Διάβασε 2 μεταβλητές διαφορετικού τύπου

Ξεκίνησε από coletsos, 14 Ιαν 2008, 11:17:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

coletsos

Καλησπέρα σας

Παρακαλουθώ το φόρουμ σας τους τελευταίους μήνες και τώρα που μου δημιουργήθηκε μία απορία είπα να ρωτήσω:

Θέλω να διαβάσω 2 στοιχεία διαφορετικού τύπου(πχ το α ακέραιος αριθμός και το β χαρακτήρας) δεν μπορώ να τα βάλω μαζί στην ίδια εντολή διάβασε;
δηλ:
διάβασε α,β

Κάποιος καθηγητής σχολείου είπε χαρακτηριστικά ότι δεν μπορείς να διαβάζεις πατάτες με φασόλια!!
και ήθελε να γραφτεί:
διάβασε α
διάβασε β

Όσο και αν έψαξα δε βρήκα πουθενά γραμμένο τέτοιο περιορισμό. Έχετε κάτι υπόψιν σας;

Θοδωρής Κολέτσος

Laertis

Φυσικά και μπορείς. Είναι 2 διαφορετικές μεταβλητές και μπορείς να τις διαβάσεις στην ίδια εντολή.
Μπορείς να διαβάζεις πατάτες με φασόλια αρκεί να μπαίνουν σε διαφορετικά τσουβάλια (μεταβλητές), όχι στο ίδιο. ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

Δεν υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα στο διδακτικό πακέτο που το κάνουν Θοδωρή;

EleniK

Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

coletsos

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 15 Ιαν 2008, 12:50:03 ΠΜ
Δεν υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα στο διδακτικό πακέτο που το κάνουν Θοδωρή;
Στο σχολικό βιβλίο πάντως δεν υπάρχει κανένα!! παρόμοιο παράδειγμα.

@EleniK: Τι δε καταλάβατε Δρ.Κοκκίνου?

andreas_p

Τι άλλο  μας περιμένει (να δούμε)  άραγε   ???

P.Tsiotakis

Περίεργο, γιατί στη σελίδα 34 του βιβλίου μαθητή γράφει "Διάβασε a, b" στη δεύτερη γραμμή του αλγορίθμου

Επίσης, οι μαθητές έχουν στα χέρια τους, το τετράδιο μαθητή (εγκεκριμένο βιβλίο απο το παιδαγωγικό ινστιτούτο) που αποτελεί μέλος του διδακτικού πακέτου.

Επίσης, εμείς οι καθηγητές έχουμε στα χέρια μας (ή στον υπολογιστή μας) το βιβλίο καθηγητή που αποτελεί μέρος του διδακτικού πακέτου


Μάλλον, Θοδωρή στο βιβλίο, στα πρώτα παραδείγματα έχει δυο Διάβασε για εκπαιδευτικούς σκοπούς -> κάθε είσοδος μια γραμμή...

coletsos

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 25 Ιαν 2008, 10:06:34 ΠΜ
Περίεργο, γιατί στη σελίδα 34 του βιβλίου μαθητή γράφει "Διάβασε a, b" στη δεύτερη γραμμή του αλγορίθμου

Επίσης, οι μαθητές έχουν στα χέρια τους, το τετράδιο μαθητή (εγκεκριμένο βιβλίο απο το παιδαγωγικό ινστιτούτο) που αποτελεί μέλος του διδακτικού πακέτου.

Επίσης, εμείς οι καθηγητές έχουμε στα χέρια μας (ή στον υπολογιστή μας) το βιβλίο καθηγητή που αποτελεί μέρος του διδακτικού πακέτου


Μάλλον, Θοδωρή στο βιβλίο, στα πρώτα παραδείγματα έχει δυο Διάβασε για εκπαιδευτικούς σκοπούς -> κάθε είσοδος μια γραμμή...

Δεν έχετε καταλάβει αυτο που ρώτησα, ξαναδείτε τι έχω γράψει στο πρώτο πόστ(εν συντομία θέλω να διαβάσω 2 μεταβλητές διαφορετικού ΤΥΠΟΥ!!)

Laertis

Δε σου αρκεί Θοδωρή η απάντηση που έχεις λάβει ;
Προφανώς και συ δεν έχεις καταλάβει τι σου απαντήσαμε.
Για μια ακόμη φορά σου απαντώ ότι ΓΙΝΕΤΑΙ !!!
Αν έχεις τεκμηριωμένο αντίλογο παρακαλώ θέσε τον , αλλιώς δέξου την απάντηση και μη συνεχίζεις να αμφισβητείς.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

coletsos

Παράθεση από: Laertis στις 25 Ιαν 2008, 11:07:36 ΜΜ
Δε σου αρκεί Θοδωρή η απάντηση που έχεις λάβει ;
Προφανώς και συ δεν έχεις καταλάβει τι σου απαντήσαμε.
Για μια ακόμη φορά σου απαντώ ότι ΓΙΝΕΤΑΙ !!!
Αν έχεις τεκμηριωμένο αντίλογο παρακαλώ θέσε τον , αλλιώς δέξου την απάντηση και μη συνεχίζεις να αμφισβητείς.

Φυσικά και μου αρκεί απλά θεώρησα σωστό να απαντήσω και στην απάντηση του κύριου
Τσιωτάκη. τόσο κακό είναι?
Μια χαρά έχω καταλάβει τι μου απαντήσατε.
Δεν χρειάζεται να μου επαναλαμβάνετε αυτά που είπατε πιο πρίν ξέρω να διαβάζω.
Επίσης εγώ από την αρχή είχα την ίδια γνώμη με εσάς. Δεν αμφισβήτησα την απάντησή σας σε κανένα σημείο.

Ευχαριστώ λοιπόν για την απαντησή σας αλλά δε βλέπω που είναι το πρόβλημα που απάντησα στον κύριο Τσιωτάκη...

Laertis

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απλά θεώρησα - λανθασμένα ίσως- ότι αμφισβητείς τα λεγόμενα των συναδέλφων και μάλιστα με ειρωνική διάθεση

Παράθεση από: coletsos στις 25 Ιαν 2008, 08:35:47 ΠΜ
Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 15 Ιαν 2008, 12:50:03 ΠΜ
@EleniK: Τι δε καταλάβατε Δρ.Κοκκίνου?

Anyway, το θέμα θεωρείτε λήξαν.
Μπορείς να ρωτάς ότι θέλεις , όποτε θέλεις ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

coletsos

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.
Καλή συνέχεια σε όλους...

EleniK

Δεν κατάλαβα αγαπητέ, πώς προεκυψε η απορία. Υπάρχει κάτι στο βιβλίο που σε αποτρέπει?
Οι ειρωνείες καλό είναι να λείπουν. Ρίχνουν απλά το επίπεδο.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

coletsos

Παράθεση από: EleniK στις 27 Ιαν 2008, 12:30:52 ΜΜ
Δεν κατάλαβα αγαπητέ, πώς προεκυψε η απορία. Υπάρχει κάτι στο βιβλίο που σε αποτρέπει?
Οι ειρωνείες καλό είναι να λείπουν. Ρίχνουν απλά το επίπεδο.
Η απορία μου λύθηκε.
Δεν πειράζει που δεν καταλάβατε πως προέκυψε η απορία. Όχι δεν υπάρχει κάτι στο βιβλίο που να με αποτρέπει.
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

andreas_p

Προτείνω στους συναδέλφους να μην ασχολούνται με  ? συναδέλφους ή  μαθητές  που έχουν αρνητική  και ειρωνική διάθεση.   Δεν αξίζει ...

Ανδρέας