Εσπερινά 2009

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 23 Μαΐου 2009, 03:34:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

Γιώργο Νικολακάκη, το βιαστικός πήγαινε οτι τα έβαλες πρώτο στο δίκτυο και έτσι είχα κάπου να πάρω copoy-paste, δεν εννούσα ενδεχόμενα λαθάκια  :D
τα οποία αν υπήρχαν θα στα έστελνα σε μήνυμα.

ntzios kostas

Ναι Ευριπίδη αυτό εννοώ. Πρέπει να έχω επηρεαστεί πολύ με την ανάπτυξη. :) Όταν η πρόταση λέει η σειριακή αναζήτηση δικαιολογείται όταν είναι μη ταξινομημένος και μικρού μεγέθους, το μυαλό μου πάει ότι δεν δικαιολογείται όταν είναι μη ταξινομημένος αλλά μεγάλου μεγέθους.
Πιστεύω έπρεπε να έβαζαν τον "τελεστή" ή .

Γιώργο vs Ευριπίδη, παίζω μπάσκετ ή λύνω ασκήσεις και όχι παίζω μπάσκετ και λύνω ασκήσεις.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

P.Tsiotakis

Όπως πολλοί μαθητές που ρωτάω κατά καιρούς ξερουν: οι λογικοί τελεστές είναι:

όχι, ναι   ..... και άλλος ένας που δε θυμούνται

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

αυτό τους απαντάω, που το ήξερες;

Laertis

Απλά το θυμόμουν ρε  ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

evry

Κοίτα το αντίθετο της πρότασης είναι το παρακάτω
Η μέθοδος της σειριακής αναζήτησης δεν δικαιολογείται στην περίπτωση που ο πίνακας είναι ταξινομημένος ή μεγάλου μεγέθους.

δηλαδή   NOT( A KAI B ) =  (NOT A) H (NOT B)

από εδώ συμπεραίνουμε ότι η μέθοδος της σειριακής αναζήτησης δεν δικαιολογείται όταν ο πίνακας είναι μεγάλου μεγέθους. (Αν όμως σε αυτή την περίπτωση δεν είναι ταξινομημένος? ??? :-\)

Που είναι το λάθος στον παραπάνω συλλογισμό?

Παράθεση από: ntzios kostas στις 24 Μαΐου 2009, 06:42:46 ΜΜ
Ναι Ευριπίδη αυτό εννοώ. Πρέπει να έχω επηρεαστεί πολύ με την ανάπτυξη. :) Όταν η πρόταση λέει η σειριακή αναζήτηση δικαιολογείται όταν είναι μη ταξινομημένος και μικρού μεγέθους, το μυαλό μου πάει ότι δεν δικαιολογείται όταν είναι μη ταξινομημένος αλλά μεγάλου μεγέθους.
Πιστεύω έπρεπε να έβαζαν τον "τελεστή" ή .
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis

το λάθος είναι να ασχολείσαι με μια ερώτηση που είναι σωστή  :D
ενώ το σωστό είναι να πάρει ο Ολυμπιακός το πρωτάθλημα και στο μπάσκετ  :angel:

tsakmaki

Μιας και το θέμα κρατάει ακόμη θα παρατηρήσω οτι εκτός από το 'ΚΑΙ΄υπάρχει πρόβλημα και στις περιπτώσεις. Το σχολικό έχει και τρίτη περίπτωση (η αναζήτηση σε ένα συγκεκριμέμο πίνακα γίνεται σπάνια. το οποίο το μεταφράζω στους μαθητές μου ως: Η αναζήτηση δεν είναι η κύρια δουλειά του προγράμματος) Αυτό δεν παίζει;
Επίσης η πρόταση: "Ο τάδε έχει ενα αγόρι και ένα κορίτσι"  μπορεί να σημαίνει οτι έχει κι άλλο παιδί; Πρέπει να μπεί η λέξη ΜΟΝΟ;
Γνώμη μου είναι οτι τα θέματα Σ-Λ πρέπει να καταργηθούν από τις πανελλήνιες γιατί μόνο προβλήματα δημιουργούν. Η τουλάχιστον να υποχρεούσε να εξηγήσεις την απάντησή σου. Να μετατραπούν σε κρίσης,

