Εργαστήριο με Mac OS

Ξεκίνησε από Νιkos, 10 Νοε 2011, 10:16:21 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νιkos

Είμαι για πρώτη φορά φέτος σε σχολείο στο οποίο έγινε δωρεά 12 Mac.
Τα έστησα, έφτιαξα και  το δίκτυο όμως δε μπορώ να βρω με τίποτα κάποιο πρόγραμμα διαχείρησης τάξης(σπασμένο ή δωρεάν), όπως τα Net op, Lanschool και Netsupport.
Υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει;
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να το το τρέχω και με αυτό να μπορώ να ανοίγω προγράμματα για windows; Δοκίμασα ένα crossover αλλά δεν έκανςε τίποτα.
Θα χρειαστώ και τo Microworlds PRo...

alkisg

Τι Mac είναι, πόσο παλιά; Τι λειτουργικό τους έχεις βάλει; Τι επεξεργαστή και πόση RAM έχουν; Μπορούν π.χ. να δείξουν ένα youtube βίντεο άνετα;
Αν είναι παλιά και κάνουν πιο πολύ για thin clients παρά για standalone εγκαταστάσεις, τότε μπορείς να πάρεις έναν server και να συνδέσεις τα 12 Mac πάνω του, και κατά τα άλλα η λύση είναι η κλασσική με Ubuntu/LTSP όπου υπάρχει και πρόγραμμα διαχείρισης τάξης και Microworlds... δηλαδή πλέον τα προγράμματα θα εγκαθίστανται μόνο στον server.

Νιkos

θα κοιτάξω και αυρίο αλλά η έδοση είναι η 10.6
Τα μηχανήματα είναι του κουτιού. Για μνήμη και επεξεργαστή θα πώ αύριο.
Καλά δεν γίνεται να έχω πρόγραμμα διαχείρησης τάξης που να τ΄ρεχει σε MAc , έχω βρεί κάμποσα αλλά όχι δωρεάν.

alkisg

Α ΟΚ οπότε είναι καινούργια και Intel-based. Δεν έχεις κανένα λόγο να τα κάνεις thin clients, αν θες όμως μπορείς να τα κάνεις Ubuntu fat clients χωρίς να πειράξεις καθόλου το υπάρχον λειτουργικό τους. Έτσι και λογισμικό διαχείρισης τάξης θα έχεις και Microworlds.

Από Mac OS X δεν έχω ιδέα, δεν ξέρω τι utilities κυκλοφορούν, αλλά εννοείται πώς δεν μπορούμε να μιλήσουμε για σπασίματα και πειρατικό λογισμικό σε χώρο του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.
Βέβαια όποιος ξέρει λογισμικά διαχείρισης τάξης για Mac OS X μπορεί να παραθέτει ενημερωτικά links για τις εταιρίες τους.

sstergou

Νομίζω οτι το wine τρέχει και σε mac.

http://wiki.winehq.org/MacOSX

Νιkos

To wine κάτι προσπάθησε να κάνει αλλά δεν τα κατάφερε.
Δηλαδη άρχισε τη διαδικασια εγκατάστασης (στο student την ολοκληρωσε) αλλά στο teacher δεν την την κατάφερε.
Το NetOp τίποτα.
Υπάρχει κάτι άλλο;

επειδη μου είχαν ζητηθεί
Τα χαρακτηριστικά είναι τα εξής:

  Model Name:   iMac
  Model Identifier:   iMac11,2
  Processor Name:   Intel Core i3
  Processor Speed:   3.06 GHz
  Number Of Processors:   1
  Total Number Of Cores:   2
  L2 Cache (per core):   256 KB
  L3 Cache:   4 MB
  Memory:   4 GB
  Processor Interconnect Speed:   5.86 GT/s
  Boot ROM Version:   IM112.0057.B00
  SMC Version (system):   1.64f5
  Serial Number (system):   QP0349AGDNM
  Hardware UUID:   F62DED62-ADC5-522B-8402-21677996C5B7


apanagio

Όπως είπε και ο Άλκης μπορείς άνετα να βάλεις ubuntu 10.04 σε ένα από αυτά, και να το κάνεις ltsp server. Τα υπόλοιπα τα βάζεις στο ίδιο switch και τους λες να μπουτάρουν από το δίκτυο.
Σε ελάχιστο χρόνο θα έχεις έτοιμο εργαστήριο με πολύ καλό πρόγραμμα διαχείρισης τάξης, όλα τα προγράμματα του παιδαγωγικού ινστιτούτου εγκατεστημένα, επιπλέον εκπαιδευτικό λογισμικό και θα έχεις και το πλεονέκτημα ότι θα χρησιμοποιείς ελεύθερο λογισμικό.
Δεδομένου ότι το hardware που περιγράφεις είναι πολύ καλής ποιότητας το εργαστήριο σου θα "πετάει"

Νιkos

Τελικά έβαλα Windows 7 (dual boot) χρησιμοποιώντας το boot camp