλτρουιστή).

Συμφωνώ διότι είναι πράγματι ενοχλητικό για αυτόν που βρίσκεται σε βαθύ γλυκό ύπνο, να προσπαθείς να τον ξυπνήσεις.
Εδώ προσπαθώ να ξυπνήσω την κόρη μου για να πάει στο σχολείο και αντιδρά περίεργα, φαντάσου την αντίδραση ενός άγνωστου.

Συμφωνώ γιατί η υπερβολή όπως και να έχει καταλήγει σε γραφικότητα τουλάχιστον.



Διαφωνώ διότι πιστεύω πως αν κάποιος δεν ήθελε να με διαβάζει θα μπορούσε πολύ απλά να μήν διαβάζει τα θέματα που ανέβασα.


Τέλος διαφωνώ γιατί πολύ απλά μας φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τον ίδιο μας τον εαυτό.

Το μήνυμα με τους βουλευτές γιατί ενόχλησε κάποιους;

Any way ....

Είναι καιρός να αποστασιοποιηθώ και λίγο. Να κοιτάξω την οικογένειά μου και να συνεχίζω τον αγώνα με όλους τους υπόλοιπους τρόπους που ξέρω. Και κυρίως να βοηθήσω τα "αξιόλογα" αυτά μέλη που τους στέρησα την συμμετοχή στο ΣΤΕΚΙ να επιστρέψουν χωρίς "θόρυβο".

Καληνύχτα Άλκη."

...η απάντηση του Άλκη:

"

Παράθεση από: tsoureki στις 12 Μαρ 2010, 10:20:49 pm

    Το μήνυμα με τους βουλευτές γιατί ενόχλησε κάποιους;



Όχι σ' αυτό δεν αναφέρθηκε κανένας - απλά εγώ προσωπικά δεν θέλω να βλέπω αναρτημένες λίστες emails, όποιων κι αν είναι αυτές, γιατί γίνονται θύματα spam bots (την έχω πατήσει άγρια από συναδέλφους που αναρτούσαν το email μου).
Τα email θα πρέπει να αναρτώνται σε π.χ. μορφή εικόνας ώστε να μη συλλέγονται από μηχανές.

Καληνύχτα... :)

"

και η δική μου:

"" γιατί γίνονται θύματα spam bots "

Ας νοιώσουν και αυτοί κάτι επιτέλους Άλκη. >:D
Μπας και ξυπνήσουν και νοιώσουν την οργή του κόσμου. >:(

Κανένας δεν μπορεί να πει σήμερα ότι δεν υπάρχει αιτία για "ακραίες" συμπεριφορές.
Εγώ απλά γίνομαι φλύαρος.
Άλλος ξεσπά μέσα του.
Άλλος αισθάνεται άσχημα που μαθαίνει αλήθειες γιατί έτσι απομυθοποιούνται οι προσδοκίες του.
Όλόι τέλος πάντων αυτήν την περίοδο εκδηλώνουν με τον τρόπο τους αποκλίνουσες συμπεριφορές.

Και συ όπως πάντα ο Σολομώντας. :)
"


Τέλος ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για όλους τους εποικοδομητικούς διαλόγους που είχαμε είτε σε επιστημονικά θέματα είτε σε αγωνιστικά είτε σε ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΙΚΑ θέματα.


Κλείνω με ένα link.


