Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

AlexPapplir

Παράθεση από: pfan στις 27 Αυγ 2013, 01:47:06 ΠΜ
Θέλω να ρωτήσω γιατί δεν καταλαβαίνετε το πιο απλό πράγμα: ότι και να μπει η επιστήμη μας σαν εξεταζόμενο μάθημα η ουσία των πραγμάτων δεν αλλάζει...


Συμφωνώ με με πολλά απ' όσα λές, αλλά χωρίς εξετζόμενο μάθημα είμαστε η μοναδική ομάδα που υποβιβάζεται στη β΄ εθνική.  Οι άλλοι, φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί, οικονομολόγοι συνεχίζουν να παίζουν α΄.

pfan

Άρε Παναγιώτη για αυτό σε πάω, γιατί είσαι πάντα ετοιμόλογος!!!!
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Καληνυχτα Στεκιώτες, εις το επανιδείν

pfan

Παράθεση από: AlexPapplir στις 27 Αυγ 2013, 01:52:15 ΠΜ
Συμφωνώ με με πολλά απ' όσα λές, αλλά χωρίς εξετζόμενο μάθημα είμαστε η μοναδική ομάδα που υποβιβάζεται στη β΄ εθνική.  Οι άλλοι, φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί, οικονομολόγοι συνεχίζουν να παίζουν α΄.

Φαντάζομαι την τεχνική διαιρεί και βασίλευε την γνωρίζεις.....
Οι άλλοι είναι συνάδελφοί μας πάντως και όλοι μαζί παίζουμε μάλλον στη γ' εθνική.
Δεν είμαι επικοινωνιολόγος και για αυτό δεν μπορώ να ερμηνεύσω ακριβώς τις ενέργειες του κου Λάσκαρη... 

Για να μην παρεξηγηθώ πάντως το μάθημα ΑΕΠΠ το διδάσκω από τότε που ξεκίνησε και όπως καταλαβαίνεις θεωρώ ότι είναι από τα αυτονόητα που έλεγα πιο πριν...
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

nikosx

Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

NiColas1957

 νύχτααααααα     ;)


vistrian

http://www.skai.gr/player/tvlive/ Στον ΣΚΑΙ  (Πρώτη Γραμμή )σε λίγο ο ΥΦ.Παιδείας.
VR in Computing

P.Tsiotakis

http://dictyo.gr/component/content/article/48-2010-12-21-16-52-29/41448-2013-08-27-04-13-38.html
ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
Σήμερα –σύμφωνα με «ΤΑ ΝΕΑ»


Katsadouros_Dhm

Το έβαλε και το in.gr
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231262658
Μετά τα τελευταία μηνύματα, βγάζω το F5 απο το πληκτρολόγιο και το εξαφανίζω! (Μπορεί και να το καταπιώ για σιγουριά!)

AlexPapplir

τι λεει ο Κεδικογλου στον ΣΚΑΙ;

Vasilis Sp.

Κεδίκογλου
Και στη Α' και στη Β' και στη Γ' η Πληροφορική. Εξεταζόμενο στη Γ?

GEG

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 27 Αυγ 2013, 08:30:37 ΠΜ
http://dictyo.gr/component/content/article/48-2010-12-21-16-52-29/41448-2013-08-27-04-13-38.html
ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
Σήμερα –σύμφωνα με «ΤΑ ΝΕΑ»

Είπε οτι θα είναι και στην Α και στην Β και στην Γ αλλά δεν είπε αν θα είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο......
Ρε φίλε θα μας βγάλουν την ψυχή.....
Με το τσιγκέλι ...
Hey! It compiles! Ship it! :-)

AlexPapplir

#2353
Παράθεση από: pfan στις 27 Αυγ 2013, 02:00:02 ΠΜ
Φαντάζομαι την τεχνική διαιρεί και βασίλευε την γνωρίζεις.....
Οι άλλοι είναι συνάδελφοί μας πάντως και όλοι μαζί παίζουμε μάλλον στη γ' εθνική.
Δεν είμαι επικοινωνιολόγος και για αυτό δεν μπορώ να ερμηνεύσω ακριβώς τις ενέργειες του κου Λάσκαρη... 

Για να μην παρεξηγηθώ πάντως το μάθημα ΑΕΠΠ το διδάσκω από τότε που ξεκίνησε και όπως καταλαβαίνεις θεωρώ ότι είναι από τα αυτονόητα που έλεγα πιο πριν...

...
εχω αρκετα χρονια στη γ εθνικη,  ομως να θυμισω δυο λογια του Τσωτακη, το Λυκειο ειναη βιτρινα του Ε.Σ εκπαιδευσης

pgrontas

Παράθεση από: pfan στις 27 Αυγ 2013, 02:00:02 ΠΜ
Φαντάζομαι την τεχνική διαιρεί και βασίλευε την γνωρίζεις.....
Οι άλλοι είναι συνάδελφοί μας πάντως και όλοι μαζί παίζουμε μάλλον στη γ' εθνική.


Φανή αυτά που λες είναι σωστά, αλλά δεν αφορούν εμάς. Εγώ αυτό που είδα αυτές τις μέρες, είναι ότι εμείς ως κλάδος βρισκόμαστε πεσμένοι και έρχονται οι άλλοι και αντί να μας βοηθήσουν να σηκωθούμε μας κλωτσούν.
Είδες κανέναν να υπερασπίζεται την ανάγκη για πληροφορική; Όλοι έτρεξαν να πάρουν τις ώρες που περισσεύουν και που ίσως οδήγησαν στο περίσσευμα
Είδες κανέναν να υπερασπίζεται όσους υπο ψυχολογική πίεση αναγκάζονται να πάρουν απόφαση ζωής και να μεταταχθούν στην πρωτοβάθμια;
Εγώ αυτό που είδα και που άκουσα είναι για συντεχνίες χωρίς υποχρεωτικό μάθημα.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson