Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Αναγνωστάκης

Εκτός χρόνου (όχι όμως τόπου) αλλά πολύ σημαντικό

http://cacm.acm.org/magazines/2013/8/166302-computer-science-education-revisited/fulltext

Διαβάστε την παράγραφο που ξεκινάει με την φράση 'Among the initiatives that ACM has been pursuing ..'

Δημήτρης Αρ.

Παράθεση από: alfabit στις 09 Αυγ 2013, 04:46:40 ΜΜ
Και εγώ πιστεύω ότι θα χρειαστεί να πάμε σε δεύτερο γύρο...Πάντως γενικότερα είναι ένα αλαλούμ η κατάσταση.

Πχ1: Ο μαθητής της θετικής που θέλει να πάει επιστήμες υγείας, δεν επιτυγχάνει στις 20 σχολές αυτού του πεδίου δεν θα έχει δικαίωμα να πάει στις θετικές επιστήμες; και αν του επιτραπεί πώς θα τα πάει εκεί χωρίς να έχει διδαχθεί μαθηματικά;;; :-\

Πχ2: Ο μαθητής που θέλει να δώσει παιδαγωγικά αν δεν επιτύχει δεν θα μπορεί να πάει πουθενά αλλού μιας και τα μαθήματα που δίνει για τα παιδαγωγικά είναι συγκεκριμένα;;

Ας μην συζητήσουμε για την τράπεζα θεμάτων και το γεγονός ότι τώρα τελευταία στιγμή ψάχνει να δει πως θα εμπλέξει και τα πανεπιστήμια με συντελεστές βαρύτητας;; Γελάει όλο το σύμπαν.

Προτείνω να μετονομαστεί από Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων σε Υπουργείο Προχειρότητας και Θαλασσοταραχής! ;D
Aυτό θα μπορούσε να γίνει με αρνητικούς συντελεστές. π.χ. αν κάποιος δεν πάρει μαθηματικά και πάρει βιολογία τότε θα έχει συντελεστη για παράδειγμα 0,8 του βαθμού που έγραψε. Το ίδιο μπορεί να γίνει και για το δικό μας μάθημα σε σχολές που θέλουν χημεία ή αντίστοιχα με τη χημεία σε σχολές πληροφορικής και πολυτεχνεία, έτσι ώστε κάποιος να χάνει αν επιλέγει σχολές άλλου πεδίου, ανάλογα πάντα και με τα μαθήματα βαρύτητας των πανεπιστημίων. Νομίζω πως έτσι θα είναι πιο δίκαιο

Keep Growing

Εμένα αυτό που με προβληματίζει δεν είναι τόσο η προχειρότητα, που ήταν δεδομένη, όσο η βιασύνη.

Αφήστε το ρε χριστιανοί στη διαβούλευση 1 χρόνο και μετά εφαρμόστε το πρώτα πιλοτικά και στη συνέχεια σε ευρεία κλίμακα. Έτσι για να κρατήσετε τα προσχήματα.


Εκεί αυτοί, γυναίκα θέλω, τώρα τη θέλω.
Τι είναι αυτό που σας βιάζει; Ε, τι είναι; Πείτε το και σε μας! Μήπως είναι τίποτα εκλογές;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Katsadouros_Dhm

Παιδιά, ας μην κάνουμε σενάρια περί συντελεστών και τρόπου εισαγωγής στις σχολές. Ας μπει η Πληροφορική ως δυνατότητα επιλογής στη Γ'Λυκείου και να είστε σίγουροι ότι θα την επιλέγουν περισσότεροι μαθητές σε σχέση με τη Χημεία!
Το θέμα είναι το εξής: Να μπει το μάθημα σε Β και Γ Λυκείου!! Αυτό δε λέει η λογική; Δε μπορεί να φυτρώσει ξαφνικά ένα μάθημα στη Γ'Λυκείου, όλα θα πρέπει να έχουν μια συνέχεια και μια σύνδεση.

seibei

Παράθεση από: Keep Growing στις 09 Αυγ 2013, 05:00:48 ΜΜ
Εμένα αυτό που με προβληματίζει δεν είναι τόσο η προχειρότητα, που ήταν δεδομένη, όσο η βιασύνη.

Αφήστε το ρε χριστιανοί στη διαβούλευση 1 χρόνο και μετά εφαρμόστε το πρώτα πιλοτικά και στη συνέχεια σε ευρεία κλίμακα. Έτσι για να κρατήσετε τα προσχήματα.


Εκεί αυτοί, γυναίκα θέλω, τώρα τη θέλω.
Τι είναι αυτό που σας βιάζει; Ε, τι είναι; Πείτε το και σε μας! Μήπως είναι τίποτα εκλογές;

Πραγματι έτσι είναι. Τρέχουν τώρα σαν τους τρελούς λες και καίγεται ο κόσμος για αυτην την αλλαγή.
Το μυαλό μου, και σόρρυ αν είμαι καχύποπτος, πάει στο να οδηγηθούν έτσι συνάδελφοι σε μετατάξεις και ποιος ξερει
τι άλλο.

