Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Παράθεση από: agisfere στις 12 Δεκ 2012, 12:48:17 ΜΜ
Επειδή η εκτύπωση χρειάζεται διόρθωση και θα γίνει με επόμενη αναβάθμιση της εφαρμογής για το έτος γέννησης θα το κάνετε προς το παρών όπως περιγράφεται παρακάτω:

Θα πάτε στην εκτύπωση Γενικά στοιχεία Μαθητών -> Στα φίλτρα δεξιά θα βάλετε π.χ. Έτος γέννησης 1999 και Τάξη εγγραφής Α.ΘΑ πατησετε Εκτύπωση και θα σας βγάλει έτσι σε αύξων αριθμό πόσα παιδιά είναι. Μετά θα αλλάξετε το έτος γέννησης στα φίλτρα μέχρι να σας βγουν τα αθροίσματα ανά τάξη.
Υπάρχει η δυνατότητα με αυτόν τον τρόπο να βγάλει και τη γλώσσα; Δεν το έχω μπροστά μου και δεν ξέρω.

bright

Παράθεση από: agisfere στις 12 Δεκ 2012, 12:48:17 ΜΜ
Επειδή η εκτύπωση χρειάζεται διόρθωση και θα γίνει με επόμενη αναβάθμιση της εφαρμογής για το έτος γέννησης θα το κάνετε προς το παρών όπως περιγράφεται παρακάτω:

Θα πάτε στην εκτύπωση Γενικά στοιχεία Μαθητών -> Στα φίλτρα δεξιά θα βάλετε π.χ. Έτος γέννησης 1999 και Τάξη εγγραφής Α.ΘΑ πατησετε Εκτύπωση και θα σας βγάλει έτσι σε αύξων αριθμό πόσα παιδιά είναι. Μετά θα αλλάξετε το έτος γέννησης στα φίλτρα μέχρι να σας βγουν τα αθροίσματα ανά τάξη.
Εκεί στα φίλτρα έχει να διαλέξω και τη γλώσσα; π.χ. ξενόγλωσσο τμήμα;

agisfere

Όταν προσπαθώ να κάνω συγχρονισμού, βγαίνει το  μήνυμα  « you must rerun
snapshot because current snapshot files are obsοlete ».
Aπό την υποστήριξη με ενημέρωσαν ότι ευθυνονται τα κεντρικα και να δοκιμασω αργοτερα.Επειδή εχουν περασει ήδη τρεις ημερες που προσπαθω, να ρωτησω , εαν συμβαινει και σε αλλους αυτό το προβλημα ή να περιμενω να λειτουργησει το mychool :) !

dim

Παράθεση από: agisfere στις 30 Σεπ 2013, 10:09:43 ΠΜ
Όταν προσπαθώ να κάνω συγχρονισμού, βγαίνει το  μήνυμα  « you must rerun
snapshot because current snapshot files are obsοlete ».
Aπό την υποστήριξη με ενημέρωσαν ότι ευθυνονται τα κεντρικα και να δοκιμασω αργοτερα.Επειδή εχουν περασει ήδη τρεις ημερες που προσπαθω, να ρωτησω , εαν συμβαινει και σε αλλους αυτό το προβλημα ή να περιμενω να λειτουργησει το mychool :) !
ok!
Θα ρωτούσα το ίδιο ακριβώς.
Άρα συμβαίνει και αλλού.
Έστειλα και δεύτερο μήνυμα έπειτα από 4 εργάσιμες η ίδια απάντηση: .. τα κεντρικά.
Η απάντηση από την υποστήριξη είναι σχεδόν αυτοματοποιημένη.

(Με το καλό να μπει το myschool!!!)


dim

Συνάδελφοι,
η απάντηση από την τεχνική υποστήριξη συνεχίζει να είναι ως εξής:
"Aυτή την στιγμή ο συγχρονισμός έχει κάποιο πρόβλημα κεντρικά και δεν λειτουργεί. Προσπαθούμε να επιλύσουμε το πρόβλημα."

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ χωρίς να έχω κάνει "ανανέωση εγγραφών" να ξεκινήσω στην χρονιά 2013-2014 να εισάγω τους μαθητές της Α Γυμνασίου?
Ευχαριστώ.

rpirov

 :D
Λοιπόν εγώ έκανα ανανέωση εγγραφών, πέρασα και την Α Γυμνασίου (νέες εγγραφές), πέρασα μετεγγραφές, πρόλαβα κι έκανα συγχρονισμό με ΚΒΔ νωρίς το Σεπτέμβρη  και τώρα έχω 3-4 μετεγγραφές αδιασταύρωτους γιατί φυσικά συγχρονισμό πλέον δεν κάνει (το πρόβλημα με το "obsolete snapshot"
Το πρόβλημά μου έιναι το εξής:
Δεν μπορώ να τυπώσω καταστάσεις (από το βαθμοί για χειρόγραφη ενημέρωση χωρίς εμφάνιση βαθμών)
Τ στοιχεία που μπορώ να δώσω είναι τα εξής:
α)εννοείται οτι τυπώνω καταστάσεις με γνικά στοιχεία μαθητών
β) εννοείται οτι όταν άνοιξα νέα τμήματα τσέκαρα όλα τα μαθήματα
Τι κάνω λάθος και μου εμφανίζει το μήνυμα: "Δεν βρέθηκαν στοιχεία"
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

rpirov

...και κάτι ακόμα
μήπως έχετε ακούσει .ως πιο σχετικοί , κάτι νεώτερο για το myschool?
Ευχαριστώ και πάλι :D

rpirov

Καλημέρα σε όλους
μήπως κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει για το τι κάνετε με το Project στην Α Γυμνασίου?
Πώς να το ορίσω σαν τμήμα εφόσον τα παιδιά είναι ανακατανεμημένα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

agisfere

Λογικά θα περιμενουμε καποια αναβαθμιση του eschool, οπου θα υπαρχει το νέο τμημα και η δυνατοτητα ανακατανομης των μαθητων.

paan2004

Καλημέρα συνάδερφοι,

βρέθηκα σε γυμνάσιο που χρησιμοποιεί το eschool για συμπλήρωση ωραρίου, πριν λίγες μέρες. Γνωρίζω τα πάντα εκτός από τις εκτυπώσεις και αγχώνομαι ενόψει της λήξης του τριμήνου.