http://www.alfavita.gr/ank_b/ank14_3_10_837.php

poursali

διαβαζοντας ολα αυτα αν δεν σε ηξερα καθολου Παναγιωτη θα ελεγα πως μονος σου δημιουργησες πολυ κακο...
δεν νομιζω οτι σε αρκετα θεματα εισαι ο μονος που γραφεις και εκφραζεις αποψη. σιγουρα εισαι μακραν ο πιο πολυλογας σε τετοια ζητηματα, αλλα εγω παντα με ενδιαφερον περιμενω την αποψη και την τοποθετηση σου. σιγουρα επισης εισαι απο τους λιγους που δεν αποκλειουν καμια αντιληψη και δεν προσπαθουν να εκφοβισουν και να φιμωσουν κανεναν.
θεωρω λαθος να παραπονιουνται καποιοι στον Αλκη για σενα και να μην εχουν το θαρρος της γνωμης τους να την εκφρασουν ειτε σε καποιο topic ειτε σε σενα προσωπικα.
θεωρω επισης λαθος την αποφαση σου να μην συμμετεχεις πλεον στο φορουμ και ειμαι σιγουρος οτι θα αναθεωρησεις.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Να προσθέσω ότι είναι η 2η φορά που διαγράφεται ο Παναγιώτης και αμφιβάλλω αν θα ξαναγραφτεί (θεωρώ ότι δεν ενήργησε εν βρασμώ)

Κρίμα πάντως γιατί σε ένα φόρουμ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΣΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ....
Το μόνο που θα έλεγα ότι με ανησυχούσε για τον Παναγιώτη είναι ότι κάποιες φορές αναρρωτιόμουν για τον μετρητή μηνυμάτων μήπως μετά άρχιζε να γράφει .... δυνάμεις του 10 (μεγάλος ακέραιος)  >:D :D
Αλλά δεν με ενοχλούσε καθόλου αυτό .... ούτε με ενόχλησαν οι απόψεις του ... ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΠΕΒΑΛΛΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΞΑΛΛΟΥ !!

Ο μόνος λόγος που θα πρέπει να διαμαρτυρηθεί κάποιος στον Άλκη (σαν γενικός διαχειριστής/καθαρίστρια που είναι) θα ήταν για λόγους που προσβάλλουν την προσωπικότητα κάποιου από τα μέλη ....

Ειλικρινά λυπάμαι για την απόφαση του Παναγιώτη .... αλλά πιο πολύ λυπάμαι για αυτά που υποθέτω ότι έγιναν στο παρασκήνιο.... Η αλήθεια είναι ότι έχει ξαναγίνει και στο παρελθόν και με με τον Παναγιώτη όταν διαγράφτηκε την 1η φορά και με μένα (όχι σε προσωπικό επίπεδο) αλλά για απόψεις σχετικές με το ποιος ονομάζεται πληροφορικός και άλλα τέτοια ... αλλά αυτά είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ...

Εξάλλου όταν γραφτήκαμε στο ΣΤΕΚΙ δεν υποβάλλαμε βιογραφικό ούτε αποδεχτήκαμε κάπου ότι όταν οι απόψεις μας είναι διαφορετικές από αυτές των άλλων θα έχουμε την υποχρέωση να τις σβήνουμε ... ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ;; Έτσι δεν είναι;

Ας γραφτούν τότε κάπου σε ειδικό πίνακα οι ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ μας στο ΣΤΕΚΙ για να μην ξανασυμβούν τέτοια φαινόμενα ... και αν κρίνουμε ότι δεν συμφωνούμε κάνουμε διαγραφή... Οι κανόνες στη Δημοκρατία πρέπει να είναι ΣΑΦΕΙΣ και ΔΙΑΦΑΝΟΙ ... αλλιώς κάτι άλλο έχουμε... ΟΙ ΠΛΑΓΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ....

Αυτά είχα να πω ...

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΟΥ ...
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑΤΙΜΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΕΔΩ
.... (Δε μου αρέσει να βλέπω ένα toufeki ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ ... μοιάζει απειλητικό  :police: ) Φτιάξε ένα άλλο username (πχ olmos, Μ1, kalasnikof, bomba ... κάτι θα σκεφτείς εσύ :) ) ... Το μόνο μειονέκτημα θα είναι ο μετρητής μηνυμάτων σου ..

