Σχολη πληροφορικης

Ξεκίνησε από Kom, 28 Ιουν 2019, 04:40:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Kom

Γεια σας,

Θα ηθελα να ρωτησω για τις σχολες πληροφορικης μιας και κοντευει ο καιρος για το μηχανογραφικο. Με τα μορια που πηρα περναω σε ολες τις σχολες πληροφορικης και δεν υπαρχει θεμα για να περασω επαρχια. Ειμαι αναμεσα σε παπει , εκπα , ασσοε , απθ και πανεπιστημιο κρητης. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για ολα αυτα τα τμηματα απλως θελω να επιλεξω το τμημα που ταιριαζει εμενα περισσοτερο. Απο τα μαθηματα που εχω δει με ενδιαφερουν πολυ αυτα που εχουν σχεση με την ασφαλεια υπολογιστων.  Για το εκπα δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχει τηλεπικοινωνιες που δεν με πολυ ενδιαφερει. Το πανεπιστημιο κρητης αρχικα με ενδιεφερε πολυ αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το πως μπορει να συγκριθει σε σχεση με τα αλλα πανεπιστημια. Ποια ειναι η γνωμη σας;

annastasios

Συγχαρητήρια αρχικά και καλές σπουδές!
Δεν έχω κάποια απάντηση, αλλά θέλω να προσθέσω επιπλέον ερωτήματα αν κάποιος γνωρίζει, σχετικά με την επιλογή τμήματος Πληροφορικής στην Αθήνα

1. ΟΠΑ ή ΕΚΠΑ (έχει κάποιο από τα δύο περισσότερο κύρος)
2. ΠαΠει ή Χαροκόπειο (έχει κάποιο από τα δύο περισσότερο κύρος)
3. Ισχύει πως όσοι τελειώνουν ΟΠΑ ή ΠαΠει γράφονται και στο οικονομικό επιμελητήριο (και αν ναι, είναι σπουδαίο αυτό;)

Καλοδεχούμενες οι όποιες απόψεις-γνώμες

evry

ΕΚΠΑ >> ΟΠΑ > ΠαΠει (Πληροφορική) > Παπει (Ψηφιακών Συστημάτων) > Χαροκόπειο
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dimitrios67

ΕΚΠΑ το καλύτερο από όλα τα υπόλοιπα!
Καλές σπουδες!

Kom

#4
Τελικα αποφασισα για πρωτη επιλογη οπα ή επιστημης υπολογιστων  κρητης. Εσεις ποιο πιστευετε οτι θα μου δωσει καλυτερες βασεις ;; Σας παρακαλω να απαντησετε αν ξερετε για το πανεπιστημιο κρητης και οχι να πειτε οπα επειδη ειναι αθηνα.

Α και ευχαριστω @annastasios

dkontos

Τα δύο καλύτερα πανεπιστημιακά τμήματα (4 ετών) στην επιστήμη της Πληροφορικής που έχουμε στα Ελληνικά Ιδρύματα είναι αυτά του ΕΚΠΑ και του Παν. Κρήτης.
Αυτό το αποδεικνύουν τα προγράμματα σπουδών τους, οι καθηγητές που διδάσκουν σε αυτά και οι επιστημονικές εργασίες τους,  αλλά και οι απόψεις των φοιτητών που φοιτούν ή φοίτησαν σε αυτά.
Αν πραγματικά θέλεις να σπουδάσεις αυτή την επιστήμη, όποιο από τα δύο και να διαλέξεις, θα έχεις κάνει σωστή επιλογή.

dimitrios67

Προσωπικά προτιμώ το ΕΚΠΑ, οχι εξ αιτιας "Αθηνας" αλλα, οπως εχουμε πει και σε αλλα post παλαιοτερα,
το τμημα της Κρητης ειναι μεν πολυ καλο, αλλα ειναι πολύ δυσκολο,
και αυτη η "επιπλέον" δυσκολία να εχει αντικρυσμα σε εναν "μεσο" πτυχιουχο πληροφορικής.

Εαν βεβαια καποιος θελει να ακολουθησει Ακαδημαϊκή καριερα, τοτε, ναι η Κρητη ειναι καλύτερη.

Καλή προοδο με οποιαδήποτε επιλογή σου.

evry

Παράθεση από: dimitrios67 στις 05 Ιουλ 2019, 10:56:32 ΠΜ
το τμημα της Κρητης ειναι μεν πολυ καλο, αλλα ειναι πολύ δύσκολο

Πιο δύσκολο αποκλείεται γιατί πλέον η βάση του είναι πολύ χαμηλή άρα το επίπεδο φοιτητών είναι κατά μέσο όρο πιο χαμηλό από ΕΚΠΑ, ΟΠΑ.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dkontos

Παράθεση από: evry στις 05 Ιουλ 2019, 11:18:42 ΠΜ
Πιο δύσκολο αποκλείεται γιατί πλέον η βάση του είναι πολύ χαμηλή άρα το επίπεδο φοιτητών είναι κατά μέσο όρο πιο χαμηλό από ΕΚΠΑ, ΟΠΑ.

