Αιφνίδια κατάρρευση του gnome-panel (?)

Ξεκίνησε από falexakos, 04 Οκτ 2016, 05:47:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Ή κάτι τέτοιο.
Σ' ένα εργαστήριο, σε άσχετη φάση όπως κατάλαβα απ' ό,τι μου είπε η υπεύθυνη, εξαφανίζονται οι μπάρες και χρειάζεται να επαναφέρει το gnome-panel είτε με : gsettings reset-recursively org.gnome.gnome-panel && sleep 1 && gnome-panel --replace (απ' τους Επόπτες)
ή απλά (το δοκιμάσαμε κι αυτό) εκτελώντας: sudo gnome-panel --replace
Πού μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα;
Ενίοτε, ακόμα και ακριβώς μετά την ολοκλήρωση της εκκίνησης του server, δεν έχουμε gnome-panel.
Τί μπορούμε να κάνουμε ώστε να μη χρειάζεται η συχνή εκτέλεση της εντολής για το recovery το gnome-panel ;
Να ξαναβάλω το gnome από την αρχή; Υποθέτω:
sudo apt-get purge gnome; sudo apt-get update; sudo apt-get install gnome

Στην χειρότερη, μπορούμε την εντολή επαναφοράς gsettings κλπ. να την έχουμε σε συντόμευση στο Desktop ;
Μιλάμε πάντα για 12.04-5 LTS.
Ευχαριστώ,

Φώτης

alkisg

Είναι λίγο ασαφείς οι πληροφορίες. ΟΚ με το πάνελ είναι γνωστό πρόβλημα, αλλά από τη μία αναφέρεται στους clients (μέσω Επόπτη) και από την άλλη στον server, που κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.
Επίσης με την "sudo gnome-panel" το panel τρέχει ως διαχειριστής, το οποίο είναι πρόβλημα, μπορεί να δημιουργήσει αρχεία ρυθμίσεων στον λογαριασμό του χρήστη που να μην έχει δικαίωμα να γράψει ο χρήστης, και έτσι σε επόμενες φορές να κρασάρει. Ίσως γι' αυτό να είναι συχνό το πρόβλημα, κανονικά δεν είναι κάτι συχνό.
Την εντολή με το purge να μην την κάνετε γιατί καταρχάς δεν είναι εγκαταστημένο το gnome, αλλά κατά δεύτερο με τέτοιες εντολές βγαίνουν και τα πακέτα που εξαρτώνται από το πακέτο που αφαιρείς, και μετά με την install δεν ξαναμπαίνουν, οπότε είναι πολύ καταστροφικές όταν πρόκειται για βασικά πακέτα συστήματος.

Οπότε τελικά θα πρότεινα να έρθει η υπεύθυνη από το IRC για να δούμε τι πάει τόσο στραβά.

falexakos

Βασικά συμβαίνει και στον server και σε κάποιους clients (όχι όλους μου είπε). Για να μην το κάνουμε Μεσανατολικό, να εγκαταστήσουμε άλλον Window Manager (π.χ. Unity) να ... ξεμπερδεύουμε;  >:D
Ή πάλι θα κρασάρει και ο Unity ;

alkisg

Στους clients κρασάρουν με συχνότητα π.χ. 1 στις εκατό ή 1 στις χίλιες και το gnome-flashback 12.04 και το mate-panel 16.04. Δεν θα πρέπει να είναι καθημερινό φαινόμενο.
Στον server δεν τα έχω δει να κρασάρουν.
Δεν ξέρω τι κάνει το Unity στους clients, αν όλοι οι clients είναι fat και υποστηρίζουν 3d acceleration, δοκιμάστε το, είναι ήδη προεγκατεστημένο, απλά το διαλέγουν οι χρήστες από το μενού Προτιμήσεις → Συνεδρία κατά την σύνδεση.
Αν υπάρχουν και thin clients τότε το Unity δεν παίζει καθόλου καλά.