Η "τριτοκοσμική φυσιογνωμία της ελληνικής πολιτείας"

Ξεκίνησε από gpapargi, 16 Οκτ 2009, 09:01:35 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gpapargi

Πριν από λίγο καιρό είχα γράψει για την κατάντια της έρευνας στην ελλάδα.

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2086.0

Να δυστυχώς και άλλα στοιχεία που αποδεικνύουν το ίδιο ακριβώς πράγμα. Με λίγα λόγια το τηλεσκόπιο Αρίσταρχος σκουριάζει λόγω έλλειψης συντήρησης. Να  μια χαρακτηριστική παράγραφος από τον καθηγητή αστροφυσικής Χρήστο Δούδη προς τον τότε υπουργό «ανάπτυξης»:

«Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω πια, πέραν του να εξηγήσω στην επερχόμενη σύνοδο διευθυντών των ευρωπαϊκών τηλεσκοπίων του δικτύου OPTIKON την κατάσταση και να τονίσω την πλήρη αδιαφορία της ελληνικής πολιτείας -αποδεχόμενος την τριτοκοσμική της φυσιογνωμία- με αναπόφευκτη συνέπεια, βέβαια, κάποια στιγμή την απένταξη της χώρας μας από το ευρωπαϊκό δίκτυο και τον συνακόλουθο διεθνή διασυρμό της».

Πηγές
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=6426886
http://troktiko.blogspot.com/2009/09/blog-post_277.html

Είμαι περίεργος αν θα αλλάξει κάτι

Σπύρος Δουκάκης

Λέγεται Γούδης Χρίστος...

Γιώργο, θέλω να δούμε και την άλλη πλευρά. Ποια ερευνητικά έχει; Ποιο έργο πήρε; Ποια έρευνα έχει κάνει; Για ποιο λόγο πρέπει να χρηματοδοτηθεί;

Δες λίγο το cv για να καταλάβουμε:

ΠαράθεσηΟ Χρίστος Γούδης γεννήθηκε στον Πειραιά το 1947. Είναι Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών από το 1981 όπου υπηρετεί μέχρι σήμερα, ενώ παράλληλα από το 2001 είναι Διευθυντής του Ινστιτούτου Αστρονομίας και Αστροφυσικής του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και, από το 2003, Αντιπρόεδρος του Δ.Σ. του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών. Είναι επίσης υπεύθυνος για το μεγάλο έργο της λειτουργίας του νέου ελληνικού τηλεσκοπίου "Αρίσταρχος". Διετέλεσε Πρόεδρος του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών κατά τις διετίες 1985-1987 και 1987-1989 και Διευθυντής του Τομέα Θεωρητικής και Μαθηματικής Φυσικής, Αστρονομίας και Αστροφυσικής τα ακαδημαϊκά έτη 1999-2000 και 2000-2001. Υπήρξε ιδρυτής και Διευθυντής Σπουδών του Ελεύθερου Δημοτικού Πανεπιστημίου (ΕΛ.ΔΗ.ΠΑ) του Πειραιά, επί Δημαρχίας Ανδρέα Ανδριανόπουλου (1987-1989) και ιδρυτής και Διευθυντής του Γραφείου Επικοινωνίας του Δήμου Πατρέων, επί Δημαρχίας Εύαγγελου Φλωράτου (1999-2000). Ήταν επίσης μέλος του Δ.Σ. του Δημοτικού Περιφερειακού Θεάτρου (ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.) Πάτρας (1999 - 2002). Γνωρίζει επτά ξένες γλώσσες (Αγγλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Ρωσικά, Γαλλικά, Ιταλικά και Πορτογαλικά) και έχει δημοσιεύσει εκτενές μεταφραστικό και πρωτότυπο ποιητικό έργο. Συνέβαλε, από το 1982 και μετά, στην διαμόρφωση της ιδεολογίας και της πολιτικής φιλοσοφίας της ευρύτερης φιλελεύθερης, εθνικής, και ελευθεριακής Δεξιάς, αλλά και της πολιτικής της στην Έρευνα, την Παιδεία και τον Πολιτισμό, μέσα από τις δραστηριότητές του σε όλα τα think tanks της παράταξης, στο ΚΠΕΕ (Κέντρο Πολιτικής Έρευνας και Επιμόρφωσης), την ΚΙΠΑΕΑ (Κίνηση για τον Πολυμερή Αφοπλισμό, την Ελευθερία και την Ασφάλεια της Ευρώπης), την ΕΜΠΡΟΣ (Εταιρεία Μελέτης Προβλημάτων Συλλογικών), το ΙΠΟΜΕ (Ινστιτούτο Πολιτικών Μελετών), το "Φιλελέυθερο Φόρουμ", το ΚΕΜΕΠΕ (Κέντρο Μελέτης Προβλημάτων του Ελληνισμού), τη θέση του ως Υπεύθυνου Ιδεολογίας και Πολιτικής στο ΙΔΚΚ (Ινστιτούτο Δημοκρατίας "Κωνσταντίνος Καραμανλής") αλλά και τη συνεχή συμμετοχή του σε πολλές επιτροπές της ΝΔ για την Έρευνα και την Παιδεία. Παρά την ενεργό συμμετοχή του στα δρώμενα της ευρύτερης παράταξης, παραμένει κομματικά ανένταχτος και αυτοπροσδιορίζεται πολιτικά ως αναρχοδεξιός.

