Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Παντελης Τσιράκης

Γιατι εκτέθηκε τόσο ο κεδικογλου;;μόνος του μίλησε για νέο πεδίο .επισης ένα παιδι της θεωρητικής για να πάρει απολυτήριο λυκείου θα εξέταζεται στην επιστήμη υπολογιστών στις απολυτηρίες εξετάσεις;;πράγματα παράλογα

lxart

Η τελευταία παράγραφος της Ένωσης Ελλήνων Χημικών:

....Νέα συστήματα με τα παλιά υλικά και τις φθαρμένες μεθόδους και μεθοδεύσεις δεν πρέπει και δεν είναι δυνατό να οικοδομηθούν σήμερα.

Την προσυπογράφω με χέρια και με πόδια. Φαντάζομαι και όλοι μας.

petrosp13

Παράθεση από: ntzios kostas στις 22 Αυγ 2013, 10:49:51 ΠΜ
Μεγάλο το θράσος τους. Αν είναι δυνατόν να ζητάνε την αποπομπή μας από το νέο σύστημα, και να απαιτουν τα παιδια που πάνε σε σχολές πληροφορικής να εξετάζονται στη χημεία. Πρέπει η ΠΕΚΑΠ και όποιος άλλος φορέας να απαντήσει άμεσα σε αυτές τις σάχλες των χημικών. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

Η καλύτερη απάντηση θα είναι την Δευτέρα να κατατεθεί το "Χημεία ή Πληροφορική"
Αν αρχίσουμε να ασχολούμαστε με τους Χημικούς και παρατήσουμε τους βουλευτές και το Υπουργείο, κάνουμε ακριβώς αυτό που θέλει το υπουργείο: το αφήνουμε στην ησυχία του
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Katsadouros_Dhm

Αφού δε θέλουν να κάνουν μεγάλες αλλαγές στο πρόγραμμα και "επιθυμούν" να μας δώσουν μάθημα γενικής παιδείας προτείνω τα εξής πολύ απλά και εφαρμόσιμα:

Να πάνε τη φιλοσοφία της Β Λυκείου στη Γ Λυκείου στη θέση της Πληροφορικής Γενικής Παιδείας, και η Πληροφορική να πάρει τη θέση της φιλοσοφίας στη Β.
Να μπει το 6ωρο εναλλακτικά της Χημείας στην κατεύθυνση- με απαίτηση αυτό, γιατί δεν έχουν καταλάβει τι έβγαλε η διαβούλευση - και η Πληροφορική να γίνει πανελλαδικά εξεταζόμενο. Τελεία.

Keep Growing

Σας θυμίζω το 15000.

15000 vs τι;

Πρέπει να μπούμε στον τρόπο σκέψης τους και να αντιδρούμε ανάλογα, αν θέλουμε να κερδίσουμε επιπλέον πόντους στο παιχνίδι τους.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dream

Παράθεση από: Keep Growing στις 22 Αυγ 2013, 12:26:50 ΠΜ
Προσέξτε, για όσους επιλέγουν το 1. από προηγούμενο μήνυμά μου.
Ο αριθμός 15000 είναι αριθμός κλειδί. 

Και εγώ αυτό πιστεύω ο αριθμός 15.000 στην ανακοίνωση της Ένωσης Χημικών "είναι όλα τα λεφτά".
Ανίστοιχη ανακοίνωση με αριθμό Καθηγητών ΠΛηροφορικής πρέπει να είχε βγάλει ... να βγάλει η ΠΕΚΑΠ.
Δύναμη αυτό μετρούσε πάντοτε και αυτό μετράει στην κοινωνία μας

petrosp13

Σιγά να μην μετράει αυτό ρε παιδιά (εννοώ στην ανακοίνωση)
Η ίδια ανακοίνωση μιλάει για 160 σχολές που χρειάζονται Χημεία
Ο καθένας γράφει ό,τι γουστάρει
Πιστεύετε δηλαδή ότι το υπουργείο περίμενε να διαβάσει την ανακοίνωση; Η δύναμη προφανώς φαίνεται στις επαφές και στους διαδρόμους, όχι στα νούμερα μιας επιστολής
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γιάννης Αναγνωστάκης

