LibreOffice

Ξεκίνησε από tallis, 01 Ιουν 2011, 06:45:51 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tallis

Καλημέρα.

Ποια είναι η γνώμη σας για το LibreOffice γιατί σκέφτομαι να αντικαταστήσω με αυτό το OpenOffice στον LTSP server μου.

Σε δοκιμές που έκανα μου φαίνεται αρκετά ποιο γρήγορο και ελαφρύ.
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

iliasthes

Προσωπικά το χρησιμοποιώ σε μια διανομή Mandriva Linux, και δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος. Καταρρέει, όταν πάω να αλλάξω το όνομα ή τον τύπο ενός αρχείου στην αποθήκευση και γενικά μέχρι στιγμής εμφανίζει κάποια προβληματάκια.

aspd

Χρησιμοποιώ το Libre Office σε ubuntu 10.04 εδώ και δύο μήνες περίπου στο σπίτι. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν έχω δει και κάτι διαφορετικό από το Open office. Λένε ότι είναι πιο γρήγορο από το Open office.

tallis

To χρησιμοποιώ και στον σταθερό μου και στο netbook αν και μόνο περιστασιακά. Μου φαίνεται πάντως ποιο ελαφρύ απο το OpenOfiice
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

Λάμπρος Μπουκουβάλας

χρησιμοποιώ ΕΠΙΣΗΜΑ το libre office (αντικατέστησα το open office πριν λίγους μήνες και απεγκατέστησα το office 2007 που χρησιμοποιούσα ως κύρια σουίτα) τόσο στον προσωπικό μου υπολογιστή, όσο και στον υπολογιστή της υπηρεσίας μου. όσο για τα αρχεία του office, χρησιμοποιώ τους δωρεάν office viewers της microsoft. γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση πριν λίγες μέρες είναι ένα αρχείο που έφτιαξα πέρυσι σε office 2007 και το αποθήκευσα σε odt, φέτος που το άνοιξα με openoffice από ubuntu μου τα χάλασε στη στοίχιση και στην αρίθμηση.. με λίγα λόγια να μην εμπιστευόμαστε την δυνατότητα της microsoft να διαχειρίζεται αρχεία odt ή παίζει κάτι άλλο;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

#6
έχει κανένα ιδιαίτερο λόγο η microsoft για να υποστηρίζει πλήρως το odt;;;

δείτε και εδώ: http://bit.ly/jKDWfv! ίσως είναι χρήσιμο για τα παιδιά.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

alkisg

Παράθεση από: poursali στις 02 Ιουν 2011, 02:01:42 ΜΜ
αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση πριν λίγες μέρες είναι ένα αρχείο που έφτιαξα πέρυσι σε office 2007 και το αποθήκευσα σε odt, φέτος που το άνοιξα με openoffice από ubuntu μου τα χάλασε στη στοίχιση και στην αρίθμηση.. με λίγα λόγια να μην εμπιστευόμαστε την δυνατότητα της microsoft να διαχειρίζεται αρχεία odt ή παίζει κάτι άλλο;

Ένας συνηθισμένος λόγος που χαλάει η στοίχιση είναι αν δεν υπάρχει κάποια γραμματοσειρά. Π.χ. στα Windows/office 2007 βάζεις Calibri, πας στο Ubuntu, δεν υπάρχει, ξεστοιχίζεται. Αντίθετα στο Ubuntu βάζεις γραμματοσειρά Deja Vu, πας στα Windows, δεν υπάρχει, ξεστοιχίζεται.

Εγώ πλέον για να βλέπω καλύτερα τα έγγραφα των άλλων, έχω στο φάκελο ~/.fonts τις πιο κοινές γραμματοσειρές των Windows, ενώ για καινούργια έγγραφα χρησιμοποιώ κάποιες ανοιχτές γραμματοσειρές για να είναι διαθέσιμες από όλους (freesans, deja vu, ubuntu κτλ).


Σχετικά με το LibreOffice στο Ubuntu 10.04, αν και το δοκίμασα κανά δυο μέρες και δεν είδα κάποια αξιοσημείωτη αλλαγή, το έβγαλα... Όταν δεν ψάχνω κάποιο συγκεκριμένο νέο feature, δεν πολυασχολούμαι με updates, ό,τι έχουν τα αποθετήρια για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

apekodys

Παράθεση από: tallis στις 01 Ιουν 2011, 06:45:51 ΠΜ
Καλημέρα.

Ποια είναι η γνώμη σας για το LibreOffice γιατί σκέφτομαι να αντικαταστήσω με αυτό το OpenOffice στον LTSP server μου.

Σε δοκιμές που έκανα μου φαίνεται αρκετά ποιο γρήγορο και ελαφρύ.
..Συνάδελφε και σε μένα είναι γρηγορότερο και να σου πω το ωραιότερο;;; έχει και  πολύ καλύτερη  συμβατότητα με αρχεία δημιουργημένα από Office όπως επίσης τα αρχεία που δημιουργώ σε αυτό ανοίγουν σωστά στο Office χωρίς αλλαγές σε στοιχίσεις κ.α προβλήματα μορφοποίησης! :D