ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ

Ξεκίνησε από Αλεξόπουλος Ανδρέας, 08 Απρ 2008, 12:01:00 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

andreas_p

Τελικά οι μισοί βάζουν και οι άλλοι ΟΧΙ.

Ας ακολουθήσουμε ΜΙΑ γραμμή.

Προσωπικά βάζω (βλ. σελ.247).  Αλλά δε θα με πείραζε να αλλάξω τακτική αρκεί να εφαρμόζεται απ'όλους.

andreas_p

Αλλά αν προσέξεις το Τετράδιο σελ. 145,146 είναι  ΧΩΡΙΣ ...

raniasgr

Επειδή αναφέρθηκε κάτι σχετικό στις απαντήσεις σας, παίρνω το θάρρος να γράψω σε αυτό το topic την απορία μου. Στη Γλώσσα υπάρχει συνάρτηση Ε(x), μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σαν όνομα μεταβλητής το Ε χωρίς πρόβλημα?
Καθηγήτρια Πληροφορικής - ΠΕ19

ntzios kostas

Μπορεί στον Διερμηνευτή να μην επιτρέπεται η χρήση της Ε και πολύ σωστά κάνει, όμως σε ένα πρόγραμμα (ή αλγόριθμο) που γράφεται σε χαρτί δεν υπάρχει πρόβλημα η χρησιμοποίηση του, απλά μην χρησιμοποιεί ο μαθητής στην ίδια λύση τη συνάρτηση Ε.

Όσο για τις παρενθέσεις προσωπικά είμαι της άποψης και οι δύο λύσεις να θεωρούνται σωστές. Κανένας από εμάς νομίζω, όποια λύση και αν υποστηρίζει, αν δει την άλλη ως απάντηση μαθητή δεν θα τη θεωρήσει λάθος.

Καλη σας μέρα
Ντζιός Κώστας
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

P.Tsiotakis

Για το Ε(χ) διαφωνώ λίγο.

Όπως στην ψευδογλώσσα, το Τ_Ρ, το Α_Τ, το ΗΜ είναι δεσμευμένες λέξεις, έτσι είναι και το Ε.

Στο προηγούμενο βιβλίο (ελπίζω όχι σε αυτό) μου είχε ξεφύγει ένα τέτοιο, αλλά αν το σκεφτείς δεν πρέπει να βάλεις όνομα μεταβλητής ε!!

ntzios kostas

Δηλαδή αν το δεις στις εξετάσεις από μαθητή θα του κόψεις μόριο; και μιλάω για την μεταβλητή Ε η οποία είναι πολύ συνηθισμένη μεταβλητή. Όχι βέβαια. Και να σου πω και κάτι μπορεί να χρησιμοποιεί το αγγλικό Ε, εσύ που το ξέρεις;

Δες 66.10 (Μάλλον χρησιμοποιείς το αγγλικό Ε  :) :) )
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

P.Tsiotakis

εχεις δικιο, το έχω δει στην 66.10

απλά στο μάθημα μπορούμε να το πούμε στα παιδιά ώστε ΑΝ και ΟΣΟΙ το θυμούνται να το αποφεύγουν!!

ntzios kostas

Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

alkisg

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 16 Μαρ 2009, 10:05:31 ΠΜ
Άλκη, τι κάνεις στις 6.30 το πρωι στο internet;

ʼστα είμαι καταραμένος να μην ευχαριστηθώ ποτέ πρωινό ύπνο. Ό,τι ώρα και να πέσω, 6 με 7 θα σηκωθώ. :(
Τουλάχιστον το στέκι είναι καλή παρέα για το πολύ πρωινό καφεδάκι... :)

raniasgr

Εγώ στηρίζομαι στο γεγογός ότι ειναι δεσμευμένη στη Γλώσσα και στα προγράμματα λεω να μην το χρησιμοποιούν. Στον ψευδοκώδικα το άφησα ανοικτό. Αν και δεν πιστεύω ότι οι διορθωτές θα το πρόσεχαν  :P :angel:
Καθηγήτρια Πληροφορικής - ΠΕ19

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 16 Μαρ 2009, 06:35:17 ΜΜ
Για το Ε(χ) διαφωνώ λίγο.

Όπως στην ψευδογλώσσα, το Τ_Ρ, το Α_Τ, το ΗΜ είναι δεσμευμένες λέξεις, έτσι είναι και το Ε.

Συμφωνώ και εγώ πως το Ε θεωρείται ως δεσμευμένη λέξη και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ως όνομα μεταβλητής , προγράμματος κτλ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: ntzios kostas στις 16 Μαρ 2009, 06:48:02 ΜΜ
Δηλαδή αν το δεις στις εξετάσεις από μαθητή θα του κόψεις μόριο; και μιλάω για την μεταβλητή Ε η οποία είναι πολύ συνηθισμένη μεταβλητή. Όχι βέβαια. Και να σου πω και κάτι μπορεί να χρησιμοποιεί το αγγλικό Ε, εσύ που το ξέρεις;


Κανείς δεν νομίζω πως θα κόψει μόρια γι'αυτό. Εγώ προσωπικά ποτέ.
Απλώς επειδή λέμε στα παιδιά να μην χρησιμοποιούν ονόματα μεταβλητών δεσμευμένες λέξεις και για να είμαστε σύμφωνοι με αυτά που λέμε, δεν πρέπει ούτε το Ε να χρησιμοποιούν ως όνομα

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, δεσμευμένη λέξη θεωρείται μόνο το Ε ή η  σύνταξη Ε(), μόνο το Τ_Ρ ή το Τ_Ρ();

Επειδή συνάρτηση χωρίς παραμέτρους δεν γίνεται, αυτό σημαίνει πως θεωρητικά δεν μπορεί να υπάρξει και το Ε χωρίς παραμέτρους και άρα χωρίς παρενθέσεις. Αρα μήπως στο συντακτικό της ΓΛΩΣΣΑΣ σκέτο το Ε δεν είναι δεσμευμένη λέξη και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν όνομα μεταβλητής;
Τι λέτε;

andreas_p


ntzios kostas

Δείτε επαναληπτικές εξετάσεις 2006 θέμα 2ο. Όπως και το σχολικό (σελίδα 212), ούτε η επιτροπή των εξετάσεων δεν λαμβάνει υπόψη της τη συνάρτηση Ε.

Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...