Εντολή εκχώρησης

Ξεκίνησε από petran, 22 Σεπ 2009, 05:42:21 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petran

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Η ερώτησή μου είναι εάν επιτρέπει η γλώσσα σε μια εντολή εκχώρησης στο δεξιό μέρος να εμφανίζεται αποκλειστικά η μεταβλητή του αριστερού.

Παράδειγμα: Α<-Α

Ευχαριστώ !

sstergou

Συντακτικά η εντολή που περιγράφεις είναι σωστή. Δεν νομίζω όμως να έχει κάποιο νόημα...

gpapargi

Αν την παραλειψεις δε θα αλλαξει τιποτα. Μαλιστα σημερα το ειδα μεσα σε καποιο αλλιως. Μπορουσε να παραληφθει ολο το αλλιως και η ασκηση αντι για συνθετη μπορουσε να λυθει με απλη επιλογη.

nikosx

δίκιο έχεις αλλά για τους περισσότερους μαθητές η σύνθετη είναι πιο απλή και από την απλή ;)
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

Λίτσα

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες! Προσωπικά δεν το έχω συναντήσει και δεν πιστεύω (ή καλύτερα πίστευε και ερεύνα; :D)ότι χρησιμεύει κάπου...

gpapargi

Παράθεση από: nikosx στις 23 Σεπ 2009, 12:27:26 ΠΜ
δίκιο έχεις αλλά για τους περισσότερους μαθητές η σύνθετη είναι πιο απλή και από την απλή ;)

Έχεις δίκιο Νικ. Μάλιστα εγώ πρώτα τους δείχνω τη σύνθετη και μετά τους παρουσιάζω την απλή ως "Μια σύνθετη με άδειο το αλλιώς". Μετά τους λέω ότι αφού είναι άχρηστο το αλλιώς δεν το γράφουμε καθόλου και καταλήγουμε στην απλή

P.Tsiotakis

A <- A

"βάλε την τιμή που έχει η μεταβλητή Α, στη μεταβλητή Α", άρα σωστό
αλλά απολύτως περιττό..

petran

Ευχαριστώ πολύ !

Εχω άλλη μια ερώτηση.

Οι τελεστές div και mod στην ΓΛΩΣΣΑ εφαρμόζονται μόνο σε μεταβλητές ακέραιου τύπου ?

petran

Οκ το δοκίμασα στον διερμηνευτή και δίνει λάθος ευχαριστώ.

Σπύρος Δουκάκης

Βιβλίο μαθητή σελ. 153.

ΣΔ

P.Tsiotakis

ναι, μόνο με ακέραιες τιμές

ipoulis

Και αν θυμάμαι καλά υπήρχε διευκρίνηση ότι στην ύλη είναι μόνο για μη αρνητικούς ακεραίους.

EleniK

Σωστά θυμασαι συνάδελφε.  ;)
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: ipoulis στις 12 Οκτ 2009, 10:43:59 ΠΜ
Και αν θυμάμαι καλά υπήρχε διευκρίνηση ότι στην ύλη είναι μόνο για μη αρνητικούς ακεραίους.

Έτσι είναι