Πού είναι το ερευνητικό του έργο οεο; Είδα κάποια άρθρα για τον Αρίσταρχο στο Ελληνικό Συνέδριο αστρονομίας. Δεν θα έπρεπε να στήσει μία πρόταση, να πάρει τρεις υποψήφιους διδάκτορες ή μεταδιδάκτορες για έρευνα και για χρήμα;

ΣΔ

gpapargi

Σπύρο δε με ενδιαφέρει ο Γούδης, με ενδιαφέρει η έρευνα και το τηλεσκόπιο. Αν δεν τους αρέσει ο Γούδης ας τον αλλάξουν. Μου είναι αδιάφορο.

Για να είμαι ειλικρινής ως προς το πρόσωπο του Γούδη είμαι επιφυλακτικός... πρώτον γιατί είναι στο κόμμα του Καραντζαφέρη και δεύτερον γιατί τον έχω δει πρώτη μούρη σε εκπομπές αμφιβόλου σοβαρότητος (του Χαρδαβέλλα για την ακρίβεια) και δε με είχε πείσει ιδιαίτερα...

Ωστόσο ξαναλέω ότι θέμα είναι το τηλεσκόπιο. Είναι επιχείρημα ο κάθε Γούδης για να κλείσουμε ένα τηλεσκόπιο που κάνει έρευνα;

Σπύρος Δουκάκης

Γιώργο,

άλλος ο Χρήστος Γούδης και άλλος ο Χρίστος Γούδης.

Ο δικός μας είναι ο 2ος. Ο ο πρώτος είναι του ΛΑΟΣ.

Συμφωνώ με το τηλεσκόπιο. Όμως έγινε μία επιλογή. Να μπει μπροστά στο έργο ο Σπύρος. Γιατί βάζω το Σπύρο; Γιατί είναι καλός ερευνητής, γιατί έχει μία ομάδα φοιτητών για έρευνα, γιατί έχει διοικητικές ικανότητες, γιατί μπορεί να συντάξει ερευνητικά και να φέρει έρευνα στην Ελλάδα. Το να φτιάξω ένα τηλεσκόπιο για να λέω ότι έχω ένα τηλεσκόπιο... να το χαιρόμαστε ή να το χαίρονται...

Είναι σαν τις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις... Φτιάξαμε-φτιάξαμε-φτιάξαμε! Οι καλύτερες. Οι μοναδικές!! Επειδή μάλιστα το τελευταίο το έζησα και πολύ μάλιστα για τρία χρόνια... ένας τρόπος υπήρχε για να συντηρηθούν: να έρθουν λεφτά από την αγορά. Όχι από τον έλληνα φορολογούμενο. Δεν αντέχει άλλο ο έλληνας! Γιατί μετά το φτιάξαμε-φτιάξαμε-φτιάξαμε γίνεται φάγαμε-φάγαμε-φάγαμε!!!

