Πάροχοι και προγράμματα αλληλογραφίας

Ξεκίνησε από tzorvas, 01 Σεπ 2008, 10:36:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tzorvas

Λοιπόν ξεκίνησα αυτό το ποστ ώστε να δούμε τις καλύτερες επιλογές σε "φρι μειλ" και σε "μειλ" προγράμματα όπως outlook και thunderbird κ.α.

Κατά τη γνώμη σας ποιός πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος "host" για "φρι μειλ"?

Και ποιο το καλύτερο πρόγραμμα για mail?

Ακόμα είναι σοφό να χρησιμοποιούμε mail generators? Για όσους δεν ξέρουν πρόκειται για sites τα οποία προσφέρουν e-mails για περιορισμένο χρονικό διάστημα ώστε να τα χρησιμοποιούμε σε διάφορα ΦΟΡΑ τα οποία δεν θέλουμε να μας σπαμμάρουν αλλά πρέπει να δώσουμε μια διεύθυνση ώστε να πάρουμε το "verification code" etc..
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

tzorvas

Συγνώμη για την "άκυρη" τοποθέτηση του θέματος Λάθος μου!

Ευχαριστώ Άλκη για τη μετακίνηση :)

...Καμία απάντηση επί του θέματος?!
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

alkisg

edit: χεχε με πρόλαβες, μετά τη μετακίνηση απαντούσα αλλά χρειάστηκα λίγη ώρα να τα γράψω... :)

Προσωπικές προτιμήσεις:

Πάροχος: gmail, έχει σχετικά καλύτερο antispam φίλτρο και καλύτερο interface με πολύ καλή αναζήτηση. Αλλά από yahoo και hotmail δεν απέχει και πολύ...

Πρόγραμμα αλληλογραφίας: evolution, πολύ πιο γρήγορο από το outlook για πολλές χιλιάδες mails. Συνεργάζεται πολύ καλά με το online google calendar και τις άλλες calendar υπηρεσίες (καιρός, αργίες της Ελλάδας...), περνάει αυτόματα τα γενέθλια και τις γιορτές των επαφών στο ημερολόγιο, ενσωματώνεται στο σύστημα ώστε με κλικ στο ρολόι να βλέπουμε την αντζέντα μας και πολλά άλλα. Εχμ... δεν ανάφερα ότι είναι για Linux, ε; :) Έχει και μια έκδοση για Windows, αλλά δε νομίζω ότι θα ενσωματώνεται τόσο καλά με αυτά.

Mail generators: δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Έχε απλά μία διεύθυνση ειδικά γι' αυτές τις δουλειές, π.χ. linkinarios.nospam@gmail.com. Το θετικό είναι ότι αν χρειαστείς μετά από ένα μήνα να ξαναβρείς τον κωδικό πρόσβασης για κάποια υπηρεσία που είχες γραφτεί, θα κάνεις μια αναζήτηση και θα τον βρεις. Όσο για το spam που θα μαζεύει (αν και το φίλτρο του gmail θα απορρίπτει τα περισσότερα), δεν θα παίζει και πολύ ρόλο αφού δεν θα το ελέγχεις παρά μόνο όταν γράφεσαι σε κάποια νέα υπηρεσία.

Το gmail έχει και μια σχετική δυνατότητα, το να βάζεις linkinarios+kati@gmail.com. Ό,τι ακολουθεί μετά το + αγνοείται από το gmail, δηλαδή θεωρείται ίδια διεύθυνση με το linkinarios. Έτσι αντί για mail generator μπορείς να αλλάζεις αυτό που ακολουθεί μετά το +, και αν πέσεις θύμα spam απλά βάζεις κανόνα να διαγράφει αμέσως τα mail που έρχονται στο linkinarios+kati.

tzorvas

ΠαράθεσηΤο gmail έχει και μια σχετική δυνατότητα, το να βάζεις linkinarios+kati@gmail.com. Ό,τι ακολουθεί μετά το + αγνοείται από το gmail, δηλαδή θεωρείται ίδια διεύθυνση με το linkinarios. Έτσι αντί για mail generator μπορείς να αλλάζεις αυτό που ακολουθεί μετά το +, και αν πέσεις θύμα spam απλά βάζεις κανόνα να διαγράφει αμέσως τα mail που έρχονται στο linkinarios+kati.