Δεν θέλω να προκαταβάλω ή να προβλέψω κάτι

Ας σκεφτούμε λίγο ψύχραιμα

Αν μπει το μάθημα γενικής παιδείας στη Γ Λυκείου, τότε θα φτιαχτεί ένα λύκειο που στη Α θα έχει ένα μάθημα επιλογής Πληροφορικής, η Β Λυκείου καθόλου και ξαφνικά ένα μάθημα γενικής παιδείας στη Γ Λυκείου για όλους τους μαθητές...Δηλαδή  ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των μαθητών της Γ' Λυκείου, δεν θα έχει καθόλου επαφή με την Πληροφορική για 2 χρόνια, και ξαφνικά στην τρίτη Λυκείου (χρονιά που δίνει  εξετάσεις) θα του κοτσάρουμε ένα δίωρο γενικής παιδείας Πληροφορική.

Δεν έχει καμία βάση αυτό το πράγμα..


andrika

Σκεφτομαι να στείλω το παρακατω mail στον κεδικογλου.

Περιμενω αποψεις σχολια παρατηρησεις


Κύριε Υπουργέ καλημέρα σας,
Θα ήθελα να σας απασχολήσω λίγο για το φλέγον ζήτημα του ΝΕΟΥ Λυκείου και του νομοσχεδίου για την Παιδεία. Ξεκαθαρίζω ότι θα είμαι σύντομος περιεκτικός και ελπίζω να μου απαντήσετε με απλά και τίμια λόγια και όχι με την χρήση πολιτικού λόγου. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι είμαι καθηγητής Πληροφορικής.

Χθές παρακολούθησα την συνεντευξή σας στον τηλεοπτικό σταθμό του ant1 και άκουσα από εσάς τον ίδιο να λέτε οτι προσωπική σας άποψη είναι ότι η Πληροφορική θα είναι εξεταζόμενο μάθημα στις πανελλήνιες εξετάσεις. Σε ερώτηση του δημοσιογραφού αν αυτό αποτελεί είδηση απαντήσατε ΝΑΙ για αυτό αλλωστε σας το λέω.

Σήμερα το πρωί με έκπληξη διαβάζω οτι η Πληροφορική θα γίνει μάθημα γενικής παιδείας στην Γ´ Λυκείου και οτι δεν προκρίνεται η άποψη να είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο. Που βρίσκεται η αλήθεια;  Καταλαβαίνετε ότι έτσι υποβαθμίζεται πλήρως η επιστήμη της Πληροφορικής;

Είπατε επίσης οτι αναβαθμίσατε την Πληροφορική στο γυμνάσιο... Πως ; Αφού μετά την συνεντευξή σας βγήκε το ωρολόγιο πρόγραμμα με το μάθημα της Πληροφορικής να παραμένει μονόωρο; Στο γυμνάσιο τα παιδιά μαθαίνουν χρήση υπολογιστών και οχι την επιστήμη της Πληροφορικής και η πιστοποίηση που αναφέρετε αφορά την χρήση και όχι την επιστήμη.

Καταλαβαινετε ότι υποβαθμίζετε πλήρως την Επιστήμη της Πληροφορικής αν γίνει γενικής παιδείας στην Γ Λυκείου;

Τα σχόλια στην διαβούλευση θα τα λάβετε υπ´ οψιν σας;

Η συντριπτική πλειοψηφία των σχολίων ήταν για μάθημα πανελλαδικώς εξεταζόμενο.

Την άποψη των πανεπιστημιακών θα την λάβετε υπ´οψιν σας;

Τα συστήματα των άλλων χωρών τα έχετε μελετήσει σε ότι αφορά την ΕΠΙΣΤΗΜΗ των υπολογιστών;

Ακόμα και στο IB υπάρχει μαθημα Computer Science.

Γιατί γίνεται όλο αυτό το παιχνίδι για το μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογων σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον;

Το νέο λύκειου που οραματίζεστε γίνετε με την κατάργηση ενός και μόνο μαθηματός; ( γιατί εγώ αυτό στην ουσία κατάλαβα)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός.