Ας φέρουν έρευνα στην Ελλάδα οι πανεπιστημιακοί που θέλουν να αναλαμβάνουν καρέκλες, αλλιώς ας καθήσουν στη βολική θεσούλα τους στο Πανεπιστήμιο...

Πού λοιπόν έγκειται το θέμα; Να βάλουν εκείνον που θα φέρει έρευνα, όχι εκείνον που θα περιμένει να του δώσει η ΓΓΕΤ έρευνα... Ας δουλέψουν και να σταματήσουν να διοικούν. Είμαι υπεύθυνος για το τάδε, είμαι διευθυντής στο τάδε κ.τ.λ. Τη δουλειά τους πρέπει να κάνουν όλοι αυτοί και μόνο τη Δουλειά τους.



Σπύρος Δουκάκης

Το συνεχίζω μάλιστα, γιατί οι δημοσιογράφοι είναι τόσο μα τόσο... (άντε δεν θα πω). Βγάζουν ένα θέμα για τηλεσκόπια, παραμονές εκλογών για να αναδείξουν τι; Ότι το κράτος αφήνει να σκουριάσει ένα τηλεσκόπιο...

Αντί να γίνει έρευνα από τους δημοσιογράφους για να κριτικάρουν ότι η Ελλάδα έχει 6 τηλεσκόπια (http://www.astro.auth.gr/elaset/gr/facilities.php), όσα και η Αυστραλία (http://www.narrabri.atnf.csiro.au/) και να αξιολογήσουν γιατί και πώς φτιάχτηκε άλλο ένα τηλεσκόπιο, καθόμαστε και ασχολούμαστε με τον κυρ Σπύρο που θέλει να έχει 6 υπαλλήλους. Ξέρουμε αν έχουν αντίστοιχα προβλήματα τα άλλα τηλεσκόπια;

Το ξαναλέω στη βολική θεσούλα τους...

gpapargi

Παράθεση από: sdoukakis στις 16 Οκτ 2009, 11:39:51 ΠΜ
Γιώργο,

άλλος ο Χρήστος Γούδης και άλλος ο Χρίστος Γούδης.

Ο δικός μας είναι ο 2ος. Ο ο πρώτος είναι του ΛΑΟΣ.

Γι αυτόν δε λέμε;
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82_%CE%93%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B7%CF%82

Το ίδιο πρόσωπο είναι από όσο καταλαβαίνω.

Για όλα τα άλλα, δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να πεις. Ότι καλώς αφήνουν χωρίς συντήρηση το τηλεσκόπιο επειδή ο διευθυντής δεν είναι καλός ερευνητής; ή γιατί υπάρχουν και άλλα τηλεσκόπια που έχουν αντίστοιχα προβλήματα;
Δεν καταλαβαίνω τι είδους επιχείρημα είναι αυτό.  Ας τα φτιάξουν όλα. Το ίδιο ισχύει και για τους "πριν" και για τους "τώρα".

ΑΥτό το "δεν αντέχει ο έλληνας" δεν φάνηκαν να το σκέφτονται όταν εξυπηρετούσαν συμφέροντα στο βατοπέδι... η σε κάθε λογής σκάνδαλο που έγινε κατά καιρούς και από τους 2. Στην έρευνα τον σκέφτονται τον έλληνα.

Έλα τώρα... φτηνές δικαιολογίες δίνουν... Το επίπεδο της παιδείας και της έρευνας (η δεύτερη είναι επέκταση της πρώτης) δείχνει το επίπεδο της χώρας και το όραμα που έχει για τον εαυτό της. Εμείς αγγίζουμε τριτοκοσμικό επίπεδο.


Σπύρος Δουκάκης

Νιώθω ότι τα τελευταία 15 χρόνια μας πουλάνε οι δημοσιογράφοι αυτά που θέλουν.

