Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tdrivas

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.ΤΩΡΑ ΔΙΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ..ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

vtsakan

Παράθεση από: peter13 στις 28 Αυγ 2013, 05:33:11 ΜΜ
Παιδιά προφανώς και το πέταξε αυτό για να αλλάξουμε λίγο το θέμα συζήτησης από εκεί που είχε καταλήξει.. Κι όντως το κατάφερε καλά.

Όσον αφορά το θέμα προσωπική μου γνώμη είναι ότι καλώς είναι γενικής στην τρίτη γιατί βασικές αρχές αλγοριθμικής ασφαλώς βοηθάνε και τους φιλολόγους.
Από 'κει και πέρα για μένα θέμα διεκδίκησης δεν είναι σας δίνουμε το γενικής δώστε μας κατεύθυνση αλλά σωστά κάνετε και το κάνετε γενικής γιατί είναι χρησιμότατο για όλους αλλά διεκδικούμε και εμβάθυνση (+3 ώρες) για αυτούς που θέλουν να περάσουν σε όλες αυτές τις σχολές που έχετε αναφέρει.

Σεβαστή η αποψη σου. Το θεμα όμως επιμένω πως είναι η αποψη της πεκαπ. Τι γραμμή θα ακολουθήσει;

Συγγνώμη εαν επιμένω σε αυτο, αλλά ειναι θεμα αξιοπιστίας της ένωσης απεναντι στος ιδιωτικούς εκπαιδευτικους. Ενας συναδερφος μου ελεγε χτες στο τηλεφωνο: ποιος θα παλεψει για πανελλαδικως εξεταζομενο μαθημα; οι δημόσιοι βολευτικαν.
Δεν συμφωνω με αυτη την άποψη. Ακομα..

Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

GEG

Hey! It compiles! Ship it! :-)

lkt

Παράθεση από: dg69 στις 28 Αυγ 2013, 05:37:46 ΜΜ
Σήμερα το μεσημέρι συνατήθηκε ο υπουργός με μερικούς βουλευτές. Ενας από αυτούς (κ. Κέλλας, βουλευτής της ΝΔ) ανέφερε για 2, 4, 5.
Μη με μαλώνετε. Αυτό έχω μάθει και σας το μεταφέρω. Και εμένα μου φαίνεται περίεργο.

ΥΣ Γράφω από ένα νοκια 3 ετών. Συγγνωμη για την καθυστέρηση της επικοινωνίας.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Να δούμε τελικά που θα κάτσει η μπίλια!

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:36:57 ΜΜ
Για να ξέρετε όσοι κάνετε σε φροντιστήρια και δεν έχετε μεγάλη σχέση με το μάθημα ΑΝΕΦ.

Ο ίδιος ο συγγραφέας του βιβλίου ο Πολίτης είπε δημόσια στην ημερίδα Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον ότι  όταν σχεδιάζαν το μάθημα το ετοίμαζαν για γενικής παιδείας και όχι για κατεύθυνσης.

Αλλά φυσικά, όταν έχετε το μυαλό σας στα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα, που να τα ξέρετε αυτά

Φιλαράκο, έλα να μου τα πεις τα επιχειρήματα εμένα που αφιέρωσα 10 χρόνια από τη ζωή μου για αυτό το μάθημα σε φροντιστήριο, να τρέχω να βγάζω θέματα στον ΟΕΦΕ, να προσπαθώ να εξηγήσω στο κόσμο τι είναι αυτό το μάθημα και τώρα πρέπει να τα πετάξω στα σκουπίδια..

Θα έπρεπε να έχεις το λιγότερο κάποιο σεβασμό για εμάς που σε 2 χρόνια θα χάσουμε τη δουλειά μας.

Ακόμα και αν το μάθημα σχεδιάστηκε για γενικής παιδείας (πολύ αμφιβάλλω αν ισχύει αυτό) αν το Υπουργείο και οι συντεχνίες το ήθελαν θα το 'αναβάθμιζαν' (ξέρουμε όλοι πως γίνονται αυτές οι αναβαθμίσεις) σε κατεύθυνσης

Σε παρακαλώ λοιπό σεβάσου το χώρο που ποστάρεις, την αγωνία των ανθρώπων που δουλεύουν σε φροντιστήρια και μην προκαλείς με την στάση σου...Μπράβο στην ΕΕΧ, είναι πιο δυνατοί από μας, πιο βυσματωμένοι και επειδή έτσι δουλεύουν τα πράγματα στην Ελλάδα συγχαρητήρια για τον εξοστρακισμό της Πληροφορικής από τις πανελλήνιες...Τώρα θα μπορείτε να χτυπάτε ιδιαιτεράκια και από την πρώην τεχνολογική...