Με όλο τον σεβασμό και την εκτίμηση,




Menelaos

Παράθεση από: andrika στις 22 Αυγ 2013, 11:10:31 ΠΜ
Σκεφτομαι να στείλω το παρακατω mail στον κεδικογλου.

Περιμενω αποψεις σχολια παρατηρησεις


Κύριε Υπουργέ καλημέρα σας,
Θα ήθελα να σας απασχολήσω λίγο για το φλέγον ζήτημα του ΝΕΟΥ Λυκείου και του νομοσχεδίου για την Παιδεία. Ξεκαθαρίζω ότι θα είμαι σύντομος περιεκτικός και ελπίζω να μου απαντήσετε με απλά και τίμια λόγια και όχι με την χρήση πολιτικού λόγου. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι είμαι καθηγητής Πληροφορικής.

Χθές παρακολούθησα την συνεντευξή σας στον τηλεοπτικό σταθμό του ant1 και άκουσα από εσάς τον ίδιο να λέτε οτι προσωπική σας άποψη είναι ότι η Πληροφορική θα είναι εξεταζόμενο μάθημα στις πανελλήνιες εξετάσεις. Σε ερώτηση του δημοσιογραφού αν αυτό αποτελεί είδηση απαντήσατε ΝΑΙ για αυτό αλλωστε σας το λέω.

Σήμερα το πρωί με έκπληξη διαβάζω οτι η Πληροφορική θα γίνει μάθημα γενικής παιδείας στην Γ´ Λυκείου και οτι δεν προκρίνεται η άποψη να είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο. Που βρίσκεται η αλήθεια;  Καταλαβαίνετε ότι έτσι υποβαθμίζεται πλήρως η επιστήμη της Πληροφορικής;

Είπατε επίσης οτι αναβαθμίσατε την Πληροφορική στο γυμνάσιο... Πως ; Αφού μετά την συνεντευξή σας βγήκε το ωρολόγιο πρόγραμμα με το μάθημα της Πληροφορικής να παραμένει μονόωρο; Στο γυμνάσιο τα παιδιά μαθαίνουν χρήση υπολογιστών και οχι την επιστήμη της Πληροφορικής και η πιστοποίηση που αναφέρετε αφορά την χρήση και όχι την επιστήμη.

Καταλαβαινετε ότι υποβαθμίζετε πλήρως την Επιστήμη της Πληροφορικής αν γίνει γενικής παιδείας στην Γ Λυκείου;

Τα σχόλια στην διαβούλευση θα τα λάβετε υπ´ οψιν σας;

Η συντριπτική πλειοψηφία των σχολίων ήταν για μάθημα πανελλαδικώς εξεταζόμενο.

Την άποψη των πανεπιστημιακών θα την λάβετε υπ´οψιν σας;

Τα συστήματα των άλλων χωρών τα έχετε μελετήσει σε ότι αφορά την ΕΠΙΣΤΗΜΗ των υπολογιστών;

Ακόμα και στο IB υπάρχει μαθημα Computer Science.

Γιατί γίνεται όλο αυτό το παιχνίδι για το μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογων σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον;

Το νέο λύκειου που οραματίζεστε γίνετε με την κατάργηση ενός και μόνο μαθηματός; ( γιατί εγώ αυτό στην ουσία κατάλαβα)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός.

Με όλο τον σεβασμό και την εκτίμηση,




Εγώ στέλνω και θα τα χώνω κανονικά. Και θα τον πω και ψεύτη!! Η πολύ ευγένεια μας έφαγε...

Keep Growing

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Αυγ 2013, 11:04:13 ΠΜ
Σιγά να μην μετράει αυτό ρε παιδιά (εννοώ στην ανακοίνωση)
Η ίδια ανακοίνωση μιλάει για 160 σχολές που χρειάζονται Χημεία
Ο καθένας γράφει ό,τι γουστάρει
Πιστεύετε δηλαδή ότι το υπουργείο περίμενε να διαβάσει την ανακοίνωση; Η δύναμη προφανώς φαίνεται στις επαφές και στους διαδρόμους, όχι στα νούμερα μιας επιστολής

