ΘΕΜΑ Α

Ξεκίνησε από gpapargi, 06 Ιουν 2014, 09:07:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alex goug

Με αντικατασταση του ''χ"" και "ψ" ποσα μορια χανονται .... ?

evry

Εννοείς αν αντικαταστήσεις τα χ, ψ με τα περιεχόμενά τους?
Αν μετά την αντικατάσταση έχεις σωστά τις υπόλοιπες πράξεις με βάση αυτά τα περιεχόμενα πρέπει να σου κόψουν 1 μόριο από τα 5, πάρα πολύ αυστηρά 2.

Παράθεση από: alex goug στις 08 Ιουν 2014, 12:38:59 ΠΜ
Με αντικατασταση του ''χ"" και "ψ" ποσα μορια χανονται .... ?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alex goug

Παράθεση από: evry στις 08 Ιουν 2014, 12:42:30 ΠΜ
Εννοείς αν αντικαταστήσεις τα χ, ψ με τα περιεχόμενά τους?
Αν μετά την αντικατάσταση έχεις σωστά τις υπόλοιπες πράξεις με βάση αυτά τα περιεχόμενα πρέπει να σου κόψουν 1 μόριο από τα 5, πάρα πολύ αυστηρά 2.
Βρηκα αληθης ομως γιατι η συνθηκη "8">"4" αν θυμαμαι καλα ειναι αληθης και ως χαρακτηρες

evry

Δεν έχει σημασία, το λάθος μετράει μόνο μια φορά. Θα σου κόψουν για το 1ο ερώτημα που έκανες το λάθος.
Για τα υπόλοιπα δεν μπορούν να σου κόψουν.
Στο δικό μου βαθμολογικό συμφωνήσαμε να κόψουμε 1 μόριο για αυτό το λάθος γιατί είδαμε ότι το έχει κάνει πολύς κόσμος.
Δεν μπορώ όμως να εγγυηθώ ότι όλοι κάνουν το ίδιο  :-\

Παράθεση από: alex goug στις 08 Ιουν 2014, 12:47:16 ΠΜ
Βρηκα αληθης ομως γιατι η συνθηκη "8">"4" αν θυμαμαι καλα ειναι αληθης και ως χαρακτηρες
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Αλήθεια συνάδελφοι τι λέτε?

Το ΑΛΗΘΗΣ είναι απλή λογική έκφραση ή όχι? γιατί σήμερα αρκετοί συνάδελφοι δεν συμφωνούσαν με αυτό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alex goug

Παράθεση από: evry στις 08 Ιουν 2014, 12:52:02 ΠΜ
Δεν έχει σημασία, το λάθος μετράει μόνο μια φορά. Θα σου κόψουν για το 1ο ερώτημα που έκανες το λάθος.
Για τα υπόλοιπα δεν μπορούν να σου κόψουν.
Στο δικό μου βαθμολογικό συμφωνήσαμε να κόψουμε 1 μόριο για αυτό το λάθος γιατί είδαμε ότι το έχει κάνει πολύς κόσμος.
Δεν μπορώ όμως να εγγυηθώ ότι όλοι κάνουν το ίδιο  :-\
Αν κοπει μονο ενα μοριο μακαρι δηλαδη πρεπει να ειμαι 97 περιπου

petrosp13

Παράδειγμα αλγορίθμου που κάνει ταξινόμηση χωρίς να χρειάζεται αναζήτηση:

Κάθε νίκη 2 βαθμοί, κάθε ήττα ένας βαθμός, να γραφεί αλγόριθμος που να διαβάζει τα αποτελέσματα των αγώνων 12 ομάδων μεταξύ τους και να εμφανίζει την τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Βρε Πέτρο, γιατί εμφανίζεται η βαθμολογία σε φθίνουσα σειρά? Δεν είναι για να μπορείς να βρεις με το μάτι ποιος είναι πρώτος και ποιοι υποβιβάζονται?
αυτό δεν είναι ουσιαστικά αναζήτηση?

Παράθεση από: petrosp13 στις 08 Ιουν 2014, 01:39:56 ΠΜ
Παράδειγμα αλγορίθμου που κάνει ταξινόμηση χωρίς να χρειάζεται αναζήτηση:

Κάθε νίκη 2 βαθμοί, κάθε ήττα ένας βαθμός, να γραφεί αλγόριθμος που να διαβάζει τα αποτελέσματα των αγώνων 12 ομάδων μεταξύ τους και να εμφανίζει την τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Όχι, γιατί θέλω να δω την βαθμολογία, δηλαδή ποιος είναι πρώτος, ποιος δεύτερος, θέλω να τους δω όλους στην σειρά τους
Αν αυτό είναι αναζήτηση, τότε πάω πάσο
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: evry στις 08 Ιουν 2014, 12:53:53 ΠΜ
Αλήθεια συνάδελφοι τι λέτε?

Το ΑΛΗΘΗΣ είναι απλή λογική έκφραση ή όχι? γιατί σήμερα αρκετοί συνάδελφοι δεν συμφωνούσαν με αυτό.

Σελ. 31

Μια έκφραση μπορεί να αποτελείται από μια μόνο μεταβλητή ή σταθερά μέχρι μια πολύπλοκη μαθηματική παράσταση.