Γενικά όλη αυτή η αλλαγη στο Λύκειο δεν ήταν αναγκαία νομίζω. Όχι την ώρα που η χώρα είναι στον γκρεμό.

seibei

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 09 Αυγ 2013, 05:08:13 ΜΜ
.. θα την επιλέγουν περισσότεροι μαθητές σε σχέση με τη Χημεία!

Όχι απλώς περισσότεροι, το 90%. Γιαυτό και δεν θα το κάνουν έτσι.

andrika

Καλο θα ηταν κατα την γνωμη μου να περιμενουμε λιγο... Τους εχει φοβηθει το ματι μου

che

Εγω εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Και μια χαρα μπορει να φυτρώσει όπως φυτρωνε 10 χρονια το ΑΕΠΠ.

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: che στις 09 Αυγ 2013, 05:18:13 ΜΜ
Εγω εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Και μια χαρα μπορει να φυτρώσει όπως φυτρωνε 10 χρονια το ΑΕΠΠ.
Εντάξει  :) θα το δεχτούμε κι έτσι, απλώς ήθελα να πω το καλύτερο για μας. ;)

gkatsion

Έχει ακούσει κανένας σας ότι μπορεί να γίνει αυτό που έλεγε η Διαμαντοπούλου, όπου υπήρχε
η επιστήμη των υπολογιστών 4 στην Β και 6 στην Γ; Βέβαια σε εκείνο το σχέδιο έπαιζε με την Βιολογία και
όχι την Χημεία!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

petrosp13

Το σύστημα που πάνε να εφαρμόσουν μπάζει από 150 πλευρές, μην ψάχνετε λογική
Γι'αυτό αργούν, όχι γιατί φοβούνται αντιδράσεις
Αυτό το σύστημα θέλει πολλούς μήνες διαβούλευση και ριζικές αλλαγές
Δεν θα μου φανεί απίθανο αν δεν το παρουσιάσουν καν τώρα
Είναι τραγικό σαν σχέδιο, όλη η Γ Λυκείου θα είναι σαν φροντιστήριο!!!
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

che

Ενώ τα πράγματα ειναι απλούστατα , κάθονται και τα κάνουν μπάχαλο. Βγάζεις την χημεία και αφήνεις πληροφορικη. Ποιες σχολές αφορά η χημεία ; Το 1% ; Και την αφήνεις μόνο στις επιστήμες υγείας. Αλλα ειναι τόσο καφροι.... Πρέπει να βολευτούν τα φιλαράκια τους βλέπετε.

thana$i$

Συνάδερφοι,

Μοιράζομαι και εγώ μαζί σας όλες τις αγωνίες που έχουν καταγραφεί στο Στέκι, και συμμετέχω στην κοινή ψυχοθεραπεία.
Έστειλα mail στον υπουργό με τον σύνδεσμο http://germany.acm.org/upload/pdf/ACMandIEreport.pdf , με την υποσημείωση ότι είναι κρίμα να αποφασίσει αν δεν το έχει διαβάσει πρώτα.
Γύρω από την κάθε «μεταρρύθμιση» στην εκπαίδευση εμπλέκεται το μοίρασμα μιάς πίτας και ας μην έχουμε στο νου μας τίποτε συνδαιτημόνες φιλόσοφους,  πρόβλημα που εμείς το έχουμε λύσει.
Ας ελπίσουμε να πρυτανεύσει η λογική και να διατηρηθούν τα μαθήματα στο Γενικό Λύκειο, αλλά και στην όποια μορφή τεχνολογικής εκπαίδευσης, όχι τόσο γιατί είναι καλό (?) για μας αλλά γιατί κινείται θέλω να πιστεύω και προς το γενικότερο καλό, από όποια πλευρά και αν το δει κανείς.
Και γαμώ τα καλοκαίρια, συμφωνείτε;

vistrian

https://www.facebook.com/groups/PE19.20/
Sofia Theodoridou (fb)
Στο Γυμνάσιο από σχετική ενημέρωση που είχαμε πάμε μάλλον σε 1 ώρα....

δλδ τώρα μπορεί να παίζει και για το Γυμνάσιο; :D
VR in Computing

vtsakan

Παράθεση από: vistrian στις 09 Αυγ 2013, 07:18:58 ΜΜ
https://www.facebook.com/groups/PE19.20/
Sofia Theodoridou (fb)
Στο Γυμνάσιο από σχετική ενημέρωση που είχαμε πάμε μάλλον σε 1 ώρα....

δλδ τώρα μπορεί να παίζει και για το Γυμνάσιο; :D


όλα παίζουν. θέλει προσοχή.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.