Θα μπορούσε κανείς να μου δώσει τα βήματα για εκτύπωση ελέγχων προόδου;

Κυρίως αυτό και αν ξέρετε και για καταστάσεις βαθμολογίας ανά μάθημα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

xdinola

Γεια χαρά σε όλους.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει σε δύο ερωτήματα για το Γυμνάσιο.


Πώς μπορώ να ορίσω στο eschool σαν μάθημα το Project στην Α Γυμνασίου ?

Για τους ελέγχους Α τριμήνου θα χρησιμοποιήσετε το eschool ή το Myschool ?




rpirov

Καλησπέρα,
Για το progect πας "δημιουργία νέου τμήματος" το ονομάζεις και μετά επιλέγεις "επιλογής γυμνασίου και αντίστοιχα σαν μάθημα "σκζ"
Έλεγχοι από το my school γιατί ρώτησα το helpdesk
Τους βγάζει μια χαρά αλλά φεν βρήκα τη γραμμή μέσου όρου και το ανάφερα στο helpdesk (δεν έχουν απαντήσει ακόμη)
καλό απόγευμα

xdinola


Παράθεση από: rpirov στις 21 Νοε 2013, 03:07:25 ΜΜ
Καλησπέρα,
Για το progect πας "δημιουργία νέου τμήματος" το ονομάζεις και μετά επιλέγεις "επιλογής γυμνασίου και αντίστοιχα σαν μάθημα "σκζ"
Έλεγχοι από το my school γιατί ρώτησα το helpdesk
Τους βγάζει μια χαρά αλλά φεν βρήκα τη γραμμή μέσου όρου και το ανάφερα στο helpdesk (δεν έχουν απαντήσει ακόμη)
καλό απόγευμα

Στο Myschool μπορείς όντως να ορίσεις τμήμα project σαν τμήμα επιλογής και μάθημα Σχολική Κοινωνική Ζωή.

Αυτό μπορεί να γίνει στο eschool δηλ να ορίσεις το Project σαν μάθημα επιλογής?
Νομίζω πως δέχεται μόνο δύο κατηγορίες μαθημάτων Γενική Παιδείας και Ξένων Γλωσσών.

Προφανώς δεν χρειάζεται η δυνατότητα αυτή στο eschool αν οι έλεγχοι βγουν με το Myschool,
και μάλλον για αυτό δεν υπάρχει, απ' όσο ξέρω.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω?

Ευχαριστώ.

rpirov

Καλησπέρα σε όλους,
SOS Τι κάνω με τα τμήματα που μοιράζονται Αγγλικά/Γυμναστική στο myschool ?
Έχω τμήμα ξένων γλωσσών το οποίο ονομάζω ΑΑ1. Αυτό αποτελείται από μαθητές του Α1 και Α2 γενική παιδείας (αρχάριοι). Επίσης τμήμα ξένων γλωσσών ΑΠ1 που αποτελείται από μαθητές Α1+Α2 γενικής παιδείας επίσης(προχωρημένοι)Στο ωρολόγιο πρόγραμμα παίρνει τις ώρες του καθηγητή αγγλικών αλλά όταν έχουν γυμναστική όχι.
Όταν το ΑΑ1 έχει αγγλικ΄το ΑΠ1 έχει Γυμναστική και αντίστροφα.
Εχω κάνει τα εξής και όλα ήταν λάθος.
Από τη διαχείριση τμημάτων μηδένισα τις ώρες του Γυμναστή στο Α1 και Α2 αντίστοιχα.
Όρισα νέο τμήμα ΑΦΑ1 με μ΄θημα μόνο Φυσική Αγωγή. Το πήρε στο ωρολόγιο πρόγραμμα αλλά όταν πήγα να τσεκάρω μαθητέ στο ΑΦΑ1 του έβγαλε λάθος με το μήνυμα: Έχετα επιλέξει περισσότερα μαθήματα απ' ότι επιτρέπεται. Υποψιάζομαι οτι από τη 'διαχείριση τμημάτων" πρέει να ξετσεκάρω εντελών τη ΦΑ αλλά δεν ξετσεκάρεται και φαντάζομαι οτι πρέει να διαγράψω τα τμήματα εντελώς Α! Α2 να δημιουργήσω νέα χωρίς ΦΑ και μετά ν ορίσω το ΑΦΑ1, 2 κλπ.
Μήπω ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο?
Ευχριστώ εκ των προτέρων

dim

Επειδή ακόμη τοτοπίο δεν έχει ξεκαθαρίσει, θέτω ένα ερώτημα: Και αν οι βαθμοί εκτυπωθούν τελικά στο eschool για Α Τρίμηνο δεν θα πάρουμε την "δόση";
Τι ακριβώς θα συμβεί;
Παραβίαση καθήκοντος; "Λέμε τώρα".....

Ευχαριστώ.