Σίγουρα το ΕΚΠΑ έχει υψηλότερο επίπεδο φοιτητών λόγω υψηλότερης βαθμολογικής βάσης, αντίστοιχα και το ΟΠΑ.
Αυτό εύκολα κατανοούμε ότι είναι θέμα της έδρας (πόλης) του τμήματος και όχι του επιπέδου των σπουδών.
Ποιος 18χρονος επιλέγει να πάει να σπουδάσει στο Ηράκλειο Κρήτης όταν έχει την δυνατότητα να πάει Αθήνα.
Το θέμα δυσκολίας, που θα συμφωνήσω ότι είναι ψηλότερο στο Παν. Κρήτης, έχει να κάνει με την φιλοσοφία του ιδρύματος και τους καθηγητές και όχι με τους φοιτητές.

Kom

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Θελω να ρωτησω και κατι ακομη. Εχω δει στις περιγραφες των μαθηματων του οπα να εχει θεματικες ενοτητες που σε αλλα τμηματα αυτες οι θεματικες ενοτητες να αποτελουν αυτοτελη μαθηματα. Το ιδιο συμβαινει και με τα εργαστηρια. Αυτο σημαινει οτι γινεται μεγαλυτερη εμβαθυνση στα τμηματα που εχουν πχ την Κρυπτογραφια ως αυτοτελες μαθημα;

dimitrios67

Παράθεση από: dkontos στις 05 Ιουλ 2019, 11:48:31 ΠΜ
Σίγουρα το ΕΚΠΑ έχει υψηλότερο επίπεδο φοιτητών λόγω υψηλότερης βαθμολογικής βάσης, αντίστοιχα και το ΟΠΑ.
Αυτό εύκολα κατανοούμε ότι είναι θέμα της έδρας (πόλης) του τμήματος και όχι του επιπέδου των σπουδών.
Ποιος 18χρονος επιλέγει να πάει να σπουδάσει στο Ηράκλειο Κρήτης όταν έχει την δυνατότητα να πάει Αθήνα.
Το θέμα δυσκολίας, που θα συμφωνήσω ότι είναι ψηλότερο στο Παν. Κρήτης, έχει να κάνει με την φιλοσοφία του ιδρύματος και τους καθηγητές και όχι με τους φοιτητές.
Αυτο ακριβως εννοώ κι εγω. Ειναι η φιλοσοφία του Ιδρυματος τετοια.
Αλλωστε ποια πανεπιστημια λενε :"θα βαλω ευκολοτερα θεματα γιατι η βαση ειναι στις 14000 και οχι στις 17000"?

Εχω βεβαια δει θεματα προγραμματισμού σε ΤΕΙ της Βορειου Ελλαδος που ειναι σε επιπεδο διαγωνισματος τετραμηνου στην ΑΕΠΠ!!!!
Οκ, ολα μπορουν να συμβουν!

dimitrios67

Παράθεση από: Kom στις 05 Ιουλ 2019, 05:26:36 ΜΜ
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Θελω να ρωτησω και κατι ακομη. Εχω δει στις περιγραφες των μαθηματων του οπα να εχει θεματικες ενοτητες που σε αλλα τμηματα αυτες οι θεματικες ενοτητες να αποτελουν αυτοτελη μαθηματα. Το ιδιο συμβαινει και με τα εργαστηρια. Αυτο σημαινει οτι γινεται μεγαλυτερη εμβαθυνση στα τμηματα που εχουν πχ την Κρυπτογραφια ως αυτοτελες μαθημα;
Μην παιρνεις τοις "μετρητοις" αυτο που λεει το προγραμμα σπουδων!
Στο 80% των περιπτωσεων δεν τηρειται επακριβως.
Απλως, λογω ΑΔΙΠ, καθε ιδρυμα ειναι υποχρεωμενο να εχει εκτενη και "ικανή" παρουσιαση των μαθηματων που διδασκονται,
αναρτημενα στο site του ιδρυματος!
Σε πολλες περιπτωσεις (που εχω γνωση) ούτε τα μισα δεν γινονται από τις "προδιαγραφές"!
Το σημαντικο σημειο ειναι να ειναι καλός ο διδασκων και να εχει μεράκι.
Από εκει και περα ο καθε φοιτητής ΜΟΝΟΣ του θα μπορεσει να "ανοιξει" κι αλλα μονοπατια.

Ευχομαι καλές σπουδές!

Kom

Παράθεση από: dimitrios67 στις 05 Ιουλ 2019, 07:20:51 ΜΜ
Μην παιρνεις τοις "μετρητοις" αυτο που λεει το προγραμμα σπουδων!
Στο 80% των περιπτωσεων δεν τηρειται επακριβως.
Απλως, λογω ΑΔΙΠ, καθε ιδρυμα ειναι υποχρεωμενο να εχει εκτενη και "ικανή" παρουσιαση των μαθηματων που διδασκονται,
αναρτημενα στο site του ιδρυματος!
Σε πολλες περιπτωσεις (που εχω γνωση) ούτε τα μισα δεν γινονται από τις "προδιαγραφές"!
Το σημαντικο σημειο ειναι να ειναι καλός ο διδασκων και να εχει μεράκι.
Από εκει και περα ο καθε φοιτητής ΜΟΝΟΣ του θα μπορεσει να "ανοιξει" κι αλλα μονοπατια.

Ευχομαι καλές σπουδές!
Οκ ευχαριστω