Ωραίο αυτό !!

ΠαράθεσηΠρόγραμμα αλληλογραφίας: evolution

Μήπως ξέρεις κανά καλό για τα καταραμένα τα W1nd0w$?
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

alkisg

Παράθεση από: Linkinarios στις 02 Σεπ 2008, 12:44:31 ΠΜ
Μήπως ξέρεις κανά καλό για τα καταραμένα τα W1nd0w$?

Για τα δικά μου γούστα (είμαι κονφορμίστας στα προγράμματα αλληλογραφίας), δυστυχώς όχι. To Outlook Express δεν έχει δυνατότητες, το Windows Mail των Vista λίγο καλύτερα αλλά και πάλι αφήνει επίτηδες ελλείψεις για να αγοράζει ο κόσμος το Outlook, το οποίο έχει δυνατότητες αλλά είναι υπερβολικά βαρύ και αργό λες και το έχουν γράψει σε Visual Basic/Access ;D και μονοπωλιακά δεν θέλει να συνεργαστεί με οτιδήποτε μη Microsoft-ικό, και εν τέλει το Thunderbird είναι καλό αλλά όχι αρκετό για απαιτητικούς χρήστες, δεν του έχουν ακόμα αφιερώσει το development power που θα χρειαζόταν για να πιάσει την ποιότητα του Firefox.

Πιθανώς να υπάρχουν άλλα καλύτερα προγράμματα για Windows (π.χ. έχω ακούσει καλά λόγια για το Sylpheed και το Claws Mail), αλλά από τα παραπάνω που έχω δουλέψει κανένα δε με άφησε ικανοποιημένο...

tzorvas

Άλκη σκέφτομαι να φτιάξουμε έναν οδηγό ή να δημοσιεύσουμε (βέβαια αν δεν είναι κάτι δικό μας ανακοινώνουμε από που το πήραμε ;) ).. κ γιατί όχι μια υπο-κατηγορία στο "τεχνική υποστήριξη"??

Θα ψάξω για προγράμματα για W1nd0w$ και θα ανακοινώσω τα αποτελέσματα μου :)

προσωπικά δεν χρησιμοποίησα ποτέ στο παρελθόν κάτι ανάλογο εκτός φυσικά από το Web για ανάγνωση μειλς!
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

alkisg

Αντώνη μπορείς ελεύθερα να γράψεις ό,τι θέλεις, εγώ δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα. Μια κατηγορία συνήθως τη σπάμε σε υποκατηγορίες εάν έχει πολλά θέματα μαζεμένα, για παράδειγμα εάν κάτω από το τεχνική υποστήριξη μαζευτούν π.χ. 50 θέματα σχετικά με προγράμματα αλληλογραφίας (ή σχετικά με Windows ή με Linux κτλ) τότε καλό θα είναι να μετακινηθούν σε ξεχωριστή υποκατηγορία.
Ειδικά για tutorials σκέφτομαι αν πρέπει να παραμείνουμε στο smf και να τους γράφουμε περίπου έτσι ή άντε με ένα ειδικό εικονίδιο και ένα μενού στο πάνω μέρος όπως είναι τα Νέα τώρα, ή αν πρέπει να εγκαταστήσουμε ένα Wiki... Anyway, ας δούμε τις δυνατότητες του smf 2.0 όταν βγει και αποφασίζουμε μετά.

tzorvas

Έχω να παραθέσω τα εξής για το Gmail:

Η Google όσο αθώα και αν φένεται σαν μηχανή αναζήτησης είναι πολλά περισσότερα. Είναι τρόπος φακελώματος. (καθώς καταγράφει τις συνηθειές μας κλπ κλπ)

Λοιπόν είναι Ο.Κ. να εμπιστευτεί κανείς το Gmail ?!
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

alkisg

Παράθεση από: Linkinarios στις 02 Σεπ 2008, 10:13:27 ΠΜ
Λοιπόν είναι Ο.Κ. να εμπιστευτεί κανείς το Gmail ?!