evry

#54
Παράθεση από: tsakmaki στις 24 Μαΐου 2009, 08:18:28 ΜΜ
Το σχολικό έχει και τρίτη περίπτωση (η αναζήτηση σε ένα συγκεκριμένο πίνακα γίνεται σπάνια. το οποίο το μεταφράζω στους μαθητές μου ως: Η αναζήτηση δεν είναι η κύρια δουλειά του προγράμματος) Αυτό δεν παίζει;
Όταν λέει ότι γίνεται σπάνια, εννοεί ότι δεν γίνεται πολλές φορές. Ουσιαστικά εννοεί ότι η κλήση της αναζήτησης δεν είναι μέσα σε κάποια επανάληψη που εκτελείται πολλές φορές. Μπορεί να μην είναι η κύρια δουλειά αλλά μέρος της δουλειάς και να είναι μέσα σε μια τριπλή επανάληψη. Εκεί θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με την αποδοτικότητα του αλγορίθμου

Παράθεση
Επίσης η πρόταση: "Ο τάδε έχει ενα αγόρι και ένα κορίτσι"  μπορεί να σημαίνει οτι έχει κι άλλο παιδί; Πρέπει να μπεί η λέξη ΜΟΝΟ;
Εδώ είναι που πρέπει να έχουμε ορίσει αυστηρά κάποιους κανόνες στη γλώσσα. Στην καθομιλουμένη όταν χρησιμοποιούμε τη φράση που πολύ έντεχνα και σωστά επέλεξες εννοούμε ότι δεν έχει άλλα παιδιά. Όμως το καθαρό νόημα αυτής της πρότασης σημασιολογικά είναι ότι ο τάδε έχει ένα αγόρι και ένα κορίτσι. Είναι ίδια με τη φράση "ο τάδε έχει μόνο ένα αγόρι και ένα κορίτσι";

Επειδή το έχουμε συνηθίσει στην καθομιλουμένη να μην είμαστε αυστηροί και να είμαστε όσο πιο απλοί γίνεται, πολλές φορές αφαιρούμε λέξεις που είναι σημαντικές.
Ας δούμε την παρακάτω φράση:

Η σειριακή αναζήτηση δικαιολογείται όταν ο πίνακας είναι μη ταξινομημένος
  δεν είναι ισοδύναμη με την παρακάτω?
Όταν ο πίνακας είναι μη ταξινομημένος δικαιολογείται η σειριακή αναζήτηση

Από το παραπάνω βγάζεις το συμπέρασμα ότι αυτή είναι η μόνη περίπτωση που δικαιολογείται η σειριακή αναζήτηση? Φαντάζομαι πως όχι

Παράθεση
Γνώμη μου είναι οτι τα θέματα Σ-Λ πρέπει να καταργηθούν από τις πανελλήνιες γιατί μόνο προβλήματα δημιουργούν. Η τουλάχιστον να υποχρεούσε να εξηγήσεις την απάντησή σου. Να μετατραπούν σε κρίσης,
Έχεις απόλυτο δίκιο. Τα ΣΛ είναι ότι χειρότερο για να αξιολόγησεις έναν μαθητή. Δεν ξέρω τι λένε διάφορες θεωρίες αξιολόγησης, αλλά στην πράξη αυτό το είδος των ερωτήσεων όχι μόνο απέτυχε αλλά κατάφερε να βάλει δύο ακόμα παράγοντες στις εξετάσεις που δεν υπήρχαν στις δέσμες.
  Αυτό το πολύ ωραίο και σύγχρονο σύστημα ερωτήσεων που εισήγαγαν οι "ειδικοί" από το εξωτερικό έχει βάλει μέσα στις εξετάσεις την τύχη και την αντιγραφή. Όλοι ξέρουμε ότι πολλοί μαθητές αντιγράφουν τα ΣΛ. Μήπως για αυτό τα βάζουν? :-\ >:D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ntzios kostas

Παράθεσητο λάθος είναι να ασχολείσαι με μια ερώτηση που είναι σωστή  :D

Πράγματι, η ερώτηση είναι σωστή αλλά η απάντηση είναι λάθος ή η ερώτηση είναι λάθος και η απάντηση είναι σωστή. Ένα από τα δύο συμβαίνει. :D

Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

evry

Ελπίζω στα θέματα των ημερησίων να έχουμε κάτι παραπάνω να ασχολούμαστε από ένα ΣΛ.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

EleniK

Πολύ πολύ εύκολα!!!!  :o

Ελπίζω τα θέματα των ημερησίων να είναι νορμάλ, αλλά με 10 μορια μονο για λίγους. Να ξεχωρίζει το 18 με το 20!
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: evry στις 24 Μαΐου 2009, 12:02:39 ΜΜ
.... ==> Στο ΑΛΒΛΓ δικαιολογείται η σειριακή

Σε ποιο σημείο του παραπάνω συλλογισμού είναι η ένστασή σου?

