Στροφή πινάκων

Ξεκίνησε από student123432, 25 Ιαν 2024, 11:58:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

student123432

Καλησπέρα σας, η εκφώνηση μιας άσκησης πάει κάπως έτσι: Να γραφεί πρόγραμμα που θα δέχεται τα στοιχεία ενός πίνακα 10 γραμμών 20 στηλών και θα δημιουργεί έναν πίνακα 20 γραμμών και 10 στηλών, όπου θα είναι ο πρώτος περιστρεφόμενος κατά 90ο προς τα δεξιά. 

Αυτό το οποίο έχω σκεφτεί είναι  οτι το στοιχείο i,j του αρχικού πίνακα θα γίνει 21-j,i στο νέο πίνακα. Είναι σωστο?


Δεύτερη ερώτηση είναι πάνω στην ίδια εκφώνηση αλλά αυτήν την φορά όχι 90ο αλλά 180ο. Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

gpapargi

Είναι λίγο ασαφές το δεξιά. Καλύτερα να πεις σύμφωνα με τη φορά των δεικτών του ρολογιού (clockwise)  ή αντίστροφα των δεικτών του ρολογιού (anticlockwise). Αν κατάλαβα καλά εσύ το στρίβεις anticlockwise.
Το δεύτερο ερώτημα είναι νομίζω πιο εύκολο. Μπορείς 2 φορές να εφαρμόσεις το πρώτο δηλαδή 2 φορές από 90 μοίρες. Γίνεται  και απευθείας. Καλύτερα ξεκαθάρισε πρώτα τι ακριβώς σημαίνει το δεξιά.

student123432

Τελικά ο καθηγητής μου με το ''δεξιά'' εννοούσε σύμφωνα με την φορά των δεικτών. Κατάφερα και το έλυσα όμως, δεν μου ήταν τόσο δύσκολο όσο πίστευα. Σας ευχαριστώ πολύ όμως για την απάντησή σας!