Πέτρο, η ΕΕΧ δεν είναι "ο καθένας" και αυτό ακριβώς τόνισαν στην ανακοίνωσή τους προς το υπουργείο.
Εμείς τι έχουμε να προτάξουμε; Λογικά επιχειρήματα;
Ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι αυτά ΔΕ ΜΕΤΡΟΥΝ!!!!
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

panos_t

οι χημικοί αντιδρούν λυσσαλέα στο "ή" γιατί καταλαβάινουν ότι αν μπεί αυτό το 80% των μαθητών θα επιλέγουν την πληροφορική
άρα χάνουν ώρες και αίγλη και φαίνεται πόσο αγαπητή είναι η επιστήμη τους στα παιδιά

τώρα αν καταλάβατε στη Β Λυκείου την πληρώσαμε με το project. πήρε ένα δίωρο και αυτό και το πήρε από την πληροφορική (μια και οι τεχνολόγοι πήραν ότι ήθελαν και παραπάνω στο Γυμνάσιο δεν αποκλείεται να μείνει και το μάθημα τεχνολογία επικοινωνιών ίσως σαν σκέτη ΤΕχνολογία για να πετάει έξω τους Πε 19-20)

Η Πληροφορική για τους κυβερνώντες είναι ένα παράσιτο στο Λύεκιο. Άραγε άλλαξαν το Νόμο ώστε να εξετάζεται και να παίρνει βαθμό στην Α Λυκείου ή πάλι ο βαθμός δεν θα μετρά πουθενα;

manpoul

Επικοινώνησα ως ειδ. γραμματέας της ΠΕΚΑΠ με τους κ. Χρ. Παπαδημητρίου, Κ. Δασκαλάκη και Ι. Σηφάκη.
Ο κ. Παπαδημητρίου ήδη μου έστειλε μια σύντομη δήλωση για τα τεκταινόμενα και σαφώς ειναι υπέρ μας, και ο κ. Σηφάκης έχει ετοιμάσει ένα άρθρο το οποίο τις επόμενες ημέρες θα δημοσιευθεί στο Βήμα. Σαφώς και αυτός είναι υπέρ μας.
Ο αγώνας συνάδελφοι συνεχίζεται.

Συναδελφικά
Μάνος Πουλάκης
Ειδ. Γραμματέας ΠΕΚΑΠ

panos_t

Τα μαθήματα Γενικής Παιδείας στη Γ Λυκείου πάσχουν γιατί τα παιδιά εστιάζουν σε αυτά που δίνουν στις Πανελλαδικές και παρακαλετά ή σιωπηρά παίρνουν βαθμούς από τα Γενικης Παιδείας (ακόμα εντονότερα τώρα που θα μετρά ο βαθμός) χωρίς να πολυ διαβάζουν με τη σκέψη "μην μου κόψετε το μέλλον κύριε ή κυρία"....
Να δούμε πώς θα αλλάξει αυτό στο νέο Λύκειο

Menelaos

Παράθεση από: manpoul στις 22 Αυγ 2013, 11:21:49 ΠΜ
Επικοινώνησα ως ειδ. γραμματέας της ΠΕΚΑΠ με τους κ. Χρ. Παπαδημητρίου, Κ. Δασκαλάκη και Ι. Σηφάκη.
Ο κ. Παπαδημητρίου ήδη μου έστειλε μια σύντομη δήλωση για τα τεκταινόμενα και σαφώς ειναι υπέρ μας, και κ. Σηφάκης έχει ετοιμάσει ένα άρθρο το οποίο στις επόμενες ημέρες θα δημοσιευθεί στο Βήμα. Σαφώς και αυτός είναι υπέρ μας.
Ο αγώνας συνάδελφοι συνεχίζεται.

Συναδελφικά
Μάνος Πουλάκης
Ειδ. Γραμματέας ΠΕΚΑΠ

Η προσπάθεια συνεχίζεται. Μια προσωπική σκέψη: Οι υπόλοιπες ειδικότητες, χωρίς παρεμβάσεις πανεπιστημιακών, χωρίς παρουσία στη διαβούλευση, χωρίς να εμφανίζονται πουθενά καταφέρνουν και μένουν στο απυρόβλητο.. Εμείς με τόση προσπάθεια αντί για μπροστά, πηγαίνουμε προς τα πίσω! Από παντού μας κόβουν ώρες!!