τι θα γίνει με το σχολικό βιβλίο φέτος;

Ξεκίνησε από vkol32, 09 Ιουν 2010, 12:00:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vask

Δική μου παράλειψη. Έχει εκτυπωθεί και το βρήκα σήμερα σε βιβλιοπωλείο.
Τα pdf δεν γνωρίζω πότε θα τα επικαιροποιήσουν.
Μηχανικός Πληροφορικής
Εκπαιδευτής

jim_st

Σ' ευχαριστώ συνάδελφε.... :)
Θα προσπαθήσω να ρίξω μια ματιά!

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: vask στις 25 Αυγ 2010, 08:48:37 ΜΜ
Δική μου παράλειψη. Έχει εκτυπωθεί και το βρήκα σήμερα σε βιβλιοπωλείο.
Τα pdf δεν γνωρίζω πότε θα τα επικαιροποιήσουν.
Κυκλοφορει σε βιβλιοπωλείο το νέο βιβλιο με έκδοση 2010 ή η περσινή έκδοση του;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Το αγόρασα σήμερα. Είναι έκδοση 2010

Η βασική διαφορά ειναι ότι ειναι  τυπωμένο με κανονικό χαρτί (οχι ανακυκλωμένο)

Δεν το έχω ψάξει αναλυτικά να δω τις πολλές αλλαγές που λέγανε οτι θα έχει, αλλα με ένα πολύ πρόχειρο ξεφύλλισμα δεν βρήκα τίποτα..., εκτός το div στον πολλαπλασιαμό αλά ρωσικά

Θα το κοιτάξω αναλυτικότερα και θα επανέλθω...

soron80

ούτε κι εγώ βρήκα διαφορές στο πρώτο ξεφύλλισμα εκτός από την εκδοτική εταιρεία βεβαίως-βεβαίως
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

Καρκαμάνης Γεώργιος

Απορώ πως κυκλοφόρησε το βιβλίο τόσο νωρίς σε βιβλιοπωλεία όταν ακόμα δεν έχει μοιραστεί στα σχολεία.

Γιάννης Σ.

Πάντως περνώντας την Παρασκευή από την αποθήκη με τα βιβλία - τα οποία θα παραλάβουμε την Πέμπτη - είδα ότι θα μοιραστούν βιβλία περσυνής έκδοσης. Μάλλον οι όποιες αλλαγές θα είναι όπως πάντα χαζές... Μου κάνει όμως εντύπωση το ότι το έγγραφο με τις αλλαγές των βιβλίων που στάλθηκε τον Μάιο στα σχολεία είχε την ΑΕΠΠ στην κατάσταση με την ένδειξη 'Πολλές αλλαγές', κάπου το είδα και εδώ στο στέκι...

elf

Πόσο υπερβολικό θα ήταν αν κάποια χρονιά αρνούμασταν να δώσουμε το βιβλίο στους μαθητές μέχρι να μας στείλουν ένα σύγγραμμα, δεν λέω καλό ή εκπληκτικό, απλά με σαφώς διατυπωμένες έννοιες και φορμαλισμό που παραπέμπει σε επιστήμη και όχι δεξιότητα;  Κάτι, ένα παράδειγμα λέω τώρα, που να ορίζει σαφώς τις δυνατότητες της δομής πίνακας; Ειλικρινά, τι θα γινόνταν αν συντονισμένα δεν δίναμε το βιβλίο στα παιδιά ως ένδειξη διαμαρτυρίας; Και πόσο χειρότερο πρέπει να είναι ένα βιβλίο για να κάνουμε κάτι τέτοιο;

alpapanto

Μοιρασαμε βιβλια στους μαθητες σημερα. Δυστυχως δεν περισσευε ουτε ενα για τον καθηγητη. Εσεις που πηρατε, αν πηρατε, βρηκατε αλλαγες??