Εξαρτάται. Δες για παράδειγμα την αντίστοιχη δήλωση της Microsoft για το hotmail:
Παράθεση
10. Προσωπικά δεδομένα.
Συλλέγουμε ορισμένες πληροφορίες για εσάς, με στόχο τη λειτουργία και την παροχή της υπηρεσίας. Χρησιμοποιούμε και προστατεύουμε τις πληροφορίες σύμφωνα με τον τρόπο που περιγράφεται στην ενότητα http://g.msn.com/2privacy/elgr. Συγκεκριμένα, ενδέχεται να αποκτήσουμε ή να κοινοποιήσουμε πληροφορίες για εσάς, συμπεριλαμβανομένου του περιεχομένου των επαφών σας, με στόχο: (α) τη συμμόρφωση με τη νομοθεσία ή την ανταπόκριση σε ένδικες αιτήσεις ή νόμιμες διαδικασίες, (β) την προστασία των δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας της Microsoft ή των πελατών μας, συμπεριλαμβανομένης της εφαρμογής των συμφωνιών μας ή των πολιτικών που διέπουν τη χρήση της υπηρεσίας, ή (γ) την καλή πίστη ότι μια τέτοια διαδικασία απόκτησης ή κοινοποίησης είναι απαραίτητη για την προσωπική ασφάλεια των εργαζομένων, των πελατών ή του κοινού της Microsoft.

Καταρχάς, οποιαδήποτε υπηρεσία χρησιμοποιούμε ωφείλουμε να έχουμε διαβάσει τους όρους χρήσης της.
Κατά δεύτερο, στο Internet σε μεγάλο βαθμό μπορούν να σε παρακολουθήσουν διάφοροι, όχι μόνο οι πάροχοι αλληλογραφίας. Π.χ. όλα τα δεδομένα σου περνάνε από τον ISP σου (π.χ. Otenet).
Επομένως δεν έχει νόημα να σχεδιάζεις επίθεση σε τράπεζα και να περιμένεις ασφάλεια από απλά emails. Από την άλλη, μη νομίζεις ότι το gmail θα ενδιαφερθεί για τα ερωτικά γράμματα που πιθανώς να στείλεις στη φίλη σου.
Και κανένας δεν σου απαγορεύει να κρυπτογραφείς τα απόρρητα emails σου (PGP κτλ). Με αρκετά υψηλή κρυπτογράφηση ακόμα κι αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση και προσπαθήσει να αποκρυπτογραφήσει το mail σου δε θα το καταφέρει.

p

Get a mac! Με το Macintosh αποκτάτε "δωρεάν" την εφαρμογή iMail.app η οποία δε συγκρίνεται με καμία από τις προαναφερθείσες.. Δυνατότητες αναζήτησης από το spotlight (σαν την αναζήτηση των win) και φυσικά με indexing για απίστευτη ταχύτητα (από εκεί και πέρα εξαρτάται από την ταχύτητα του επεξεργαστή σας). Όσο για ταχύτητα στο web, οι υπολογιστές της apple φέρουν σαφέστατα ανώτερο TCP/IP stack (περίπου τη θύρα επικοινωνίας με το internet) πράγμα που καθιστά τα apple ταχύτερα από τα PC ακόμα και στις dial-up (PSTN) συνδέσεις.

Όσο για τον καλύτερο mail service provider, θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα και θα επιπροσθέσω τα περιθώρια χώρου που παρέχει το Google!, ο οποίος βρίσκεται κάπου στα 7GB αν δεν απατώμαι αυτή τη στιγμή! Και φυσικά όλες τις πολυτέλειες που παρέχει το Google! ως επιχείρηση με τα Google! Accounts.

Cheers...!
Insanity: Doing the same thing over and over again and expecting different results.
----- Albert Einstein.