Το θέμα αυτό προέκυψε παραμονές εκλογών; Το θέμα αυτό προέκυψε την ώρα που το ΕΣΠΑ κινείται; Το θέμα αυτό προέκυψε την ώρα που κάποιος ήθελε να δείξει ότι ανήκει σε άλλο στρατόπεδο;

Είναι χρόνιο το θέμα. Δεν δίνονται λεφτά για έρευνα από τη χώρα. Πρέπει να κάνουμε εξοπλιστικά, να πάρουμε αυτοκίνητα, να έχουμε υπερωρίες, να έχουμε κάποιοι καλύτερα μισθολόγια από κάποιους άλλους (αδικαιολόγητα), να έχουμε μαύρο χρήμα... πρέπει να κάνουμε πολλά. Με την έρευνα θα ασχοληθούμε; Σιγά τα λάχανα...

Γιώργο αστειεύομαι και δεν είναι προς τα σένα η επίθεση... Απλώς μου τη σπάνε οι δημοσιογράφοι και ο κυρ Σπύρος που σκέφτεται τη θεσούλα του μετά τις εκλογές.

Βέβαια το ας τα φτιάξουν όλα σε ποιον πάει; Στον έλληνα φορολογούμενο. Σε εσένα και σε εμένα. Ελπίζω να μην εννοείς το κράτος. Διότι το κράτος φτιάχνεται από ανθρώπους και αν οι άνθρωποι διαχειρίζονατι τα χρήματά μας έτσι ώστε εσύ και εγώ να πάρουμε λεφτάκια για να τους ψηφίζουμε... για να περνάμε καλά κ.τ.λ. τότε ξέχνα τα τηλεσκόπια...

Δες και τα Link:

http://www.astro.noa.gr/helmos/about_aristarchos.html
http://www.astro.noa.gr/helmos/staff.html
Από τα 11 άτομα πρσωπικό οι πέντε είναι Διευθυντές τουλάχιστον!

ΣΔ

ΣΔ

gpapargi

Παράθεση από: sdoukakis στις 16 Οκτ 2009, 12:41:46 ΜΜ
Δες και αυτό:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7:%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82_%CE%93%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B7%CF%82

Δες το μέχρι το τέλος. Καταλήγουν στη συζήτηση του άρθρου ότι τελικά το άρθρο είναι ακριβές. Αν δεν ήταν θα το είχαν διορθώσει τόσους μήνες μετά. Νομίζω πως τον έχω δει να μιλάει και για τα 2.

Για τα υπόλοιπα να ξέρεις ότι από όσα έχω γράψει κατά καιρούς ποτέ δεν είχε κάτι κομματική χροιά. Άλλωστε δε συμπαθώ τα κόμματα για λόγους που δε χρειάζεται να αναφέρω τώρα.

Το θέμα της έρευνας το έθιξα μια εποχή που δεν ήταν προεκλογική.

Το θέμα του τηλεσκοπίου το είδα στη σελίδα του φυσικού της Αθήνας που παρακολουθώ συστηματικά.
http://www.cc.uoa.gr/~ctrikali/discus/messages/7038/11376.html?1255638124


Διάβασε το όλο το θέμα. Θα δεις ότι αυτοί που γράφουν δεν είναι τίποτα κομματόσκυλα ή παρατρεχάμενοι κομματικών οργανώσεων. Είναι φοιτητές που τους νοιάζει η έρευνα.
Ακόμα και αν προέκυψε προεκλογικά δεν σημαίνει ότι δεν είναι αληθή αυτά που λέει. Είναι λογικό όταν κάποιος πολιτικός επιλέγει να κόψει την έρευνα και για αρκετό καιρό δεν απαντάει στα ερωτήματα που αφορούν τη μη χρηματοδότηση του τηλεσκοπίου (μιλάω για τον τότε υπουργό ανάπτυξης), θεωρώ αρκετά λογικό να του φυλάνε και να του τα χώσουν και προεκλογικά… μια που από τη μεριά του πολιτικού… στις εκλογές πληρώνονται όλα. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι τον κατηγόρησαν ψευδώς. 

Επίσης είμαι πολύ περίεργος να δω οι καινούργιοι τι θα κάνουν. Αν για παράδειγμα δεν αλλάξει κάτι τότε αυτό θα σημαίνει ότι είναι όλο φούμαρα.

Σπύρος Δουκάκης

Έχεις δίκιο είναι ο ίδιος άνθρωπος και αυτό το κάνει ακόμα χειρότερο...