Ποιος θα μου το έλεγε ότι το 2015 θα έφευγε η Πληροφορική από τις πανελλήνιες;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: dg69 στις 28 Αυγ 2013, 05:37:46 ΜΜ
Σήμερα το μεσημέρι συνατήθηκε ο υπουργός με μερικούς βουλευτές. Ενας από αυτούς (κ. Κέλλας, βουλευτής της ΝΔ) ανέφερε για 2, 4, 5.
Μη με μαλώνετε. Αυτό έχω μάθει και σας το μεταφέρω. Και εμένα μου φαίνεται περίεργο.

ΥΣ Γράφω από ένα νοκια 3 ετών. Συγγνωμη για την καθυστέρηση της επικοινωνίας.

Συγνώμη που στο λέω, αλλά μάλλον είτε ο βουλευτής δουλεύει εσένα είτε ο Υπουργός τον βουλευτή..

tdrivas

ΜΗΠΩΣ ΤΟ 2-4-5 ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ???

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Σπύρος Δουκάκης

Δεν είναι ακριβές αυτό.

Οι θέσεις των Πολίτη και Κόμη είναι δημοσιευμένες στο άρθρο (1999):

http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/education/docs/syn_dm1999_politis.pdf

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:36:57 ΜΜ
Για να ξέρετε όσοι κάνετε σε φροντιστήρια και δεν έχετε μεγάλη σχέση με το μάθημα ΑΝΕΦ.

Ο ίδιος ο συγγραφέας του βιβλίου ο Πολίτης είπε δημόσια στην ημερίδα Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον ότι  όταν σχεδιάζαν το μάθημα το ετοίμαζαν για γενικής παιδείας και όχι για κατεύθυνσης.

Αλλά φυσικά, όταν έχετε το μυαλό σας στα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα, που να τα ξέρετε αυτά

NiColas1957

Μπορούμε να κάνουμε κάτι χρήσιμο?
Υπάρχει ανάγκη να συγκεντρωθούν τα επιχειρήματα υπέρ του γιατί να είναι «Πανελλαδικώς εξεταζόμενο»

Θα βοηθούσε να δημιουργηθεί μιά λίστα επιχειρημάτων ASAP !


lkt

Κάποιος που να μιλάει απευθείας με τον Σκίκο ή με άλλο μέλος της ΠΕΚΑΠ δεν υπάρχει; Να μάθουμε τουλάχιστον κάτι περισσότερο. Κοντεύουμε να τρελαθούμε τόσες μέρες

GEG

Hey! It compiles! Ship it! :-)

Σπύρος Δουκάκης

Συνάδελφοι το σενάριο Κέλλας δεν μπορεί να σταθεί.

Ανδρέας Φαρμακόρης

Καθηγητης Πληροφορικής ΠΕ19
Λυκειο Αμπελακίων Σαλαμίνας

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: lkt στις 28 Αυγ 2013, 05:47:27 ΜΜ
Κάποιος που να μιλάει απευθείας με τον Σκίκο ή με άλλο μέλος της ΠΕΚΑΠ δεν υπάρχει; Να μάθουμε τουλάχιστον κάτι περισσότερο. Κοντεύουμε να τρελαθούμε τόσες μέρες

Επειδή ήμουν κάτω και μίλησα με διάφορους, θα σου πω ότι το πανελλαδικώς εξεταζόμενο έχει πολύ λίγες πιθανότητες πλέον...Για κάποιον λόγο (Χημεία) δεν μας θέλουν στις πανελλαδικές..Για αυτό και έκαναν την ντρίπλα με το μάθημα Γενικής Παιδείας ....Για να μην έχουμε επιχείρηματα

Άσε που ακούγεται έντονα ότι το μάθημα της Α' Λυκείου θα είναι ουσιαστικά κάτι σαν ECDL..

che

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 04:45:27 ΜΜ
Το Χημικό είναι καθηγητική σχολή, οι σχολές πληροφορικής όχι.
Το παραπάνω δεν ισχύει? λέω κάτι ψέμματα?

Επειδή επιτέλους βρέθηκε ο ρουφιάνος ....
Αν ο διαχειριστής θεωρει τον εαυτό του καθηγητή να τον διαγράψει τον κύριο.