MYSCHOOL:Εφαρμογή για "μαζικό upload" καταστάσεων με βαθμολογίες τριμήνου

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Καλημέρα,
Τρέχω την εφαρμογή εδώ και χρόνια   χωρίς κανένα πρόβλημα. Την έχω δοκιμάσει και σε excel 2007 και σε excel 2010. Όλα ΟΚ. Δημήτρη για άλλη μία φορά σε ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!!.
 
Προσπαθώ να τρέξει η εφαρμογή σε έναν καινούριο υπολογιστή με windows 10. Δοκιμάζω τις ίδιες ακριβώς εκδόσεις excel 2007 ή 2010 που  τρέχουν παραπάνω με ενεργοποιημένα τα macros, αλλά εμφανίζεται μήνυμα λάθους από visual basic.
Microsoft Visual Basic
Run-time eror '57121'
Application-defined  or object-defined error
 
Πατώντας debug  εμφανίζει  κίτρινη τη γραμμή
     Worksheets(1).Shapes("Option Button 18").Visible = False
 
Απόσπασμα από debugging
Public IsDimotiko As Boolean
Private Sub Workbook_Open()
Dim cur_month As Integer
Dim cur_day As Integer
    cur_month = Month(Now)
    cur_day = Day(Now)
     Worksheets(1).Shapes("Option Button 18").Visible = False
 
Κτλ
Λύνω το πρόβλημα τρέχοντας την εφαρμογή στον παλιό υπολογιστή. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι του φταίει. Έχω κάνει δοκιμές να απεγκαταστήσω το excel και να το ξαναβάλω. Σα να φταίει κάτι στα windows και όχι στο excel, αλλά δεν καταλαβαίνω τι.


 

Γεώργιος Θεοδώρου


physics

κε Γκίνη, ευχαριστούμε για την απίστευτη βοήθεια που παρέχει το πρόγραμμα.
Μια ακόμη βοήθεια παρακαλώ, αν έχετε τον χρόνο.
Σχετικά με την κατάθεση της βαθμολογίας των γραπτών σε Γυμνάσιο. Αν κατάλαβα καλά τα βήματα είναι τα εξής:
  • δημιουργούμε τα κενά βαθμολόγια των εκπαιδευτικών όπως κάναμε και στα τετράμηνα
  • στέλνουμε τα βαθμολόγια σε όσους/όσες έχουν γραπτά
  • τα συλλέγουμε συμπληρωμένα
  • δημιουργούμε τα αρχεία 187
  • τα ανεβάζουμε επιλέγοντας γραπτά
Θα αγνοηθούν τα κενά βαθμολόγια; Υπάρχουν εκπαιδευτικοί που έχουν και γραπτώς και μη γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα. 
Παρακαλώ επιβεβαιώστε ή διορθώστε τα παραπάνω βήματα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Nek

Καλησπέρα!

Όλα αυτά τα χρόνια δούλεψε η εφαρμογή άψογα και ευχαριστώ πολύ γι αυτό! Μας έχει λύσει τα χέρια!

Φέτος στον υπολογιστή μου με Office 2021 και Win 11, παίρνω σφάλμα RUn-time error με αποτέλεσμα να μη μπορώ να εκδώσω καταστάσεις βαθμολογίας.

Σφάλμα VBA Run-time error -214724809 (80070057)
Υπάρχει κάποια λύση γι αυτό το πρόβλημα;
 Εικόνα https://prnt.sc/a295ZBqDBmH-

Και άμα κάνω debug παίρνω αυτό:
Εικόνα https://prnt.sc/0pZLjleV0Afv


Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα να βοηθήσει θα το εκτιμούσα!

Nek

Συνάδελφοι για όποιον αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, τελικά οφείλεται στην γλώσσα του Office.

Το Office μου ήταν στα αγγλικά. Μόλις άλλαξα την γλώσσα του Office στα ελληνικά, δούλεψε απροβλημάτιστα.

Η λύση είναι απλά η αλλαγή γλώσσας του Office.


lef

Έχω το ίδιο πρόβλημα, η γλώσσα ηταν ηδη στα Ελληνικά αλλα δεν δουλεύει. Εγκατέστησα excel 2003 μήπως το παρακάμψω αλλά κάνει το ίδιο. Το μόνο που έχω αλλάξει απο την τελευταία φορά που το έτρεξα ήταν η αναβάθμιση απο win 7 σε win 10. 

Αν κάποιος έχει ιδέα τι γίνεται ας ενημερώσει.

Δημήτρης Γκίνης

Γεια σε όλους.
Μιας και δεν εργάζομαι πλέον στην εκπαίδευση και με τα νέα μου καθήκοντα έχω αφήσει τέτοιες εφαρμογούλες να .... τραβήξουν το δρόμο τους.
Μα πιο απλά λόγια, δεν ασχολούμαι με την εξέλιξη/συντήρηση της εφαρμογής για τους βαθμούς όπως και με την υποστήριξή της.
Για τα περισσότερα από τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος, η λύση βρίσκεται σε κάποιο από τα post του tread.
Επειδή κάποια στιγμή λόγω αλλαγής πχ του φορμάτ των αρχείων του myschool θα σταματήσει να δουλεύει σωστά, καλό θα ήταν κάποιος/κάποιοι να πειράξουν τον κώδικα και να το αναρτήσουν εδώ.

challenger4

Γεια σας. Μου πρότειναν αυτό το εργαλείο πρόσφατα και είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο και μας γλυτώνει από πολύ χρόνο. Γνωρίζετε τι τύπο σχολείου πρέπει να επιλέξω για την περίπτωση του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ; Γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις ή ΕΕΕ Γυμνάσιο-Λύκειο; 

elvor

Σε Γυμνάσιο με Λ.Τ. τι κάνουμε με τις βαθμολογίες του Β Τετραμήνου; Το Λύκειο τελειώνει πριν το Γυμνάσιο.