Γιώργο το μόνο που έχει νόημα για εμένα και νομίζω και για εσένα και μάλλον και για τους περισσότερους, είναι να υπερασπιζόμαστε τα δημόσια έργα. Τα λεφτά που έχουν διατεθεί από το 1997 για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι 5 million euros (από συγχρηματοδοτούμενα έργα). Είναι το δεύτερο μεγαλύτερο τηλεσκόπιο της Ευρώπης (αυτό τώρα βέβαια δεν ξέρω αν είναι θετικό ή είναι αρνητικό, αν το χρειαζόμασταν στην Ελλάδα ή όχι, αλλά καλό είναι να κάνουμε και κάτι μεγάλο) (αν και ως Έλληνες μας αρέσει να κάνουμε μόνο μεγάλα και δεν ασχολούμαστε με μικρά). Η υπεράσπιση όμως αυτή δεν περνάει κατά τη γνώμη μου από το κράτος, αλλά από εμάς και αυτούς που έχουν την ευθύνη. Θα ήθελα ο κυρ Σπύρος να στρωθεί να βρει χρήματα για το τηλεσκόπιο και όχι να βγαίνει σε κανάλια, εφημερίδες κ.α. προσπαθώντας να "υποχρεώσει" τη διάθεση χρημάτων... Το ερώτημα για μένα παραμένει.
* Μήπως θα μπορούσε να είχε λάβει κονδύλια με άλλο τρόπο για να συντηρήσει το έργο και δεν έκανε τις απαραίτητες ενέργειες για να τα πάρει (πρόταση για έργο με λεφτά της ΕΕ);
* Μήπως δεν είχε μελετηθεί και η βιωσιμότητα του συγκεκριμένου έργου;

Εύχομαι στο μέλλον να διαχειρίζονται τέτοια έργα άνθρωποι που θα έχουν αποκλειστική απασχόληση με τέτοιες δουλειές... Ανατέθηκε το έργο των 5 million euros σε έναν άνθρωπο που:
1. μιλάει στα κανάλια
2. γράφει ποιήματα
3. διδάσκει στο πανεπιστήμιο
4. είναι πρόεδρος του ιδρύματος μελετών Ιώνα Δραγούμη, που βέβαια έφτιαξε ο ίδιος
5. ασχολείται με το κόμμα ΛΑΟΣ
6. γράφει για πολιτική φιλοσοφία
7. Διευθύνει το Ινστιτούτο Αστρονομίας και Αστροφυσικής
8. είναι αντιπρόεδρος του Δ.Σ. του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών

Αλήθεια πώς τα καταφέρνει; Εγώ δεν θα προλάβαινα... Αλλά μάλλον είναι πολλά τα λεφτά Άρη... Βέβαια δεν φταίει αυτός που πήρε αυτή τη θέση, αλλά ο κομματικός μηχανισμός της προηγούμενης κυβέρνησης που του την έδωσε. Ας στηρίξουμε τον δικό μας άνθρωπο είπαν αρχικά και μόλις το 2007 πήγε σε άλλο πολιτικό φορέα έμεινε στην απέξω ο κυρ Σπύρος... και άρχισε και ο κυρ Σπύρος να γκρινιάζει... Δεν είχε πλέον φαγητό...

Είμαι αυστηρός, αλλά ελπίζω αμερόληπτος.

Και αυτό έρχεται πακέτο...

http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=7048

ΠαράθεσηΜε όνειρα που φτάνουν μέχρι τα... άστρα και βαλίτσες γεμάτες ελπίδες, πέντε φοιτητές από την Ελλάδα αναχώρησαν την περασμένη Πέμπτη για την Τεχεράνη προκειμένου να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην 3η Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, που θα διεξαχθεί από τις 17 έως και τις 26 Οκτωβρίου.

Πάντως Γιώργο η μη συμπάθεια στα κόμματα νομίζω ότι πρέπει πλέον να συνοδεύεται και από μη συμπάθεια στα ΜΜΕ, αφού οι εκδότες, καναλάρχες, άνκορμεν είναι αυτοί που δυστυχώς ή ευτυχώς συνδιοικούν τα πάντα... από εποχής οικουμενικής κυβέρνησης...

