GCompris, Kanagram τρέχουν πολύ αργά..

Ξεκίνησε από elf, 24 Οκτ 2011, 06:29:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

.. ακόμα και σε fat client που έχουν τις ελάχιστες προδιαγραφές για να λειτουργήσουν κανονικά αυτά τα προγράμματα. Σήμερα πχ ήθελα τα παιδιά να φτιάξουν κάτι με το Kanagram (είμαι σε δημοτικό) και στους fat client καθυστέρησε τόσο να ανοίξει που μου παραπονέθηκαν ότι δεν ανοίγει, ενώ ο χρόνος απόκρισης γενικά ήταν μεγάλος. Την προηγούμενη εβδομάδα το ίδιο αργά έτρεχε κ το gcompris στα μικρότερα παιδιά. Στο φετινό εργαστήριο έχω 4 thin και 9 fat (4 από τα οποία είναι τα περσινά λάπτοπ), ενώ ο server είναι το λάπτοπ μου, 4GB μνήμη κ 2.53GHz επεξεργαστής. Δεν είχα προβλήματα με τα άλλα προγράμματα που χρησιμοποίησα μέχρι τώρα (openoffice, scratch, colorpaint, tuxpaint).  Κάποια ιδέα για το τι φταίει και τι μπορώ να κάνω;

alkisg

Η μόνη ουσιαστική διαφορά που έχουν οι fat clients από clients με τοπικές εγκαταστάσεις, είναι ότι ο δίσκος τους είναι δικτυακός αντί για π.χ. sata.
Έτσι θα έπρεπε να έχουν τις ίδιες επιδόσεις με μια τοπική εγκατάσταση, με την εξτρά ευκολία της κεντρικής διαχείρισης...

Δοκίμασες τοπικά τα προγράμματα αυτά και πήγαιναν γρήγορα, ενώ σαν fat clients αργά; Μήπως στη μία περίπτωση είχες π.χ. τους drivers της nvidia ενώ στην άλλη όχι;

elf

Παράθεση από: alkisg στις 25 Οκτ 2011, 02:24:00 ΠΜ

Δοκίμασες τοπικά τα προγράμματα αυτά και πήγαιναν γρήγορα, ενώ σαν fat clients αργά; Μήπως στη μία περίπτωση είχες π.χ. τους drivers της nvidia ενώ στην άλλη όχι;


ναι και στα δύο.. μάλλον οι driver είναι