πρόβλημα με πρόγραμμα latex

Ξεκίνησε από Stavros, 26 Δεκ 2010, 04:01:56 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Stavros

Έχω κατεβάσει το portable πρόγραμμα για εγγραφή σε latex, texmakerx.1.9.9.a.win32_usb.
καθώς όμως γράφω ένα κείμενο σε latex, π.χ. αυτό:

\documentclass[a4paper,11pt]{article}
\usepackage{latexsym}
\author{A. Einstein}
\title{The theory of relativity}
\begin{document}
\maketitle \tableofcontents
\section{Introduction}
The Gallilean invariance holds for the Newton equations of
motion but it does not hold in the case of Maxwell's
equations.
\section{Conclusions}
We showed that there exists an upper bound to all velocities
and that this bound is the speed of light in vacuum.
\end{document}

πατάω αποθήκευση και μετά πάω tools->view pdf. Όμως μου βγάζει σφάλμα: παρουσιάστηκε σφάλμα κατά το άνοιγμα αυτού του εγγράφου. Αδύνατη η εύρεση αυτού του αρχείου.
Ή για παράδειγμα αν πατήσω tools->latex τότε μου βγάζει: Error: could not start the command: latex -interaction=nonstopmode %.tex
Ξέρετε πως μπορώ να δω το αποτέλεσμα του latex σε pdf σε αυτό το πρόγραμμα τι πρέπει να κάνω;;;
Ή αλλιώς ξέρετε κάποιο άλλο πρόγραμμα για εύκολη προβολή του pdf αρχείου από latex;;;;;
Δεν ξέρω αν χρειάζεται αλλά έχω windows 7.

Ευχαριστώ προκαταβολικά....
Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!

odysseas

Μικρή παρατήρηση: όταν κανείς χρησιμοποιεί το κλασικό latex (και όχι κάποια από τις πολλές παραλλαγές του, όπως το pdflatex), τότε από το .tex αρχείο παράγεται ένα .dvi (device independent) αρχείο και από αυτό στη συνέχεια ένα .ps αρχείο (postscript) και από αυτό, αν θες, ένα pdf. Είναι λιγότερο περίπλοκο απ' οτι ακούγεται πάντως με το κλασικό latex δεν παίρνεις pdf με τη μία.

Πάντως το δικό σου πρόβλημα δε νομίζω να είναι αυτό. Αν και δεν έχω υπόψη μου το συγκεκριμένο πρόγραμμα που αναφέρεις, αυτό που κατάλαβα από μια μικρή αναζήτηση είναι ότι πρόκειται απλά για έναν latex editor. Δηλαδή σε βοηθά να γράφεις κείμενα για latex αλλά το ίδιο το latex πρέπει να το εγκαταστήσεις ανεξάρτητα στο σύστημά σου. Αυτή τη στιγμή δε φαίνεται να το διαθέτεις, γι' αυτό σου λέει ότι δεν μπορεί να το εκτελέσεις.

Προσωπικά δε χρησιμοποιοώ windows αλλά, αν δεν έχει αλλάξει κάτι δραματικά, η πλέον αξιόπιστη λύση για latex στα windows είναι το miktex. Αυτό περιέχει και editor και το ίδιο το latex (και πολλά άλλα ακόμα).