Πρόβλημα στην επαναφορά της οθόνης μετά από αδράνεια

Ξεκίνησε από abariotis, 09 Μαρ 2015, 03:10:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

abariotis

Καλησπέρα.
Σε ένα εργαστήριο που δούλευε μια χαρά με UBUNTU LTSP 12.04 αλλάξανε τα client.
Τα καινούρια μηχανήματα είναι Lenovo με i3 και 19" οθόνες lenovo.
Το πρόβλημα που παρατηρήτε είναι ότι όταν μένουν κάποια λεπτά ανενεργά δεν μπορούν να επανέλθουν οι οθόνες τους, ενω από τον επόπτη τους βλέπω κι δουλεύουν κανονικά.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω κεντρικά.
πχ να μην μπαίνουν σε sleep mode


alkisg

Αποστόλη κατά την εγκατάσταση του νέου kernel/xorg δεν ήταν δυνατή η λήψη αυτού του αρχείου:
http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/m/mesa-lts-trusty/libxatracker2-lts-trusty_10.1.3-0ubuntu0.2~precise2_i386.deb

Το έψαξα και φαίνεται ότι το σχολείο έχει με κάποιον τρόπο φίλτρο που κόβει τα URLs που περιέχουν τη λέξη "tracker", πιθανώς για να περιορίσει τα torrents.
Το κακό είναι ότι έτσι κάνουν τα updates να μην δουλεύουν, αφού υπάρχουν πακέτα του Ubuntu τα οποία στο όνομα τους περιέχουν τη λέξη "tracker".

...οπότε πες αν θες στο σχολείο να το ψάξει και να απενεργοποιήσει αυτόν τον έλεγχο, ίσως να είναι κάποιο squid κάπου.

Για δοκιμή, τέσταρε με τη διεύθυνση http://www.google.gr/tracker, θα πρέπει να σου απαντάει η Google ότι δεν υπάρχει τέτοια σελίδα, χωρίς να κολλάει ο firefox με "δεν είναι δυνατή η σύνδεση στον διακομιστή".

elf

Το ιδιο συμβαίνει και σε εμένα σε κάτι νέα λαπτοπ (dell 3521). Είχαμε βάλει παλιό xorg για να παίξουν 3d κάτι άλλα desktop. Πρέπει να βάλω το νέο xorg για να σταματήσει το πρόβλημα και να ελπίζω να παίζουν τα άλλα εφαρμογές που δεν είναι 3d, έτσι δεν είναι;
Το εργαστήριό μου είναι σαν εκείνη την εικόνα της εξέλιξης του ανθρώπου από τον πίθηκο, μόνο που είναι για μηχανήματα... Δυστυχώς δεν λείπει κανένας κρίκος της αλυσίδας της τελευταίας δεκαετίας  :-\

mitsospap

Με τον νεο πυρήνα και το παλιο xorg το παθαίνω και εγω σε ενα laptop Lenovo 530c με intel i3. Καθε φορα που κληνει η οθόνη, δεν ξανανοίγει. :(
Με τον παλιο πυρήνα παλιο xorg δεν το εκανε. Δεν θελω να βαλω τον παλιο πυρηνα, ουτε το νεο xorg.