ΓΕΙΑ χαρά σου φίλε .... και όποτε με χρειαστείς στείλε mail
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Antigonh

Παναγιώτη το να αποχωρήσει κάποιος για προσωπικούς λόγους το καταλαβαίνω απόλυτα, και σχόλιο δεν χωράει σε αυτό το θέμα ακριβώς γιατί είναι προσωπικό και σε κανέναν αλλό δεν πέφτει λόγος. Το να αποχωρήσεις όμως επειδή βρέθηκαν κάποιοι που διαμαρτυρήθηκαν επειδή γράφεις πολύ και πολλά, δεν το καταλαβαίνω. Είναι γεγονός ότι το thread για το e school έπρεπε να είχε σπάσει στα δύο νωρίτερα, σε τεχνικό και γενικό κομμάτι αλλά τώρα πια αυτό έγινε, ποιο το πρόβλημα;   ???

Για τα άλλα θέματα έχεις δίκιο σε όποιον δεν του αρέσουν ή απλά δεν τον ενδιαφέρουν ας μη τα διαβάζει, όπως πράττω κι εγώ που σε κάποια threads δεν μπαίνω καν. Το ότι ενοχλεί η στάση σου ο λόγος σου, το ύφος σου ή δεν ξέρω γω τι άλλο, κάποιους αυτό είναι αναπόφευκτο. Εμένα με ενοχλεί η στάση, ο λόγος, το ύφος και η νοοτροπία πολλών συναδέλφων εκτός αλλά και εντός του forum αλλά δε σκάω. Μετά το αρχικό σοκ έμαθα να αγνοώ τα συγκεκριμένα άτομα πλήρως διότι τα θεωρώ ανάξια λόγου.   8)

Από κει και πέρα το forum δεν αντιπροσωπεύει ούτε την "αφρόκρεμα" των συναδέλφων αλλά ούτε και το "κατακάθι". Είναι απλά ο καθρέφτης της πραγματικότητας και αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί έτσι δεν καλλιεργούνται ψευδαισθήσεις. Με κάποιους θα συμφωνήσουμε με κάποιους θα διαφωνήσουμε, κάποιοι θα μας απογοητεύσουν πικρά με τη συμπεριφορά τους,  σε κάποιους θα αναγνωρίσουμε μια "αδελφή ψυχή" κλπ κλπ.

Το σημαντικό για μένα είναι ότι στο forum βρίσκω πολλές φορές ενδιαφέρουσες και χρήσιμες πληροφορίες, υλικό και συνδέσμους και καμμιά φορά διαβάζω και κάποια ενδιαφέρουσα άποψη. Όλα τα άλλα τα "φιλτράρω", για να χρησιμοποιήσω μια κόσμια έκφραση. Εξάλλου το συγκεκριμένο thread "Γενική συζήτηση" είναι προσανατολισμένο στο να λέει ο καθένας τον πόνο του, όσοι θέλουν μπαίνουν και γράφουν ή μπαίνουν και διαβάζουν, οι υπόλοιποι που δεν τους ενδιαφέρει το θέμα γιατί να κάνουν τον κόπο;

Πιστεύω πως σαν ιδεολόγος που είσαι ξέχασες για λίγο την πραγματική φύση των ανθρώπων και επένδυσες πολύ και πολλά στο ότι "ο άνθρωπος είναι εκ φύσεως καλός και καλοπροαίρετος" όπως μας έλεγε ο θεολόγος μας στο Γυμνάσιο. Καλός άνθρωπος αλλά.... σε αυτό δεν είχε καθόλου μα καθόλου δίκιο.

Αν θες και έχεις το χρόνο επέστρεψε πάντως, προσωπικά έβρισκα τις πάσης φύσεως και επί παντώς επιστητού δημοσιεύσεις σου από ...χαλαρωτικές έως άκρως ενδιαφέρουσες και mind stimulating που λένε και οι Άγγλοι.

Πω πω  πολλά έγραψα, σόρρυ, δεν είναι ανάγκη πάντως να κάτσετε και να τα διαβάσετε ντε και καλά.  :)