... εντολή εκχώρησης τιμής. Η γενική μορφή της είναι:

Μεταβλητή ←'Εκφραση

---------------------------------

Σελ. 165

Για τη σύνταξη μιας λογικής έκφρασης ή συνθήκης χρησιμοποιούνται σταθερές, μεταβλητές, αριθμητικές παραστάσεις, συγκριτικοί και λογικοί τελεστές, καθώς και παρενθέσεις. Στις λογικές εκφράσεις γίνεται σύγκριση της τιμής μίας έκφρασης, που βρίσκεται αριστερά από το συγκριτικό τελεστή με την τιμή μιας άλλης έκφρασης που βρίσκεται δεξιά. Το αποτέλεσμα είναι μία λογική τιμή ΑΛΗΘΗΣ ή ΨΕΥΔΗΣ.

----------------------------------

Βάσει της σελ. 31 ναι. Βάσει της σελ. 165 όχι.

sstergou

Άλλο ένα αποτυχημένο θέμα. Τι θα πει απλή και τι σύνθετη λογική έκφραση.
Ο μαθητής και πάλι θα πρέπει να βασιστεί στην αποστήθιση γιατί σε κάποιο σημείο του βιβλίου ορίζεται ως "σύνθετη" λογική έκφραση μία έκφραση που χρησιμοποιεί έναν λογικό τελεστή.

Η απλή λογική έκφραση λοιπόν "κατά τας γραφάς" είναι μία λογική έκφραση η οποία δεν έχει λογικό τελεστή. Οι λογικές σταθερές ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία. Άρα είναι σωστό.

Μου φαίνεται λοιπόν ότι η επιτροπή ήθελε να εξετάσει την κατανόηση των λογικών εκφράσεων με έναν τρόπο όμως "παπαγαλίστικο"  και μάλλον χωρίς να τις έχει καταλάβει ακριβώς και η ίδια.

elenitaaaaa

Παράθεση από: evry στις 08 Ιουν 2014, 12:52:02 ΠΜ
Δεν έχει σημασία, το λάθος μετράει μόνο μια φορά. Θα σου κόψουν για το 1ο ερώτημα που έκανες το λάθος.
Για τα υπόλοιπα δεν μπορούν να σου κόψουν.
Στο δικό μου βαθμολογικό συμφωνήσαμε να κόψουμε 1 μόριο για αυτό το λάθος γιατί είδαμε ότι το έχει κάνει πολύς κόσμος.
Δεν μπορώ όμως να εγγυηθώ ότι όλοι κάνουν το ίδιο  :-\

Κ εμεις για 1 ειπαμε. αλλωστε το λαθος ειναι στην ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. οχι στις πραξεις . απο κει και περα ειανι σωστο.

evry

Χθες προσπαθούσα να εξηγήσω γιατί το ΑΛΗΘΗΣ, είναι και αυτό απλή λογική έκφραση, χρησιμοποιώντας απλή λογική. (πρόβλημα αυτοαναφοράς)
Αυτό ήταν το λάθος μου. Έπρεπε να χρησιμοποιήσω απόσπασματα από το βιβλίο όπως ο Νίκος που έχει πιάσει το νόημα ;)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: evry στις 08 Ιουν 2014, 11:09:08 ΠΜ
Χθες προσπαθούσα να εξηγήσω γιατί το ΑΛΗΘΗΣ, είναι και αυτό απλή λογική έκφραση, χρησιμοποιώντας απλή λογική. (πρόβλημα αυτοαναφοράς)
Αυτό ήταν το λάθος μου. Έπρεπε να χρησιμοποιήσω απόσπασματα από το βιβλίο όπως ο Νίκος που έχει πιάσει το νόημα ;)

Είναι απλό: Για να δείξεις/αποδείξεις ότι κάτι ισχύει, αναφέρεις βιβλίο-σελίδα-εδάφιο και τελείωσες. Το ότι σε άλλο σημείο μπορεί να υπάρχει αντίφαση δεν έχει καμία σημασία, αρκεί να μην το αναφέρεις! Αν κάτι σας θυμίζει αυτό ... είναι απλώς σύμπτωση! (ο νοών νοείτω!)

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: viroulis στις 07 Ιουν 2014, 12:09:19 ΠΜ
Στην ψευδογλώσσα δεν υπάρχει καν σταθερά, το ΑΛΗΘΗΣ είναι λογική τιμή

Παράθεση από: evry στις 09 Ιουν 2014, 08:55:57 ΠΜ
... με 94 και 97 είχαν χάσει τη θεωρία ή το 2ο ΣΛ ή αυτό με τη λογική σταθερά.
Δυστυχώς έπρεπε να λέει λογική τιμή νομίζω γιατί το λογική σταθερά μπέρδεψε κόσμο.
Από ότι βλέπω από αυτά θα χάσουν οι άριστοι μαθητές και όχι από τους πίνακες στο Γ

Πάντως στη σελ. 31, στο πορτοκαλί κουτάκι, αναφέρει:

Σταθερές (constands). Με τον όρο αυτό αναφερόμαστε σε προκαθορισμένες τιμές που παραμένουν αμετάβλητες σε όλη τη διάρκεια της εκτέλεσης ενός αλγορίθμου. Οι σταθερές διακρίνονται σε
 αριθμητικές, π.χ. 123, +5, -1,25
 αλφαριθμητικές π.χ. "Τιμή", "Κατάσταση αποτελεσμάτων"
 λογικές που είναι ακριβώς δύο, Αληθής και Ψευδής


Επίσης, στο φετινό επαναληπτικό διαγώνισμα του Στεκιού (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5744.0) ζητάγαμε ομοίως:

Θέμα Α4
β) Να δώσετε ένα παράδειγμα από το πρόγραμμα για:
1. ...
2. λογική σταθερά
...