ΣΔ

gpapargi

Παράθεση από: sdoukakis στις 17 Οκτ 2009, 09:57:38 ΠΜ
Πάντως Γιώργο η μη συμπάθεια στα κόμματα νομίζω ότι πρέπει πλέον να συνοδεύεται και από μη συμπάθεια στα ΜΜΕ, αφού οι εκδότες, καναλάρχες, άνκορμεν είναι αυτοί που δυστυχώς ή ευτυχώς συνδιοικούν τα πάντα... από εποχής οικουμενικής κυβέρνησης...

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Θεωρώ ότι η μόνη φάρα που είναι χειρότερη από τους πολιτικούς είναι οι δημοσιογράφοι.
Ωστόσο αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα μας γιατί η πηγή των όσων έγραψα δεν είναι κάποια δημοσιογραφική έρευνα ή κάποια κατηγορία από αντίπαλο κόμμα. Το θέμα αυτό δεν είναι αρκετά πιασιάρικο για τους δημοσιογράφους.

Η πηγή αυτών των ειδήσεων είναι αποκλειστικά φοιτητές μη κομματικά ενταγμένοι που αγαπάνε την έρευνα. Συγκεκριμένα για το τηλεσκόπιο είναι το forum του φυσικού της Αθήνας και για την έρευνα γενικά (που έγραψα παλαιότερα) είναι φίλος μου που κάνει διδακτορικό στα μαθηματικά.

Για τα υπόλοιπα η άποψή μου είναι απλή. Την αναφέρω για τελευταία φορά μια που θεωρώ ότι εξάντλησα το θέμα και δεν έχω να πω κάτι καινούργιο:

Το πνευματικό επίπεδο μιας χώρας καθορίζεται από την παιδεία της και την έρευνά της. Οι αρχαίοι μας (ξεχωρίζω τον Αρχιμήδη και τον Δημόκριτο) κυριολεκτικά έγραψαν ιστορία για τις νέες ιδέες που χάρισαν στην ανθρωπότητα. Δυστυχώς οι νεοέλληνες κινούμαστε προς εντελώς διαφορετική κατεύθυνση… και συγκεκριμένα κινούμαστε στην ακριβώς αντίθετη.

Μπορούμε να βρίσκουμε για πάντα δικαιολογίες για το αν ο (κάθε) Γούδης είναι ο καταλληλότερος για τις θέσεις που έχει (λες και αν ήταν άλλος στη θέση τους θα πλήρωναν τη συντήρηση). Ή μπορούμε απλά να καταλάβουμε ότι με αυτή τη στρατηγική γλιτώνουμε κάποια χρήματα τώρα (αν και θα μπορούσαμε να είχαμε γλιτώσει πολύ περισσότερα αποφεύγοντας σπατάλες και διαφθορά) αλλά υποβαθμίζουμε το πνευματικό επίπεδο της χώρας.
Η επιλογή που θα κάνουμε δείχνει το όραμα που έχουμε για τη χώρα. Και μη μου πει κανείς ότι δεν ένιωσε "κάπως" βλέποντας και την ελλάδα να συμμετέχει ενεργά στην κατασκευή του επιταχυντή στο Cern.
http://gazis.web.cern.ch/gazis/extensive_article.pdf


P.Tsiotakis

Αφού ήθελε επιχορήγηση γιατί δεν απευθυνόταν στη SIEMENS;

Σπύρος Δουκάκης

Αυτό, λοιπόν, ήταν το πολιτικό λάθος. Το τηλεσκόπιο δεν αγοράστηκε από τη SIEMENS, διότι αν είχε αγοραστεί από τη SIEMENS, η συντήρηση θα είχε προπληρωθεί με την αγορά. Μάλιστα η αγορά θα κάλυπτε  τα επόμενα ... χρόνια! Στις τελίτσες συμπληρώστε ότι φαντάζεστε... Προτείνω να θέσω τη συμπλήρωση των χρόνων σε ψηφοφορία!

Πέρα από τα αστεία πάντως, ο Γιώργος έχει δίκιο!

ΣΔ