Αμάν ρε evry!!!! Τον τελευταίο καιρό έχεις αποδομήσει κάθε post που έχει ανέβει στο Στέκι... Άσπρο λένε οι άλλοι μαύρο εσύ! Ξαφνικά νυχτώνει για τους άλλους κι εσύ βλέπεις άπλετο φως!!! Στο 1ο αλλά και στο 2ο post μου για το θέμα αυτό πιστεύω ήμουν αναλυτικότατος, έδωσα επιχειρήματα, αντεπιχειρήματα, παραδείγματα, αντιπαραδείγματα, έκανα και προτάσεις... Τι άλλο να κάνω δηλαδή....; Τα έχω παίξει!  :'( :'( :'(

Τι τις θέλεις τις μαθηματικές επεξηγήσεις; Καταλαβαίνουμε μια χαρά και χωρίς αυτές!!!

Δεν είπα ότι δεν είναι Σ! Ούτε είπα ότι πρέπει να τα βάζουν όπως είναι μέσα στο βιβλίο. ʼλλωστε και το βιβλίο δεν χρησιμοποιεί καμία διατύπωση από αυτές που κατέγραψα. Είπα ότι δεν το θεωρώ κατάλληλο για τις εξετάσεις...

Δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί: Στο να ελέγξει τις λεκτικές δυνατότητες, την ικανότητα των υποψηφίων να εφαρμόζουν λογικούς τελεστές μέσα σε προτάσεις, ή την ικανότητά τους να αποφεύγουν τις λακούβες; Αφού αν είναι μη ταξινομημένος δεν παίζει ρόλο το αν είναι μικρού ή μεγάλου μεγέθους, ούτε παίζει ρόλο αν η αναζήτηση γίνεται συχνά ή σπάνια, τότε τι το ήθελαν; Είπα ότι είναι μ____ία η ίδια η πρόταση που έβαλαν.

ʼλλωστε το ότι έπεσαν τόσα μηνύματα πάνω στο ζήτημα αυτό από όλους μας, αυτό δείχνει την προβληματικότητα του θέματος...

Εσύ σε άλλα κατεβατά (για να μην πω χείμαρρους) από μηνύματα έλεγες ότι δεν πρέπει τα θέματα να παγιδεύουν τους μαθητές και επίσης τα έχωνες στην επιτροπή επειδή δεν βάζουν θέματα που να ελέγχουν την αλγοριθμική σκέψη των μαθητών. Αυτό δηλαδή το θέμα τι σχέση έχει με την αλγοριθμική σκέψη;

Μια φορά είπα κι εγώ να τα χώσω λίγο στην επιτροπή, ώστε να συμπορευτώ με εσένα και τους άλλους, και βγήκες εσύ να υπερασπιστείς την επιτροπή!!! Καλά, πλάκα μας κάνεις;;; Τώρα που το σκέφτομαι δεν αποκλείεται κιόλας... Αυτή κι αν είναι πλάκα! Με εκδικείσαι για τις δικές μου πλάκες εεε;;;;   >:D  >:D

sstergou

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 25 Μαΐου 2009, 01:30:19 ΜΜ
[Δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί: Στο να ελέγξει τις λεκτικές δυνατότητες, την ικανότητα των υποψηφίων να εφαρμόζουν λογικούς τελεστές μέσα σε προτάσεις, ή την ικανότητά τους να αποφεύγουν τις λακούβες;

Πάντως κι εγώ συμφωνώ με τον Ευριπίδη. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα. Ίσα ίσα που για να το απαντήσεις θα πρέπει να κάνεις και ένα συλλογισμό. Αυτό είναι καλό. Όταν πέφτουν αυτούσια κομμάτια είμαστε όλο παράπονα. Σε αυτό το θέμα τουλάχιστον πρέπει να έχεις μια συλλογιστική ικανότητα άμεσα συνδεδεμένη με την λογική του μαθήματος, να έχεις καταλάβει το συγκεκριμένο κομμάτι και όχι να το έχεις απλά αποστηθίσει χωρίς να ξέρεις τι σημαίνει.